Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Senkop (Bayılma) Neden Olur?

Senkop, çok uzun sürmeyen ve kendiliğinden düzelen, ani bilinç ve postür (duruş) kaybı anlamına gelir.

Çocukluk döneminde bayılma nedenleri

Senkop, çok uzun sürmeyen ve kendiliğinden düzelen, ani bilinç ve postür (duruş) kaybı anlamına gelir. Presenkop ise bilinç kaybı meydana gelmeden, görme bozuklukları ve halsizlik hissedilmesi ile duruş kaybı olmasına denir. Presenkop ve senkobun nedenlerinin aynı olabileceği için bayılma şikayeti veya şikayetleri olan çocuğa yaklaşım aynı olması gereklidir.

Senkop, serebral perfüzyonun (beyin kan dolaşımının bozulmasına neden olan rahatsızlıkların) ortak bir sonucu olarak meydana gelen bir durumdur. Bazı çocuklarda heyecan, aşırı stres, korku, kan kokusu, aşırı sıcak ve ağır egzersiz gibi ve benzeri duygusal nedenler bile bayılmaya neden olabilir. Bu tip bayılmalar sık karşılaşılan, çocuğa zarar vermeyen bayılmalardır. Toplardamar dönüşün azalmasına sebep olan generalize vazomotor değişiklikler, kalpte çıkım yolu darlıkları, debinin (kan akımının) azalmasına neden olan aritmiler ve beyin damar hastalıkları kan akımını azaltarak çocuklarda bayılmaya sebebiyet verebilir.

 1. Vazovagal (damarlardan veya vagus sinirinden) kaynaklanan sinirsel senkop, ortostatik hipotansiyon (ayakta durmaya bağlı tansiyon düşmesi), postural ortostatik taşikardi sendromu, bread holding spell, durumsal senkop, karotis sinüs hipersensitivitesidir.
 2. Nöropsikiyatrik nedenler, nöbet, migren, sara nöbetlerine bağlı bayılma, hiperventilasyon, konversiyon senkobu, intrakraniyal kitle gibi durumlardır.
 3. Metabolik nedenler, hipoglisemi, elektrolit bozuklukları, CO entoksikasyonu ve ilaçlardır.
 4. Ritim bozukluğuna bağlı nedenler, ventriküler taşikardi, supraventriküler taşikardi, iyon kanalı defektleri (delikleri), long OT sendromu, bruguda sendromu, atrioventriküler blog, aritmojenik sağ ventrikül, pil disfonksiyonu, hasta sinüs sendromudur.
 5. Obstrüktif lezyonların neden olduğu bayılmalar, hipertrofik kardiyomiyopati, valvüler aort darlığı, pulmoner hiper tansiyon gibi nedenlerdir.
 6. Miyokardiyal disfonksiyonun neden olduğu bayılmalar, dilate kardiyomiyopati, akut miyokardit, kawasaki, anormal koroner arter, kalp tümörleri, kalp yetmezliği gibi nedenlerden senkop (bayılmalar) meydana gelebilir.
 7. Senkop (bayılma) oldukça sık rastlanan bir semptom olduğu gibi, çocuklarda ve adolesanlarda (ergenlerde) %15 -25’inde yaşamları süresince en az bir kere bayılma geçirdiği bilinmektedir. Görülme sıklığı 15-19 yaşları arasında kızlarda ve erkeklerde arttığı ve kızlarda daha fazla bayılma krizleri olduğu bildirilmiştir. Çocukluk döneminde rastlanan bayılmalar genelde iyi seyirli olduğu gibi, değerlendirmesi iyi yapılmalıdır.

Bayılan çocuğa nasıl müdahale etmek gerekir?

