Bebek Gelişimi

Çocuklarda Mantar Enfeksiyonları Neden Olur?

Mantar enfeksiyonlarına, ''Candida'' adı verilen bir tip fungus neden olur.

Mantar enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi

Mantar enfeksiyonlarına, ”Candida” adı verilen bir tip fungus neden olur. Mantarlar bebekleri, çocukları ve ergenleri enfekte edebilir ve pamukçuk, bebek bez bölgesi dermatiti ve vajinal mantar enfeksiyonları gibi durumlara neden olabilir.

Pamukçuk nedir?

Pamukçuk en sık olarak yenidoğan dönemi ve bebekleri etkileyebileceği gibi daha büyük çocuklarda da görülebilmektedir. Pamukçuğa, normalde ağızda küçük miktarlarda bulunabilen Candida albicans adlı bir mantar yol açar. Bazen mantar kontrolden çıkar ve enfeksiyona neden olur. Annede vajinal mantar enfeksiyonu var ise bebek doğum kanalından geçerken mantara maruz kalır ve doğumdan kısa bir süre sonra pamukçuk çıkabilir.

Maya enfeksiyonuna maruz kalan yenidoğanlarda pamukçuk semptomları bir gün ile bir hafta arasında bir süre içinde ortaya çıkabilir. Anne sütü emen bebekler annelerinin memelerinden pamukçuk olabilirler. Antibiyotik tedavisi uygulanan bebek ve çocuklarda, antibiyotik ağızdaki doğal organizma dengesini etkilediğinden ve mantarların çoğalmasına uygun bir ortam hazırladığından pamukçuk gelişebilir. AIDS, kanser, organ nakli ya da yetersiz beslenme nedeni ile bağışıklık sistemleri bozulmuş olan çocuklarda da pamukçuk ortaya çıkabilir. Pamukçuk çıkan bir çocukta ağız ve boğazda tipik beyaz ya da gri-beyaz renkteki plaklar görülür. Bu plaklar, üzerine basınç uygulanmadıkça ağrısızdır ve sürtünme sonucunda açık yara halini alabilirler.

Bez bölgesi dermatiti nedir?

Bebek bezi dermatiti, başta kulak enfeksiyonları gelmek üzere antibiyotik tedavisinin tetiklediği, bez bağlanan bölgede ortaya çıkan bir kandida enfeksiyonudur. Daha sık olarak ta, idrar ve terleme ile oluşan aşırı nem bebek bezinde biriktiğinde ortaya çıkar. Bebek bezi dermatitinde, genital organlar ve anüs etrafında küçük, kırmızı kabarcıklar çıkar.

Vajinal mantar enfeksiyonları

Candida albicans tarafından yol açılan vajinal mantar enfeksiyonları, normalde vajinada küçük miktarlarda bulunan mantar âdet kanaması, antibiyotikler ya da oral kontraseptifler, gebelik ya da diyabet nedeni ile çoğaldığı zaman ortaya çıkar. Bu durumların tümü vajinadaki ortam koşullarını değiştirir ve mantarın üremesini kolaylaştırır. Vajinal mantar enfeksiyonu na tahriş ve cildin nemli kalması da kolaylaştırır. Vajinal bir mantar enfeksiyonu, peyniri andıran beyaz renkte bir akıntıya neden olur. Öteki semptomlar arasında vajinal kaşıntı ve vajinal yanma, vajina etrafındaki deride şişme ve cinsel birleşme sırasında ağrı gibi belirtiler gösterir. 

Çocuklarda mantar enfeksiyonları teşhisi

Mantar enfeksiyonları teşhisinde doktor, çocukta mantar enfeksiyonu bulunduğundan kuşkulanır ise enfeksiyon işaretlerini araştırır. Vajinal akıntıdan, ağızdaki plaklardan ya da deri döküntüsünden analiz için örnek alabilir.

Çocuklarda mantar enfeksiyonları tedavisi

Mantar enfeksiyonları tedavisinde hekimler pamukçuk tedavisinde genellikle, parmak ucu ya da gaz beziyle ağza sürülen sıvı antifungal ilaçlar kullanılmasını önerir. Çocuk yeterince büyük ise, ilaç kaşık ile ağıza konur ve çocuktan ağzını çalkalayıp tükürmesi istenir.

Bebek bezi dermatiti, hasta bölgeye uygulanan krem ya da losyon şeklindeki antifungal ilaçlar ile tedavi edilir.

Vajinal mantar enfeksiyonları genellikle vajinaya sürülen antifungal kremler ya da koyulan fitiller ile tedavi edilmektedir. Tedaviyle enfeksiyonun birkaç gün içinde geçmesi gerekir. Mantar enfeksiyonları tedaviye rağmen tekrarlayabilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Bebek bez bölgesi dermatiti nedenleri ve tedavisi
 2. Bebeklerde ve annenin memesinde pamukçuk neden olur
 3. Saç derisi mantarı nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit
 5. Kız çocukların vajinal kaşıntı neden olur

