Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Körlük (Görme Kaybı) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Körlük, gözlük kullanımı ile düzelmeyen tam ya da kısmi görme kaybıdır. Bazı çocuklar doğuştan kör olabilirler iken, bazıları da kaza, hastalık ya da gözleri etkileyen fiziksel bir sorun yüzünden kör olabilirler.

Körlük (Görme kaybı) nedir?

Körlük, gözlük kullanımı ile düzelmeyen tam ya da kısmi görme kaybıdır. Bazı çocuklar doğuştan kör olabilirler iken, bazıları da kaza, hastalık ya da gözleri etkileyen fiziksel bir sorun yüzünden kör olabilirler. ABD’de körlüğün resmi tanımı “sağlam kalan gözden (mercekle düzeltilen) 20/200 daha az görme ya da periferik görmenin 20 dereceden daha fazla olmadığı durumlardır”. Bu tanıma göre 20/200 düzeyinde görme olan bir çocuk normal görmesi olan bir çocuğun 200 adımdan gördüğü şeyi 20 adımda görebilmektedir (normal görme oranı 20/ 20’dir). 20 dereceden daha büyük periferik görmesi olmayan çocuk ise 20 derecelik bir açıdan daha fazlasını görememektedir.

Bazı bebeklerde doğuştan katarakt (göz merceğinin bulanıklığı) ya da glokom hastalığı görülebilir ve bu durumda körlük ortaya çıkar. Prematüre doğan bebeklerde prematüre retinopatisi denen ve retinanın (gözün arkasında yer alan ve ışığa hassas olan bölge) etkilendiği bir körlük tipi gelişebilir. Diğer körlük nedenleri arasında beyin tümörleri ve kafa travmaları yer alır.

Çocuklarda körlük (görme kaybı) belirtileri

Görme kaybı bulunan bebekler parmağınıza odaklanamaz ve sağdan sola oynattığınız parmağınızı gözleri ile izleyemezler. Gözleri kendiliğinden rastgele ya da titreyerek hareket edebilir ya da aniden yanına gittiğinizde göz kırpamaz. Çocuğun gelişimi büyük ölçüde görme yetisine bağlı olduğundan kör çocuklarda gelişme gecikmesi gibi belirtiler de görülebilir.

Eğer çocuk tam olarak kör ise, ışığı hiç algılamayacak ve gözüne parlak ışık tutulduğunda bile tepki vermeyecektir. Kısmi körlüğü olan çocuklar el hareketlerini algılayabilir ama gözlerine yaklaştırılan eldeki parmak sayısını söyleyemezler. Okula başladıktan sonra körlük gelişen çocukların ders başarıları düşük olur. 

Çocuklarda körlük (görme kaybı) teşhisi

Körlük belirtileri sergileyen çocuk göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmelerde çocuğa çeşitli görme testleri uygulanır. Hatta uyandırılmış görme potansiyelleri adı verilen ve görme eyleminin beyinde yarattığı tepkilerin ölçüldüğü bir test de uygulanabilir. Tanı bu testler seyesinde konulabilir.

Çocuklarda körlük (görme kaybı) tedavisi

Körlük tedavisi altta yatan nedenin düzeltilmesine bağlıdır. Örneğin körlüğün nedeni beyin tümörü ya da katarakt ise görmenin arttırılması için cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Eğer körlük tedavi edilemeyecek düzeyde ise günlük hayatını sürdürebilmesi için çocuğun özel eğitim alması gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Prematüre retinopatisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Bebeklerde göz sulanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları
 4. Göz yaşı kanal tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Şaşılık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

34 Yorum

 1. Avatar

  Bahsız Kız

  7 Şubat 2017 at 19:06

  Ya hocam sınıfta arkadaşımla kavga ettik eli gözüme deydi yada bastırdı bişey olurmu ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2017 at 17:45

   Gözünüzde kızarıklık oluşmuş ise ve bu kanlanma geçmezse bir doktora görünmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 2. Avatar