Bayılan her hastanın incelenmesi ve bayılmaya neden olan sorunun kesinlikle araştırılması gereklidir. Bayılma nedeninin bulunması ölüm riski taşıyan kalp hastalıklarına bağlı bayılmaların ve diğer nörolojik sorunların tanısını koymada ve uygun tedavinin erken başlamasında önemli yeri vardır. Baygınlık geçiren hastaların incelenmesindeki en değerli tanı yöntemi, hastanın şikayetleri, herhangi bir kalp hastalığının ve ya nörolojik rahatsızlıkların varlığının olup, olmadığının anlatılması ve fizik muayene bulgularıdır.

Bayılma esnasında olan bulguların iyi sorgulanması ve dikkatli fizik muayene bayılmanın nedenini bulmada yeterli bilgiyi verebilir. Fizik muayene ile tanısı konulmayan hastalarda kan tahlilleri, tam kan sayımı ve kan şekeri düzeyinin ölçülmesi çocuklarda yapılabilecek kan tahlilleridir ve ayrıca, idrar tahlilleri gerekebilir.

Nörolojik incelemeler, elektroensefalografi (eeg), tilt masa testi, nedeni bilinemeyen senkoplarda oldukça önemli bir tanı yöntemidir. Bilgisayarlı beyin tomografisi (magnetik rezonans görüntüleme), kardiyolojik incelemeler, ekokardiyografi (eko), elektrokardiyografi (ekg), efor testi, egzersiz sırasında bayılma geçiren her çocuğa uygulanması gereklidir. Efor testi, ritim bozukluğunun varlığını incelemede kullanılır. Bunların dışında psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

Çocuklarda senkop (bayılma) tedavisi

Çocuklar neden bayılır

Çocuklar neden bayılır

Çocuklarda en fazla görülen vazovagal (heycanlanma, korku, ağrı, sıcak ve nemli ortamlardan kaynaklanan) nörokardiyojenik senkoplarda hasta düz bir yere yatırılır ve ayaklar havaya kaldırılır.

Böylece hasta bir kaç dakika içinde kendine gelir. Sonrasında bayılmanın tekrarlamaması için hastanın aç ve susuz kalmaması ve havadar bir ortamlarda durması, bol sıvı alması, yatarken ya da otururken ani olarak ayağa kalkmaması gibi önlemler sayesinde bayılma atakları engellenmiş olur. Fakat bu önlemler alınmasına rağmen bayılmaları geçmeyen çocukların geciktirilmeden doktora götürülmesi ve gereken tetkiklerinin yaptırılması oldukça önemlidir.

Çocuklarda diğer bayılma nedenlerinin tedavisi altta yatan hastalığa bağlı yapılır. Örneğin kalp bloglarında kalp pili, ritim bozukluklarında ritim bozukluğunu düzenleme amaçlı ilaç tedavisi, kalp kapak hastalıklarında cerrahi tedavi, epilepsi (sara) hastalığında ilaç tedavisi ve diğer nedenler için de ilaç tedavisi uygulanabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda ritim bozuklukları neden olur
 2. Çocuklarda havale geçirme nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda beyin tümörü nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda migren nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda göğüs ağrısı nedenleri ve tedavisi
 6. Menenjit nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda sara hastalığı nedenleri ve tedavisi

26 Yorum

 1. yaren

  27 Mart 2016 at 01:50

  merhabalar, sinirden bayılan çocuk için nasıl bir müdahale yapmalı,ne yapabiliriz.

  • Sağlık Ocağım

   27 Mart 2016 at 19:11

   > Sinirsel bayılma genellikle bedensel hastalık varlığını düşündürür; ancak sinirsel bayılmalar çoğunlukla ruhsal sıkıntılara bağlı gelişir. Örneğin aile içi bir sorun, çökkünlük bayılmanın altında yatan bir neden olabilir. Çocuk veya birey çevresi ile iletişim kuramadığı için bayılma meydana gelebilir. Ailede bir yakının ölmesi, anne ve babanın boşanması gibi ruhsal sıkıntılar çözülemediğinde bayılma bir tepki olarak görülebilir.

   > Epilepsi nöbetleri gibi durumlarda da çocuklarda bayılma görülebilir.

