Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur? (Alopesi Nedir?)

Çocuklarda saç dökülmesinin sebepleri genelde erişkinlerinkine benzer nedenlerden kaynaklanır. Fakat çocukluk çağında özellikle alopesi areata pelat adı verilen saç dökülmesi, beş yaşından küçük çocuklarda bile rastlanan saç dökülme şekli bir kaç santim yuvarlak para şeklindeki dökülmelerde bazen yüksek derecede ani saç dökülmesi meydana gelebilir.

Çocuklarda saç dökülmesi belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda saç dökülmesinin sebepleri genelde erişkinlerinkine benzer nedenlerden kaynaklanır. Fakat çocukluk çağında özellikle alopesi areata pelat adı verilen saç dökülmesi, beş yaşından küçük çocuklarda bile rastlanan saç dökülme şekli bir kaç santim yuvarlak para şeklindeki dökülmelerde bazen yüksek derecede ani saç dökülmesi meydana gelebilir.

Bu durum genelde çocuklarda psikolojik kökenli olur iken, bunun dışındaki nedenler erişkinler ile aynı olup, enfeksiyonel özellikle çocuklukta mantar enfeksiyonu saçlı deriyi tutarak saçların siyah minik noktalar halinde kırılma şeklinde görünümü ortaya çıkar ve bunun belirtisi saç derisi mantar enfeksiyonu olabilir.

Bu tip saç dökülmesi çocuklarda en fazla görülen saç dökülmesi nedenidir. Ayrıca, çocukluk çağında saç dökülmesine genetik hastalıkların sebep olduğu, saç dökülmesinin yanı sıra saç derisi bozukluğu, tırnak bozukluğu, hatta bazı çocuklarda içi su dolu deri döküntüleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çocukluk döneminde saç dökülmeleri vitamin, mineral eksikliklerinden ve bazı kan hastalıklarından kaynaklanmıyor ise bu durumda saç dökülmesinin nedeni psikolojik veya saç derisi mantar hastalıklarından kaynaklanan saç dökülmeleri, bunun dışında ateşli hastalıklardaki yaygın saç dökülmeleri, yine psikolojik tirikotillomani diye adlandırılan çocuğun kendi saçlarını çekerek meydana getirdiği saç dökülmeleri ve çocuğun doğuştan olan saçın döküldüğü bölgede tümörlerin bulunması ve damar tümörleri gibi lokal saç dökülmeleri nadir görülse de bu tip saç dökülmeleri görülür.

Çocuklarda saç dökülmesi tipleri ve belirtileri

Çocuklarda saç dökülmesi belirtileri

Çocukluktaki saç dökülmesi tipleri iz bırakan veya hiç iz bırakmayan yani skaylı saç dökülmesi veya skaysız saç dökülmesi şeklinde ve lokalize yani belli bir bölgede veya saçlı deri kıllarının dökülmesi, hatta bütün vücuttaki bölge kıllarının, genital bölge kıllarının da dökülmesi, bazı hastalarda da kaşların kirpiklerin dökülmesi gibi yaygın kıl dökülmesi şeklinde saç dökülmelerine rastlanmaktadır.

Çocukluk dönemindeki saç dökülmesi tipleri ile erişkin çağdaki saç dökülmesi tipleri genelde aynıdır. Çocuklarda kimi zaman mevsimsel saç dökülmeleri, görülür iken, çekiştirmeye bağlı saç dökülmeleri geçici olarak görülen saç dökülmesi tipidir.

Çocuklarda saç dökülmesi ve beslenmenin önemi

Çocuklarda saç dökülmesinde beslenmenin etkisi oldukça önemli olan bir durum olarak bilinmekle beraber, özellikle çocukluk döneminde diyet yapmak veya aşırı beslenmek her ikisi de saç dökülmelerinde sorun olan bir durumdur. Şu şekilde özetlersek, özellikle büyüme döneminde çocuklarda çinko, demir eksikliği çocukluk döneminde daha fazla olduğundan, besinler ile almaları gereken değerler daha fazla olmalıdır.

Çinko ve demirin emilimi önemli olup, bunların emilimi için C vitamini ile birlikte daha fazla olmaktadır. Bu nedenle meyveler ile birlikte mutlaka sebzelerden de yemeleri ve bunların doğal olanının tercih edilmesi, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarında çocukların beslenmesinde önemli yeri olduğunu bilmek gerekmektedir.

Çocuklarda uzun dönem kilo verdirme amaçlı diyet uygulanması gerekir ise bunun uzman bir diyetisyen tarafından ayarlanması önemli olup, ailelerin bu konuda bilinçli olmaları çocuğun vitamin ve mineral dengesi için önemli bir durumdur.

Ayrıca çocukların kahvaltısında 10 adet civarı kuru yemiş türü besinler, mesela, fındık, fıstık, kuru üzüm, ceviz, susam veya tahin gibi besinler çinko açısından zengin besinler olduğundan, ve baklagiller, yeşil sebzeler, ayrıca demir içeriği zengin olanlarda hayvansal gıdalar, et, süt, yumurta, ciğer, dalak, peynir ve balık gibi besinlerinde çocuk beslenmesinde çok önemli yeri bulunduğundan çocukları bu besinleri daha küçük yaşlarda alıştırmak oldukça önemlidir.

Çocuklarda saç dökülmesi (alopesi) tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi, yetişkinlerde ve çocuklarda öncelikle sebebe yönelik tanı ve tedavisi beraber olmaktadır. Eğer kozmetik nedenden dolayı yani saç bakımında kullanılan üründen kaynaklanan bir saç dökülmesi var ise tedavide kullanılan ürünün değiştirilmesi, medikal bir ürün kullanılması veya saç yıkama şeklinin değiştirilmesi, doktorun önerdiği şekilde yıkama yapılması gerekebilir.

Saç dökülme sebeplerinde öncelikle psikolojik nedenli olanların, yani alopesi areata pelat adı verilen rahatsızlıkların tedavisi, bunun dışında besinler ile alakalı besinlerdeki eksikliğe bağlı yani çinko, demir eksikliği gibi besinlerden kaynaklanan saç dökülmesinin tedavisi, ateşli hastalıklara bağlı olan saç dökülmesi tedavisi, saç derisinde mantar hastalığı var ise buna bağlı ağızdan tablet veya saç derisinden bazı kremler ya da losyonlar ile tedavi uygulanabilir.

Tedavi, altta yatan kanser ve lösemi gibi bir hastalığı var ise hem hastalığın toksik etkisi ile, hemde uygulanan tedavi nedeni ile mesela, kortizon tedavisi veya metabolik denilen, anti metabolik kanser karşıtı verilen, kemoterapi veya radyoterapinin etkisi ile olan saç dökülmeleri olduğu için bu durumda hastalığın tedavisi bittiğinde, çocuk iyileştiğinde saç dökülmesinin tedavisi yapılabilir. Bu gibi durumlarda saçın hasar görmüş olması söz konusu değil ise hasta iyileşmeye başladığında zaten saçlar yeniden çıkmaya başlar ve bunun için tedavi gerekmeyebilir.

Saç hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Çocuklarda saç kıran neden olur
 2. Bitlenme belirtileri ve bitlenme ilaçları
 3. Çocuklarda seboreik dermatit nedir
 4. Saç kıl koparma hastalığı nedir

160 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 09:54

  Evet benim 2 yaşında oğlum var onunda dökülüyordu, sonra yenilenmeye başladı rahatladım.

  • Avatar

   Adsız

   11 Ağustos 2014 at 11:22

   benim kızımda iki yaşında bir aydan uzun süredir dökülüyor doktor normal karşıladi yorumunuzu okuyunca rahatladım biraz ins düzelir bizimkide

  • Avatar

   Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2014 at 19:06

   Geçmiş olsun, inşallah düzelecektir. Çünkü bu durum genellikle kalıcı değildir ve saç yenilenmesi belli bir süre sonra olmaktadır.

   • Avatar

    Zafer

    3 Nisan 2017 at 16:07

    Ben 13yasındayım günlük 30_40tel dökülüyor ne yapmalıyım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Nisan 2017 at 21:52

     Bu yaşlarda hormonsal değişimlere ve dalgalanmalara bağlı eskiye oranla biraz daha fazla saç dökülmeleri olabilir. Fakat çok fazla olur ise bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

     Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   adsız

   3 Temmuz 2016 at 11:32

   12 yaşımda erkek oluumun saçlşarı çok dokuluyolar çıkarmı

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    3 Temmuz 2016 at 22:18

    Çocuklarda özellikle ergenlik çağlarında saç dökülmesinin altında yatan hormonal bir etken olabilir, bu nedenle oğlunuzun endokrinoloji uzmanlığında değerlendirilmesi gerekebilir.

    Saç diplerinde kaşıntı, aşırı kepeklenme var ise egzamaya ya da mantarlara bağlı bir durum da olabilir, bu durumda bir cildiye uzmanına gitmek gerekir.

    Bu yaşlardaki çocuklarda vitamin ve mineral eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı da saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

    Bir uzmana muayene olmasında ve bazı kan testlerinin yapılmasında fayda var.

    Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 2. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 09:56

  Ooooo bizimkinin 2 aydır dökülüyor o yetmiyomuş gibi benimkide dökülmeye başladı.

 3. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 09:58

  Bizde de oğlumda bir şey yok benimki fena halde dökülmeye başladı. bekliyorum geçsin diye.

