Akciğer Hastalıkları

Çocuklarda Tüberküloz Neden Olur?

Tüberküloz çoğu zaman TB kısaltmasıyla ifade edilir ve Mvcobacterium tuberculosis adıyla bilinen bir bakterinin yol açtığı, bulaşıcı ve yaşamı tehdit edebilen bir enfeksiyondur.

Tüberküloz nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz çoğu zaman TB kısaltmasıyla ifade edilir ve Mvcobacterium tuberculosis adıyla bilinen bir bakterinin yol açtığı, bulaşıcı ve yaşamı tehdit edebilen bir enfeksiyondur. Genellikle akciğerleri tutmakla birlikte, kan dolaşımına da girebilir ve beyni, böbrekleri, bağırsakları, karaciğeri ve omurgayı da tutabilir.

Tüberküloza neden olan bakteriler, öksürük ya da hapşırık ile ortam havasına dağılan küçük damlacıklar ile bulaşır. Bir çocuğun tüberküloz mikrobunu kapması için, tüberküloz bulunan birisi ile yakın teması gereklidir. Vücudun bağışıklık sistemi (enfeksiyona karşı doğal savunma sistemi), bakterileri sınırlandırabilir ve enfeksiyonun ilerlemesini engelleyebilir. Tüberküloz gelişmekte olan ülkelerde önemli bir ölüm nedeni olmakla birlikte, ABD’de yeniden yaygınlaşmaya başladığı 1985 yılına kadar oldukça nadir görülmekte idi.

Çocuklarda tüberküloz belirtileri

Tüberküloz bakterisi ile enfekte bazı kişilerde hiç semptom bulunmayabilir ya da yalnızca ateş ve kas ağrıları gibi soğuk algınlığı belirtileri olabilir. Ancak yine de mikrobu başkalarına bulaştırırlar. Bağışıklık sistemi hastalığın ilerlemesini engelleyemez ise enfekte çocukta ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri, halsizlik ve genel bir sağlık bozulması hali görülür. Akciğer enfeksiyonu varsa, göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kanlı balgamlı ya da kuru bir öksürük de bulunabilir. Tüberküloz ayrıca, crohn hastalığı ya da ülseratif kolit, malabsorbsiyon, büyüme geriliği ve menenjit gibi başka hastalıkları taklit eden, ama tümü de tüberküloz tarafından meydana gelen durumlara da yol açabilir.

Çocuklarda tüberküloz teşhisi

Çocuğa muayene eden doktor tüberküloz varlığından şüphe eder ise çocuğun ön koluna tüberküloz bakterilerinden elde edilen ve hastalık bulunanlarda bir deri reaksiyonuna yol açan bir protein enjekte eder. Deri testinden sonra reaksiyon iki günde ortaya çıkar. Pozitif bir reaksiyonda enjeksiyon yerindeki deri kızarır, şişer ve sertleşir; ancak bunun tek anlamı, çocuğun tüberküloz mikrobu ile karşılaşmış olduğudur, yani aktif hastalık bulunup bulunmadığını kesinlikle belirtmez. Çocuğun derisinde böyle bir reaksiyon görünce doktora haber vermek gerekir. Doktor aktif hastalık varlığını araştırmak için bir akciğer filmi ister. Başka tüberküloz belirtileri yok ise doktor tanıyı doğrulamak için balgam, mide suyu ya da beyin-omurilik sıvısında tüberküloz mikrobunu araştırma gereği de duyar.

Çocuklarda tüberküloz tedavisi

Çocukta aktif tüberküloz olmadığı halde, aktif hastalık belirtileri yokken deri reaksiyonu pozitif ise doktor yine de bir antibiyotik tedavisi verir. Çocuğun bu ilacı 6-9 ay süreyle kullanması gerekir. Tedavi ile tüberküloz tamamen iyileşebilir. Çocukta deri reaksiyonu pozitif ise gelecekte yapılacak bütün testler de pozitif bulunacağından bir daha aynı testi tekrarlamaya gerek yoktur.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda öksürük nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda menenjit nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda balgam çıkarma nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda astım hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda zatürre nedenleri ve tedavisi
  6. Bebeklerde ve çocuklarda hırıltılı solunum nedenleri 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git