   > Kan şekerinin ani düşmesi gibi bir durumda da bayılma görülebilir. Özellikle şeker hastalarında sinirlenme sırasında kan şekeri düşüklüğü ve bayılma veya koma gelişebilir.

   > Psikolojik bayılma genellikle çok hassas, kırılgan kişilerde, kendisinin yaptığı şeylerin başkaları tarafından önemsenmesini çok fazla takan kişilerde, duygu ve düşüncelerini içine atan kişilerde, başkaları tarafından ilgi ve şefkat isteyen kişilerde, arzularını, isteklerini sürekli kısıtlayan kişilerde görülür.

   > Çocuğun nörolojik olarak ya da psikiyatrik olarak değerlendirilmesinde fayda var. Bayılmalarda ilk yardım konusunda aşağıdaki linkten bilgi edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/bayilmalarda-ilk-yardim-nasil-yapilir/

   > Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 2. yusuf taş

  8 Nisan 2016 at 16:36

  Merhaba Hocam,

  4,5 Yaşında bir oğlum var oğlumun canı çok acıdığı zaman bayılıcak gibi oluyor mesela bir kere eli kapıya sıkışmıştı ağlamadıda acısı içine oturdu heralde birden kendini bıraktı elini yüzünü yıkayınca kendine geldi şimdiye kadar bu olay 3 kere oldu bunun sebebi nedir acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkürler şimdiden…

  • Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 11:56

   > Çocuklarda bayılma veya kasılma nöbetlerinin birçok nedeni olabilir. Sinirsel bayılmalar genellikle ruhsal sıkıntıların olabileceğini akla getirmelidir. Aile içi bir problem, yeni bir kardeş, anne ve babanın kavgalı halleri gibi nedenler sinirsel bayılma nedenleri olabilir.

   > KATILMA NÖBETLERİ OLARAK BİLİNEN nörolojik bir problem çocuklarda, oğlunuzda görülen şikayetler benzeri şikayetlere neden olabilmektedir. Katılma nöbetleri erken çocukluk çağında oldukça sık rastlanan ve anne-babayı korkutan ancak genellikle iyi seyirli olan bir durumdur ve çoğunlukla 5-6 yaşlarından sonra kendiliğinden de geçebileceği gibi başlangıç yaşı 5-6 yaşları da olabilir.

   > KATILMA NÖBETLERİNİN BELİRTİLERİ ARASINDA ağrı, korku ya da sinirlenme sırasında çocuk ağlamaya başladığında nefesini tutar, sesi kesilir, bazen veya bazı çocukların dudaklarında morarma olur, bu esnada çocuğun vücudu kasılabilir ve bilinç değişikliği yaşayabilir. Bu nöbet 1 dakika içinde başlar ve birkaç dakika içinde çocuk tekrar kendine gelir. Bu nöbetlerde genellikle çocuğun sağlık durumu iyidir.

   > Katılma nöbetlerinin ortaya çıkmasından ailesel nedenler anne veya babanın, birinci derece yakın akrabaların çocukluk dönemlerinde bu tür bir durumun varlığı veya vücutta bulunan demir minerali yetersizliği gibi durumlar sorumlu tutulmaktadır. Demir eksikliğine bağlı gelişen katılma nöbetleri demir eksikliğinin tedavisinden sonra düzelebilir.

   > Bir çocuk nöroloji uzmanına götürmenizde ve demir eksikliği için kan testlerini yaptırmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Tuba

  30 Mayıs 2016 at 16:48

  6 yaşında ki oğlum düştüğünde ağlarken bayılıyo morarıyo dişleri kitleniyo ve dil geriye kaçıyo.bebekken bir kaç kez olmuştu sonra bida olmadı.enson 6 yaşında okuldayken oldu.nedeni ne olbilir?

  • Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2016 at 14:11

   – Beyinde kan akımının birden azalması sonucu ortaya çıkan geçici bilinç kaybı bayılma (senkop) olarak adlandırılır. Bayılma sağlıklı çocuklarda ve ergenlerde oldukça sık görülen bir sorundur.

   – Çocuklarda meydana gelen bayılmaların bazıları basit (vazovagal) bayılma şeklinde gerçekleşir.

   – Vazovagal tip bayılmanın nedenleri arasında ani ve şiddetli ağrı, aşırı korku-kaygı, aşırı heyecanlanma, uzun süre çocuğun ayakta kalması, kan görme ve çok fazla sıcakta kalma gibi nedenler vardır.

   – Fakat bayılma bazen ve bazı çocuklarda ciddi bir kalp hastalığının belirtisi de olabilir. Bazı kalp kası hastalıkları, doğumsal kalp anomalileri, kalp ritim bozuklukları ve kalp ritmini bozabilecek başka bir sistemik ya da kalp hastalığı veya diğer hastalıklar gibi etkenler çocuklarda bayılmaya neden olabilir.

   – Bu durum sık sık tekrarlıyor ve uzun zamandır sürüyor ise, bebekliğinde de bu sorun vardı ise doğumsal kalp deliği olabilir. Doğumsal kalp deliği bebek büyüdükçe kendiliğinden kapanabilir, ancak tam kapanamadığı zaman kalbin diğer işlevlerine zarar vererek bu tür şikayetlere yol açabilir. Bebekliğinde ve daha sonrasında kardiyolojik tetkikler yapılmadı ise öncelikle bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

   – Bu durum katılma nöbeti de olabilir. Katılma nöbeti olarak adlandırılan durum çocukların istediğini yaptırabilmesi için uyguladıkları yöntemlerden biridir. Bu çocuklar genellikle istedikleri bir şey yapılmadığında veya olmadığında yaklaşık 20 saniye kadar nefeslerini tutarlar. Katılma nöbetini çocuk sadece istediğini yaptırabileceği kişinin yanında (anne, baba, anneanne, dede, babaanne gibi) yapar, ancak sokakta tanımadığı bir kişinin yanında yapmaz.

   – Bunların dışında çocuklarda bayılmaya neden olan faktörler arasında sara hastalığına bağlı bayılma, migren atağına bağlı bayılma, beyinde bir kitleye bağlı bayılma, şeker düşüklüğüne bağlı bayılma, sıvı kaybına bağlı bayılma, sistemik veya metabolik hastalıkların, tiroid hastalıklarının, kansızlığın, vitamin, mineral eksiklerinin veya fazlalıklarının, kansızlığın, bazı kas hastalıklarının kalp ritmini bozmasına bağlı bayılma şeklinde çocuklarda bayılma görülebilir.

   – Nöroloji uzmanına da muayene olması gerekir veya kalp ritmini bozan diğer hastalıkların, vitamin ve mineral eksikliklerinin veya fazlalıklarının da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 4. Damla

  2 Ekim 2016 at 15:10

  Benim 22 aylik kiz ikiz bebeklerim var.hocam bitanesinde hemanjiom var alninda biz ona cok dikkat ediyoruz dusmemesi icin.fakat cok haraketli bir bebek.bir keresinde koltuktan geri geri düstu ve dustukten sonra bayildi ayilttik tekrat bayildi sonra tekrar ayildi ve hemen hastaneye gittik birsey bulunmadi iste uyutmayin dikkat edin dediler.dun aksam yine sandalyeden dustu fakat cok sert dusmedi cok icli bir cocuk dusunce aldik yerden ve aglayamadi bayilir gibi oldu dili bogazina kacti ve cektik ve kendine getirdik yine jastaneye gittik birsey cikmadi.hocam buna ne sebep olabilir duygusal bir cocuk biz kizdigimiz zaman aglarken bile bole kendini sıkıyor icine agliyor.ne yapacagimi bilemuyorum cocuk bu dusebilir ama o en ufak dusmede sanki sok yasamis gibi davraniyor ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 02:12

   Bazı geniş hemanjiomlarda kalp yetmezliği gelişebilir, bu nedenle bir de çocuk kardiyolojisine götürmeniz de fayda var.

