Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Çocuklarda Kuduz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kuduz, bir Rhabdovirüsün neden olduğu enfeksiyöz bir sinir sistemi hastalığıdır.

Çocuklarda kuduz hastalığı neden olur?

Kuduz, bir Rhabdovirüsün neden olduğu enfeksiyöz bir sinir sistemi hastalığıdır. Rhabdovirüs, enfekte hayvan ısırığından tükürük yolu ile bulaşır. Arada sırada, enfekte tükürük bir çizik ya da açık yarayı kontamine ederek de kuduz hastalığına yol açabilir. Kuduz virüsü ile sık enfekte olan hayvanlar, yarasalar, sansarlar, küçük ayılar ve kokarcalardır. Sincaplar, kemirgenler ve ev kedileri ile köpekleri de, enfekte bir hayvan tarafından ısırıldıklarında kuduz olabilecekleri gibi, bu duruma seyrek rastlanır. Kuduz hastalığı, virüse maruz kaldıktan beş gün veya bir yıl arasında bir süre geçtiğinde ortaya çıkabilir. Bütün ev hayvanlarının kuduza karşı aşılanması ve enfeksiyon riski yüksek hayvanlar ile teması engellenir ise kuduza karşı korunmak mümkün olabilir. 

Kuduz virüsü bulaşma yolları

Kuduz virüsü bulaşma yolları

Çocuklarda kuduz hastalığı belirtileri

Bir çocuk kuduz virüsü ile enfekte olduktan sonra, 2 veya 10 gün süren bir ateş gelişebilir. Hastalık daha sonra sinir sistemini etkileyerek, aşırı eksitabilite, delirium, ajitasyon ve sıvıları içme korkusuna (hidrofobi) yol açabilir. Daha sonra nöbetler ve felç olabilir. İnsanda kuduz genellikle öldürücüdür.

Çocuklarda kuduz hastalığı teşhisi

Kuduz hastalığının teşhisinde, doktorlar genellikle ya virüse karşı antikorlara ya da tükürük veya omurilik sıvısında virüsün kendisine bakarak kuduz tanısını doğrulama testlerine gerek duyarlar. 

Çocuklarda kuduz hastalığı tedavisi

Kuduz hastalığı tedavisinde insan ısırığı da kuduz bulaştırabileceği için kuduz virüsü ile enfekte olan çocuk hastaneye yatırılıp izole edilmelidir. Çocuk, kuduz olma olasılığı bulunan bir hayvan ısırığına maruz kalır ise bu hayvan ya veteriner tarafından on gün gözlem altında tutulmalı ya da öldürülüp beynine otopsi yapılarak kuduz virüsü araştırılmalıdır. Yarasa, sansar ya da kuduz olduğu bilinen bir hayvanın ısırıklarında, herhangi bir kuduz belirtisi ortaya çıkmadan koruyucu önlemler hemen alınmalıdır. Tedavi, aynı anda yapılan bir insan kuduz immün globülini ve kuduz aşısından oluşur. Çocuğa ilk dozdan 3, 7, 14 ve 28 gün sonra kuduz aşısı tekrar uygulanmalıdır. Kuduz hastalığı tablosu gelişir ise, hekimler çocuğu sedatifler ve ağrı kesiciler ile tedavi eder. Fakat kuduz hastalığı tablosu gelişmiş çocukların hayatta kalma şansı çok nadirdir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kuduz nedir
  2. Beyin iltihabı (ensefalit) nedir
  3. Tetanoz hastalığı nedir
  4. Şarbon hastalığı nedir
  5. Yılancık hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git