Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Otizm Hastalığı Neden Olur?

Otizm çocuğun beyin işlevlerinin etkilendiği, sosyal, duygusal ve dil gelişiminin bozulduğu bir sinir sistemi bozukluğudur.

Çocuklarda otizm nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Otizm çocuğun beyin işlevlerinin etkilendiği, sosyal, duygusal ve dil gelişiminin bozulduğu bir sinir sistemi bozukluğudur. Bozukluk erkeklerde kızlardan üç-dört kat daha fazla görülmektedir. Hafif düzeyde otizmi olan çocuklar normale yakın görünümdedirler; ancak ağır otizm durumunda ciddi düzeyde zeka geriliği ya da sara nöbetleri görülebilir.

Bazı otistik çocukların zeka bölümleri (IQ) yüksek olabilir. Ama zekaları iletişim kısıtlılığı içinde fark edilemeyebilir. Otistiklerin sosyal etkileşimi, iletişim becerilerini ve tüm davranışlarını bir şekilde etkileyen gelişimsel sorunları bulunmaktadır. Otizmin nedenleri bilinmemektedir. Gelişimsel sorunlar erken bebeklikte fark edilebileceği gibi 2-3 yaşına kadar da belli olmayabilir.

Çocuklarda otizm hastalığı belirtileri

 1. Otistik bebekler kucağa alındıklarında kaskatı durabilir ya da fiziksel temastan kaçınabilirler. Bu sorunlar duyusal bozukluklardan ve normal uyaranlara dayanma gücünün bulunmamasından kaynaklanmaktadır.
 2. Bazı otistikler aşırı sessizken bazılarında aşırı ağlamalar ve huzursuzluk görülebilir.
 3. Bazı otistik çocukların anneleri ile bir bağ geliştiremediği ve göz temasından kaçındığı dikkat çeker.
 4. Otistik çocukların bazısında kafa vurma ve sallanma davranışları izlenebilir.
 5. Erken çocuklukta bazı otistiklerde emekleme, yürüme ve konuşma normal zamanında gelişirken bazıları yaşlarına göre geç gelişirler. Otistiklerin üçte biri 2-3 yaşına kadar normal gelişir.
 6. Otizmli çocuklar diğer çocuklar ile sosyal ilişkilerden kaçınabilir ve yalnız kalmayı tercih edebilirler. Etraflarındaki kişilerin farkında değilmiş gibi görünürler. İletişim becerileri yaşlarının gerisindedir ve kendilerini ifade etmekte, basit cümleleri, emirleri ve soruları anlamakta zorluk çekerler. Kimi sözcük ya da cümleleri mekanik şekilde üst üste yineledikleri görülebilir.
 7. Bazı otistik çocuklarda tekrarlayıcı hareketlere rastlanabilir. El çırpma, diş gıcırdatma gibi hareketler görülebilir.
 8. Ellerini ısırarak, kafalarını sert yüzeylere vurarak kendilerine zarar verebilirler. Acıya duyarsızlık gösterebilirler.
 9. Genelde uyku ve yemek yeme sorunları sergileyebilirler.
 10. Kimisinde aşırı hareketliliğe de rastlanabilir.
 11. Nadiren göz temasında bulunurlar.
 12. Otistik çocuklar düzenden hoşlanır; düzenleri bozulduğunda ya da evdeki eşyaların yerleri değiştiğinde huzursuzluk ve kızgınlık gösterebilirler.
 13. Her gün aynı şekilde okula gitmekten ve aynı şeyleri yemekten hoşlanırlar.

Çocuklarda otizm hastalığı teşhisi

Otizmin tanısını kolaylaştıran herhangi bir tıbbi test bulunmamaktadır. Genelde ruh sağlığı bölümlerinde veya bir psikiyatri uzmanın yapacağı muayene ve izlem ve ailenin izlemleri ve psikolojik testlerin yapılması gibi yöntemler ile otizm hastalığı teşhis edilebilir.

Çocuklarda otizm hastalığı tedavisi

Otizm yaşam boyu süren bir sorundur. Tedavi için özel eğitim ve destekleyici ev ortamı gerekmektedir. Bazı çocukların huzursuzluklarını ya da sara nöbetlerini önlemek için ilaç kullanımı gerekebilir. Besin alerjisi olan çocuklar diyet düzenlemelerine gereksinim duyabilirler.

Görsel bilgi işleme sorunları olan çocukların özel gözlük kullanmaları gerekebilir. Bazı otistik çocuklar evlerinde aileleri ile yaşayabilirken, bazılarının özel yerlerde bakımı gerekebilir. Kimi otistikler kendi başlarına bağımsız bir yaşam sürebilirler. Çok ciddi derecede otizm olgularının kuruluşlarda bakılması gerekebilir.

Otistik bir çocuğu yetiştirme süreci son derece zor ve stresli olabilir. Eğer çocuğunuz otistik ise doktorunuzdan yardım kuruluşlarının adreslerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca diğer otistik çocukların anne babalarından oluşan destek grupları da size yardımcı olabilir.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda disleksi (öğrenme güçlüğü) nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda gelişme gecikmesi nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda konuşma gecikmesi nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuk ve ergenlerde obsesif kompülsif bozukluk nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda zeka geriliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Çocuklarda ve ergenlerde bipolar bozukluk nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda ve gençlerde anoreksiya nervoza neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git