Anatomi

Çocuklarda Osteomiyelit Neden Olur? (Kemik ve Kemik İliği İltihabı)

Osteomiyelit kemiğin ve kemiğin içinde bulunan, kan hücrelerinin yapımından sorumlu olan kemik iliği denen yumuşak ve yağlı dokunun iltihabıdır.

Osteomiyelit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Osteomiyelit kemiğin ve kemiğin içinde bulunan, kan hücrelerinin yapımından sorumlu olan kemik iliği denen yumuşak ve yağlı dokunun iltihabıdır. Enfeksiyon en sık olarak 5-14 yaş arasındaki çocuklarda olur ve kol ve bacak kemiklerini ve vücudun kemik bulunan başka bölgelerini de tutar. Enfeksiyon genellikle bakteriler ile, nadiren de mantarlardan meydana gelir.

Bakteri kemiğe doğrudan yara veya yanıktan ya da selülit denilen bakteriyel bir deri enfeksiyonu ile girebilir. Enfeksiyon kemiğe kan dolaşımı yoluyla da yayılabilir. Septik artrit geçiren bebekler ve küçük çocuklarda osteomiyelit enfeksiyonu kemiğe enfekte eklemlerden yayılabilir.

Çocuklarda osteomiyelit belirtileri

Ostemiyelit enfeksiyonu ile enfekte olan çocukta, tutulan kemik çevresinde ağrı, şişlik ve hassasiyet olur. Kemiği çevreleyen cilt kırmızı ve sıcak olabilir. Diz, dirsek gibi komşu eklemler de kırmızı, şiş ve ağrılı olabilir. Bebek veya çocuk genellikle tutulan kol veya bacağı oynatmak istemez veya oynatılınca acı ile bağırır.

Çocuk topallayabilir veya yürümeyi reddeder. Osteomiyelit enfeksiyonlu çocuğun ateşi veya genel bir hastalık hali de olabilir. Eğer hastalık uygun bir şekilde tedavi edilmez veya tedaviye cevap vermez ise osteomiyelit yıllarca sürebilir. Kronik osteomiyelitte cerahat zaman zaman bir yol bularak enfekte kemiğin çevresindeki deriye çıkabilir.

Çocuklarda osteomiyelit teşhisi

Osteomiyelit teşhisinde doktor bakteriyi belirlemek için kan tetkiki ve tanıyı doğrulamak için de radyolojik inceleme ya da kemik sintigrafisi ister. Ayrıca doktor bakteriyi tanımak için iğne ya da cerrahi işlem ile kemik örneği alabilir.

Çocuklarda osteomiyelit tedavisi

Osteomiyelit tedavisinde enfeksiyon yüksek doz antibiyotik ile tedavi edilir. Başlangıçta antibiyotikler damar yolu ile verileceği için çocuğun hastaneye yatırılması gerekebilir. Hastanedeki tedaviden sonra çocuk, ayaktan antibiyotik tedavisine enfeksiyonun şiddeti ve lokalizasyonuna göre 3-6 hafta boyunca, ağızdan, damar veya kas içine enjeksiyon şeklinde devam eder.

Çocukta kronik osteomiyelit oluşur ise ölü kemik dokusunun çıkarılması ve çıkarılan dokunun yerini doldurmak için kemik grefti koymak üzere cerrahi girişime gerek vardır. Doktorlar cerrahi girişim sonrasında 3 hafta veya daha uzun bir süre antibiyotik tedavisi verirler. Çok nadir vakada cerrahi etkili olmaz ise hastalıklı uzvun ampütasyonu gerekebilir.

Osteomiyelit tedavisinde erken ve başarılı tedavi ile çocuğun düzelme şansı yüksektir, ancak tedavi geç kalır veya osteomiyelit kronikleşir ise hastalığın seyri umut verici olmayabilir.

Kemik iltihabı ve cerrahi tedavi

Kemik iltihabı ve cerrahi tedavi

Kemik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Osteomiyelit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Osteogenesis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Kemik erimesi (osteoporoz) nedenleri
  4. Hipokalsemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Hiperkalsemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Paget hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git