 4. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 10:00

  Bizimki de öyle ya her sabah elleri boynu kıl topakları oluyor. doktora gittik normal dediler.

 5. Avatar

  Adsız

  18 Kasım 2013 at 16:50

  Adsız30 Eylül 2013 03:00
  Bizimki de öyle ya her sabah elleri boynu kıl topakları oluyor. doktora gittik normal dediler.

  Bu normal değil daha güvenli bir doktora gidin.

 6. Avatar

  Adsız

  24 Şubat 2014 at 15:25

  Benim doktordan öğrendiğim bir bilgiyi sizlerle paylaşayım : Çinko ve Demir eksikliği büyümenin yavaşlamasına saçların dökülmesine sebeb oluyor muş. Bir çok besin maddesinde çinko ve demir mevcut olduğundan dengesiz beslenmemeli. Dengesiz beslenen çocuklar da bu eksiklikler olşuyor. Özellikle hayvansal gıdalar da çinko ihtiyacı daha fazla karşılanıyor. Karaciğer,et,peynir çinko ihtiva ederler.Bitkisel olarak mantar,ceviz,badem,buğday ve bulgurda da yüksek miktarda bulunur.Demir ihtiyacını et,tavuk,kuru kayısı,üzüm,pekmez,fındık,fıstık,tahin,kuru baklagiller ile karşılayabilirsiniz. Dengeli beslenme gelişim ve vücud sağlığı için ihmal edilmemelidir.

  • Avatar

   Suzan

   12 Ocak 2016 at 21:19

   Merhaba benim kızım 1 buçuk yaşında derisi kip kırmızı oluyor sanki yanmış gibi ne de dolayi oluyor acaba

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    12 Ocak 2016 at 23:43

    Merhabalar, saç derisindeki kızarıklık birçok nedene bağlı olabilir. Alerjik reaksiyon, egzama türü hastalıklar, özellikle bünyesi alerjik çocuklarda şampuanlar bile alerjiye neden olarak saç derisinde enflamasyona neden olabilir. Örneğin seboreik dermatit, atopik dermatit, sedef hastalığı, enfeksiyonlara bağlı bu tür durumlar gelişebilir. Liken planus, kıl kökü iltihabı, isilik ve benzeri bazı hastalıklarda da saç derisinde kızarıklıklar olabilir. En doğrusu en kısa zamanda çocuğun bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesidir. Size ve kızınıza sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Adsız

  25 Ekim 2014 at 12:03

  Daha 2 yaşına girmiş yeni oğlumun saçları dökülmeye başladı, tekrar çıkar mı?

  • Avatar

   Adsız

   25 Ekim 2014 at 23:29

   çıkar, çıkar merak etmeyin.

  • Avatar

   Adsız

   26 Ekim 2014 at 23:18

   çok teşekkür ederim, içimi rahatlattınız =)

 8. Avatar

  Adsız

  10 Kasım 2014 at 13:20

  Arkadaşlar 5 aylık bir bebeğin saçının dökülmesi normal mi? tekrar çıkar mı?

  • Avatar

   Adsız

   28 Şubat 2015 at 13:09

   Normal ana saçı dökülp yerine yenisi çıkacaktr. Tabi daha farkli bi sebebi yoksa. Insallah yoktur.

 9. Avatar

  Adsız

  17 Ocak 2015 at 14:12

  Benimde çocuğumun saçı dökülmüştü işte bir bitkisel yöntem uyguladım işe yaradı.

 10. Avatar

  Adsız

  20 Ocak 2015 at 13:46

  Doğal zeytin yağı ile saçlarını yıkayın arkadaşlar, gerçekten büyük faydası oluyor. ve çocuklarınıza hurma yedirin.

 11. Avatar

  Sağlık Ocağım

  21 Ocak 2015 at 13:39

  Çocuklarda saç dökülmesi bitkisel tedavisi için linke tıklayın ve güncel konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

  • Avatar

   Kadriye

   29 Kasım 2015 at 23:15

   7 yaşındaki kızımın topak topak saclari dökülüyor kilosuda yaşıtlarına göre fazla 38 kg daha önce doktora götürdüm kan tahlili yapıldı herşey normal çıktı ama yinede endişeleniyorum.. Bu konuda beni aydinlatirsaniz cok sevinirim..

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    1 Aralık 2015 at 01:26

    Saç dökülmesi şikayeti olan hastalar değerlendirilirken yapılması gereken birçok test vardır. Ciddi saç dökülmelerinde iyi bir dermatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Saç dökülmesine neden olan pek çok faktör vardır. Hormonsal nedenler, psikolojik nedenler, kansızlık, kullanılan bazı ilaçlar, saçlı derinin kendi hastalıkları (seboreik dermatit, atopik dermatit gibi), saç yolma hastalığı, çinko eksikliği, folik asit eksikliği, B vitamini eksikliği, beslenme bozuklukları, bazı tedaviler gibi ve benzeri nedenler saç dökülmesine neden olabilir. Cildiye bölümünde ciddi şekilde araştırılması önemli. Size ve ailenize sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Adsız

  21 Ocak 2015 at 23:39

  oğlumun saçı dökülüyor tekrar çıkar mı acaba? lütfen yorum yazın arkadaşlar.

  • Avatar

   Adsız

   1 Şubat 2015 at 15:40

   Çocuklarda saç dökülmesi aslında büyütülecek bir sorun değil. Saç döküldükten sonra saçın çıkma olasılığı yüksek. Ama saç kıran, saç mantarı veya kullandığı şampuan benzeri yıkama seçeneklerinden birileri değilse tabii. Eğer bu sorunlar varsa mutlaka tedavi edilmelidir.

 13. Avatar

  Adsız

  31 Ocak 2015 at 22:22

  Îygeceler 2yasinda yiyenim var saclariyla kaslari döküluyor Doktor sackirandedi bunun tedavisi nedir cocugun saclari cikarmi acaba.cevabinizi bekliyorum.tesekkurler

  • Avatar

   Adsız

   1 Şubat 2015 at 15:38

   Tedavisi bulunuyor ve BURADAN saç kıran ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 14. Avatar

  Adsız

  23 Şubat 2015 at 14:40

  Çocuğumun saçı dökülüyor ne yapmalıyım?

  • Avatar

   Adsız

   10 Mart 2015 at 22:14

   önce bir doktora git

 15. Avatar

  Adsız

  10 Mart 2015 at 22:15

  Çocuklarda saç dökülmesi sıkıntılı bir dönem olabilir ama doktora gidecek güvenle bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Öyle hemen telaşa vermeyin, doktora gidin ve bir tedavi uygulansın önce.

 16. Avatar

  adsız

  21 Nisan 2015 at 10:17

  benim yegenimim iki senedir saçlarının bazı yerleri dökülmüş tu ama hala çıkmadı 5 yaşında ve çok üzülüyor ne yapa biliriz doktora gittik ama bi sonuç vermedi

 17. Avatar

  Adsız

  21 Nisan 2015 at 17:31

  Çocuklarda parça parça saç dökülmesi genellikle saç kıran ya da mantarlardan kaynaklanabiliyor. Bunun için daha derin araştırma gerekebilir. Kansızlık veya beslenme yetersizliğinden de saç dökülmesi olabilir. Bu durum için iyi bir dahiliye muayeneden geçmesi gerekebilir. Bu nedenle bir dahiliye uzmanına gitmek gerekebilir. Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Adsız

  6 Mayıs 2015 at 22:18

  çocuklarda saç dökülmesi büyük bir sorun mu? yani şimdi çocuğumun saçı dökülüyor ve psikolojisi bozulacak diye korkuyorum. geçecek bir durum muş ama yine de tedirginim.

 19. Avatar

  Adsız

  7 Mayıs 2015 at 12:35

  Çocuklarda saç dökülmesi özellikle küçük çocuklarda genelde oluyor. Bu durum beslenme bozukluğundan ya da psikolojik olarak ta olabilmektedir. Fakat çocuk ergen dönemlerinde değil ise bu durum çocukları psikolojik olarak çok etkilemez. Çok fazla dökülür ve hiç saçı kalmaz ise veya çok az saçı kalır ise 6-7 yaşından büyük çocuklarda psikolojiyi etkileyebilir. Dökülme çok fazla ise bir uzmana götürmenizi tavsiye ederim.

 20. Avatar

  Adsız

  16 Haziran 2015 at 21:39

  8 yaşındaki kızım sürekli saçları ile oynayıp duruyor. Son günlerde saçları dökülmeye başladı ve oldukça seyrekleşti. Saçları ile oynadığı için olur mu. Bu durumu yaşayan anneler yardımcı olursa sevinirim. ne yapacağımı bilmiyorum.