  Serdal

  13 Şubat 2017 at 01:05

  Merhaba ben günde 10 saat bilgisayar oynuyorum 1 2 yıldır böyleyim su anda 13 yasındayım benim bir sorum olcak ; gözümde kuruluk var göz yaşı yokmuş gibi + bilgisayar oynarken gözümü sürekli kırpmam gerekiyor kuruluktan , eskiden banyodayken bayılıyomuş gibi birşey oluyodu AMA GECE IŞIKLAR KAPALIYKEN HERYERİ KARINCALI GÖRÜYORUM NERDEYSE

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:01

   Bir göz doktoruna gitmeniz önemlidir. Sonrasında da bu kadar çok uzun süre gereksiz yere bilgisayar başında oturmamanız gerekir. Nörolojik bir değerlendirme de gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Doğan Aksoy

  22 Nisan 2017 at 13:06

  Hocam iyi günler benim kızım 13 yaşında yeni farkettik ve doktora gittik yapılan tetkikle sol Gözde %50 sağ Gözde %20 doğuştan görme kaybı varmış bunun tedavisi varımdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2017 at 22:41

   Doğumsal görme kaybının farklı nedenleri olabilir, bu nedenle bu duruma sebep olan faktöre, gözdeki hasara göre tedavisinin olup olmadığı değişiklik gösterebilir.

   Ambliyopi gibi bir durum doğumsal ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkabilir ve bu duruma bağlı gözde görme azlığı oluşabilir. Ambliyopi halk arasında göz tembelliği olarak bilinir. Ambliyopi tek gözde ya da her iki gözde görme azlığına yol açabilir. Ambliyopi sınıflandırma yapılarak değerlendirilir ve derecesine göre tedavi ile düzelip düzelmeyeceği değişiklik gösterebilir.

   Eğer işitme kaybı da bu duruma eşlik ediyorsa Usher sendromu da olabilir.

   Fakat sebep başka bir durum da olabilir.

   Doktorunuz bu durumun nedenini tam olarak teşhis ettikten sonra size tedavisi hakkında bilgi verecektir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Serhat lşık

  20 Mayıs 2017 at 20:11

  Üç gün önce hayatımın şokunu yaşadım hocam, yedi yaşında dünya tatlısı bir kızım var, aynı zamanda birinci sınıfa gidiyo üç gün önce evde gözlüğü alıp gözüne takıyo ve diyor ki anne bu gözlüğün bir camı göstermiyo. Biz sok oluyoruz ve hemen doktora götürüyoruz, yapılan araştırma sonucu sol gözünün görmediğini söyluyo doktor. Doğuştan olduğunu söylüyo hamilelik döneminde annenin bir hastalık geçirmiş olabileceğini söylüyo, evet anne hamilelik döneminde bir alerji oluyo. Şimdi doktor /90 görme kayipi olduğunu söylüyo ve TEDAVİSİNİNDE olmadığını söylüyo. Biz perişan bir HALDEYİZ. Bunun bir TEDAVİSİ VAR MI?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2017 at 21:05

   Günümüzde uzmanlar tv programlarında bile sık sık bu tür uyarılarda bulunmaktadır. Çocuk daha bebekken göz doktoru ve KBB doktoru tarafından dikkatlice incelenmelidir, çünkü çocuk yaşama görmeyerek veya işitmeyerek başladığını bilemez. Çocuk herkesin kendisi gibi olduğunu zanneder.

   Doğumsal olarak bir gözde görme kaybı, diğer gözde ileri yaşlarda bulanık görme gibi doğumsal bir anomali Septo-optik displazi denen durum vardır. SEPTO-OPTİK DİSPLAZİYE NEDEN OLAN FAKTÖRLER ARASINDA; gebelikte geçirilen viral enfeksiyonlar, tetrojen ajanlar (toksik maddelere maruz kalma), antikonvulzan ilaçlar, vasküler ya da dejeneratif hasarlar sayılabilir. Tabii bu bir varsayım, bu nedenle durumun ne olduğunu doktorunuz daha iyi bilmektedir veya durumun ne olduğunun araştırılması için başka tetkikler de gerekebilir.

   Pupilla-iris membranı denilen durum da tek taraflı görme kaybına neden olabilir.

   Optik disk anomalileri olabilir.

