Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Saç Kıran Neden Olur? (Alopesi Areata Nedir?)

Saç kıran - alopesi areata veya saç derisi mantar hastalığı, saç kıran özellikle kırsal bölgelerde çocuklara hayvanlardan bulaşabilen ve saç derisinde yuvarlak plaklar şeklinde dökülmelere veya saçların kırılmasına neden olan bir hastalıktır.

Çocuklarda saç kıran hastalığı belirtileri ve tedavisi

Saç kıran – alopesi areata veya saç derisi mantar hastalığı, saç kıran özellikle kırsal bölgelerde çocuklara hayvanlardan bulaşabilen ve saç derisinde yuvarlak plaklar şeklinde dökülmelere veya saçların kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Günümüzde, görülen her türlü yuvarlak saç dökülmesi tipi saç kıran olarak tabir edilmektedir. Çocuklarda saç kıran hastalığı yetişkinlerden daha farklı bir nedenden kaynaklanmaz. Saç kıran, bir bağışıklık sistemi ve genetik temeli olan bir hastalıktır.

Bunların yanı sıra, çevresel faktörler, bazı hastalıklar, aşılar, stres, üzüntü gibi nedenler saç kıran hastalığına sebep olabilir. Stres denildiğinde basit stresler değil, büyük stresler örneğin, çocuğun annesini ve babasını kaybetmesi veya birini kaybetmesi, boşanmalar, yeni doğan bir kardeş, okul durumu gibi çocukta ciddi psikolojik sorunlar saç kıran oluşmasına yol açabilir.

Çocuklarda saç kıran belirtileri

Çocuklarda saç kıran dikkatli anne baba sayesinde kolayca fark edilir. Çünkü bu tip bir hastalıkta bölgesel saç kayıpları 1 sm veya daha büyük boyutta olabilir ve çok hızlı gelişir. Bu durumu aile fark etmese bile saç kesiminde fark etmek daha kolaydır. Saçın dökülmeye başlayan bölgesinde boş bir deri alanı oluşur ve çevreye doğru yayılım gösterir. Bazı çocuklarda kaşların, kirpiklerin dökülmesi bu duruma eşlik edebilir ya da tek başına bu bölgelerde dökülme oluşabilir. Tırnaklarda çukurluklar ve pürüzlü görünüm ortaya çıkabilir ve bazı çocuklarda ilk belirti tırnaklarda başlayabilir.

Çocuklarda saç kıran tedavisi

Çocuklarda saç kıran tedavisi oldukça zordur. Saç kıran tedavisinde öncelikle hastalığın evresini anlayabilmek için, deri biyopsisi alınır. Fakat çocuklarda biyopsi alınmasına rağmen, hastalığın evresini değerlendirmek ve tedavi seçimini yapmak zordur. Tedavi seçiminde çocuğun yaşının, kilosunun ve boyunun getirdiği kısıtlamalar vardır. Saç kıran tedavisi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavileri verilir. Lakin bu ilaçlar çocuklarda gelişme geriliğine neden olabilir.

Bu nedenle çocuklarda saç kıran tedavisinde mümkün olduğunca bölgesel tedaviler tercih edilir. Bu tedavi şeklinde kortizonu ve kimyasal maddesi azaltılmış kremler, solüsyonlar kullanılır. Çocuklardaki saç kıran tedavisi hastane ortamında uygulanır ve sık sık doktor kontrolü gereklidir. Çocuklarda uygulanan saç kıran tedavisinde ailenin ve doktorun işbirliği oldukça önemlidir. Çocuğun bu tedaviden sıkılmadan tedavinin devam ettirilmesi gereklidir. Çünkü saç kıran hastalığının tedavisi uzun sürebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda saç dökülmesi neden olur
 2. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
 3. Çocuklarda kardeş kıskançlığı neden olur
 4. Çocuk yetiştirme ve eğitimi nasıl olmalı
 5. Bebeklerde konak neden olur

20 Yorum

 1. Döndü Tülek

  1 Ağustos 2016 at 10:08

  Oğlum 2 yaşında nisanda 8 metre yüksekliğindeki evimin balkonundan düstü kafasında pek çok kırık vardı çok şükür şimdi iyi ama kafasının arka tarafında 2 cm kadar 2 tane sac kıran gibi ama ince tüyler var ara ara tarak ve sarımsakla üzerini tarıyorum yavas yavas kalın saclar cıkmaya basladi doktora götürmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 12:53

   Alınan darbelere bağlı o bölgelerdeki kanlanma kaybı ve o bölgelerde güç kaybı olmuştur. Ayrıca uygulanan tedaviler nedeni ile de bu tür bir durum olmuş olabilir.

   Nöroloji takipleri devam ediyor ise bunu doktorunuza gittiğinizde sormanız daha doğru olur.

   Kırıklar nedeni ile cerrahi operasyonlar geçirmiş, dikiş atılmış ise bu bölgelerde toparlanma 2-3 yılı alabilir.

   Doktorunuz ile bu konuyu görüşmeniz gerekir.

   Çok geçmiş olsun.

