Ç

Çocuklarda Kardiyak Ritim Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp atımlarının düzensiz olması ritim bozukluğu olarak tanımlanır.

Çocuklarda kardiyak ritim bozukluğu nedir?

Kalp atımlarının düzensiz olması ritim bozukluğu olarak tanımlanır. Kalp atım düzensizliği, kalp atışlarında yavaşlama ya da hızlanma şeklinde kendini gösterir.

Ritim bozukluğu neden olur?

Ritim bozukluklarına sebep olan birçok faktör vardır. Çocuklarda görülen ritim bozukluklarının en önemli nedenlerinden biri doğumsal kalp hastalıklarıdır. Kalbinde herhangi bir yapısal bozukluk olmayan çocuklarda da ritim bozuklukları görülebilir. Bu durum, kalbin normal çalışmasını sağlayan ileti sisteminin değişik bölgelerinde oluşan gecikmelere veya fazladan uyarılara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sebebin ne olduğunu tam olarak tespit etmek için bazı ileri tetkikler yapılması gerekir.

Çocuklarda ritim bozukluğu belirtileri

Kalp atımlarının hızlı olduğu durumlarda (çarpıntı olduğunda) halsizlik, huzursuzluk, terleme, karın ağrısı, sıkıntı hissi, kusma ve bu durumun uzun sürmesi sonucu bayılma gibi belirtiler görülebilir. Bebeklerde beslenme bozukluğu, beslenirken veya istirahat halindeyken aşırı terleme, huzursuzluk, solunum bozukluğu gibi belirtiler hızlı kalp atımı belirtileri olabilir.

Kalp atımlarında yavaşlama olduğunda çabuk yorulma, halsizlik, ani bayılma atakları, gece uykudan ani uyanma ve bağırma gibi belirtiler olabilir.

Çocuklarda ritim bozukluğu teşhisi

Çocukta ritim bozukluğu olduğunu anlayabilmek için nabız atışlarının sayılması ve elektrokardiyografi (EKG) çekilmesi gerekir. EKG ile ritim bozukluğunun tipi belirlenir. 

Çocuklarda ritim bozukluğu tedavisi

Ritim bozukluğu olan (çarpıntısı olan) çocuğun genel durum bozukluğu yok ise, çarpıntıyı önlemek için ilaç tedavisi verilir.

Kalp atımında yavaşlama olan çocuklarda, hastanın kalp atımlarının sayısına göre ve bu durumun tipine tedavi planı yapılır. Bu hastalarda kalp pili gerekebilir.  Ritim bozuklukları için gereken ve uygun durumlarda radyofrekans ablasyon tedavisi de uygulanabilir.

İlaç tedavisi verilmesine rağmen özellikle çarpıntı ile ortaya çıkan ritim bozuklukları tekrarlayabilir. Bu durumda ilaç dozlarının yeniden ayarlanması, ilaç değişikliği yapılması ve altta yatan nedenin doğru araştırılması ve doğru tespit edilmesi gerekebilir. Altta yatan neden tespit edildiğinde bu durumunda tedavisinin yapılması gerekir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda kalp romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi
 3. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
 4. Fetal ekokardiyografi nedir
 5. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği 

 

8 Yorum

 1. tulay urcan

  4 Mart 2017 at 23:26

  merhaba dort yasinda kizim var 6 aydir krese gidiyor bu sebepten cok hastalaniyor ve asiri antibiyotik kullanimi soz konusu. son iki haftadir kalbi gundr iki uc kere cok hizli atiyor ve bunu kendide farkediyor. hangi tetkikleri yaptirmm gerek lutfen yardim

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 23:26

   Sık sık ve sık aralarla antibiyotik kullanmak doğru olmayabilir. Sık hastalanmasının altıda yatan sistemik bir hastalık olabilir.

   Kalp için kardiyolojide ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesinde fayda vardır. Hastalanıyor derken neler oluyor, bu da ne olup olmadığını değiştirir.

   Bazı kan testlerinin de yapılması gerekebilir.

   Hastalığının durumuna göre çocuk doktorunuzla bu durumu gözden geçirmenizde fayda vardır. Duruma göre çocuk doktorunuz size gerekli bölüme yönlendirebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 2. Büşra

  8 Nisan 2017 at 01:16

  MErhaba 2 yaşında bi kızım var ocak ayında geniz akıntısı şikayetiyle çocuk dr başvuru yaptım drmuz kalp ritim bozukluğu duydu ve çocuk kardiyolojiye yönlerdirdi holter takıldı ilaçlık bi derece bozuk değil dendi ve drm soramadım o sevinçle unuttum acaba neden olur kalp ritim bozukluğu anne karnında duymadılar kalp ile ilgili bi sorun doğduktan 15 gün sonra bronşit oldu dr o zmanda kalbine baktırmamızı söyledi herhangibir sorun çıkmadı bronşit sebebi ile 5 gün hastanede kaldık orda verdikleri ilaçtan dolayı ritim bozukluğu olmuş olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 22:00

   Kalp deliği gibi bir problem var ise bu tür ritim sorunları olabilir. Şimdiye kadar hiç ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yapılmadı ise bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve ekokardiyografi yapılmasında fayda vardır. Kalp ritim değişikliklerine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bronşit de, bu durum için kullanılan antibiyotikler de, hangi antibiyotiği kullandığına göre değişmekle birlikte ritim problemlerine yol açabilir. Geniz akıntısı alerjik ise buna bağlı olarak da ritim problemleri oluşabilir. Aradan 2 yıl geçmiş tekrar ekokardiyografi yapılması faydalı olabilir.

   Bunları kardiyoloji doktoru ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Bazen geniz akıntısına ve akciğer yollarında iltihap gelişmesine reflü de sebep olabilir (bu durum için bir gastroloji uzmanına gitmek gerekir).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Fulya Bayraktar

  11 Nisan 2017 at 23:28

  Merhaba, 5 yaşındaki kızımın kalbi 7-8 kez normal atıyor, sonra kısa bir an duruyor tekrar 7-8 kez atıyor. Bu şekilde devam ediyor. Buna ritm bozukluğu denir mi? Bazen kalbinin çok hızlı attığını söylüyor. Nasıl değerlendirisiniz? Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:38

   Kardiyolojik bir değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Meltem

  26 Nisan 2017 at 09:20

  Merhabalar 6 aylık bi kızım var, hamileligimde ve dogumumdan sonra kalbiyle alakalı bi sorun yasamadık. Fakat gecenlerde ritim bozuklugu sezdi doktorumuz ekg cekindik kalp atısı 100 24 saatlik olan holter takldı ondada 80-90 arası cıktı ? Sizce bunda nasl bir sonu gerekebilir ? Henuz doktorumuza gidemedik.

  • Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:21

   Bebeklerde bu atımlar çok anormal sayılmayabilir.

   Çocuk kardiyoloji uzmanınıza göre, çocukta görülen başka bulgulara göre, yakın zamnada geçirdiği soğuk algınlığı gibi bir hastalık geçirip geçirmediğine göre durumun değerlendirilme şekli değişiklik gösterebilir, doktorunuz emin olmak için ekokardiyografi de isteyebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git