 21. Avatar

  Adsız

  18 Haziran 2015 at 09:17

  Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Saç dökülmesi genellikle çocuğun sağlık durumu ile ilgili olabilir. 8 – 9 yaşları ergenlik dönemine yaklaşan yaşlardır. Sadece saç ile oynama ile saçlar dökülmez. Fakat kızınız saçları yolarak oynuyor ise bu durumda saçlar dökülebilir. Kızınız boş kaldığı zamanlarda onu meşgul ederek bu alışkanlığı unutturmak mümkün olabilir. Kızınızın saçları çok fazla dökülüyor ise doktora götürmek lazım. Çünkü daha ciddi sağlık sorunları olabilir. Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Adsız

  18 Haziran 2015 at 09:41

  Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Saç dökülmesi genellikle çocuğun sağlık durumu ile ilgili olabilir. 8 – 9 yaşları ergenlik dönemine yaklaşan yaşlardır. Sadece saç ile oynama ile saçlar dökülmez. Fakat kızınız saçları yolarak oynuyor ise bu durumda saçlar dökülebilir. Kızınız boş kaldığı zamanlarda onu meşgul ederek bu alışkanlığı unutturmak mümkün olabilir. Kızınızın saçları çok fazla dökülüyor ise doktora götürmek lazım. Çünkü daha ciddi sağlık sorunları olabilir. Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Yasam

  21 Ekim 2015 at 00:25

  Merhabalar,16 yaşındaki oğlumun saçları dökülüyor ne yapmamız lazım,bilgi verebilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ekim 2015 at 12:09

   Kızlarda ve erkeklerde ergenlik dönemi saç dökülmesinin en sın nedeni alopesi areata (saç kıran) hastalığıdır. Saç kıran 1-2 santimlik daire şeklinde veya tüm saçlı deriyi ilgilendirecek kadar yaygın dökülmeler şeklinde olabilir. Ergenlerde saç dökülmesine stres, kullanılan bazı ilaçlar, hormonal değişimler, saç yolma hastalığı, psikolojik sıkıntılar iklim değişimleri, hava değişimler, şampuan değişimleri, bazı kan hastalıkları, bazı deri hastalıkları gibi birçok neden ergenlikte de saç dökülmesi yapabilir. Geçmeyen saç dökülmelerinde iyi bir cildiye uzmanına gitmekte fayda var.

 24. Avatar

  Eylül Canan

  14 Aralık 2015 at 13:02

  benimki çok az dökülüyor <m< yerler hep saç oluyor boşu boşuna suçlanıyorum bende istemiyorum saçımın dökülmesini.

 25. Avatar

  Mehtap

  23 Aralık 2015 at 20:59

  Slm 13 yaşında bi kızım var saçları ve kasları kirpikleri ve bütün vücudundaki tüyler döküldü bütün tahlilleri yapıldı ama hiç bir sağlık sorunu yok sonra saçı kası kıprigi ve türleri geldi ama şimdi saçları yeniden enseden dökülmeye başladı ne yapmam lazım bilmiyorum lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2015 at 22:52

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Çocuğunuzu stresten uzak tutun. Diğer çocuklar ile kıyaslama yapmayın. Ve eğer yeni kardeşi falan oldu ise onu kıskanıyor olabilir. Eşit bir şekilde ilgi gösterin.

   Çocuklarda da trikotilomani olarak adlandırılan, saç tellerine çekiştirmeye koparmaya bağlı saç dökülmelerine sık rastlanılmaktadır. Böyle bir durumda çocuğu gözlemek, psikolojik destek alarak takip etmek gerekmektedir. Ve bunun yanında saçı sık yıkamak, sürekli fırçalamak, tokayla çok sıkı bağlamak saç dökülmesine neden olabilmektedir.

   Saç dökülmesi, çocuklarda öncelikle sebebe yönelik olarak erken dönemde cilt uzmanları tarafından izlenmesi gerekiyor. İlerleyen saç dökülmeleri, erişkin dönemde kalıcı saç kayıpları yapabileceğinden, tedavisinde geç kalınırsa daha kötü sonuçlar meydana getirebilir. Tekrar bir Dermatoloji Uzmanına görünürseniz sizin için daha iyi olacaktır.

   • Avatar

    Sunay

    6 Haziran 2018 at 16:17

    Slm benim 2 yaşında oglumun bi aydir saclari dökülüyor hastaneye goturdum kan testi falan yaptilar temiz cikti ama doktur normal degil dedi ne yapmam lazim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Haziran 2018 at 10:38

     Eğer cildiye uzmanına gitmemişseniz, bir de cildiye uzmanına gitmeniz faydalı olacaktır. Saç dökülmesi ayrıca endokrinoloji, hematoloji gibi alanlarda da araştırılabilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  tuğba

  27 Ocak 2016 at 21:05

  bn 13 yaşına yenı girdim saçımda 2 yuvarlak şeklinde dokuldu korkuyorum kötü sonuç çıkmasından

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2016 at 23:08

   – Merhabalar, Saç dökülmesinin bazı nedenleri vardır. 13 yaşlarında saç dökümesi genellikle hormonsal nedenlerden olabilir. Yuvarlak şekilde saç dökülmesi genelllikle saç kıran hastalığı nedeni ile olabilir. Saç dökülmesi kansızlık nedeni ile olabilir. Saç dökülmesi tiroid hastalıkları nedeni ile olabilir.

   – Genç kızlar genellikle vücutları ile takıntılı olduğu için olur olmaz zamanlarda veya olur olmaz şekillerde diyetler yapmaya başlar ve buna bağlı olarak da saç dökülmesi olabilir.

   – Bazen şampuan değiştirme, saçları çok fazla maşa yapma, saçları çok fazla fön çekme, saçları çok fazla fırça ile tarama nedeni ile de saç dökülmesi olabilir.

   – Aşırı stres, sıkıntı, psikoojik sorunlar da saç dökülmelerine neden olabilir. Bu duruma neden olan faktörün öğrenilmesi için bir dermatoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Ayrıca kansızlık veya troid sorunları var ise endokrinoloji veya iç hastalıkları uzmanına baş vurmak da gerekebilir. Bu durumu ailen ile konuşmanda fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 27. Avatar

  ceren-bebek

  14 Şubat 2016 at 23:03

  Merhabalar, benim 11 aylık bebeğim var ve banyodan sonra saçları daha fazla dökülüyor,ne yapılabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2016 at 13:14

   Merhaba, Bebeklerde saç dökülmesi genellikle yaşamın ilk aylarında görülür ve bu durum normaldir. Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri erişkinlerde görülen saç dökülmesi nedenlerine benzerdir. Daha büyük çocuklarda saç dökülmesi psikolojik nedenlere bağlı olabilir. Daha küçük çocuklarda saç dökülmesi nedenleri arasında mantar enfeksiyonları, bazı genetik hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, kan hastalıkları, ateşli hastalıklar, doğumsal damar tümörleri gibi birçok etken çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bunların dışında kullanılan şampuana bağlı saç dökülmesi olabilir. Çocuğun yatırılmasına bağlı saç dökülmesi olabilir. Hava değişimlerine bağlı saç dökülmesi olabilir. Öncelikle bir dermatoloji uzmanına götürmenizde fayda var. Çocuğunuza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  hatice

  15 Mart 2016 at 12:23

  merhabalar benim 10 yaşında bir kızım var saçları dökülüyo saç kıra degil dendi strese baglı dendiçocuk psikiyatrisine götüedüm bi ilaç verdi gönderdi ne yapmalıyım hiç ir sonuç
  almadım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 16:05

   > Çocuklarda saç dökülmesi strese bağlı, hava değişimine bağlı, kansızlığa bağlı, bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı, yeni doğan bir kardeşe bağlı, hormon değişimlerine bağlı, tiroid hastalıklarına bağlı, bazı sistemik hastalıklara bağlı, mantar enfeksiyonuna bağlı, saç kıl koparma hastalığına bağlı, okulda arkadaş arasında saçları asılmaya bağlı, alerjik bazı hastalıklara bağlı gibi birçok nedene bağlı olabilir.

   > 10 yaş kız çocuklarında adet görme son yıllarda çok görülen bir durumdur. Bu nedenle adet başlama belirtisi olarak hormon değişiklikleri başlamış olabilir. Bu gibi durumlarda bir endokrinoloji uzmanına baş vurmak ve hormon değerlerini ölçtürmek gerekebilir.

   > Seboreik dermatit, atopik dermatit, gibi egzamalara bağlı saç dökülmesi olabilir. Bu durum için dermatolojik araştırma gerekebilir.

   > Tiroid hastalıklarına bağlı saç dökülmesi olabilir. Bu durum için de endokrinoloji bölümüne baş vurmak gerekir.

   > Kansızlık nedeni ile saç dökülmesi olabilir ve bu durum için kansızlığın ve kansızlığa neden olan durumun araştırılması için hematoloji bölümüne baş vurmak gerekir.

   > Şampuanını değiştirmek, saçları iki günde bir sadece bir kez şampuanlamak, saçları yıkadıktan sonra nem terapisi gibi bir saç kremi kullanmak, saçları ıslak ıslak bağlamamak, saçları uzun süre örtü altında tutmamak, Saç diplerini masaj yaparken çok bastırmadan parmak uçları ile nazik bir şekilde masaj yapmak gibi yöntemler faydalı olabilir.

   > Ayrıca ergenlik çağına girerken kızınız saçlarını kurutma makinesine, saç maşasına, şekillendiricilere maruz bırakmadığından da emin olmak gerekir. Bu tür cihazlar saç diplerini yakarak saç dökülmelerine neden olur.

   > Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Betül

  19 Mart 2016 at 11:09

  kizim iki bucuk yasinda iki uc ay dir saclari dökülüyor doktora götürdk bisey yok dedi ama ben cok tedirginim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 13:41

   Çocuklarda saç dökülmesi beslenme yetersizliğinden, bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden, kansızlıktan, kullanılan sabun veya şampuanlardan, bazı mantar hastalıklarından dolayı görülebilir. Çocuklara bu yaşlarda mantarlar çocuk mantarı olan bir kedi veya köpek gibi ev hayvanları ile teması etmesi sonucu bulaşabilir. Bir dermatoloji uzmanına baş vurmanız gerekebilir.

   Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  feryad

  13 Nisan 2016 at 15:59

  Benim oğlum 2 buçuk aylık saçları çok dökülüyor napcam
  bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 01:31

   > 2 aylık bebeklerde saç dökülmesi fizyolojik nedenlerden ya da doğum sırasında anneden geçen hormonların etkisinden dolayı olabilir. Bebeklerde saç dökülmesi şapka giydirmeye bağlı olabilir. 2-3 aylık bebeklerin saçları hiç nedensiz de tamamen dökülebilir ve bu durum normaldir. Bebek hep aynı yöne yatırıldığında da saçları bölgesel olarak dökülebilir. Küçük bebeklerde seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzama sorunları sık görülür ve bunlara bağlı da saçları dökülebilir. Yani bebeklerin saçları ilk aylarda dökülür ve bu oldukça normal bir durumdur. Telaş etmeye çok fazla gerek yok. Yine de çok telaş ediyorsanız doktorunuza da danışabilirsiniz.

   Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

   • Avatar

    makro

    8 Mayıs 2016 at 11:39

    benim 21 aylık kızım var, saçları çok az, alnı geniş insanlar olur ya,tıpkı onun gibi ön saçları biraz geride. fakat kulak arkasındaki saçları çok az, ayrıca genel olarak bakıldığında saçları kafasını kapatması gerekirken, seyrekliğinden dolayı derisi ara ara belli oluyor, özellikle güneş vurduğu zaman daha çok belli oluyor. komşular; zaten babası kel, bir şey olmaz genetik bu, zamanla artar merak etmeyin diyorlar. ne yapacağımı bilemedim. (ben kızıma toka takamıyorum, saçlarını toplayamıyorum diye, psikolojik üzüntü yaşadığım için mi bu meseleyi takdım acaba!!! onuda anlamadım 🙂

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Mayıs 2016 at 14:14

     < Bazı çocuklarda saçlar tam gelişimini daha geç tamamlayabilir. Kızınız daha 2 yaşını doldurmamış. Bebeklik saçları geç dökülmüş ise saçları yeni yeni çıkmaya başlamış olabilir. Ayrıca bazı çocuklarda saç gelişimi 5 yaşlarına kadar tamamlanabilir. Saç dökülmesi veya saç çıkması genetik faktörler ile ilgili de olabileceği gibi bazı vitamin, mineral eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı da olabilir. Bazı tiroid sorunlarına bağlı olabilir. Bazı cilt hastalıklarına bağlı olabilir. Bazı mantar hastalıklarına bağlı olabilir. Bazı sistemik hastalıklara bağlı olabilir. > Çocuğunun takibini yapan doktorunuza, cildiye uzmanına veya bir endokrinoloji uzmanına danışmanızda fayda var. Bebeğinizin normal gelişimi ve sağlığı yerinde ise çok fazla sorun olarak görmemeniz doğru olur; ancak içiniz rahat edecek ise endokrinoloji uzmanınca veya cildiye uzmanınca değerlendirme faydalı olur.

     Anneler gününüz kutlu olsun ve sağlık dileğiyle.

 31. Avatar

  Gülhan

  14 Nisan 2016 at 09:49

  Merhaba benim kızım 7 yaşında saçı çok dökülüyor neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 12:27

   > Çocuklarda saç dökülmesi stres nedeni ile, beslenme dengesi nedeni ile saç yolma, saçları asıl gibi saçların travmaya uğraması nedeni ile, kardeş kıskançlığına bağlı, okula başlama stresine bağlı, hormonal bozukluklara bağlı, kansızlığa bağlı, bakır eksikliğine bağlı, çinko, kalsiyum, B 12 eksikliğine bağlı, seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzamatöz hastalıklara bağlı saç dökülmeleri çocuklarda görülebilir. Saç fırçası kullanmak, saç kurutma makinelerini kullanmak, saç maşası kullanmak, bazı şampuanlar, şampuan değiştirme gibi nedenler de çocuklarda saç dökülmesine yol açabilir.

   > Öncelikle bir endokrinoloji uzmanına gidilmesi, kansızlığın ve diğer mineral ve vitamin eksikliklerinin araştırılması veya bir dermatoloji uzmanına gidilmesi gibi uzmanlıklar gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 32. Avatar

  sümeyye

  23 Nisan 2016 at 11:15

  Kizim 15 yaşında birden çok fena saclari dökülmeye basladi avuç avuç hemde ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 00:51

   Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Çocuklarda saç dökülmesi psikolojik, saç kıran hastalığına, atopik dermatit durumuna bağlı, tiroid hastalıklarına bağlı, kalsiyum eksikliğine veya fazlalığına bağlı, çinko eksikliğine bağlı, B vitamini eksikliğine bağlı, kansızlığa ve demir eksikliğine bağlı, bakır eksikliğine veya fazlalığına bağlı, bazı cilt hastalıklarına bağlı olabilir. Öncelikle bir dermatoloji uzmanına götürmenizde fayda var. Buradan sonuç alınmaz ise endokrinoloji uzmanına gitmeniz iyi olur veya aile hekimine danışmanız da iyi olur.

   Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. Avatar

  Funda

  1 Mayıs 2016 at 23:53

  Merhaba, oğlum 10 yaşında ve 2-3 yaşından beri saçları dökülüyor. Saçta azalma yok ancak her banyo sonrası kuruturken yatağında üstünde kıyafetlerinde hep çok fazla dökülmüş saç var. Bölgesel bir dökülme de değil , et tavuk balık ağırlıklı az sebzeli bir beslenme şekli var. Kilo boy normal . Kan tahlili yapıldı küçüklüğünden beri standard tahliller. Bınun için özel bir tahlil var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 23:48

   Protein ağırlıklı ve vitamin içeriği az olan beslenme tarzı olduğu için mineral fazlalığı veya vitamin eksikliği olabilir. Örneğin saçları çok yağlı ise bakır fazlalığı olabilir. Sürekli et, tavuk balık ağırlıklı beslenen bir kişi kalsiyumlu besinleri de dengeli tüketmelidir. Dengeli tüketilmediği taktirde kalsiyum eksikliği ortaya çıkabilir ve buna bağlı saç dökülmesi görülebilir. Tiroid hastalıklarına bağlı saç dökülmesi görülebilir. Kalsiyum fazlalığı da saç dökülmesine neden olabilir. Endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve gereken kan testlerini yaptırmanız gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  filiz

  10 Mayıs 2016 at 00:00

  Benim kızım 4 yaşında sadece yıkama esnasında anlıyorum döküldüğünü omuzlara doğru akiyo çok ince saçları iyicede seyreldi ama sadece banyo esnasında dökülüyor nedendir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2016 at 13:09

   > Günümüzde çocuklarda erken yaşlarda başlayan dengesiz beslenme, hazır gıdaların gereğinden fazla tüketilmesi gibi nedenler ile bazı vitamin ve mineral eksikleri söz konusudur. B12 vitamini eksikliği, çinko, demir, D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği, fosfor eksikliği, bakır eksikliği ya da fazlalığı gibi etkenler çocuklarda saç dökülmesine neden olabilmektedir.

   > Kullanılan şampuana bağlı saç dökülmesi olabilir. Yeni bir kardeş söz konusu ise strese bağlı saç dökülmesi olabilir. Mevsim değişikliğine bağlı saç dökülmesi olabilir. Hormonsal nedenler ile saç dökülmesi olabilir. Çocuk okula veya anaokuluna başlamış ise bunun yapacağı strese bağlı saç dökülmesi olabilir. Çocuğun kendi saç tellerini çekiştirmesine veya anaokulunda arkadaşlarının saçlarını çekiştirmesine bağlı saç dökülmesi olabilir. Kansızlığa bağlı saç dökülmesi olabilir. Mantar enfeksiyonlarına bağlı saç dökülmesi olabilir. Egzamalara bağlı saç dökülmesi olabilir.

   > Çocuk doktorunuzdan ya da endokrinoloji uzmanına gidip buradan gereken kan testlerinin yapılmasını istemeniz uygun olur ve/veya bir cildiye uzmanına muayene olmanız da gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Ayşe

  19 Mayıs 2016 at 13:50

  Merhaba benim 8 yaşındaki oğlumun saçında kepeklenme var sürekli saçını kasiyor ve saci cok dökülüyor banyodan sonra saçını kurularken her yeri sac oluyor.yastığının üzerinde çok fazla sac oluyor ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2016 at 12:03

   Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Çocuk sürekli kafasını kaşıyor ise mantar enfeksiyonu veya egzama gibi bir durum olabilir.

   Bir cildiye uzmanına götürmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 36. Avatar

  zeyno

  12 Haziran 2016 at 18:24

  Merhaba benim kizim 4 yasinda gecen saneye kadar saclari hic uzamiyordu kisacikti bizde tamamen kestik simdide cok uzamadi 10 cm anca olmuştur 1 2 aydirda dokulmeye basladi cok aşiri degil ama bu beni col rahatsiz ediyor normalmi sizce..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 13:59

   Bazı çocuklarda saç uzaması 4-5 yaşlarına kadar anormal olabilir. Bazı çocuklarda saç gelişiminde anormallik genetik nedenlerden de kaynaklanabilir.

   Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, bazı sistemik hastalıklar, bazı hormonsal etkenler nedeni ile de saç uzaması gecikebilir veya normal olmayabilir.