   Nasıl bir duruma bağlı bu görme kaybının geliştiği hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  bülent

  2 Haziran 2017 at 09:53

  mrhb hocam.yeğenim 6 yaşında ve gözün birinin görme yetisini kaybettiği söylenmiş.bazı doktorlar kist var göz arkasında ve gözü almamız bile gerekebilir demiş.doktorun biride damar rahatsızlığı var ve görme yetisini geri kazanabileceğini söylemiş.tavsiye edebileceğiniz doktor yada tedavi şekli varmı?teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2017 at 00:10

   Eğer bahsettiğiniz kist doğumsal olarak bilinen infantil orbita tümürleri ise bunların arasında dermoid kistler de vardır. Sizin bahsettiğiniz dermoid kist ise bu kistler genellikle cerrahi olarak çıkarılır. Kistin büyüklüğüne, verdiği zarara, kistin yerleşim yerine göre nasıl bir cerrahi işlem uygulanacağı ve sonucunun ne olacağı değişiklik gösterebilir. Doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

   Damar rahatsızlığı denilen durum vaskülitlere bağlı gelişmiş bir durum olabilir. Eğer vaskülitlere bağlı bir durum varsa altta yatan sistemik hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Doktorlarınız ile daha detaylı konuşmanızda ve daha detaylı inceleme yapılmasında fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Gülay

  17 Ağustos 2017 at 17:39

  Hayırlı günler hocam. Benim doğuştan sol gözüm görmüyor. Yanma ve batma hissi duyuyorum. Doktorlar kalsiyum birikmesi var diyorlar. Birde kornea rengi tamamen mavi. Bunun asıl nedeninin ne olduğunu öğrenebilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2017 at 13:06

   Gözde keratokonus veya keratitler gibi durumlar gelişmiş olabilir ve gözün tamamının mavi olması bunlara bağlı olabilir. Korneal dejenerasyon denilen durum olabilir.

   Doktorunuz size bilgi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Halise

  24 Ağustos 2017 at 23:59

  Hocam iyi akşamlar benim 2 yaşında bir kızım var babasından halasinda sağ gözde görme olasılığı daha az eşim akdeniz anemi taşıyıcısı gözlerinin içi sarı eşimin tedavisi nasıl olur ve kizimdada olurmu diye düşünüyorum çocuklarda göz muayenesi kaç yaş olmalı??? Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 01:31

   Akdeniz anemisi gibi hastalıklar hematoloji bölümünde takip edilir. Eğer eşiniz şimdiye kadar bir doktor takibi altında olmadıysa iç hastalıkları ya da hematoloji bölümüne gitmeniz de fayda vardır.

   Akdeniz anemisi (talasemi), dünyanın birçok ülkesinde görülen anne ve babadan çocuklara geçen bir kan hastalığıdır. Talasemi; doğan çocuğa anne veya babasının hastalık taşıyan genin, genetik olarak geçmesiyle oluşur. Talaseminin 2 çeşidi vardır. Bunlar, Alfa talasemi ve Beta talasemi şeklindedir ve Beta talaseminin alt tipleri de vardır.

   Taşıyıcı tipli (talasemi minörlü) bireyler sağlıklıdır, fakat bunlarda da hafif derece de kansızlık oluşabilir. Eğer tam olarak detaylı bir araştırma yapılmadıysa bu hastalık demir eksikliği anemisi ile de karışabilir.

   Anne ve babadan sadece biri taşıyıcı ise bu aileden doğacak çocukların taşıyıcı olma olasılığı %50’dir, fakat talasemi majör (hasta tip) olma olasılığı yoktur. Ancak hem anne hem baba taşıyıcı ise doğacak çocukların talasemi majör (hasta tip) olma olasılığı %25, taşıyıcı (talasemi minör) olma olasılığı %50 olacaktır, ancak %25 olasılıkla da çocuk normal olacaktır. Sizin de genetik testlerinizin yapılmasında fayda vardır.