   Hemanjiomlar iltihaplanır ise derin dokulara inerek osteomyelit durumuna yol açabilir.

   Belki daha derin araştırma gerekebilir.

   Bu durum katılma nöbeti de olabilir. Bu durumun araştırılması için nörolojik muayene ve tetkikler gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Nurcan

  13 Kasım 2016 at 14:27

  Benim 11 yasında bi kızım var 2.3 ayda bir bayılırdı şimdi günde 2 sefer bayılıyor bunun nedeni ne olabilir cevaplarmısınız???

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:39

   Bir nöroloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Buradan bir sonuç alınmaz ise kardiyolojik değerlendirme de gerekebilir.

   Yine hormonsal değişimlere bağlı da bu tür sorunlar olabilir ve hormonsal durumların değerlendirilmesi için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Çocuklarda bayılma bayılmanın tipine, süresine göre de değerlendirilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. ORHAN

  14 Aralık 2016 at 11:55

  Merhabalar

  Benim şu an 12 yaşında olan bir kızım var henüz 1-2 yaşlarında iken 3 defa bayılma veya havale geçirdi o zamanlar eeg çektirmiştik ve bir sorun görülmemişti o günden sonra bir daha böyle bir durum olmamıştı ta ki bu yaz sonu biz tatilde iken termal bir havuza girdik birlikte ve muhtemelen 15 20 dakika havuzda kaldık çıktıktan sonra gözlerim kararıyor dedi ve bayıldı hemen müdahale ettik dişlerini sıktı hatta annesi zor da olsa parmağı ile ağzını açtı bir iki dakika sonra kendine geldi çok uykusu olduğunu söyledi ve birlikte çıkıp uyuttuk bundan bir iki ay sonra bu sefer annesi ile birlikte kuaförde ama ona herhangi bir işlem yapılmadan daralıyorum deyince annesi tarafından dışarı çıkarılınca düzelmiş bunların sebebi ne olabilir nasıl bir yol izlememiz gerekir .

  ilginize şimdiden çok teşekkür ederim .

  • Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:36

   Bu durum refleks epilepsi olabilir veya beyin ile ilgili başka bir problemden kaynaklanabilir, bu durum için nörolojik inceleme önemlidir.

   Yine bu tür bayılmalar kalp yetmezliğinden, kalp deliğinden, aort darlığı gibi kalp problemlerinden kaynaklanabilir, bu durum için de kardiyolojik değerlendirme gerekir.

   Çocukta özellikle kalp ile ilgili bir duyarlılık olduğunda ergenlik döneminde aşırı kafeinli içecekler ve yiyecekler bayılma nedeni olabilir. Yine bu dönemlerde hormonsal değişimler de çocuğun kalp ritmini bozarak bayılma nöbetlerine neden olabilir. Kansızlık bu dönemde bayılma nöbetlerine neden olabilir. Stres bu dönemlerde bayılma nöbetlerine neden olabilir.

   Bazı çocuklarda bu yaşlarda psikolojik bayılma nöbetleri görülebilir, bu durum için psikiyatrik değerlendirme gerekir.

   Doktora tekrar gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 7. betul

  18 Aralık 2016 at 18:26

  merhaba.. oglum 5 yasinda ve kucuklugunden beri arabada yolculuk yaptigimizda midesi bulanir yuzu

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 09:51

   Yolculuklar birçok kişide ve çocukta bulantıya sebep olabilir. Araç tutması özellikle kadınlarda ve çocuklarda daha sık görülür.

   Araç tutması aynı zamanda hareket hastalığı olarak adlandırılır. Bu duruma iç kulak, gözler, kas ve eklem reseptörlerinden beyine ulaşan çeşitli informasyonlar neden olur.