 2. Chris

  11 Ağustos 2016 at 00:49

  Benim kardeşim de ufak çaplı 1 cm 4 cm kadar saç kaybı var sarımsak kullansak işe yararmi doktor farklı farklı kremler ve medikal şampuan vermiş

  • Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 11:50

   Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız daha doğru olur.

   Doktorun verdiği ilaçları kullanırken sarımsak kullanmanız doğru olmaz, çünkü tıbbi tedavi ile bitkisel yöntemlerin aynı zamanlarda kullanılmı doğru olmaz.

   Bölüm bölüm saç dökülmeleri genellikle saç kıran olarak meydana gelir. Saç kıran genellikle stresten kaynaklanmaktadır. Kardeşiniz aşırı stresli, aşırı gergin yapılı ise buna bağlı olarak bu durum başlamış olabilir.

   Eğer sorun kardeşinizin stresli hali ise psikolojik destek de alması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 3. tosunpaşa

  23 Ağustos 2016 at 01:12

  Benim yiğenimdede şaç kıran oluştu yöntem önerin nolur daha 2ye gecti arkadaslari onunla dalga gecemsin

  • Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2016 at 22:02

   Çocuklarda saç kıran (tinea kapitis) durumunun farklı alt tipleri olmakla birlikte genellikle ergenlik çağından önce meydana çıkar ve bazen ve bazı tipleri tedavi edilmese bile ergenlik döneminin sonlarında kendiliğinden iyileşebilir.

   Saç kıran bazen seboreik dermatit, psoriasis, alopesi areolaris spesifika, trikotillomani gibi durumlar ile de karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

   Bir dermatoloji uzmanına gitmenizde ve direkt preparat yöntemi gibi bir teşhis yöntemi yapılmasında fayda var, bu işlem lezyonlardan alınan kıl, kepek ve kabuklanma, tırnak gibi örneklerin mikroskop altında incelenmesi işlemidir.

   Yani iyi bir dermatoloji uzmanına gitmeniz ve bu tip bir testin yapılması ve saç kıran hastalığının tipinin belirlenmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 4. Aybuke

  18 Eylül 2016 at 18:06

  Benim kızım 4 yasında ve kafasında 50 kuruş büyüklüğünde dökülme var çok zayıf ve bünyesi tıbbi ilaçları kaldırmaz ne yapacağımı bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 00:34

   Saçlarındaki dökülmenin nedeni belki çok zayıf olmasına neden olan faktör var ise buna bağlı da olabilir.

   Demir eksikliği, bazı vitaminlerin eksiklikleri saç dökülmelerine neden olabilir, bu nedenle bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz ve çocukta bir vitamin veya mineral eksikliği olup olmadığını öğrenmeniz doğru olur.

   Bu şekildeki dökülmeler saç kıran hastalığına bağlı da olabilir. Bu durum için cildiye uzmanına gitmek gerekir.

   Sebep ne olursa olsun bir uzmana gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 5. Busea

  17 Ocak 2017 at 14:02

  Oglum sackiran.2.5yasinda.ben calisyrm.babaanne bakiyo.krem kullanıyoruz.acaba duzelirmi.neden olmuş olabilir

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 22:44

   SAÇ KIRAN, çoğunlukla 2-10 yaş çocuklarda görülen, saçlı deride ya da deride ortaya çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Hastalık çocuklara bu mantar enfeksiyonu ile enfekte çocuklardan ya da ev hayvanlarından ve enfekte tarak, fırça, havlu, şapka gibi malzemelerden bulaşabilir. Saç kıran bir mantar enfeksiyonudur. Hastalığın kesin teşhisi dermatoloji bölümünde lezyonlu bölgeden alınacak örneğin incelenmesi ile konulur. Bu durum için mantar ilaçları verilir. İlaçlar düzenli kullanıldıktan sonra hastalık geçmezse bu durumun başka bir deri hastalığından olabileceği düşüncesiyle tekrar kontrole gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. yıldiz

  22 Ocak 2017 at 20:08

  kizim 2yasinda saçının arkasında kırık olustu kestirdim yinede aynı sorun ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 15:22

   Saç kurutma makinesi gibi cihazlar kullanmak, ağır kimyasal madde içeren şampuanlar kullanmak, saç boyaları, saçların toplanarak bağlanması gibi faktörler saçların cansızlaşıp kurumasına ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Genetik olarak kuru ve kıvırcık saçları olan çocuklarda ya da bireylerde saç kırılganlığı daha sık görülür. Yine bazı vitamin ve mineral eksikleri de saçlarda dökülmeye ve kırılmalara neden olabilir.

   Bir endokrinoloji uzmanına gitmek faydalı olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 7. Emel Bas

  14 Şubat 2017 at 22:48

  6.5 yasindaki oglumda 1 ay once 1-1.5 cm. Capinda dokulme farkettim. Doktora goturdugumde sackiran oldugunu soyledi. Iki tane ilac verdi kullaniyoruz. Yer yer en buyugu nohut tanesi genisliginde 4 tene daha dokulme var. Oglum 10 aylikken kasik bolgesindeki bir tumorden dolayi kemoterapi gormustu. Bu tedaviden olmus olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 17:15

   Saç kıran enfeksiyona bağlı gelişir ve yayılma göstererek tüm kafa derisini tutabilir. Doğru tedavi önemlidir. Kemoterapinin yan etkileri yakın dönemlerde görülür genellikle fakat geç dönemlerde de görülebilen yan etkileri vardır. Kemoterapiye bağlı enfeksiyonlara yatkınlığı artmış olabilir.