   Çok fazla takılıyorsanız bir endokrinoloji uzmanına gitmek ve gereken kan testlerinin yapılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 37. Avatar

  Zeyneb

  14 Haziran 2016 at 14:47

  Mer haba benim kızmın 4 yaaşında
  Sacları doklyor lutven yorum yazın dokdora apardım hic birşey yazmadı evde uyqlaya bileceyım bakım turu birşey yaza bilirmisiz maskalar yalar ne iyi gelirse yaparım lutven birşey yazın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 00:25

   – 4 yaşındaki bir çocuğun saçları aşırı dökülüyor ise bir nedeni olabilir. Neden bilinmeden bir şey yapmak ya da söylemek doğru olmaz.

   – Çocukta kansızlık olabilir, çocukta vitamin ve mineral eksikleri ya da fazlalıkları olabilir, çocukta cilt ile igili bir problem olabilir, psikolojik (örneğin yeni bir kardeş gibi) olabilir, ciddi bir hava değişimi yaşanmasından (örneğin yaşanan bölgenin değişmesinden) olabilir.

   – Seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzamalardan dolayı çocuğun saçları dökülebilir.

   – Tiroid hastalıkları çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir.

   Bir çocuk endokrinoloji uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 38. Avatar

  fatma

  15 Haziran 2016 at 09:09

  Merhabalar kızım 6yasında bu seneye kadar sacları hiç dökulmedı ama bu sıralar fena şekilde dokuluyo onune gecemıyorum saclarını sinirlendıgınde yoluyo degısık marka şampuanlarda kullandık acaba ondanmı korkuyorum kotu bişimi var die ilk defa bu aylarda dokulmeye başladı şimdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 00:47

   – Saç koparma veya yolma hastalığı (trikotillomani) durumuna bağlı kızınızın saçları dökülüyor olabilir.

   – Bu yaşta bu kadar stresli olmasına tiroid bozukluğu veya başka bir psikolojik bozukluk yol açabilir ve kızınızın endokrinoloji bölümünde gerekli tetkiklerinin yapılması gerekebilir.

   – Farklı farklı şampuan kullanımına bağlı kızınızın saçları dökülebilir, ancak saçlarını yolması en önemli etkenlerden biri olabilir ve bu gibi durumlarda psikolojik destek almak gerekebilir.

   – Trikotillomani belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz

   http://www.saglikocagim.net/sac-kil-koparma-hastaligi-olur-trikotillomani-nedir/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 39. Avatar

  Anonim

  21 Haziran 2016 at 16:00

  Merhaba benim oğlum 13 yaşında ve saçları dökülüyor normal midir? ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 12:41

   Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir.

   Özellikle ergenlik çağındaki çocuklardaki saç dökülmesi hormonal nedenlerden olabilir. Örneğin Hormon fazlalığından dolayı saç dökülmesi olabilir.

   Bu yaşlardaki çocuklarda vitamin ve mineral eksikleri veya fazlalıkları nedeni ile de saç dökülmesi olabilir.

   Kansızlık nedeni ile çocuklarda saç dökülmesi olabilir.

   Yine ergenlik çağındaki çocuklar daha stresli olur ve çocuklarda strese bağlı saç dökülmesi olabilir. Örneğin okul stresi, aile içi stres, arkadaşlar arasındaki sorunlara bağlı stres, kız arkadaş gibi durumlara bağlı stres gibi nedenlere bağlı stresten saç dökülmesi olabilir.

   Öncelikle bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

 40. Avatar

  Sema

  12 Temmuz 2016 at 13:32

  benim 14 yaşım var. 2 yıla kadar saçlarım çok uzun çok kalındı. Sonra annem dahada canlansın diye kesdi. Sonra çok dökülmeye başladı . kimdi saçım çok az kaldı. Buda benim için büyük bir sorun. Bütün günümü bunu düşünmekle geçiriyorum. Başka bir şey düüşünemez oldum. Lütfen bana yardım edin… 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 12:56

   Saçlarınızın çok fazla dökülmesinin kesme ile ilgisi olmaz. Ergenlik çağında bu kadar çok saç dökülmesi genellikle hormonsal değişimlerden veya kansızlıktan, bazı vitamin ve mineral eksiklerinden ya da fazlalıklarından kaynaklanabilir.

   Bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz ve gereken kan testlerinin yapılması doğru olur.

   Ayrıca aşırı stres de saç dökülmesi yapabilir, bu nedenle stres yapmamanız önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 41. Avatar

  Kadir

  12 Temmuz 2016 at 14:46

  Merhaba, 13 yaşında bir erkeğim ve genellikle saçım dökülebiliyor. Bi ara uzun rampa saç tarzında saç bırakmıştım ve berbere gidip kestirdim. Kestirdikten sonra az az dökülmeye başladı. Normal mi? Lütfen cevaplayın bu yaşta olması sıkıntı saçı mı bayağı seviyorum. Önerebileceğiniz ilaç veya şampuan varsa lütfen söyleyin. Bu arada banyoda saçı mı şampuanlarken de dökülebiliyor maalesef. Cevap verin lütfen.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 13:07

   Günlük belli bir miktarda (100 tel kadar) saç dökülmesi normaldir. Saçlarınız uzunken saçlarınızı bağlamışsanız erkeklerde saçları sıkarak bağlamak saç dökülmesi yapabilir, fakat kesilmesi ile saçlar dökülmez.

   Belki uzunken de saçlarınız döküldüğü halde siz fark etmemiş olabilirsiniz, çünkü uzun saçlarda dökülen saçlar birbiri ile yapıştığı için sürekli döküldüğü fark edilmez. Şimdi saçlarınız kısalınca döküldüğünü fark etmeye başlamış olabilirsiniz.

   Ayrıca ergenlik döneminde saç dökülmesi kansızlıktan, demir eksikliğinden, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikliklerinden veya fazlalıklarından, hormonsal değişimlerden de kaynaklanır, bu nedenle normalden daha fazla saçlarınız dökülür ise endokrinoloji bölümüne gitmeniz gerekir. Burada gerekli kan testleri yapılır.

   Ergenlik dönemindeki gençlerde stresten dolayı da saç dökülmesi olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 42. Avatar

  Adsiz

  22 Temmuz 2016 at 16:42

  Merhaba bn 13 yaşındayim ve cok aşırı saçlarım dökülüyor. Yani toplagimda saldigimda hiç farketmiyor.15-20tel arası ama devamli olarak acaba ne yapmalıyım yardım edermisiniz???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Temmuz 2016 at 12:56

   Çocuklarda ergenlik dönemlerinde hormonsal değişimlere bağlı saç dökülmesi olabilir.

   Kansızlık sorunu başlamış ise kansızlığa bağlı saç dökülmesi olabilir.

   Tiroid bozukluklarına bağlı saç dökülmesi olabilir.

   Günde yaklaşık 100 tel saç dökülmesi genellikle normal kabul edilir.

   Endokrinoloji bölümünde hormonsal testlerin yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  Adsız

  31 Temmuz 2016 at 16:29

  Merhaba 15 yaşında ve kızım her gün sacim fazlasiyla dokulmekte ve saçlarım her geçen gün daha da azalmakta bu durum annemde de benim yaslarimdayken varmış dermatolojiye gittim ve B12 eksikliği olduğu soylendi iğne ve sac diplerinin guclenmesi için ilaç verildi 3 ay boyunca kullanmam için b12 degerlerim yukseldi fakat sac dokulmem hala devam etmekte ve saclarimda ki azlik farkedilebiliyor ama cok şükür kellik yok yani ben artik napabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2016 at 22:26

   B 12 vitamini eksikliği nedeni ile saç dökülmesi olabilir.

   Bu durum hormonal olabilir, bu nedenle cildiyeye değil endokrinoloji uzmanlığına gitmeniz daha doğru olur.

   Saç dökülmesine neden olabilecek birçok faktör vardır.

   Kalsiyum eksikliği veya fazlalığı, demir eksikliği, bakır eksikliliği veya fazlalığı gibi vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları saç dökülmesine yol açabilir.

   Ergenlik dönemlerinde hormonsal nedenler saç dökülmesine neden olabilir.

   En doğrusu endokrinoloji bölümünde bu durumn araştırılmasıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  Seher

  15 Ağustos 2016 at 22:18

  Merhaba,Benim kızım 5 yaşında saçları 3 cm kadar uzuyor kulak çevresinde ve sonra her iki tarafında dökülüyor ama aynı zamandada tekrardan yeni saç geliyor.Tepesi çok yavaş uzuyor ama dökülme yok.Kanını kontrol ettirdik herşeyi normal şükürler olsun.Gelişimide çok iyi,doktorlar bekleyin diyorlar ama kızım çok üzülüyor bu duruma saçlarım kısa diye. Kıvırcık saçları ve ensesini kapatmıyor bile. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 13:46

   Anlattığınız şekilde saç dökülmesi veya saçların az çıkması genetik veya yapısal olabilir.

   Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir.

   Çocuklarda Trikoreksis invaginata tipi saç sorunununda saçlar kolay kırılır, saçlar kuru ve seyrektir. Bu tip bir saç probleminde saçlar genellikle birkaç mm’den fazla uzamaz. Bu durum aminoasit metabolizması bozukluğu ile birlikte görülür ve Netherton sendromu ile birlikte meydana gelen bir durum şeklinde de olabilir. Bu durum genellikle genetik bir bozukluktan da kaynaklanabilir. Eğer bu tür bir durum söz konusu ise genetik analizler gerekebilir.

