Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Renk Körlüğü Neden Olur?

Çocuklarda renk körlüğü bazı renklerin görülemediği, nadir durumlarda da gri dışında başka bir tonun görülemediği bir hastalıktır.

Renk körlüğü nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda renk körlüğü bazı renklerin görülemediği, nadir durumlarda da gri dışında başka bir tonun görülemediği bir hastalıktır. Genellikle kalıtsaldır ve kız çocuklarına kıyasla erkek çocuklarda renk körlüğüne daha sık rastlanır.

Çocuklarda renk körlüğü belirtileri

Renk körlüğü ile doğan çocuklar genellikle kırmızı ve yeşil arasındaki ve bunların tonları arasındaki farkları ayırt etmekte zorlanırlar. Bazı çocukların mavi ve sarı ile onların tonlarını ayırt etme güçlükleri bulunur. Nadir durumlarda renk körlüğü olan çocuk yalnız gri tonlarında görebilmektedir. Kalıtsal renk körlüğünde her iki göz birden etkilenmektedir.

Çocuklarda renk körlüğü teşhisi

Çocuğunuz konuşmaya ve renkleri tanımaya başlayana kadar renk körlüğü fark edilmeyebilir. Çocuk doktorları genellikle 3-4 yaşlarında renk körlüğü taraması yapmaya başlarlar. Eğer çocuğunuz renkleri doğru tanıyamıyor ise göz doktoruna baş vurulmalıdır. Çocuğun biçim ve sayıları renkleriyle tanımasının istendiği testlere tabi tutulması gerekir.

Çocuklarda renk körlüğü tedavisi

Renk körlüğü tedavi edilemez. Ancak trafik işaretlerinde olduğu gibi kırmızı ve yeşil renklerin yerlerinin ezberletilmesi ile sorun telafi edilebilir. Bazı çocuklar tek göze takılan kırmızı renkli lensten yararlanabilirler.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda sık görülen göz hastalıkları
  2. Prematüre retinopatisi nedir
  3. Bebeklerde göz sulanması nedenleri ve tedavisi
  4. Konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  5. Renk körlüğü nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git