Ç

Çocuklarda Kardiyak Ritim Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kalp atımlarının düzensiz olması ritim bozukluğu olarak tanımlanır.

Çocuklarda kardiyak ritim bozukluğu nedir?

Kalp atımlarının düzensiz olması ritim bozukluğu olarak tanımlanır. Kalp atım düzensizliği, kalp atışlarında yavaşlama ya da hızlanma şeklinde kendini gösterir.

Ritim bozukluğu neden olur?

Ritim bozukluklarına sebep olan birçok faktör vardır. Çocuklarda görülen ritim bozukluklarının en önemli nedenlerinden biri doğumsal kalp hastalıklarıdır. Kalbinde herhangi bir yapısal bozukluk olmayan çocuklarda da ritim bozuklukları görülebilir. Bu durum, kalbin normal çalışmasını sağlayan ileti sisteminin değişik bölgelerinde oluşan gecikmelere veya fazladan uyarılara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Sebebin ne olduğunu tam olarak tespit etmek için bazı ileri tetkikler yapılması gerekir.

Çocuklarda ritim bozukluğu belirtileri

Kalp atımlarının hızlı olduğu durumlarda (çarpıntı olduğunda) halsizlik, huzursuzluk, terleme, karın ağrısı, sıkıntı hissi, kusma ve bu durumun uzun sürmesi sonucu bayılma gibi belirtiler görülebilir. Bebeklerde beslenme bozukluğu, beslenirken veya istirahat halindeyken aşırı terleme, huzursuzluk, solunum bozukluğu gibi belirtiler hızlı kalp atımı belirtileri olabilir.

Kalp atımlarında yavaşlama olduğunda çabuk yorulma, halsizlik, ani bayılma atakları, gece uykudan ani uyanma ve bağırma gibi belirtiler olabilir.

Çocuklarda ritim bozukluğu teşhisi

Çocukta ritim bozukluğu olduğunu anlayabilmek için nabız atışlarının sayılması ve elektrokardiyografi (EKG) çekilmesi gerekir. EKG ile ritim bozukluğunun tipi belirlenir. 

Çocuklarda ritim bozukluğu tedavisi

Ritim bozukluğu olan (çarpıntısı olan) çocuğun genel durum bozukluğu yok ise, çarpıntıyı önlemek için ilaç tedavisi verilir.

Kalp atımında yavaşlama olan çocuklarda, hastanın kalp atımlarının sayısına göre ve bu durumun tipine tedavi planı yapılır. Bu hastalarda kalp pili gerekebilir.  Ritim bozuklukları için gereken ve uygun durumlarda radyofrekans ablasyon tedavisi de uygulanabilir.

İlaç tedavisi verilmesine rağmen özellikle çarpıntı ile ortaya çıkan ritim bozuklukları tekrarlayabilir. Bu durumda ilaç dozlarının yeniden ayarlanması, ilaç değişikliği yapılması ve altta yatan nedenin doğru araştırılması ve doğru tespit edilmesi gerekebilir. Altta yatan neden tespit edildiğinde bu durumunda tedavisinin yapılması gerekir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda kalp romatizması nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi
 3. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
 4. Fetal ekokardiyografi nedir
 5. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği 

 

25 Yorum

 1. Avatar

  tulay urcan

  4 Mart 2017 at 23:26

  merhaba dort yasinda kizim var 6 aydir krese gidiyor bu sebepten cok hastalaniyor ve asiri antibiyotik kullanimi soz konusu. son iki haftadir kalbi gundr iki uc kere cok hizli atiyor ve bunu kendide farkediyor. hangi tetkikleri yaptirmm gerek lutfen yardim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 23:26

   Sık sık ve sık aralarla antibiyotik kullanmak doğru olmayabilir. Sık hastalanmasının altıda yatan sistemik bir hastalık olabilir.

   Kalp için kardiyolojide ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesinde fayda vardır. Hastalanıyor derken neler oluyor, bu da ne olup olmadığını değiştirir.

   Bazı kan testlerinin de yapılması gerekebilir.