   Yine de bir KBB uzmanına veya nöroloji uzmanına götürmeniz faydalı olur.

 8. Mazlum

  23 Aralık 2016 at 19:04

  Mb hayırlı akşamlar 4.yaşındaki kızım şu ana kadar çok sağlıklı bir çocuktu grip dahi olmuslugu yoktu çok şükür.Bugün kıza süren bayılma oldu tam bilinç kapanmadı ama yarim dk bir bayılma oldu meydan kaynaklı olabilir ve ilk defa oluyor nasıl bu yol izlemeliim.litfn açık cvp

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:12

   Çocuklarda bayılma psikolojik olabilir, kalp hastalığı kaynaklı olabilir, nörolojik bir hastalığa bağlı olabilir, orta kulak iltihabına bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir.

   Öncelikle bir nöroloji doktoruna götürmeniz ve sonrasında kadiyolojik ve KBB değerlendirmesi de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. saliha

  21 Ocak 2017 at 11:48

  Hocam benim kızım her iğne vuruldğunda bayılıyor ve tansiyonu düşüyor.Bunun sebebi nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:30

   Özellikle kız çocukları ve genç kızlarda aşı sonrası bu tür reaksiyonlar oldukça sık görülür.

   Acı, stres, korku, şiddetli öksürük veya uzun süre nefes tutmaya bağlı olarak vazovagal denilen refleks meydana gelir ve beyne giden kan akımı azalır ve mide bulantısı, soğuk soğuk terleme, baygınlık hissi ya da bayılmalar ortaya çıkar (iğne fobisi).

   Çocuk aşılar sonrası bu tür sorunlar yaşıyorsa çocuk aşı olacağı zaman rahat bir yere yatırılmalıdır ve aşıdan sonra 10-15 dakika istirahate alınmalıdır. Çocuk aşı olduktan sonra düşüp yaralanmaların olmaması için gözlemlenmelidir ve okulda aşı olacak ise bu durumu öğretmenlerine bildirmeniz önemlidir, aksi taktirde çocuk düşüp kafasını çarpabilir ve ciddi yaralanmalar oluşabilir.

   Çocuğun genç kızlık döneminde bile aynı belirtiler sürebilir, bu nedenle düşme ve yaralanmaların önlenmesi için iğne, aşı olacağı zaman iğneyi yapacak olan uzman ve çocuğun öğretmenleri bu durumdan mutlaka haberdar edilmelidir, çünkü bu şekilde ciddi kafa travmaları geçiren çocuklar da vardır (yani tedbir çok önemlidir). Kızınızla konuşacak yaşa geldiğinde onu konuşarak yüreklendirmeniz faydalı olur. Çocuk okulda aşı yapılacağı gün okuldan bile kaçabilir, bu nedenle ona bu aşıların önemi uygun dille anlatılmalı ve çocuk bu konuda cesaretlendirilmelidir.

   Yine de bu durumu bir psikiyatri ya da nöroloji uzmanı ile de görüşebilirsiniz ve çocuğun en azından bir muayene olması faydalı olabilir. Ayrıca kansızlık bakımından da inceleme faydalı olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Serap

  21 Şubat 2017 at 03:28

  Merhabalar
  Oğlum bir kaç gün önce kalbini tutarak bayıldı kas katı kesilmişti vücudu bi süre sonra ayıldı ayıldıktan 15 dk sonra istifra etti fiziki muayene yapıldı normal görünüp eve gönderildik yurt dışında yaşıyorum burda kolay kolay hastaneye yönlendirme yapmıyorlar aile doktoru ilk muayeneyi yapıyor gerekirse hast yönlendiriyor ama benim içim hiç rahat değil ne yapmamız gerekiyor bilmiyoruz kan tahlili yapabiliriz dediler o da ısrarımızdan sebep sizce neden kaynaklandı buarada oğlum 8 yaşında şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 15:33

   Çocuklarda bayılmanın birden çok nedeni olabilir. İlk kez böyle bir durum oluyorsa bu durum katılma nöbeti olabilir. Katılma nöbetleri genellikle 6 ay ile 6 yaş arasındaki çocuklarda görülür.

