Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Nefes Darlığı – Dispne Nedenleri ve Tedavisi

Nefes darlığının tedavisi nefes darlığına yol açan hastalığın tedavisi ile birlikte yapılır.

Çocuklarda nefes darlığına ne olan hastalıklar

Çocuklarda nefes darlığı mekanik bir tıkanmaya bağlı olabileceği gibi işlevsel olarak solunum sistemindeki bir bozukluk nedeni ile de oluşabilir. Mekanik tıkanıklıklar, nefes borusunun üst kısmında meydana gelmiş enfeksiyonlar (larenjit, krup sendromu, epiglotik denilen nefes borusu üzerindeki nefes borusunu kapatan dokunun şişmesi) gibi sorunlar, enfeksiyon ve mikrobik hastalıklar, nefes borusunun iltihaplanması, akciğere hava taşıyan borucukların iltihaplanması gibi durumlar çocuklarda nefes darlığına yol açabilir. Çocuklarda nefes darlığı oluşmasının daha birçok nedeni vardır.

 1. Kalp hastalıklarına bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Kalp hastalıkları çocuklarda genellikle doğumsal kalp hastalıkları şeklinde görülür ve kalp hastalıklarının çoğu nefes darlığına, nefes alıp verme güçlüğüne neden olur. Kalp kapak hastalıkları, kalp deliği, kalp damarları ile ilgili doğumsal anomaliler, ritim bozuklukları, kalp kası hastalıkları, kalp romatizması, kalp yetmezliği, kalp fonksiyonlarını etkileyen bazı sistemik hastalıklar gibi bir kalp sorununa bağlı etkenler çocuklarda nefes darlığına neden olur.
 2. Akciğer hastalıklarına bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Akciğer iltihabı, atelektazi, kardiyojenik pulmoner ödem, kistik fibrozis, akciğer embolisi, astım hastalığı, pnömoni, toksik gaz solunması, sarkoidoz hastalığı, tüberküloz gibi akciğer hastalıkları çocuklarda nefes darlığına sebep olabilir.
 3. Enfeksiyonlara bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Boğaz enfeksiyonları, sinüzit, bronşit, bronşiyolit, akciğer enfeksiyonları, tüberküloz (verem) enfeksiyonu, gribal enfeksiyonlar, kalp kası iltihabı (miyokardit), göğüs zarı iltihabı, kalp zarı iltihabı, krup hastalığı, ateş yüksekliği ve ateşin yükselmesine neden olan hastalıklar, üriner sistem enfeksiyonları gibi iltihabi hastalıklar çocuklarda nefes darlığına neden olabilir.
 4. Solunum yolları tıkanıklıklarına bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Boğaza takılan yabancı cisim kaçağı, geniz eti, burun eti, bademciklerin büyümesi, epiglotit, üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, burun kemik eğriliği, uyku apnesi gibi solunum yollarını tıkayan etkenler çocuklarda nefes darlığı yapabilir.
 5. Alerjik hastalıklara bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Alerjik astım, alerjik rinit (saman nezlesi), besin alerjileri, hayvan alerjileri, böcek alerjileri, kimyasal ve ağır kokulara bağlı alerjiler, ilaç alerjileri solunum yollarını ve akciğerleri etkileyerek nefes darlığına, nefes alıp vermede güçlüğe neden olurlar.
 6. Psikolojik sorunlara bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Psikolojik sorunlara bağlı nefes darlığı küçük çocuklarda korku, heyecanlanma gibi nedenlere bağlı olur iken daha büyük çocuklarda anksiyete bozukluğuna bağlı, panik atak hastalığına bağlı, obsesif kompülsif bozukluğuna bağlı çocuklarda nefes darlığı olabilir.
 7. Nörolojik hastalıklara bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Servikal spinal kord travması, siringomiyeli, tümörler ve solunum fonksiyonlarını etkileyen, yutma fonksiyonlarını etkileyen nörolojik hastalıklar çocuklarda nefes darlığına neden olabilir.
 8. Yapısal bozukluklara bağlı çocuklarda nefes darlığı olur mu? : Göğüs bölgesinin iskelet yapısındaki doğumsal ya da edinsel bozukluklar, skolyoz, kifoz gibi bozukluklar, geçirilen travmalara bağlı bozukluklar göğüs kafesinin işlevini bozarak nefes darlığına neden olabilir.

Çocuklarda diğer hastalıklara veya sorunlara bağlı nefes darlığı : Çocuklarda bazı sistemik hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, soğuk algınlığı, kansızlık, bazı hormonal değişiklikler, gastroözofageal reflü, bazı kas hastalıkları, lösemi, lenfoma, talasemi gibi hastalıklar, hipertansiyon, hipotansiyon, metabolik asidoz, santral sinir sistemi hastalığı, şeker düşüklüğü, böbrek hastalıkları, tiroid hastalıkları, Guillain Barre sendromu, myasthenia Graves hastalığı gibi diğer bazı nedenler ile de çocuklarda nefes darlığı problemi görülebilir.

Çocuklarda nefes darlığı neden olur

Çocuklarda nefes darlığı neden olur

Çocuklarda nefes darlığı belirtileri

Nefes darlığı belirti olarak, vücuda fazla oksijen sağlanamadığı için vücudun oksijen ihtiyacını giderebilmek amacı ile kişinin daha sık nefes alması ile kendini gösterir. Hızlı nefes alıp verme (takipne) şeklinde, nefes almada zorlanma ıslık sesi gibi (sitridor) şeklinde ve tıkanır gibi veya hırıltılı nefes alma (wheezing) şeklinde nefes darlığı belirtileri görülür.

Nefes darlığı çeken çocuğun gözlerinde şişlik, vücudunda kırmızılık var ise alerjik reaksiyonun bir parçası olarak da nefes darlığı gelişmiş olabilir. Ayrıca bazı kalp hastalıklarına bağlı da çocuklarda nefes darlığı olabilir. Nefes darlığı tek başına bir belirti olmadığı gibi hangi hastalıktan dolayı nefes darlığı oluyor ise o hastalığın diğer belirtileri ile birlikte görülür.

Çocuklarda nefes darlığı tedavisi

Nefes darlığının tedavisi nefes darlığına yol açan hastalığın tedavisi ile birlikte yapılır. Nefes darlığının nedeni doğumsal meydana gelen nefes borusundaki bir bozukluktan kaynaklanıyor ise bunun tedavisi cerrahi ya da bebeğin takibi ile olur.

Çocukta ara ara nefes darlığı oluyor ve nefes darlığı alevlenmeleri dışında çocuk normal ise bu durumda alerjik reaksiyonlar araştırılır ve alerjik reaksiyonlar dışlanmış ise astım ya da bronşitin tedavisi uygulanır.

Çocukta ateş ile birlikte görülen nefes darlığı var ve bu alt solunum yollarının bir enfeksiyonu ise buna yönelik tedavi uygulanır. Bu durumların her birinde nefes darlığının altta yatan nedenine göre tedavi şekli ve süresi değişir.

Yani nefes darlığının teşhisi ve tedavisi altta yatan etkenin bulunması ve buna yönelik tedaviler ve tetkikler uygulanması şeklinde yapılır.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda tüberküloz enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda göğüs şekil bozuklukları nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda aritmiler ve aritmi (ritim bozukluğu) belirtileri
 4. Çocuklarda anksiyete bozukluğu nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda kronik böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 6. Çocuklarda enfektif endokardit nedenleri ve tedavisi
 7. Çocuklarda hipertansiyon nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git