Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Toksik Sinovit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Toksik sinovit, kalça ekleminin iç tarafında enflamasyona neden olan bir kalça rahatsızlığıdır.

Toksik sinovit hastalığı nedir?

Toksik sinovit, kalça ekleminin iç tarafında enflamasyona neden olan bir kalça rahatsızlığıdır. Bu hastalık sıklıkla 3-6 yaşları arasındaki çocuklarda meydana gelmekle birlikte, bebeklerde ve ergenlik dönemine girmekte olan çocuklarda da görülebilmektedir.

Erkek çocuklarda olma olasılığı daha yüksektir. Toksik sinovit tedavi edilmeden de 1-4 hafta içinde geçer. Toksik sinovitin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte viral enfeksiyonlardan kaynaklanabildiği düşünülmektedir.

Çocuklarda toksik sinovit belirtileri

Toksik sinovit gelişen çocuklarda, çoğunlukla vücudun sadece bir tarafında kalça ekleminde ağrı ve ağrılı topallama ile kendini gösterir.

Ayrıca toksik sinovit hasta taraftaki uyluk ya da dizde de ağrı olabilir ve hafif bir ateş bu duruma eşlik edebilir. Soğuk algınlığı veya grip gibi viral hastalıkta da ortaya çıkabilir.

Olguların yaklaşık % 70’inde belirtiler bir haftada kaybolur. Olguların % 90’ında ise belirtiler dört hafta içinde iyileşir.

Çocuklarda toksik sinovit teşhisi

Toksik sinovit teşhisinde öncelikle doktor kalça ekleminde ağrı ve hareket kaybı olup olmadığını kontrol etmek için fiziksel olarak muayene eder ve çocuğun yürürken topallayıp topallamadığına bakar.

Çocuğunuzda toksik sinovitin muayene bulguları hastalıktan şüphelendirir ise, bunu diğer olasılıklardan ayırt etmek için doktor ultrasonografik inceleme de isteyecektir. Ayrıca sintigrafi, manyetik rezonans görüntüleme ya da röntgen filmleri de gerekebilir. Kalça ekleminden sıvı alınıp laboratuvarda incelenir. Alınacak sıvı örneği için kalça eklemine iğne ile girilir.

Çocuklarda toksik sinovit tedavisi

Toksik sinovit tedavisinde hasta çocuğun evde istirahat etmesi istenir. Bazı ağır olgularda Çocuğun hastaneye yatırılması ve traksiyon (germe) uygulanması gerekir. Ağrı geçene ve kalça eklemi normal işlevlerini yerine getirene kadar kalça üzerine ağırlık verilmemesi gerekir. Bunların yanı sıra enflamasyonun giderilmesi için anti-enflamatuvar ilaçlar da verilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kalça bozuklukları
  2. Çocuklarda Osgood Schlatter sendromu neden olur
  3. Çocuklarda kafa travmaları neden olur
  4. Çocuklarda parmak ucu yaralanmaları neden olur
  5. Çocuklarda kalça çıkıkları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git