   Doktorunuzla veya genetik analiz uzmanıyla bu durumu daha detaylı görüşmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Esra Yılmaz

  26 Ekim 2017 at 10:14

  İyi günler hocam bebeğim dört buçuk aylık geçen gün bir yakınımız sol gözü daha koyu renkli deyince şüpheye düştüm ve kendim kontrol ettim sağ gözünü kapatınca bebeğimin sol gözünün görmediğini fark ettim gözleri aynı anda hareket ediyor aynı yöne bakıyor ve acılıp kapanıyor fakat ışığa dahi tepki yok sanki bebeğim daha çok küçük tedavisi mümkün olur mu acaba aynı gün iki doktora sorduk bir şey yok dediler fakat diğer gözü gördüğü için tepki verdi muayene esnasında lütfen yardım edin yol gösterin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2017 at 20:52

   Götürdüğünüz doktorlar göz doktoruysa zaten duruma uygun testleri yapmış olmalılar. Doktorlarınız bir şey yok demişler, bu nedenle bu konuda buradan durumun ne olup olmadığını bilmeden tedavisi hakkında bilgi vermek mümkün değildir. Fakat gösterdiğiniz doktorlar uzman göz doktoru değilse uzman bir göz hekimine götürmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra bu tür tepkiler ve tepkisizlikler nörolojik bazı problemlere bağlı da olabilir. Bu nedenle iyi bir nöroloji uzmanı tarafından da değerlendirmeler mutlaka yapılmalıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  MEHMET EMİN SARI

  7 Kasım 2017 at 11:12

  İyi günler hocam.Benim 5 YAŞINDA kız çocuğu yiğenim doğuşkan görme özürlü.Yapılan kontrollerde göz sinir damarlarının tembel olduğu ve çalışmadığı söylendi.Güneşe baktığında ve göze parlak ışık tutulduğunda tepki veriyor.Sizden ricam nasıl bir yol izlemeleyiz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 19:28

   Kesin olmamakla birlikte anlattığınız durum ambliyopi (göz tembelliği) durumu olabilir.

   Eğer durum göz tembelliği (ambliyopi) ise, göz tembelliği görme keskinliğinde tek veya iki taraflı belirgin düşüklükle karakterize bir durumdur. Ambliyopide gözler anatomik olarak normaldir. Ambliyopi ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar başarılı olur.

   Ambliyopinin türleri vardır; şaşılık ambliyopisi, anizometropik ambliyopi, deprivasyon ambliyopisi, organik ambliyopi gibi. Tiplerine göre hastadaki bulgular, bu duruma neden olan durumlar, hastalığın seyri, tedavisi ve erken tedavinin önemi gibi durumlar değişiklik gösterebilir. Örneğin şaşılığın tanısı gecikirse tedavi güçleşir, kusur kalıcı hale gelir ve gözde tembellik (şaşılık ambliyopisi) oluşur. Bir gözde veya her iki gözde kırma kusurunun yüksek olması göz tembelliğine (anizometropik ambliyopiye) neden olur. Katarakt, kapak düşüklüğü, kornea opasiteleri, göz içi kanamalar gibi rahatsızlıklarda tanı ve tedavi gecikirse tembellik (deprivasyon ambliyopisi) gerçekleşir, bu gibi durumlarda gerçek rahatsızlık tedavi edildikten sonra tembelliğin tedavisi yapılır. Organik ambliyopi ise %10 oranında görülür ama görmenin geri döndürülmesi zordur, bu ambliyopi tipi optik sinir hipoplazisi, doğuştan göz sinirinin gelişmemiş ya da az gelişmiş olması, miyelinli sinir lifleri varlığında oluşur.

   Sizin anlatmaya çalıştığınız durum üstte kısaca açıklanmaya çalışılan durum olabileceği gibi, başka bir durum da olabilir.

   Eğer durum ve duruma neden olan altta yatan bir durumun olup olmadığı yeteri kadar araştırılmadı ise ya da bu imkanı olmayan bir hastanede muayene yapıldı ise bir araştırma hastanesinde de araştırma gerekebilir. Bunlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanızda fayda vardır. Sinirleri de ilgilendiren durumlarda nöro-oftalmoloji alanında da incelemeler gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 10. Avatar

  Ahmet Kayra

  9 Kasım 2017 at 22:55

  Hocam iyi günler 5 yaşında bir oğlum var ve 2 gündür zaman zaman yanımıza gelip göremiyorum diye ağlıyor 10 saniye sonra görüyorum şaka yaptım diyo zaman zaman gözlerini kırpıp açıyor seri bi şekilde . Neyle karşı karşıya olduğumuzu hiç bilmiyoruz oyun mu oynuyor bizimle yoksa ciddi bişey olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Kasım 2017 at 01:01

   Çocuk olduğu için oyun olduğunu da düşünseniz bir göz doktoru tarafından iyi bir muayene önemlidir. Migrenin göz migreni tipinde benzer belirtiler olabilir. Migrene bağlı ya da başka bir duruma bağlı nistagmus durumu olabilir.