   Bu tip bir durum söz konusu ise çocuğun saç tellerinden örnek alınarak mikroskop altında bu durumun incelenmesi gerekebilir.

   Çocuklardaki bu tür sorunlar genellikle endokrinoloji veya deri hastalıkları bölümlerinde araştırılır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 45. Avatar

  Gökhan

  18 Ağustos 2016 at 11:20

  12 Yaşındaki Oğlumda Günde 5 10 Tel Dökülüyor Normalmidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 22:35

   Saç dökülmesi günlük 50-100 tel arası olduğunda genellikle normaldir.

   12 yaşındaki ergenlik dönemine giren çocuklarda ayrıca hormon dalgalanmalarına bağlı da saç dökülmesi eskisine göre biraz artabilir.

   Saç dökülmesinin yanı sıra aşırı kepeklenme, aşırı kaşıntı gibi durumlar var ise bu durumda dermatolojik bir sorun ya da mantar enfeksiyonlarına bağlı bir sorun olabilir.

   Çocuğun saçlarınında seyrelmeye başladığı karşıdan da fark edilir ise bu durumda endokrinolojik değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Saliha

   24 Eylül 2020 at 21:41

   Benim kizim iki yasinda sacinda egzema cikti sacinin bir cok bölumu dökuldu tekrsrdan cikarmi cildiyeye goturdum sanbuan ve kartizonlu losyon verildi saclari cikar mi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Ekim 2020 at 00:57

    Saçlı deride gelişen egzama seboreik dermatit olarak bilinir. Saç egzaması belirtileri; saç derisinde kızarıklık, kaşıntı, yağlanma, hassasiyet ve dökülmeyi içerebilir. Doğru tanı konulmuşsa, tedavi işe yararsa, tedavi gecikmemişse seboreik dermatit nedeniyle dökülen saçlar genellikle yeniden çıkar. Bir gelişme olmaz ise veya durum daha da kötüleşir ise doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir.

    Geçmiş olsun.

 46. Avatar

  Muhammet

  10 Ekim 2016 at 12:25

  Cocugum 6 yasinda astim hastasi daha once hastanede yattiginda saclari dokuluyordu dktru ilaclardan demisti ama ucgundur yine basladi sac dokulmesi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 23:56

   Astım atakları için kortizon içeren ilaçlar kullanılmış ise bu ilaçlar saç dökülmelerine sebep olabilir. Fakat saç dökülmesi için bir endokrinoloji uzmanına gitmek uygun olur. B 12 vitamini eksikliği, çinko eksikliği, demir eksikliği gibi durumlarda da saç dökülmesi olabilir. Kortizonlu ilaçların yan etkileri aylarca devam edebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 47. Avatar

  dilek

  11 Ekim 2016 at 12:09

  Merhaba benim kizim 3 yasinda bugun sacini taradim ve uzerim de hep saclari vardi taraktada ayni sekilde sac var sonra elimle sacini tuttum cektim hafifce elime geldi saclari bu yasta nasil olurki bu neden saci dökuluyo lütfen yardimci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:29

   Günümüz beslenme koşulları nedeni ile çocuklarda saç dökülmesi oldukça sık görülen bir durumdur.

   Bazı vitamin ve mineral eksikliklerinden dolayı çocuklarda saç dökülmesi görülebilir.

   Kansızlık, demir eksikliği gibi durumlarda da saç dökülmesi olabilir.

   Bunların anlaşılması için bir endokrinoloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Eğer deri sorununa bağlı saç dökülmesi oluyor ise dermatolojiye gitmek de gerekir.

   Çocuklarda stres kaynaklı da saç dökülmesi olabilir (örneğin anaokuluna başlamak, evden ayrı olmak, ayrı odada uyumak, kardeş kıskançlığı, anneden ayrı olmak gibi) stres yaratan durumlar çocuğun saçlarının dökülmesine yol açabilir ve bu durum için çocuk psikoloğuna danışmak gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 48. Avatar

  Selma

  31 Ekim 2016 at 20:22

  Merhabalar benim oğlum 5yaşında saçları parça parça döküldü ensede tepede sağ bölümde diğer taraflarda aynı şekilde Dr.götürdüm kan tahlilleri yaptılar bir şey çıkmadı ilaç sprey ve krem verdi kullandım çıktı 2aydır gayet iyiydi ama şimdi tekrar başladı bu böyle devam edecekmi çok üzülüyor o üzüldükçe aynı şekilde bizde neden tekrarlanıyor bilgi verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 10:03

   Saç kıran hastalığı olabilir ve saç kıran hastalığının farklı tipleri vardır. Bu durumu deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması daha uygun olur.

   Saç kıran, saçlı derinin mantar enfeksiyonudur.

   Eğer doktorunuz saç kıran hastalığına yönelik tedaviler vermiş ise, saç kıran Favus, Seboreik dermatit, Sifiliz enfeksiyonu, Psöriyazis, trikotillomani gibi hastalıklar ile de karışabilir, bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için daha detaylı araştırma gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  Adsız

  8 Aralık 2016 at 20:08

  Ben 13 yasındayım saçımın ön orta kısmı döküldü ama yeni saç telleri çıkmaya başladı ama hala dökülüyor bağlasam bile dökülüyor.
  Anneme sordum normal benim de dökülmüştü senin yaşındayken dedi .
  Ama yinede korkuyorum benimki de geçer mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:09

   Ergenlik döneminde hormonsal dalgalanmalara bağlı saç dökülmesi olabilir, annende de bu yaşlarda kesin saç dökülmesi olmuş ise bu durum anneye çekmenizden dolayı da olabilir. Fakat çok fazla dökülme olur ise bir endokrinoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 50. Avatar

  Amine Merve

  13 Aralık 2016 at 23:59

  Mrb . Benim kizim suan 29 aylik son 2 aydir sac dokulmesi basladi . Ozellikle ust tepelerde baya bi seyrelme var. Ani dokulme olunca korktuk haliyle kan tahlilinde cok az kansizlik cikti ama cok problem edilcek bi kansizlik deilmis doktorun dedigikadariyla . Sorum şu ayni seyleri yasayan varmi bu saclar geri gelmesi icin napmam lazim . Bu hafta cildiyeyede gostercem insallah. Ama kadayi yemek uzereyim niye dokuluyo bu cocugun saclari ???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 15:17

   Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Saç derisi mantar enfeksiyonları, kansızlık, diğer vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları, tiroid hastalıkları, başka sistemik hastalıklar, başka deri hastalıkları, stres, hava değişikliği, kullanılan şampuanlar, sabunlar gibi birçok neden çocuklarda saç dökülmesine yol açabilir.

   Cildiye uzmanına da götürmeniz doğru bir karar, ancak buradan bir sonuç elde edemezseniz endokrinoloji bölümüne götürmeniz de gerekebilir.

   Doktorunuz size duruma göre ne yapacağınız hakkında bilgi verecektir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 51. Avatar

  meryem

  19 Aralık 2016 at 00:33

  Iyi günler benim 12 yaşında kızımda banyodan Sonra bir anda saçları sugum sugum dukulmeye başladı neden acaba bazılarına topaginan kırılıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2016 at 22:16

   Bu dönemlerde hormonsal etkenlere bağlı, kansızlığa bağlı, bazı vitamin ve mineral eksikliklerine veya fazlalıklarına bağlı çocuklarda saç dökülmesi görülebilir.

   Yine cilt ile ilgili problemlere bağlı da saç dökülmesi olabilir, strese bağlı olabilir.

   Endokrinoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 52. Avatar

  Adsiz

  28 Aralık 2016 at 15:13

  Merhaba 3 yaşında oğlum var saçı döküldü doktor sac kiran düzelir dedi sonra kasi kiprikleri döküldü goturmedigim hastane kalamdi bütün tahlilleri temiz cikiyo ne yapmam gerekiyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 14:06

   Endokrinoloji veya araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümüne gitmeniz faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 53. Avatar

  canan

  3 Ocak 2017 at 21:24

  kızım 3 yaşında.. dün sabah saçını düzeltirken elime koca bir tutam saç geldi.. koptu resmen tepeden bir kısım.. baktım dibinde saçlar var dökülme değil.. çok hasta oldu 1 hafta yıkamadım bundan kaynaklı olabilir mi bu kopma? doktora tabiki götüreceğim ama içim çok kötü oldu.. nasıl neden olabilir ki?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 18:05

   Uzun süre yıkamamaya bağlı ve hasta olduğu için yatmaya bağlı eski saçlar dökülmüş ve topaklanmış olabilir ve böyle bir durumda saçlar tutam tutam gelebilir.

   Saç diplerinde dökülme yoksa saç kıran gibi bir şey olmayabilir, bu durum devam ederse endokrinoloji ya da cildiye doktoruna götürmeniz önemlidir.

   Hasta olduğu için yatmaya bağlı bu tür dökülmeler olabilir. Kullandığı ilaçlardan dolayı olabilir.

   Yani buradan net bir şey söylemek zordur. Ayrıca geçirdiği hastalığın ne olduğu da önemlidir.

   Çocuk doktorunuza danışmanız uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Adsız

   7 Şubat 2017 at 13:09

   Benim kızım iki yaşında saçları dökülüyor

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Şubat 2017 at 10:52

    Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bir cildiye ve endokrinoloji uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

    Sağlık dileğiyle.

