Bebek Gelişimi

Çocuklarda Polikistik Böbrek Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olan bir hastalık olduğu için çocuklarda da rastlanan bir hastalıktır.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı nedir?

Polikistik böbrek hastalığı kalıtsal olan bir hastalık olduğu için çocuklarda da rastlanan bir hastalıktır. Erişkin tipi polikistik böbrek hastalığında, böbrekte çok sayıda kistler meydana gelir ve bu kistler sağlam böbrek dokusunun yerini alıp çocukta böbrek yetmezliğine neden olabilir. Çocuklarda görülen polikistik böbrek hastalığı ile erişkinlerde görülen polikistik böbrek hastalığı ayrı hastalıklardır. Otozomal genetik geçişli polikistik böbrek hastalığı araştırma sonuçlarına göre 400 ile 1000 canlı doğumdan birinde rastlanan bir hastalıktır. Erkek çocuklar ve kız çocuklarda genelde eşit oranda görülür.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı belirtileri

Çocukluk döneminde oluşan polikistik böbrek kistleri hemen belirti vermez iken, 20-25’li yaşlara doğru bu kistler belirtiler gösterebilir. Çocuklarda görülen polikistik böbrek hastalığının seyri erişkinlerinkine göre çok farklıdır. Böbrek yetmezliği genelde erken dönem ilk aylarda ortaya çıkar ve daha hızlı ilerler.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı teşhisi

Anne veya babasında polikistik böbrek hastalığı olan, çocukta 25 yaşında ultrasonografi filminde böbrek kistleri hala görünmüyor ise polikistik böbrek hastalığı olmadığı anlaşılabilir. Polikistik böbrek hastalığında bulgu, ultrasonografi filminde böbrek kistlerinin görülmesi ile tanısı konulabilir. Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığında her iki böbrek normalden büyüktür ve değişik büyüklükte çok sayıda kistler taşır. Böbrekler büyümelerine rağmen, çoğu kez normal şekillerini korur. Böbrekler tüm batını kaplayacak kadar büyüyebilir. Otozomal dominant geçişin özelliği olarak anne veya baba’dan birinde bu hastalık var ise çocuğa geçiş riski % 50 civarıdır.

Otozomal dominant geçişli hastalıklardan çocukları da korumak için akraba evliliklerinden uzak durmak önemlidir. Böbrek kistleri bazen anne karnında da ultrasonografik görüntülemede tanısı konulabilir. Fakat yenidoğan bebekte bile kist tanısı konulsa da hemen belirti göstermeyebilir. Otozomal dominant geçişli hastalığı bulunan ailelerin çocukları çocukluk çağından itibaren araştırılması ve böbrek yetmezliği oluşmadan tedavinin başlaması gerekmektedir.

Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı tedavisi

Genetik geçişli polikistik böbrek hastalığının kesin tedavisi bulumamakla birlikte destek tedavisi ve renal replasman tedavileri uygulanabilir. Erken tedavi ile böbrek yetmezliği ve hipertansiyon, kardiyovasküler sitemde oluşabilecek  hastalıkların oluşmasını geciktirmek mümkün olabilir. Polikistik böbrek hastalığı nedeni ile çocukta başka organ hasarları oluşmuş ise bu hasarların tedavileri de yapılır. Otozomal resesif geçişli polikistik böbrek hastalığında oldukça sık görülen bir durum olan idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi hastalığın seyri açısından çok ama çok önemlidir. Bu çocuklar dikkatli takip edilmelidir.

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Polikistik böbrek hastalığı nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği neden olur
  3. Böbrek nakli (transplantasyonu) nedir
  4. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları neden olur
  5. Hemolitik üremik sendrom nedir

9 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git