Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması çocuğun ayak tırnağının parmak derisinin içine doğru uzaması veya derinin tırnak kenarını örtecek şekilde büyümesi sonucu oluşur.

Ayak tırnaklarında batma nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tırnak batması çocuğun ayak tırnağının parmak derisinin içine doğru uzaması veya derinin tırnak kenarını örtecek şekilde büyümesi sonucu oluşur. Genellikle tırnakların yanlış şekilde kesilmesi, sıkı ayakkabılar giyilmesi veya tırnakların anormal şekilde kıvrılmış olması nedeni ile çocuklarda tırnak batması görülmektedir.

Çocuklarda tırnak batması belirtileri

Tırnak batması belirtileri arasında derinin tırnak üzerindeki bölümü kızarık, şiş ve ağrılıdır. Deri enfeksiyonlu ve cerahat ile dolu olabilir. Genellikle tırnak batması çocuğun ayak başparmağında görülür, fakat diğer parmaklardan herhangi birinde de ortaya çıkabilir.

Çocuklarda tırnak batması teşhisi

Tırnak batması durumunda büyük olasılıkla tırnak batmasını çocuğun ebeveynleri de teşhis edebilir. Çocuğun tırnağında batma olduğunu görürseniz tedavi edilmesi için çocuğa doktora götürülmek gerekir.

Çocuklarda tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisinde çocuğun ağrısını azaltmak için günde dört beş kez ayak parmaklarını ılık suya sokup daha sonra tırnağı gazlı bez ile sarmak gerekir. Çocuğun bu problemi arttırabilecek sıkı ayakkabılar giymediğinden emin olunmalıdır. Eğer tırnak batması nedeni ile çocuğun parmaklarında bir enfeksiyon gelişir ise doktor ya doğrudan deri üzerine sürülecek ya da ağızdan alınacak bir antibiyotik tedavisi verebilir. Eğer gerekir ise doktor cilde anestezik uyguladıktan sonra tırnağın kenarını kesebilir. Orada birikmiş herhangi bir cerahat var ise doktor bunu da boşaltır.

Çocuklarda tırnak batması nasıl önlenir?

Tırnak batmasının tekrarlamasını önlemek için çocuğun tırnaklarını eğimli veya açılı yerine düz kesebilirsiniz (veya ona bu şekilde tırnak kesmeyi öğretebilirsiniz). Böylece çocuğunuzun tırnağı cilt içine batabilecek düzensiz kenarlara sahip olmaz. Ayakları temiz tutmak ve batan tırnakları çocuğun veya ebeveynin çıkarmaya çalışmaması tırnak batmasını ve batan tırnaklar nedeni ile enfeksiyon gelişmesini önler. Çocuğun tırnaklarının yanlış kesilmesi tırnak batmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuğun tırnakları düz olacak şekilde kesilmelidir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda çarpık ayak nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda atlet ayağı nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda kırık oluşumu nedenleri ve tedavisi
  5. Ayak ağrısı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git