 54. Avatar

  Emrah

  5 Ocak 2017 at 19:08

  13 yaşındayım kafamda 1tane yuvarlak şeklinde dökülmüş acaba saçım çıkarmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:42

   Bir cildiye doktoruna gitmenizde fayda var, saç kıran olabilir ve tedavi gerektirebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 55. Avatar

  Ali celik

  15 Ocak 2017 at 01:16

  Merhaba 6 yasinda kizimin saclari son zamnlarda cok kötü dökülüyo ve kizim uyudugu zaman özelikle kafasi asiri terliyo yardim ne yapmam gerekiyo acil saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 15:00

   Hipoglisemi (şeker düşüklüğü) hem aşırı terlemeye hem de saç dökülmesine neden olabilir, tiroid bezinin aşırı çalışması çocuklarda aşırı terlemeye ve saç dökülmesine neden olabilir, kalp yetmezliği veya doğumsal kalp hastalıkları çocuklarda aşırı terlemeye ve saç dökülmelerine neden olabilir, raşitizm hastalığı terlemeye neden olabilir, D vitamini eksikliği bu duruma neden olabilir, kansızlık ve demir eksikliği bu duruma neden olabilir, C vitamini eksikliği bu duruma neden olabilir.

   Endokrinoloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 56. Avatar

  Can can

  18 Ocak 2017 at 12:08

  Merhaba 6 yaşında oğlum var tararken saçları çok dökülüyor. neden olabir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 21:45

   Bu yaşlarda okula yeni başlamanın stresinden çocuklarda saç dökülmesi olabilir. Eğer kendisinden küçük kardeşi varsa kardeş kıskançlığına bağlı yine stres kaynaklı saç dökülmesi olabilir. Anne ve babanın ayrılması, ev değiştirme, okul değiştirme, okulu sevememe, hava değişimi gibi birçok psikolojik faktör çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Okulda saç kıran enfeksiyonuna yakalanmış olabilir. vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı saç dökülmesi olabilir. Kansızlığı bağlı saç dökülmesi olabilir. Değiştirdiğiniz şampuanlara bağlı saç dökülmesi olabilir.

   Bir endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  adsiz

  23 Ocak 2017 at 23:20

  merhaba benim bir yasinda oğlum var saçları seyrek kazittim biraz uzadı ama bagzi bölgelerde hiç yok gibi neden acaba yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:06

   Bebeklerde saçlar seyrek olabilir, fakat bu durumu değiştirmek için yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur, bu durum genellikle genetik yapıya bağlı olmaktadır. Fakat bazen besin eksikliği, vitamin eksikliği saçların normal çıkışını bozabilir.

   Vitamin ve mineral eksikliğinin olup olmadığının anlaşılması için çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 58. Avatar

  Aybüke

  24 Ocak 2017 at 18:58

  Merhaba
  Ben 13 yaşındayım ve saçımın üst tarafında birden boşluk oluştu. Vitamin eksikliğim de var ama ilaçlarını kulanıyorum(D vitamini). Bi aralar saçımı kopartıyordum ama uzun bir süredir koparmıyorum.sizce neden olmuştur ve geçermi lütfen cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 14:13

   Yuvarlak bir boşluk ise bu durum saç kıran enfeksiyonuna bağlı da olabilir, bir cildiye doktoruna gidip o bölgeden örnek alınmasında fayda vardır.

   Vitamin eksiklikleri saç dökülmesine neden olur. Saç kopartma alışkanlığı da saç dökülmesine neden olur. Saç kopartma alışkanlığından dolayı hemen olamasa da daha sonra dökülmeler olabilir. Ayrıca bu yaşlarda hormonsal dalgalanmalara bağlı da saç dökülmeleri olabilir, bu tür durumlar için de endokrinolojiye gitmek gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 59. Avatar

  fatma

  31 Ocak 2017 at 14:10

  Merhaba 14 yaşında oğlumun hem saçları hemde kaşları bir anda dökülmeye başladı cildiyeye gidiyoruz ama ilaçlar dökülmeyi durdurmadı hızla dökülmeye devam ediyor ne yapmalıyız Ikinci kez ilaç kullanımı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 16:07

   Bir endokrinoloji ya da hematoloji uzmanlığına gidilmesinde fayda vardır, daha detaylı incelemeler gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 60. Avatar

  Mehmet

  9 Şubat 2017 at 13:37

  Merhaba
  Benim 3.5 yasinda bi kizim var. Dogundan bu yana 2 defa sifir numaraya vurduk fakat saclari hep seyrek hemde surekli dokuluyor. Bide sag ayak bas tirnagi bi kere dustu. Ayagini vurup vurmadigini bilmiyoruz. Yerine Cikan tirnak saglikli bu konuyla ilgili yardiminizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 12:04

   Çocuklarda saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Kan değerlerinin endokrinoloji bölümünde değerlendirilmesinde fayda vardır. Çocuğun saçlarının gürleşmesi için kesmenin çok fazla bir faydasının olmadığı bilinmektedir.

   Sağlık dileğiyle.

 61. Avatar

  Buyster

  23 Şubat 2017 at 19:42

  Hocam benim saçım çok küçük yuvarlak şekilde dökülüyor yasim 13 normal mi babam ergenliktendir babamın saçı çok uzun eskiden aynı sorunu yaşıyormuş şimdi saçı baha uzun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2017 at 00:54

   Saç dökülmelerinde genetik faktörler de önemlidir. Fakat bu durum saç kıran da olabilir. Bir doktora görünmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 62. Avatar

  damla

  25 Şubat 2017 at 00:13

  merhaba 3 buçuk yaşında oğlum var saçı dökülüyor fakat tek tük ince teller döküldüğünüde elimle biraz bakımca anlıyorum dr gittik tam kan tahlili yapıldı temiz çıktı çok terliyo genetik olabilirmi eşim de bende ve ailesinde ciddi saç dökülmesi var biraz takıntılıyım saçını kestiriyoruz fakat çok çabuk uzuyo bundanda kaynaklanabilir mi teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 22:16

   Saçın kesilmesinden dolayı ya da çabuk uzadığı için saç dökülmesi olmaz. Normal saç dökülmeleri bu yaşlarda olabilir. Stres, kardeş kıskançlığı, okula başlama gibi durumlarda çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Çok fazla dökülme olursa bir de cildiyeye götürmeniz de gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 63. Avatar

  Kenan

  26 Şubat 2017 at 16:04

  Merhaba benim kizim 4 yaşinda bir kaç ay önce ara ara bölgelerde boşluk oluşacak şeklinde saçları döküldü cildiyeciye götürdük ilaçlar verdi psikolojik saçkiran falan Dedi DR. 2 3 hafta sonra tekrar götürdük şimdi iyleşme yok dahada dökülüyor Ne yapmamız lazım lütfen bir bilgisi olan varsa söylesin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 10:11

   Saç kıran enfeksiyon olmadan da olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı da olabilir, bu nedenle o bölgelerden örnek alınarak ilaç tedavisinin verilmesi daha uygun olur.

   Bu yaşlardaki çocuklarda stres kaynaklı, okula başlama kaynaklı, vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı, kansızlığa bağlı saç dökülmeleri de olabilir.

   Bir de endokrinolojiye gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 64. Avatar

  Songül

  28 Mart 2017 at 01:06

  Merhaba benim oğlum 5 yaşında elerini saçları arasında gezdirirken parmakları arasında 7. 8 tane saç taneleri çıktı anne saçlarım dökülüyor dedi bende baktım benim ellerimin arasındada çıktı oğlumunda saç telleri çok ince çok korktum sizce normalmidir lütfen beni aydınlatırmısınız çok korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2017 at 04:51

   Çocuklarda saç dökülmesi normal olarak olabilir fakat avuç içine tek bir seferde bu kadar saç gelmesi çok normal olmayabilir. Bu durum hormonal bir sebebe bağlı olabilir, vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olabilir, bir cilt sorununa bağlı olabilir.

   Hem cildiye hem de endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 65. Avatar

  Alara

  2 Nisan 2017 at 18:27

  Ben iki buçuk aydır saçlarını m dökülüyor ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 23:19

   Bir cildiye ya da kan değerlerinin araştırılması için endokrinoloji uzmanlarınca değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 66. Avatar

  Adsız

  12 Nisan 2017 at 12:36

  Benim kızım 14 yaşında geçen gün tutam tutam saçları döküldü ve para şeklinde açıklık oldu doktora götürdük stresten dedi ilaç verdi hiç bir tahlil yapmadı sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 01:01

   Bu yaşlarda ergenliğe bağlı stresten de saç dökülmeleri olabilir, ancak söylediğiniz saç dökülmesinin nedeni başka bir durum da olabilir. Endokrinoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

 67. Avatar

  Pinar Aydin

  12 Nisan 2017 at 12:59

  Merhaba benim kizim 10 yasinda saclarini taradigimda son gunlerde eskisinden daha fazla Taraga sac geliyor ne yazabilirim acaba simdidenasil tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 01:11

   Bu yaşlarda ergenlik dönemine bağlı da saç dökülmesine neden olabileceği gibi kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid fonksiyonları ile ilgili durumlar, enfeksiyonlara bağlı durumlar saç dökülmesine yol açabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 68. Avatar

  Hkn Btmz

  24 Nisan 2017 at 08:59

  Oğlum on bir yaşında.Özellikle banyoda saçı sabunlu iken tarıyoruz o biçim dökülüyor.. Saçları çok sık öyle ki, deride tek yerden üç tel çıkıyor.. Bu dökülmenin önüne nasıl geçebiliriz…?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 00:40

