Boğaz Hastalıkları

Çocuklarda Larenjit Nedenleri ve Tedavisi

Larenjit ses tellerinin (larenks) iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon nedeni ile olur ve ses kısıklığına yol açar.

Larenjit nedir?

Larenjit ses tellerinin (larenks) iltihabıdır. Genellikle soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon nedeni ile olur ve ses kısıklığına yol açar. Larenjitin diğer nedenleri arasında bakteriyel enfeksiyon, alerji, sesin aşırı kullanımı, larengeal polipler (polip larengeal), cerrahi girişim sonrası larenksin hasar görmesi, sigara kullanımı nedeni tahriş, pasif olarak sigara dumanına maruz kalma ve aşırı alkol kullanımı yer almaktadır. Larenjit bebeklik ve çocukluk çağı boyunca görülebilmekle birlikte en sık 3 aylık ila 5 yaş arasındaki çocuklarda rastlanır. Çocuklar sonbahar sonu, kış veya ilkbahar başlangıcı gibi soğuk ve gribin yaygın olduğu dönemlerde larenjite daha sık yakalanırlar.

Çocuklarda larenjit belirtileri

Larenjiti olan bir bebek ağlarken sesi kısık çıkar. Daha büyük yaştaki bir çocukta da ses kısıklığı vardır ve sadece fısıldayarak konuşabilir veya sesi hiç çıkmayabilir. Çocuk boğazında gıdıklanma benzeri bir şey hissedebilir. Boğaz ağrısı olabilir ve yutma güçlüğü çeker. Larenjite genellikle kuru öksürük, düşük ateş, halsizlik ve hastalık duygusu eşlik eder. Belirtiler sıklıkla bir iki hafta devam ettikten sonra geçer. Eğer çocukta solunum güçlüğü ve yüksek ateş var ise krup veya epiglottit adı verilen, epiglotun (yutkunurken boğulmayı önlemek için nefes borusunun ağzını kapatan kıkırdak dokusu, küçük dil) gibi yapıların nadir ve ciddi bir enfeksiyonu ortaya çıkabilir. 

Çocuklarda larenjit teşhisi ve tedavisi

Çocuğun sesinin sılmasından larenjiti tanımak mümkün olabilir ve larenjit evde tedavi edebilir. Çocuğun bu dönemde bol bol çay ve meyve suyu gibi içeceklerden içmesi ve konuşma gibi ses tellerini tahriş edebilecek aktivitelerde bulunmaması gerekir. Diğer belirtilerin şiddetine göre yatakta yatarak dinlenmesi gerekmeyebilir. Eğer çocuğun durumunda alınan önlemlere rağmen düzelme olmaz ise çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur
  2. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda ve yetişkinlerde yemek borusu yanıkları
  4. Mevsim gribi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git