Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Sık Görülen Göz Hastalıkları

Bebekler ve çocuklarda, şaşılık, miyopluk, göz kapaklarında düşüklük, glokom ve katarakt gibi çeşitli görme sorunları olabilmektedir.

Görme bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Bebekler ve çocuklarda, şaşılık, miyopluk, göz kapaklarında düşüklük, glokom ve katarakt gibi çeşitli görme sorunları olabilmektedir. Yeni doğan bebekler görebilirler; ama yaklaşık üç yaşına dek görme tam değildir. Çocuklar görme sorunları ile doğabilir ya da görme sorunları daha sonraki yıllarda ortaya çıkabilir. Her sağlam çocuk muayenesinde gözler de muayene edilmelidir. Düzenli göz muayenelerine 3-5 yaşları arasında başlanmalıdır. Görme testinde bir sorun çıkar ya da çocuğunuz görme sorunu olduğunu bildirir ise, doktorunuz onu bir oftalmolog’a (göz hastalıkları uzmanına) sevk eder. Bebeklerde ve çocuklarda en sık karşılaşılan iki görme sorunu, şaşılık ve ambliyopidir (göz tembelliği).

Çocuklarda şaşılık nedenleri ve tedavisi

Şaşılık bulunan bir çocuğun gözleri aynı doğrultuda bakamadığından, iki göz birlikte çalışıp normal bir görüntü oluşturamaz. Çocuğun göz kasları arasında koordinasyon bozuktur ve gözler aynı doğrultuda hareket etmez. Bir göz tam önüne bakarken öteki yukarı, aşağı, içeri ya da dışarı doğru bakabilir. Şaşılığın en sık görülen iki şekli, esotropia ve eksotropiadır.

Esotropia nedir? :  Esotropia için kullanılan yaygın terim, çapraz bakan gözlerdir. Çocuğun bir ya da iki gözü, buruna doğru yani içe dönüktür. Çocuklar esotropia ile doğabilirler ya da özellikle 2-7 yaşlar arasında olmak üzere sonraki yaşamda bu durum ortaya çıkabilir. Esotropia bulunan çocuklarda genellikle 2 yaşından önce göz kaslarına yönelik ameliyat yapılması gerekir. Bu durum iki yaşından sonra ortaya çıkar ise genellikle gözlük ile sorun düzeltilir.

Eksotropia nedir? : Eksotropia bulunan bir çocukta bir ya da iki göz dışarı, yani burundan uzağa bakar. Çocuklar bu şekilde doğabilir ya da başta 2-7 yaşlar arasında olmak üzere yaşamın ileriki yıllarında da eksotropia gelişebilir. Çocuğun gözleri ilk başlarda arada sırada dışarı kayma gösterir iken, zamanla bu giderek sıklaşır. Çocuk parlak güneş ışığında gözünü kısabilir. Aşırı eksotropia bulunan çocuklarda genellikle göz kaslarına yönelik ameliyat gereklidir.

Ambliyopi nedir? : Şaşılık bulunan bir çocuk, bir gözündeki görmeyi “kapatmayı” öğrenir ve böylece eşyaları net bir şekilde görebilir. Bir gözde şaşılık ya da başka bir soruna bağlı olarak görme kaybı gelişmesine ambliyopi ya da göz tembelliği denir. Çocukta ambliyopi bebeklikten dört yaşına dek herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bu sorun yedi yaşına gelmeden önce düzeltilmez ise görme kaybı kalıcı olur. Tedavi, çocuğun her zaman kullandığı gözün üzerini kapatmak ve öteki gözünü kullanmasını teşvik etmekten ibarettir. Görmeyi düzeltmek için de gözlük kullanılabilir. Altta yatan sorun (örneğin şaşılık) için de tedavi uygulanır. Ambliyopiye neden olan başka görme sorunları arasında, katarakt ve pitoz gibi sorunlar olabilir.

Çocuklarda katarakt nedenleri ve tedavisi

Katarakt, çocuğun gözündeki merceğin bulanıklaşması dır. Pupillanın arkasında bulunan ve ışığı göz küresinin gerisine odaklayan mercek normalde berraktır. Zamanla katarakt göze gelen ışığı engelleyerek görme kaybına yol açabilir. Çocuklarda doğumda katarakt bulunabileceği gibi, bazen göz yaralanmalarına da bağlı olarak, yaşamın ileriki yıllarında da bu durum gelişebilmektedir. Katarakt için tek tedavi, bozuk merceğin cerrahi yoldan çıkartılmasıdır.

Çocuklarda pitoz nedenleri ve tedavisi

Pitoz, bir göz kapağında pitoz (yani göz kapağında düşme) bulunan bir çocukta neden genellikle üst göz kapağını taşıyan kasın güçsüzlüğüdür. Çocuk bu durum ile doğabilir ya da yaşamın sonra ki yıllarında, bir hastalık ya da yaralanmadan sonra böyle bir durum gelişebilir. Düşük göz kapağı pupillayı örtüyor ise sorunun giderilmesi için çocuğun ameliyat edilmesi ve ambliyopinin önlenmesi gerekir. Daha hafif vakalarda ameliyata başvurulmayabilir.

Çocuklarda miyop nedenleri ve tedavisi

Miyoplu bir çocuk, yakındaki cisimleri net olarak görürken uzağı iyi göremez. Miyopluk bebeklerden çok okul çağındaki çocuklarda sık görülür. Gözlük kullanılarak düzeltilebilir.

Çocuklarda hipermetrop nedenleri ve tedavisi

Hipermetroplu bir çocuk, uzaktaki cisimleri net olarak görürken yakındakileri iyi göremez. Zamanla uzaktaki cisimleri de bulanık görmeye başlar. Bir çocuk hipermetrop olarak doğabileceği gibi, bu durum daha sonra da ortaya çıkabilmektedir. Hafif vakalarda gözler bu duruma uyum sağlayabilirken, daha ağır durumlarda düzeltici gözlük kullanılmasına gerek vardır.

Çocuklarda astigmatizma nedenleri ve tedavisi

Astigmatizma bulunan bir çocuğun korneasının (göz küresinin berrak dış tabakası) şekli bozuktur; ışık kırılır ve görme bulanıktır. Arada sırada mercek de anormal şekildedir. Ağır astigmatizmda düzeltici gözlük ya da kontakt lens gerekir. Küçük astigmatizma dereceleri normaldir ve gözlük ya da lense gerek olmaz.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda görme kaybı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda arpacık (it dirseği) nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda glokom nedenleri ve tedavisi
  5. Bebeklerde göz sulanması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git