   Bu yaşlarda bu dökülmeler hormonlara, vitamin eksikliklerine, kansızlığa, strese gibi durumlara bağlı bir dökülme olabilir. Yine de bir cildiye veya endokrinoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 69. Avatar

  Gokhan

  27 Nisan 2017 at 20:52

  Benim kızım 9 yaşında aşırı saçı dökülüyor yumak yumak

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 22:45

   Bu yaşlardaki kız çocuklarında hormonsal dalgalanmalara bağlı da saç dökülmeleri olabilir. Yine bu yaşlardaki çocukların bazı besin değerlerine daha fazla ihtiyacı olacaktır, bu nedenle besin yetersizliğine (çinko, demir, B vitamini vb.) bağlı da olabilir. Saç kırana bağlı olabilir. Bir cildiye ya da endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 70. Avatar

  emel

  1 Mayıs 2017 at 14:31

  Benim 2 bucuk yasinda oglum var henuz yeni fark ettim saclari dokuluyoo yastigi hep sac elimede geliyor cok endiseleniyorumm korkuyorum nolur banada yardimci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 01:24

   Bu yaşlarda yeni saçlar çıkmasına bağlı da saç dökülesi olabilir, ancak bunun başka nedeni de olabilir, bu nedenle ya çocuk doktorunuz ile ya da endokrinoloji alanında değerlendirme yapılması faydalı olacaktır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 71. Avatar

  Melis

  9 Mayıs 2017 at 22:54

  Benim kizim 10 yasinda saclari kirilarak dokuluyo sonra o dokulen yerdeki kokler yok oluyor kellesiyor cild doktorunada gotrdm psikologada bir cozum bulamadm lutfen yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:31

   Kan değerlerinin ve hormonal değerlerin incelenmesi için endokrinoloji ve hematoloji gibi bölümlere götürmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 72. Avatar

  Ayşe

  15 Haziran 2017 at 01:26

  Merhabalar benim kardeşimde de aynı şekilde bir anda saçları döküldü doktora götürdük kan tahlilleri temiz çıktı ve bu süreç içinde çok iyi doktorlara götürduk. 1 sene geçti bu 1 sene içinde saç tekrar eskisi gibi cikti fakat 2 ay içinde tekrar döküldü tekrar çıkarmi lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 22:24

   Çocuklarda saç dökülmesi için endokrinoloji, hematoloji ve cildiye uzmanlarına gitmek ve bu alanlarda daha detaylı araştırmaların yapılması gerekir. Eğer götürdüğünüz alan hematoloji, endokrinoloji ve cildiye uzmanlıkları değilse ya da bu uzmanlıklardan sadece biri ise diğer alanlarda da değerlendirmeler gerekebilir. Bazı romatizmal hastalıklarda da saç dökülmeleri görülebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 73. Avatar

  Elvina

  3 Temmuz 2017 at 11:27

  Merhabalar ben Azerbaycandan yazıyorum kızım 1,5 yaşında ve saçında 5ml bir kopma var sarı sarı ince tüyler görünyor acaba tekrar saçı çıkacakmı yoksa öylemi kalacak çok endişeleniyorum. Birde 2 ay önce şiddetli ishal kusma adını veremedikleri bir hastalık geçirdi bir hafta hastanede serum,iyne ilaç ondan sonra stresede girmiş olabilirmi acaba. Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 00:38

   Bu durum saç kıran tiplerinden biri olabilir. Saç kıran hastalığının İshal ve kusma bir enfeksiyona bağlı oluşmuş ise bunlardan dolayı da saç dökülmesi olabilir. İshal ve kusmanın nedeni sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir ve altta yatan sistemik hastalık varsa saçların dökülmesi buna bağlı da olabilir. Hematoloji bölümünde kan değerlerinin incelenmesi gerekebilir. Enfeksiyon hastalıkları bölümünde vücuttaki bir enfeksiyon varlığının araştırılması gerekebilir. Cildiye bölümünde egzama tarzında bir durum olup olamadığının araştırılması gerekebilir. Hastanede kullanılan ilaçlara bağlı ya da çocuğun yaşadığı strese bağlı saçları dökülebilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, çünkü hem çocuklarda hem de yetişkinlerde saç dökülmesine neden olabilen birçok faktör vardır. Bunları çocuk doktorunuz ile de görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 74. Avatar

  Begüm Akbaş

  8 Temmuz 2017 at 14:31

  Merhaba, oglum yakinda bes yasina girecek. 8-9 aydir yogun sac dokulmesi yasadigini gozlemlemekteyim. Belki daha öncesinde de olan bir durumdu, ancak benim yeni dikkatimi çekti. Gunde 100-150 tel kaybettigini saniyorum. Saclari cok ince telli ve fazla gur degil, ancak bu surecte ekstra bir seyrelme olmadigini dusunuyorum, cevremdekilerin fikri de ayni yonde. Aralik ayinda bu nedenle danistigimiz cocuk doktoru tiroid degerlerini ve antikorlarini, tam kan sayimini ve demir miktarini gozden gecirdi. Tek bulabildigi cok dusuk D vitamini idi. Hala D vitamini veriyoruz. Bu tip bir durum normal olabilir mi, yoksa önerebileceğibiz başka tetkik var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 00:52

   Çocuk doktorunuz yapılması gereken tetkikleri yapmış. D vitamini eksikliğine bağlı da saç dökülmesi olabilir, fakat çocuğun saçlarında çok fazla seyrelme görülmüyorsa bu normal de olabilir.

   Kullandığınız şampuana bağlı, su değişimine bağlı, çocuk bu sene anaokuluna başlamış ise buna bağlı, yeni bir kardeşe sahip olmuş ise buna bağlı, aile içinde başka stres yaratacak bir durum varsa buna bağlı, çocuk bu sene sizden ayrılmış ve başka birisi bakıyorsa buna bağlı gibi stressel sorunlardan da çocuklarda saç dökülmeleri olabilir. Bu tür durumlar mevcut ise psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

   Çocuklarda ve yetişkinlerde saç dökülmesine neden olan birçok durum vardır.

   Doktorunuzun yaptığı tetkiklerin ara ara tekrarlanması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 75. Avatar

  Şeref ünver

  10 Temmuz 2017 at 01:27

  Slm 4 yaşında kızımın saçları el ile tutup severken kokunden bir avuç dolusu saç geliyor nedeni ne olabilir sizce ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 10:23

   En kısa zamanda endokrinoloji bölümüne ve cilt hastalıkları uzmanına götürmeniz önemlidir. Çocuklarda saç dökülmesinin farklı sebepleri olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 76. Avatar

  Nur

  7 Ağustos 2017 at 00:54

  Merhaba kızım 5 yaşında doğduğundan beri saçlarının önü kısımları çok az arka kısımları gür ve uzun ön kısımları nasıl gürleştirebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ağustos 2017 at 19:12

   Bir endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirme yapılması faydalı olabilir. Saç kaybı ile birlikte saç yapısındaki diğer değişiklikler yumurtalık, tiroid, paratiroid, pernisiyöz anemi, bazı sendromlar, vitamin ve mineral eksiklikleri, adrenal bez ya da hipofiz bezi kaynaklı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 77. Avatar

  Serkan

  10 Ağustos 2017 at 23:00

  Merhaba benim kızımın bozuk para şeklinde saç dökülmesi oldu ve biz sonradan saclarini baglarken farkettik ama dökülen yerlerde saç çıkmaya başlamış sizce ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2017 at 00:48

   Bir cildiye doktoruna ve bazı kan tahlillerinin de yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 78. Avatar

  Sema

  18 Ağustos 2017 at 15:30

  Merhaba benim kızım tam 2 yaşında emzirmeyi bırakalı 2 ay felan oldu saçları dökülmeye başladı yan taraflardan derisi gözüķuyor acaba vitamin eksikliği mi var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 16:29

   Emmeyi bıraktıktan sonra dengeli beslenmiyorsa vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olabilir, ancak saç dökülmesi strese bağlı da olabilir. Eğer memeyi siz bıraktırmışsanız stres kaynaklı olabilir. Çocuk doktorunuz ile bir görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 79. Avatar

  Faruk

  28 Ağustos 2017 at 14:55

  Bn 16 yasinda erkegim saclarimi duzeltirken elime 3 4 tane sac teli geliyor bu her gun böyle saclarimda biraz eksilme var gunde 20 30 tane sac dökülüyor.Bir de hemen yaglaniyor ve bnde bu durumdan cok mutsuzum ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Eylül 2017 at 22:36

   Bir cildiye doktoruna başvurmanızda fayda vardır. Saç derisi ile ilgili bir durum olabilir. Saç dökülmesi bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı, hormonsal nedenlere bağlı da olabilir, bu nedenle dahiliye doktoruna da gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 80. Avatar

  Saçtan muzdarip

  16 Eylül 2018 at 18:17

  Benimde 10 12 yaşlarında saçlarım dökülmeye başlamıştı. O zamanlar sabun kullanıyordum ne olduysa şampuana geçmemle oldu. Şampuan reklamlarına kandım benimde saçlarım öyle olacak sandım ama saçımı şampuanlamamla birlikte saçlarım elime gelmeye başladı şu an 25 yaşındayım hala dökülüyor:) Anne babalar lütfen saf sabunlarla ya da güvendiğiniz doğal şeylrle yıkayın çoçuklarınızı eğer bir gün anne olursam kesinlikle şampuan değdirmem çocuklarıma. Ben yandım başkası yanmasın

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git