5 Yorum

 1. Avatar

  Meryem

  31 Ekim 2017 at 12:44

  Bebeğimin ağzında pamukçuk mantarı çıktı agzinin içini dilini bembeyaz kaplamasti doktora götürdük ağzınin icini tülbent ya da gazlı bezle bi bardak kaynatılıp ilinmis suya bi tatlı kaşığı karbonat atıp ağzının icini silin dedi ve mikostatin diye bir şurup verdi ilaç kullandik bi hafta sonra genital bölgeye de bulaştı ve kipkirmizi bi şekilde yayildi genitaline pişigin kabarmış hâlini düşünün bebeğim çok huysuzdu belliki canı yanıyordu ne yaptıysam geçmedi en son travazol deri kremi önerdi doktorumuz sadece beş gün içinde inanilmaz bir şekilde geçti hic bir sey kalmadi aslinda pişik egzama mantar için süper cok da uygun fiyata ve bebegin altini biraz acik birakin yarim saat oksijen alsin ve sık sık altini kontrol edin kapali ve nemli yerde mantar ürer annelere tavsiye ediyorum

 2. Avatar

  Satı

  29 Nisan 2018 at 13:32

  3,5yaşında bir oglum var bir gün ateşi 39.6oldu ve hemen ardından genital bölgesin de sulu kabarcıklar çıkmaya başladı.hemem acile götürdün FUCİDİN diye bir krem verdi sürüyorum ama çok endişeliniyorum nasıl ve ne zaman geçer bu hastalık ve kalıcı olarak bir hasar bırakır mı çocugum da merak ediyorum ve bu kabarcıklar kolunda ve vücuduna dogru sarmaya başladı ne yapmam lazım banyosunuda sade su ilemi yoksa sabunlamı yaptırsam.şimdiden Teşekkür ederim,bilgilendirdiginiz için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2018 at 13:12

   FUCİDİN KREM: Etkin maddesi fusidik asit olan bir antibiyotik olup birçok mikroorganizma üzerinde güçlü antibakteriyel (bakterileri tahrip eden veya onların çoğalmasını engelleyen) etkiye sahiptir.

   Vücutta kabarcıklar neden olur diyecek olursak; suçiçeği, impetigo, uçuk, dermatit, uyuz, pemfigus, ürtiker, bazı ilaçlar, mantar enfeksiyonları gibi birçok nedene bağlı vücutta kabarcıklar oluşabilir.

   İlk doktora gittiğinizde sadece genital bölgede bahsettiğiniz kabarcıklar olduğu için, doktorunuz bunların bakteriyel olduğunu düşünerek veya deneyimleri doğrultusunda gözlemleyerek FUCİDİN KREM vermiş olabilir, ancak bunlar virüslere bağlı, mantarlara bağlı veya dermatite bağlı, ürtikere bağlı, başka bir sistemik hastalığa bağlı gelişmiş ise bu ilaç fayda sağlamayabilir.

   Hiç vakit kaybetmeden eğer ilacı veren doktorunuz çocuk doktoru ise çocuk doktorunuza, cildiye doktoru ise cildiye doktorunuza tekrar gitmeli ve çocuğun son durumunu göstermelisiniz, bundan önce neler oldu öyküyü doğru anlatmalısınız.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Hasan basri güler

  29 Ocak 2022 at 22:45

  Benim 3 yaşında oğlum var ağzının içinde yaralar var dilinde damarlarında her yerde mikostatin diye bir ilaç verdi çok vaydasi olmadı yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2022 at 22:29

   Çocuklarda ağız yaralarının birçok nedeni olabilir.

   Küçük çocuklarda tekrarlayan ağız yaralarının en sık nedeni mekanik, kimyasal ve termal travmalardır. Örneğin parmak emme, çocuğun ağzına oyuncak benzeri şeyleri çok sık götürmesi, sıcak besinler ile yanıklar veya kimyasallara maruz kalması gibi nedenler tekrarlayan ağız yaralarına neden olabilir.

   ÇOCUKLARDA TEKRARLAYAN AĞIZ YARALARININ DİĞER NEDENLERİNE DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Beslenme bozuklukları,
   * Bazı sistemik hastalıklar,
   * Gıda alerjileri/duyarlılıkları,
   * Genetik yatkınlık,
   * İmmünolojik bozuklukları,
   * Psikolojik stres,
   * Bazı ilaçlar,
   * Vitamin ve mineral eksiklikleri,
   * Diş ve diş eti rahatsızlıkları,
   * HIV enfeksiyonu.

   Çocuğunuzu sizin de gözlemlemeniz önemlidir. Örneğin parmak emme, ağız mukozasının oyuncak gibi bir cisme maruz kalıp kalmadığı, çocuğun ağzının sıcak besinlerle yanıp yanmadığı, bir kimyasala maruz kalıp kalmadığı gibi durumların varlığı ya da yokluğu gözlemlenmelidir. Ayrıca reflüsü olan çocuklarda da tekrarlayan ağız yaraları olabilir. Bu durumun gastroentroloji alanında değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sistemik hastalıklar bakımından dahiliyeye, immünolojik bozukluklar ve alerjik durumlar bakımından alerji immünoloji bölümüne, Diş ve diş eti sorunları bakımından çocuk diş hekimine, psikolojik stres bakımından çocuk psikiyatristine gibi bölümlere de başvurmak gerekebilir.

   Bunları ve bunlar hakkında bilgileri çocuk doktorunuzdan alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git