   Hastalığının durumuna göre çocuk doktorunuzla bu durumu gözden geçirmenizde fayda vardır. Duruma göre çocuk doktorunuz size gerekli bölüme yönlendirebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 2. Avatar

  Büşra

  8 Nisan 2017 at 01:16

  MErhaba 2 yaşında bi kızım var ocak ayında geniz akıntısı şikayetiyle çocuk dr başvuru yaptım drmuz kalp ritim bozukluğu duydu ve çocuk kardiyolojiye yönlerdirdi holter takıldı ilaçlık bi derece bozuk değil dendi ve drm soramadım o sevinçle unuttum acaba neden olur kalp ritim bozukluğu anne karnında duymadılar kalp ile ilgili bi sorun doğduktan 15 gün sonra bronşit oldu dr o zmanda kalbine baktırmamızı söyledi herhangibir sorun çıkmadı bronşit sebebi ile 5 gün hastanede kaldık orda verdikleri ilaçtan dolayı ritim bozukluğu olmuş olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 22:00

   Kalp deliği gibi bir problem var ise bu tür ritim sorunları olabilir. Şimdiye kadar hiç ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yapılmadı ise bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve ekokardiyografi yapılmasında fayda vardır. Kalp ritim değişikliklerine sebep olabilecek birçok neden vardır. Bronşit de, bu durum için kullanılan antibiyotikler de, hangi antibiyotiği kullandığına göre değişmekle birlikte ritim problemlerine yol açabilir. Geniz akıntısı alerjik ise buna bağlı olarak da ritim problemleri oluşabilir. Aradan 2 yıl geçmiş tekrar ekokardiyografi yapılması faydalı olabilir.

   Bunları kardiyoloji doktoru ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Bazen geniz akıntısına ve akciğer yollarında iltihap gelişmesine reflü de sebep olabilir (bu durum için bir gastroloji uzmanına gitmek gerekir).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Fulya Bayraktar

  11 Nisan 2017 at 23:28

  Merhaba, 5 yaşındaki kızımın kalbi 7-8 kez normal atıyor, sonra kısa bir an duruyor tekrar 7-8 kez atıyor. Bu şekilde devam ediyor. Buna ritm bozukluğu denir mi? Bazen kalbinin çok hızlı attığını söylüyor. Nasıl değerlendirisiniz? Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:38

   Kardiyolojik bir değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Meltem

  26 Nisan 2017 at 09:20

  Merhabalar 6 aylık bi kızım var, hamileligimde ve dogumumdan sonra kalbiyle alakalı bi sorun yasamadık. Fakat gecenlerde ritim bozuklugu sezdi doktorumuz ekg cekindik kalp atısı 100 24 saatlik olan holter takldı ondada 80-90 arası cıktı ? Sizce bunda nasl bir sonu gerekebilir ? Henuz doktorumuza gidemedik.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:21

   Bebeklerde bu atımlar çok anormal sayılmayabilir.

   Çocuk kardiyoloji uzmanınıza göre, çocukta görülen başka bulgulara göre, yakın zamnada geçirdiği soğuk algınlığı gibi bir hastalık geçirip geçirmediğine göre durumun değerlendirilme şekli değişiklik gösterebilir, doktorunuz emin olmak için ekokardiyografi de isteyebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Erdinç Akıncı

  4 Temmuz 2017 at 06:56

  Merhaba, 2 yaşında kızım var ve bu sabah kalp atışlarının normal olmadığını fark ettim. Hızlı atarken birden yavaşlıyor yani normalde dakikada 130 kalp atışı olurken 2 saniye içinde normal yetişkin seviyesine iniyor ve birden tekrar hızlanıyor. Bu normal bir durummudur? Yada ritim bozuklugu denilen olay tam olarakta bumudur. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 23:36

   Kalp atımı çocuklarda farklılık gösterebilir. Halk dilinde ritim bozukluğu olarak bilinen durumun farklı tipleri vardır ve bunların toplamı (kalp atımı ritminde ya da hızında anormallikler olmasıdır).

   Kalp atımı ritminde ya da hızında anormallik olmasının farklı sebepleri olabilir.

