Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Saç Kıran Neden Olur?

Saç kıran, saç derisinde yuvarlak plaklar şeklinde dökülmelere veya saçların kırılmasına neden olan bir hastalıktır. 

Çocuklarda saç kıran hastalığı belirtileri ve tedavisi

Saç kıran, saç derisinde yuvarlak plaklar şeklinde dökülmelere veya saçların kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Günümüzde, görülen her türlü yuvarlak saç dökülmesi tipi saç kıran olarak tabir edilmektedir.

Çocuklarda saç kıran hastalığı yetişkinlerden daha farklı bir nedenden kaynaklanmaz. Saç kıran, bir bağışıklık sistemi ve genetik temeli olan bir hastalıktır. Bunların yanı sıra, çevresel faktörler, bazı hastalıklar, aşılar, stres, üzüntü gibi nedenler de saç kıran hastalığına sebep olabilir. Stres denildiğinde basit stresler değil, büyük stresler örneğin, çocuğun annesini ve/veya babasını kaybetmesi veya çok sevdiği birini kaybetmesi, boşanmalar, yeni doğan bir kardeş, okul durumu gibi çocukta ciddi psikolojik sorunlar saç kırana neden olabilir.

Çocuklarda saç kıran belirtileri

Çocuklarda saç kıran dikkatli anne baba sayesinde kolayca fark edilebilir. Çünkü bu tip bir hastalıkta bölgesel saç kayıpları 1 sm veya daha büyük boyutta olabilir ve çok hızlı gelişir. Bu durumu aile fark etmese bile saç kesiminde fark etmek daha kolaydır. Saçın dökülmeye başlayan bölgesinde boş bir deri alanı oluşur ve çevreye doğru yayılım gösterir. Bazı çocuklarda kaşların, kirpiklerin dökülmesi bu duruma eşlik edebilir ya da tek başına bu bölgelerde dökülme oluşabilir. Tırnaklarda çukurluklar ve pürüzlü görünüm ortaya çıkabilir ve bazı çocuklarda ilk belirti tırnaklarda başlayabilir.

Çocuklarda saç kıran tedavisi

Çocuklarda saç kıran tedavisi oldukça zordur. Saç kıran tedavisinde öncelikle hastalığın evresini anlayabilmek için, deri biyopsisi alınır, fakat çocuklarda biyopsi alınmasına rağmen, hastalığın evresini değerlendirmek ve tedavi seçimini yapmak zordur.

Tedavi seçiminde çocuğun yaşının, kilosunun ve boyunun getirdiği kısıtlamalar vardır. Saç kıran tedavisi için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç tedavileri verilir. Lakin bu ilaçlar çocuklarda gelişme geriliğine neden olabilir. Bu nedenle çocuklarda saç kıran tedavisinde mümkün olduğunca bölgesel tedaviler tercih edilir. Bu tedavi şeklinde kortizonu ve kimyasal maddesi azaltılmış kremler, solüsyonlar kullanılır. Çocuklarda uygulanan saç kıran tedavisinde ailenin ve doktorun işbirliği oldukça önemlidir. Çocuğun bu tedaviden sıkılmadan tedavinin devam ettirilmesi gerekir. Çünkü saç kıran hastalığının tedavisi uzun sürebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer yazılar

  1. Çocuklarda saç dökülmesi neden olur
  2. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
  3. Çocuklarda kardeş kıskançlığı neden olur
  4. Çocuk yetiştirme ve eğitimi nasıl olmalı
  5. Bebeklerde konak neden olur

29 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git