   Doktora kontrole gittiğinizde bundan doktorunuza bahsetmeniz faydalı olur. Doğru tedavi için bölgeden örnek alınması da önemlidir. Ayrıca geçirmiş olduğu tümöral hastalık ile ilişkili gerekli testlerin de yapılması gerekebilir, bu nedenle bunu doktorunuz ile mutlaka tekrar görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Arzu

  31 Mart 2017 at 12:21

  Kızım 12 yasinda sackiran oldu 2 ay önce ve hızla dökülme devam ediyor okadar hızlı ilerliyoruz durduramıyoruz doktora gittik ilaçları kullanıyoruz.bunun yanında sadbe isimli bitkisel bi ilaçta aldık onuda kullanıyoruz.Ama hiçbirinin faydası yok tamamlamak saçlarını kaybetmesinin çok korkuyorum.Nasil durduran bilirim bu dokulmeyi sackirani yardım edermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 01:25

   Saç kıran enfeksiyonlara bağlı olabilir, altta yatan bir bozukluğa bağlı olabilir. Bu nedenle enfeksiyon hastalıkları bölümüne ve başka bir sistemik veya bozukluk olup olmadığının anlaşılması için immünolojik hastalıklar bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   Ayrıca bu durum bazı hastalıklar ile de karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Neden ve hastalığın tam olarak ne olduğu ve hastalığın tam tipi kanıtlanmadan önemlidir.

   Karışabilen bazı hastalıklar arasında; Seboreik dermatit, Psoriasis, Trikotillomani, Morfea, fronkül, İmpetigo, Karbonkül, Diskoid lupus eritematozus gibi hastalıklar olabilir. Ayrıca saç kıranın farklı tipleri de vardır ve tiplerinin ayırt edilmesi de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Nesrin

  28 Haziran 2017 at 19:03

  İyi günler oğlum 3 yaşında ve 6 aylıkken saçları dökülmeye başladı 100% döküldü sackiran dedi dermatolog hiç ilaç vermedi bi kaç ay sonra tekrar geldi saçları birsen sonra tekrar döküldü şimdi hiç saçı yok kafası şeftali tüyleri gibi cansız saçlar 2015 12 aydan beri saçı yok ne önerirsiniz daha önce böyle bir hastalık duygunuzu teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2017 at 00:42

   Bu durum için hem tekrar dermatoloğa, hem de endokrinoloji ve hematoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Denizkuşu

  10 Kasım 2017 at 23:30

  Merhaba 6 yaşında oğlum bar 2 yıldır saçkıranla uğraşıyoruz .geçensene öart ayında basşladı 1 ay içinde saçının%50sını kaybettı ilaç tedavisine başladık,kortızonlu kremlersin vs etkisiyle gerçi geldi ama tamamen boşlukları dolmadan tekrar gitti bu sefer %80i gitti çok üzüldü ,üzüldük 😢 şimdi tekrar gelmeye başlamışken yine tam dolmamışken 2,3gundür yine elime geliyo bu arada ikincisinde hiç ilaç kullanmadık sadece biotin,d vitamini vs aldık. Ne yapmalıyız artık bilmiyorum lütfen yardım edin, bi akıl verin😢

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2017 at 02:22

   SAÇ KIRAN (TİNEA KAPİTİS), saçlı derinin mantar enfeksiyonudur. Genellikle 3-5 yaş arası çocuklarda görülür. Bu durum genellikle pubertede kendiliğinden iyileşir. Kırık ve cansız saçlar, ince kepeklenme, lokal saç dökülmesi ile karakterizedir. Bu bulgulara iltihabi değişiklikler eklenirse tümör benzeri püstüller, nodüler lezyonlar ortaya çıkar ve kalıcı saç dökülmesi oluşur.

   Tanı klinik görünüm ve kepeklerden alınan kazıntı ve bir pens ile çekilen kıl örneğine mikroskopik inceleme yapılır.

   Saç kıran başka dermatolojik sorunlarla karışabilir. Örneğin favus, seboreik dermatit, sifiliz 2. dönem lezyonları, alopesi areata, psöriyazis, trikotillomani gibi. Bu nedenle bu hastalıklardan ayrımı önemlidir (bu konuda dermatoloji doktorunuz ile daha detaylı görüşebilirsiniz).

   Bu durum, tinea kapitis fovus denilen durum sa olabilir. Bu durum kronik enflamatuvar bir dermofit enfeksiyonudur. Genellikle çocukluk çağının bir hastalığı olmakla birlikte nadiren erişkinlerde de görülebilir.

   Doktorunuz ile bu konuda daha detaylı görüşme yapmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git