Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Nefrit Nedenleri ve Tedavisi

Nefrit, böbreklerde ortaya çıkan enflamasyon nedeni ile kandaki atıkların süzülemediği bir böbrek hastalığıdır.

Nefrit nedir? Nefrit belirtileri

Nefrit, böbreklerde ortaya çıkan enflamasyon nedeni ile kandaki atıkların süzülemediği bir böbrek hastalığıdır. Glomerül adı verilen küçük filtrelerdeki süreğen enflamasyon zaman içinde, böbrek yetersizliği (akut böbrek yetmezliği veya kronik böbrek yetmezliği) gibi durumlara kadar varabilen ciddi bir böbrek hasarına neden olabilir.

Nefrit hastalığı en sık 2-12 yaşları arasındaki çocuklarda görülmektedir. Başta boğaz ve deri gelmek üzere, streptokoklar ile oluşan bir enfeksiyonu izleyebilir. Çocuk bakterileri öldürme amacı ile antikor (enfeksiyon ile savaşan maddeler) ürettiğinde, bu antikorlar aynı zamanda glomerüllerde de hasara yol açmaktadır.

Başka nefrit nedenleri arasında, hemolitik üremik sendrom adı verilen ve bütün vücutta kan pıhtılarının oluşmasına yol açıp kırmızı kan hücrelerinin öldüğü nadir bir hastalık ile çocuğun bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine saldırdığı bazı otoimmün hastalıklar da vardır. 

Çocuklarda nefrit belirtileri

Hafif nefrit bulunan çocuklarda hiç semptom olmayabilir. Bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu ağır vakalarda, boğaz enfeksiyonu ya da deri enfeksiyonunun belirmesinden 2 ya da 3 hafta sonra nefrit semptomları ortaya çıkar. Ağır nefrit semptomları arasında, mide bulantısı, iştahsızlık, idrar miktarında azalma ve genel bir hastalık hali gibi belirtiler görülebilir. İdrar bulanık ya da kan nedeni ile hafifçe kırmızı bir renktedir. Çocuğun vücudunda aşırı su ve başka sıvılar birikir ve gözler, yüz ya da vücudun tümünde şişmeye neden olabilir. Nefritli bir çocukta ayrıca baş ağrısı, ateş, kusma, nefes darlığı ve yüksek kan basıncı da bulunabilir. Anemi ve akut böbrek yetersizliği de gelişebilir.

Çocuklarda nefrit tedavisi

Çocukta hiç belirtisiz hafif bir nefrit var ise, doktor bu durumu başka bir neden ile yapılan bir idrar tahlili sonucunda fark edebilir. Özellikle boğaz ya da deri enfeksiyonu geçirilmiş ise hekimin hemen, ağır nefrit semptomlannı araştırması gerekir. Doktor kan ve idrar tahlilleri ister ve çocuğun kan basıncını (tansiyonunu) ölçer. Ayrıca tanıyı doğrulama amaçlı böbrek biyopsisi yapılmasını da isteyebilir. Çocuğa muayene eden doktor hastalığın takip süresinde idrar tahlillerini,  kan tahlilleri ile böbrek işlevlerinin izlenmesini ve hastalık seyri süresince tansiyon ölçümleri takibini de sürdür. 

Çocuklarda nefrit hastalığı ve iyileşme süreci

Hafif ya da ağır nefrit gelişen çocukların yaklaşık %90’ı, ya kendiliğinden ya da tedavi sonucunda, komplikasyonsuz olarak tamamen iyileşebilir. Çocuk iyileşme sürecinde semptomlar (belirtiler) geçene dek yatakta kalır.  Yatar durumda olmak böbreğe kan akışını kolaylaştırır ve iyileşmeyi hızlandırır. Ayrıca sıvı, tuz ve protein alimını azaltma amacı ile özel bir beslenme yöntemine gerek olabilir. Enfeksiyon işaretleri varlığını sürdürür ise çocuğun doktoru antibiyotikler ve çocuğun idrar çıkışını artırmak için başka ilaçlar verebilir. Durum ağırlaşır ise hekim, olası böbrek yetersizliği ve yüksek kan basıncını tedavi etmek için çocuğun hastaneye yatırılmasını isteyebilir. 

Böbrek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akut böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği neden olur
  3. Çocuklarda polikistik böbrek hastalığı neden olur
  4. Çocuklarda ve erişkinlerde nefrotik sendrom 
  5. Böbrek yetmezliği ve beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git