Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Talasemi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Talasemi, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan protein olan hemoglobin üretiminin normalden düşük olduğu, bir grup kalıtsal kan hastalığıdır.

Talasemi hastalığı (Akdeniz anemisi) nedir?

Talasemi, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan protein olan hemoglobin üretiminin normalden düşük olduğu, bir grup kalıtsal kan hastalığıdır. Hemoglobindeki bu yetersizlik hafif ya da ağır olabilen bir kansızlığa neden olur. Talasemi Akdeniz anemisi olarak da adlandırılır. Tamamen sağlıklı yaşayabilen talasemi taşıyıcılığı söz konusu olabileceği gibi, 3 haftada bir dışarıdan kan transfüzyonu yapılmasını gerektiren talasemi tipleri de vardır. Ağır olan talasemi tipinde normalde vücudun ihtiyacı olan ve oksijeni dokulara taşıyan kırmızı kan hücreleri üretilemez ve buna bağlı olarak hastada solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı ve çocuklarda gelişme geriliği gibi önemli sorunlara yol açar. 

Talasemi hastalığı (Akdeniz anemisi) tipleri

İki ana tip talasemi vardır  ve Güneydoğu Asya, Çin ve Filipin kökenlilerde ortaya çıkan alfa talasemi ve İtalya, Yunanistan, Orta Doğu ve Afrika kökenlilerde ortaya çıkan beta talassemi gibi talassemi tipleri vardır.  Beta talassemi ayrıca, beta talassemi minör ve beta talassemi majör olarak da ikiye ayrılır. Cooley anemisi adı ile de  anılan beta talassemi majör, beta talassemi intermedia ve minörden daha ağırdır.

Talasemi hastalığı

Talasemi hastalığı

Çocuklarda talasemi (Akdeniz anemisi) belirtileri

Talasemi belirtileri olarak, alfa talassemi bulunan çocukların çoğunda, değişik derecelerde kansızlık vardır. Alfa talassemili ağır vakalar fetüs ya da yenidoğan olarak ölebilir.

Beta talasemi minör bulunan bir çocukta hiç belirti bulunmayabilir. Beta talasemi majör bulunan çocuklar doğum sırasında sağlıklı göründüğü halde, yavaş büyür ve solukluk, halsizlik, yaşamın birinci ya da ikinci yılında az yemek yeme vardır. Bu çocuklarda çoğunlukla nefes darlığı olur, bazen kanlı ya da koyu renkte idrar yaparlar ve bu çocuklarda sarılık da gelişebilir. Tedavi edilmediğinde, beta talasemi majör dalak ve karaciğerde, kalpte, yüz kemiklerinde büyümeye neden olabilir. Zaman içinde çocuk kalp yetersizliğinden ölebilir. Beta talassemi intermedia da buna benzer semptomlara neden olur iken, kansızlık daha hafiftir.

Talasemi belirtileri

Talasemi belirtileri

Çocuklarda talasemi (Akdeniz anemisi) teşhisi

Talasemi teşhisinde, doktor çocukta talassemi bulunduğundan kuşkulanır ise kan tahlilleri ve kan hücrelerinin yapım yeri olan kemik iliğinin incelenmesini isteyerek tanıyı koyabilir. Hastalık kalıtsal olduğundan, doktor ebeveylerin kanlarını da inceleyerek tanıyı doğrulamak için ve başka çocuklar da yapmak istenildiğinde genetik danışmanlık hizmetini tavsiye edebilir. 

Çocuklarda talasemi (Akdeniz anemisi) tedavisi

Talasemi tedavisinde, eğer çocukta talasemi majör bulunur ise sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için üç-dört haftada bir kan nakli yaptırmak üzere çocuğun hastaneye götürülmesi gereklidir. Ayrıca çocuğun, çok sayıda kan naklininin yol açtığı kandaki demir fazlalığını gideren bir ilacı da hergün içmesi gerekir. Aşırı demir depolanması çocuğun karaciğerini bozabilir.

Buna karşı kullanılan ilaç, çocuk uyuduğu sırada mekanik bir pompa ile verilebilir. Ağır vakalarda, uygun bir verici bulunabilir ise doktor kemik iliği nakli yapılmasını tavsiye edebilir. Hafif hastalık şekillerinde (hafif talasemi hastalığında) belirtilerin tedavisi gerekebileceği gibi, kan nakline gerek duyulmaz. Kan nakilleri ve ilaç tedavisi ile, talasemi majör bulunan bir çocuk doktor kontrolü ve takibinde 20-30 yıl veya üzerinde bir süre hayatta kalabilir. Daha hafif talassemi şekilleri bulunanlar genellikle normal bir ömür sürerler. Günümüzde talaseminin tam olarak düzeltilmesi kemik iliği nakli ile sağlanır. 

talasemi tedavisi

talasemi tedavisi

Kan hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Lösemi hastalığı belirtileri ve tedavisi
  2. Lenfoma hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Kemik iliği kanseri nedenleri ve tedavisi
  4. Kemik kanserleri nedenleri ve tedavisi
  5. Kansızlık (anemi) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git