Bebek Gelişimi

Çocuklarda Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olan bir hastalık olduğu için çocuklarda da rastlanan bir hastalıktır.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı nedir?

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olan bir hastalık olduğu için çocuklarda da rastlanan bir hastalıktır. Erişkin tipi polikistik böbrek hastalığında, böbrekte çok sayıda kistler meydana gelir ve bu kistler sağlam böbrek dokusunun yerini alıp çocukta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Çocuklarda görülen polikistik böbrek hastalığı ile erişkinlerde görülen polikistik böbrek hastalığı ayrı hastalıklardır. Otozomal genetik geçişli polikistik böbrek hastalığı araştırma sonuçlarına göre 400 ile 1000 canlı doğumdan birinde rastlanan bir hastalıktır. Erkek çocuklar ve kız çocuklarda genelde eşit oranda görülür.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Çocukluk döneminde oluşan polikistik böbrek kistleri hemen belirti vermez iken, 20-25’li yaşlara doğru bu kistler belirtiler gösterebilir. Çocuklarda görülen polikistik böbrek hastalığının seyri erişkinlerinkine göre çok farklıdır. Böbrek yetmezliği genelde erken dönem ilk aylarda ortaya çıkar ve daha hızlı ilerler.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Anne veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan, çocukta 25 yaşında ultrasonografi filminde böbrek kistleri hala görünmüyor ise polikistik böbrek hastalığı olmadığı anlaşılabilir. Polikistik böbrek hastalığında bulgu, ultrasonografi filminde böbrek kistlerinin görülmesi ile tanısı konulabilir. Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında her iki böbrek normalden büyüktür ve değişik büyüklükte çok sayıda kistler taşır. Böbrekler büyümelerine rağmen, çoğu kez normal şekillerini korur. Böbrekler tüm batını kaplayacak kadar büyüyebilir. Otozomal dominant geçişin özelliği olarak anne veya baba’dan birinde bu hastalık var ise çocuğa geçiş riski % 50 civarıdır.

Otozomal dominant geçişli hastalıklardan çocukları da korumak için akraba evliliklerinden uzak durmak önemlidir. Böbrek kistleri bazen anne karnında da ultrasonografik görüntülemede tanısı konulabilir. Fakat yenidoğan bebekte bile kist tanısı konulsa da hemen belirti göstermeyebilir. Otozomal dominant geçişli hastalığı bulunan ailelerin çocukları çocukluk çağından itibaren araştırılması ve böbrek yetmezliği oluşmadan tedavinin başlaması gerekmektedir.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Genetik geçişli polikistik böbrek hastalığının kesin tedavisi bulumamakla birlikte destek tedavisi ve renal replasman tedavileri uygulanabilir. Erken tedavi ile böbrek yetmezliği ve hipertansiyon, kardiyovasküler sitemde oluşabilecek  hastalıkların oluşmasını geciktirmek mümkün olabilir. Polikistik böbrek hastalığı nedeni ile çocukta başka organ hasarları oluşmuş ise bu hasarların tedavileri de yapılır. Otozomal resesif geçişli polikistik böbrek hastalığında oldukça sık görülen bir durum olan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi hastalığın seyri açısından çok ama çok önemlidir. Bu çocuklar dikkatli takip edilmelidir.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Polikistik böbrek hastalığı nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği neden olur
 3. Böbrek nakli (transplantasyonu) nedir
 4. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları neden olur
 5. Hemolitik üremik sendrom nedir

3 Yorum

 1. İBRAHİM BATTAL

  23 Aralık 2015 at 16:23

  bızım bebegımız polikistik böbrek rahatsızlıgı vardı 45 gün yaşadı vefat ettı 7 kuşakdan gelen rahatsızlıkmıs annesi babasında hiç bir sorun yok tedavı gördük 1 sene oldu acaba ıkıncı çocukdada aynı durumla karşılaşırmıyız çok korkuyoruz .rıca etsem bır yol gösterirmisiniz .yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2015 at 20:18

   – Öncelikle allah sabır ve koalylık versin. Otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığında hastalıktan sorumlu olan genin, biri anneden diğeri de babadan katılan iki aile geninin yalnızca birinde mutasyon olması yeterli şeklinde kabul edilir. Yapılan bazı çalışmalar otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığından en az mutasyona uğramış (değişime uğramış) üç genin sorumlu olduğunu göstermiştir.

   – Otozomal domaninant geçişli polikistik böbrek hastası olan çocukların genellikle ebeveyninin biri hastalıktan etkilenebileceği gibi, diğer ebeveyn normal olabilir. Bu tür durumlarda ebeveynlerin öncelikle üniversite hastanelerinde bulunan genetik danışmanlık bölümünde ciddi bir şekilde araştırılması önemlidir. Otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı genetik testler ile de, genlerin uzun ve karmaşık yapıları nedeni ile mutasyonun saptanma oranı % 50-70 civarındadır.

   – Otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı taşıyıcılığı açısından ebeveynler için genetik testler yapılmalı ve genetik danışmanlık alınmalıdır. Taşıyıcı olan anne veya babanın hastalığı veya kalıtımı çocuğuna geçirme riski yaklaşık % 50’dir. Anne ve baba görüntüleme yöntemleri ile değerlendirilmelidir.

   – Kesin otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı tanısı konulmuş hasta çocuğun (indeks olgunun) anne veya babasında otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı saptanır ise, çocuğun kardeşlerinde otozomal dominant geçişli polikistik böbrek hastalığı görülme oranı % 50 olarak tanımlanmıştır. Yakın akrabalarında polikistik böbrek hastalığı olan kişilerin genetik taramalardan geçmesi ayırıcı tanı için oldukça önemlidir. Fakat hastalığın kesin olup olmadığı genellikle 30 yaşlarında kesinleşir diye bilinen bilgiler de vardır. Genetik testler ve genetik danışmanlık en doğru yol olur.

 2. ümran

  17 Mayıs 2016 at 17:36

  benim 22aylık oglumda polikistik böbrek rahatsızlığı var.babada yok ama annede ve anne tarafında var.1aylık ken öğrendik.Peki bunun bi tedavisi yok mu???Her ultrasona girdiğinde kistlerin büyüdüğünü söylüyorlar…Lütfen cevap yaxar mısınız???Ne yapmalıyız ne yapmamalıyız…..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git