   Kardiyak aritmi hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/kardiyak-aritmi-nedir-tedavisi-varmdr/

   Çocuğun kardiyolojik olarak değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Nigar

  26 Temmuz 2017 at 22:52

  Merhaba. Benim oglum bu yakinlarda tonsilit gecirdi,atesi 39, 39.5 ve seftriakson 1gr antibiyotik tedavisi gordu 3gun,ondan once de 4gun azitromisin suspenziyon icti. Bir kac gundut iyi fakat kalp atislarinda aritmi var…daha once boyle bir sey olmadi.15 vuruyor yavasliyor sonra yine tekrar normale donuyor. Doktora goturecegim ama lutfen size de sorayim,rica ediyorum soyleyin bu antibiyotik ve hastaliktan dolayi olan bir durum mu? Acaba kendiliginden gecip gider mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 01:23

   Ateşli hastalıklar aritmiye (kalp atım anormalliklerine) neden olabilir.

   AZİTROMİSİN; Azax, Azeltin, Azitro, Azomax, Azro, Tremac, Ziromin, Zitromax, Zitrotex gibi ilaçlarda bulunan etkin maddedir. AZİTROMİSİN, orta kulak enfeksiyonları, streptokok boğaz enfeksiyonları, pnömoni, gezgin ishal ve diğer bazı bağırsak enfeksiyonları, klamidya, gonore gibi enfeksiyonel hastalıklarda reçete edilebilir.

   AZİTROMİSİN’İN SIK RASTLANAN YAN ETKİLERİNE GELİNCE; mide bulantısı, kusma, ishal, alerjik reaksiyonlar, karın ağrısı, bebeklerde nadiren intravenöz yolla verilen aşırı doza bağlı kalp bloğu, son yıllarda yapılan uyarılarda kalp atım anormallikleri (özellikle kalp hastalığı olanlarda bu rik hem daha fazla hem de ciddi) gibi yan etkileri olduğu bilinmektedir. Eğer daha önce kardiyolojik muayene yapılmamış ise, çocukta kalp ile ilgili bir problem var ise bu ilacın sebep olabileceği kalp atım anormallikleri ciddi olabilir, bu nedenle ya doktorunuzla ya da bir kardiyoloji doktoru ile irtibata geçmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Esfihan

  1 Ağustos 2017 at 00:19

  Meehaba.4 yasinda kizimin uyku sirasinda kalbi normal atarken 4 5 atimda bir yavas atiyor sonra tekrar normale donuyor bu sekilde devam ediuor ama uyanikken normal atiyor cocuk doktoruna gittik kan idrar ve ekg si normal cikti eko cektirmelimiyiz oldukca endiseliyiz tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 04:34

   Çocuk doktorunuz ve kardiyoloji doktoru ekokardiyografi çekilmesini istemiş ise ya da içiniz rahat edecekse çektirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Huseyin

  8 Ağustos 2017 at 21:06

  Merhaba
  Benim yegenim 5 aylik ve kalp atislari cok yuksek cikiyor(300) simdi hastanadeyiz doktorlar yogum bakima aldi.Kalbinde elektriklenme var diyorlar sizce bu kadar yuksek olmasinin sebibi varmi yada yedigi ictigi birseyden olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2017 at 02:07

   Kalp atım anormalliklerinin birçok nedeni olabilir.

   Anlattığınız durum atriyal flutter gibi bir durum olabilir. Eğer böyle bir durum ise, bu duruma neden olabilecek faktörler arasında kalp hastalığına bağlı genişlemiş atriyum, atriyumu ilgilendiren operasyon geçirilmesi, miyokardit, digital toksisite gibi durumlar olabilir.

   Yine bu durum atriyal fibrilasyon da olabilir. Atriyal fibrilasyona neden olabilecek faktörler arasında romatizmal mitral darlığı, atriyal cerrahi sonrası, miyokardit, Wolf Parkinson White sendromu gibi nedenler bulunabilir.