   Bu ataklar tekrarlarsa nörolojiye götürülmesinde fayda vardır, çünkü nörolojik problemler de bayılma nöbetlerine neden olabilir. Kansızlığının olup olmadığının bakılması da önemlidir. Orta kulağa ve iç kulağa bağlı patolojiler de bayılma ataklarına yol açabilir.

   Katılma nöbetleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/cocuklarda-katilma-nobeti-nedenleri-tipleri/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. özlem

  7 Mart 2017 at 13:41

  Merhaba hocam benim kızım 17 aylık iki gün önce oyun oynarken dengesini kaybetti düştü sonra nefesi kesildi ağzı açık kaldı ve bayıldı bu neden olabilir tam hastaneye götürecektik tabi bu sıradada müdahale ediyorduk hani sallıyorduk elimizle yanağını ttutup sağa sola çeviriyorduk işte dışarıya çìktık kendine geldi ve biz onu hastaneye götürmedik götürmemiz gerekirmiydi

  • Sağlık Ocağım

   10 Mart 2017 at 12:08

   Bu durum sebep ne olursa olsun bir nöroloji uzmanı tarafından ve kardiyolojik olarak değerlendirilmelidir. Çocuklarda bayılmanın birçok nedeni olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun…

 12. murat

  1 Nisan 2017 at 19:04

  Merhaba Hocam benim 12 yaşında bir oğlum var. 11 yaşına kadar herhangi bir bayılma olayı ile karşılaşmadık ama bir yıl içerisinde üç kere baygınlık geçirdi, ilki kurban bayramında oldu kan ile alakalı olduğunu düşündük, ikincisi ishal olduğu bir zamanda oldu ve aşırı sıvı kaybına bağladık ama üçüncüsü alışveriş merkezinde herhangi bir problem yokken oldu. Ne yapmalıyım nöroloji uzmanına gideyim mi yoksa farklı bir tavsiyeniz var mı?

  • Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 20:45

   Çocuğunuz ergenlik döneminde olduğu için bu durum hormonal bir etkene bağlı da olabilir. Çocuklarda bayılmalar kalp ile ilgili bir probleme bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, psikolojik bir duruma bağlı olabilir, ergenlik döneminde fizyolojik bayılmalar da görülebilir, bazı epilepsi türleri bu dönemlerde ortaya çıkabilir, bazı ritim bozukluğu türleri bu yaşlarda ortaya çıkabilir, vücut uzun süre aç ve susuz kaldığında bayılmalar olabilir.

   Hormonların değerlendirilmesi için Endokrinoloji Uzmanına, kalp fonksiyonlarının değerlendirilmesi için Kardiyoloji Uzmanına, nörolojik problemlerin değerlendirilmesi için Nöroloji Uzmanına gibi bölümlerce değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 13. Yasemin Erçetin

  9 Nisan 2017 at 01:19

  Merhaba benim 1yaşında kızım var ilk 10aylıkken banyo yaptıktan sonra morardı bayıldı gözleri geri döndü sonra dilini cektiler acile götürdük film cektiler su yutmuş dediler 1ay sonra ic ateşi dişten yükselmiş havele gecirdi bayıldı dün yine banyo yaptırdık suyu cok seviyo küvetinden cıkardık havluya sardım küveti gidiyo diye anlamaya başladı yine bayıldı dilini artık bu beni cok korkutuyo bir ilçede yaşıyoruz nöroji doktoruna götürün dediler bu neden olabilir cok üzülüyorum

  • Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2017 at 19:19

   Bu durum nörlojik olabileceği gibi kalp sorunlarına bağlı da olabilir. Hem nörolojik hem de kardiyolojik değerlendirmeler yapılması önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git