Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Meme Kanseri Olur mu?

Meme kanserinin 18 yaşından küçüklerde genellikle oluşmadığı bilinir. Meme kanseri 25 yaşından sonra rastlanmaya başlar.

Çocuklarda meme kanseri riski nedir?

Meme kanserinin 18 yaşından küçüklerde genellikle oluşmadığı bilinir. Meme kanseri 25 yaşından sonra rastlanmaya başlar. Meme kanseri her ne kadar genetik bir hastalık olsa da, ailesinde meme kanseri olan bir çocuğun kendisinde de meme kanseri olacağı anlamına gelmez.

Meme kanseri hastası ne kadar genç, meme kanseri akrabalarda ne sıklıkta görülüyor ise o çocukta meme kanserine yakalanma riski artmaktadır. Bu durumda meme kanserine yakalanan çocuğun erkek ya da kız çocuğu olmasının çok fazla önemi bulunmamaktadır.

ABD’de yaşayan 10 yaşındaki bir kız çocuğunda, 8 yaşındaki bir kız çocuğunda ve daha önceleri de Çin’de 4 yaşındaki bir kız çocuğunda meme kanseri teşhisi konulduğuna dair bilgiler vardır. Bu gelişmeler, çocuklarda da meme kanseri görüldüğünü göstermiştir.

Genetik yatkınlığı olan çocuklarda meme kanseri riski önlenebilir mi?

Çocuklarda meme kanseri önlenebilir mi

Çocuklarda meme kanseri önlenebilir mi

Özellikle meme kanserinin görüldüğü ailelerde kansere rastlama yaşının her gün geçtikçe daha erken yaşlara düştüğü ve çocukları bu riskten koruma amacı ile bazı yeni çalışmaların yapıldığı bilinmektedir.

Örneğin son yıllarda uygulanmaya başlanan gen ayıklama yöntemi gibi çalışmalar yapılmaktadır. Meme kanseri geni anne ve babadan geçen genler ile çocuğa taşınmaktadır. Çocuklar ailesel meme kanseri genlerini anne karnında almaktadırlar.

Ailesinde meme kanseri olanların, meme kanseri riskinin kız ve erkek çocuklarda aynı oranda rastlandığını bilmeleri ve buna bağlı olarak erken yaşta meme kanseri rastlanan ailelerde kız ve erkek çocuklarında erken tarama ve genetik analiz yaptırmaları önerilmektedir.

Genetik meme kanseri taşıyan erkek veya kadın çocuk yapmayı planlamadan önce yaptıracakları embriyo analizi ile hastalığın doğacak çocuklarına geçmesini önleyebilir. Risk altında olabilecek bebeklerin anne rahimine düşmeden önce genetik ayıklanma yöntemi ile meme kanseri riskinden korunabileceği bilinmektedir.

Eşlerin bu yöntemden yararlanabilmesi için öncelikle genetik danışmanlık alması gerekir. Bu yöntem ile meme kanserinden korunmak yüzde yüz olmasa da, meme kanserine yakalanma riski ailesinde meme kanseri olmayanlar ile aynı seviyeye düşürülebilir. Bu yöntem Amerika’da uygulanmaktadır. Bu yöntem günümüzde Türkiye’de de uygulanmaya başlamıştır.

Meme kanseri ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Gençlerde meme kanseri neden olur?
  2. Meme kanseri nedir
  3. Mamografi teşhis yöntemi nedir ve nasıl yapılır
  4. Hamilelerde meme kanseri ve tedavisi
  5. Meme kanserinden korunma yolları
  6. Erkeklerde meme kanseri neden olur
  7. Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git