Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Uçuk Nedenleri ve Tedavisi

Uçuklar dudak, diş etleri, ağız, boğaz ve yüzün değişik bölgelerinde ortaya çıkan küçük ağrılı içi sıvı dolu kabarcıklardır. Herpes simpleks tip 1 virüsünün enfeksiyonu olarak ortaya çıkarlar.

Uçuk neden çıkar?

Uçuklar dudak, diş etleri, ağız, boğaz ve yüzün değişik bölgelerinde ortaya çıkan küçük ağrılı içi sıvı dolu kabarcıklardır. Herpes simpleks tip 1 virüsünün enfeksiyonu olarak ortaya çıkarlar. Uçuk virüsü enfekte kişilerin ya da deri enfeksiyonu, göz akıntısı ya da uçuğu olanların öpülmesi ya da eşyaları ile temas edilmesi yolu ile bulaşır.

Çocuklar herpes simpleks enfeksiyonunu bir kez geçirdiklerinde virüsü ömür boyu taşımaya başlarlar. İlk uçuk enfeksiyonu genelde 6 ay-5 yaş arasında geçirilmektedir. Uçuk virüsü sinirlerin içinde pasif halde yaşamakta ve aylar ya da yıllar içinde ağızda, yüzde ve nadir durumlarda da gözde tekrar uçuk meydana getirmektedir. Pek çok insanda uçuk virüsünü engelleyen antikor gelişmektedir. Ancak aşırı stres, aşırı sıcağa ya da soğuğa maruz kalma ve hastalık durumları uçuk virüsünü yeniden aktif hale getirebilmektedir.

Çocuklarda uçuk çıkması belirtileri

İlk uçuk enfeksiyonu sırasında dilde, diş etlerinde, boğazın arkasında ve yanakların içlerinde uçuklar görülebilir. Çocukta hastalık hali, yüksek ateş, ağızda ağrı ve yutma güçlüğü ortaya çıkar. Uçuk çıkan çocukta baş ağnsı, iştah azalması, nefeste kötü koku, gece uyku sırasında huzursuzluk gibi belirtiler de görülebilir. Uçuk enfeksiyonu bulaşmış çocuğun boyundaki lenf bezleri şiş ve ağrılı olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar sırasında etrafı kırmızı hale ile çevrili küçük kabarcıklara dudak ve yüzde rastlanabilir. Ağrılı olan bu kabarcıklar sıvı ile dolar, kabuklanır ve 7-10 gün içinde kaybolur.

Çocuklarda uçuk teşhisi

Çocuğun ebeveynleri de bu uçuk kabarcıklarını fark edebilir. İlk uçuk enfeksiyonu sırasında göz enfekte olduğunda, ateş bir haftadan daha uzun sürdüğünde, uçuklar bir haftada daha da kötüleştiğinde, çocuk halsiz ve dehidratasyon belirtileri gösterdiğinde mutlaka doktora götürülmesi gereklidir.

Çocuklarda uçuk nasıl tedavi edilir?

Uçuk ve herpes enfeksiyonunun tedavisi yoktur. Uçuk olgularının çoğu tedavi olmadan 2-3 hafta içinde iyileşmektedir. Uçuk çıkmadan önce kaşınma hissi başladığında uçuk yerine soğuk ve ıslak bezler ile kompres yapmak uçuk şiddetini azaltabilir. Topikal antiviral kremlerin kullanımı ile ağrı azalabilir ve iyileşeme hızlanabilir. Kabarcıkların göründüğü dönemde uçuğun bulaşıcı özelliği olduğu unutulmamalı, çocuğun başkalarını öpmesine ve başkalarının eşyalarını kullanmasına izin verilmemelidir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda cilt beni neden olur
  2. Çocuklarda sedef hastalığı neden olur
  3. Aft hastalığı nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda impetigo nedenleri ve tedavisi
  5. Kızamık hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git