   Fakat bu durumlar (aritmiler) ve aritmilere sebep olabilecek faktörler oldukça geniş yelpazeyi içerebilir, bu nedenle buradan bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Doktorlarınız gerekli bilgileri verecektir.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Damla

   1 Şubat 2018 at 22:22

   Merhaba şuan oğlum aynı durumda nasıl oldu bebeğiniz lütfen bilgilenxirdimiainiz çok endişeliyim

 9. Avatar

  Elif karakaya

  20 Ekim 2017 at 15:17

  Yeğenim 20 günlük ve taşikardiya 1 günlüktü anlaşıldı 270 kalp atışıyla yoğun bakıma alındı halen yoğun bakımda atakları sürüyormuş ilaç tedavisinde en yüksek dozajı veriyorlar taburcu edemiyorlar 2 sefer çıktı ve atak geçirip tekrar yattı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2017 at 18:31

   Yenidoğan döneminde sıklıkla supraventriküler taşikardi görülür. Supraventriküler taşikardi çocukluk çağının ve yenidoğan döneminin en sık karşılaşılan kardiyak aritmisidir. Yenidoğnlarda klinik bulgular çocukluk çağındaki supraventriküler taşikardiye daha ağır seyredebilmektedir. Acil tedavisi gereklidir. Bu durum bazen ilaçlara dirençli ve yineleyen ataklarla yenidoğan dönemi için sıkıntılı bir durum olmaktadır.

   Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Furkan Köse

  26 Ekim 2017 at 23:01

  15 yaşıma gireli 1 ay olmadı ama kalp ritmim 144 çıktı. Yani şöyle oldu. Öksürükten doktora gittim zatürreye yakalanmışım. Röntgen çektiler kalbimde delik olabilirmiş(ihtimal)dediler.3tane oksijen verdiler. Sonra kalbim hızlanmaya başladı. Nedeni ne olabilir? Nasıl geçebilir bu kalp hızı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2017 at 21:57

   Enfeksiyonel hastalıklarda bu tür kalp atım değişiklikleri olabilir, fakat kalp deliği açısından kardiyoloji doktoruna gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Röntgen filminde bu tür durumlar çok fazla anlaşılmaz, bu nedenle ekokardiyografi yapılması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Zubeyhan

  5 Aralık 2017 at 22:44

  Benim oglumda dogumdan sonra nefes alamadi ve acil yogunbakima alindi ritim bozuklugu dediler 15gun yogunbakimda yatti simdi ilac kullaniyor didarel bazen nefesi zor aliyo bunami baglidir bir sorun olurmu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 00:46

   Aritmiler halk dilinde ritim bozukluğu olarak adlandırılsa da, farklı tipleri vardır, nedenleri de farklılık gösterebilir.

   Yenidoğan dönemi aritmileri çocukluk döneminin diğer aritmilerinden farklı özellikler gösterirler ve klinikte de çoğunlukla anne karnındayken oluşan aritmilerin devamı olarak ortaya çıkarlar.

   Yenidoğan dönemi aritmiler doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olabileceği gibi sistemik bazı hastalıklar ile de ilişkili olabilir. Doğumsal kalp hastalıkları arasında büyük arterlerin transpozisyonu, patent duktus arteriozus, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, aort koarktasyonu, respiratuvar distres sendromu, mekonyum aspirasyon sendromu gibi hastalıklar veya bozukluklar sayılabilir. Sistemik hastalıklara bağlı da aritmiler görülebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Gonca

  6 Mart 2018 at 03:58

  Merhabalar benim oğlum 5 yaşında geceleri çişi geldiğinde kalbi aşırı hızlı atıyor çişini yapana kadar.altına yapacak diye korkuyor uyurken diye mi acaba böyle oluyor diyorum bu durum için bi Dr a gitmelimiyiz acaba bilginize ihtiyacım var teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2018 at 11:40

   Çocuk altına yaptığında ya da çişini kaçırdığında daha önceleri bir şekilde siz aile büyükleri tarafından, ana okuluna gidiyorsa buradaki bakıcıları tarafından, vs. azarlandı/kızıldı veya bir şekilde şiddete uğradı ise veya benzer bir duruma maruz kalan kardeşini, arkadaşını gördü ise veya arkadaşları tarafından alay edildi ise veya kıyaslandı ise; bütün bu faktörler çocukta korkuya, heyecana neden olmuş olabilir ve buna bağlı her çişi sıkıştığında benzer durumu yaşayacağını zannederek heyecana ve korkuya kapılıyor olabilir ve buna bağlı olarak kalp atışları hızlanabilir. Fakat şimdiye kadar detaylı bir kardiyolojik değerlendirme yapılmadıysa, kardiyolojik değerlendirme yapılması önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git