   Eğer göz doktoru bir sorun bulamaz ve çocuğunuzun durumu devam ederse nörolojik değerlendirme de önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 11. Avatar

  Oya

  14 Kasım 2017 at 23:24

  Almanyadayım kızım beş yaşında ve sol gözünde %80 görme kaybı var doğuştan dedi gözlük yada terapi herhangi bir şey yapılmaz dedi bu nedendir gerçekten tedavi edilemezmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2017 at 22:54

   0-5 yaş arası çocuklarda görme yetersizliği doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası birçok nedene bağlı olabilir. 5 yaşından önce meydana gelen görme yetersizlikleri doğuştan, 5 yaşından sonra meydana gelen görme yetersizlikleri de sonradan ya da avantajlı görme yetersizliği olarak adlandırılır. Sonradan meydana gelen görme problemlerinin avantajlı olmasının nedeni, çocukların görsel hafızalarına renk, şekil, kavram ve birçok nesnenin önceden kaydedilmiş olmasıdır. Görme kaybının oluştuğu yaş önemli bir yere sahiptir.

   Doğum öncesi görme yetersizliğinin nedenleri arasında annenin hamilelik döneminde geçirdiği hastalıklar, kalıtımla geçen hastalıklar ve kazalar başta gelen nedenlerdir.

   DOĞUMSAL (KONJENİTAL) GÖRME YETERSİZLİĞİ NEDENLERİ ARASINDA;

   * Göz küresinin küçük olması

   * Göz küresinin yokluğu

   * Glokom

   * Korneaya, retinaya, optik sinire bağlı sebepler ve metabolik bozukluklar gibi durumlar sayılabilir.

   Kalıtımsal özelliklerle geçen hastalıklar da bebeğin görme engelli doğmasına neden olabilir. Hamilelik döneminde annenin geçirdiği kızamıkçık enfeksiyonu, ateşli ve bulaşıcı diğer bazı hastalıklar, beslenme bozuklukları, Annenin hamileliği döneminde geçirdiği kazalar (düşme, çarpma, ev kazaları, trafik kazaları gibi) durumlarda çocuğun görme engelli doğmasına neden olabilen diğer etkenlerdir.

   Doğum sırasındaki sebepler ise; doğumun geç ve güç olması, normal doğumun mümkün olmaması nedeniyle forsebsin yanlış kullanılması gibi durumlar çocuğun doğum sırasındaki sebeplere bağlı görme engelli doğmasına neden olabilir.

   Bazı kalıtımsal etkenler çocuk doğduktan sonra daha sonraki yıllarda çocuğun görme engelli olmasına yol açabilir.

   Yani durumun nedenine, derecesine, hastalığın veya kusurun ne olduğuna ve teşhisin ne kadar geç kalmış olmasına bağlı, bu durumun tedavisinin olup olmadığı değişebilir. İyi bir göz doktoru, bunun yanı sıra nöroloji doktoru ile tekrar görüşmeniz faydalı olabilir.

   Bütün bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda çocukların düzenli göz muayeneleri büyük önem taşımaktadır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 12. Avatar

  Enes

  17 Kasım 2017 at 18:25

  Mrhaba hocam ben 16 yasindayim benim gözümün önüne nokta gibi şeyler geliyor ama mesala akşam gelmiyor sabahları oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2017 at 16:45

   GÖZ ÖNÜNDE UÇUŞAN CİSİMCİKLER GÖRMEK, bu durum her zaman bir hastalık belirtisi olmasa da, bazen retina yırtılması gibi önemli bir göz hastalığının habercisi olabilir. Bazı kişilerde bu cisimcikler herhangi bir hastalık olmadan da görülebilir. Bu kişilerde viterus denilen tabakada ciddi olmayan yapısal değişiklikler bulunabilir. Bunun dışında özellikle miyop sorunu olanlar da gözlerinin önünde bu tür cisimcikler gördüklerinden şikayetçidirler. Yine üveit durumunda, şeker hastalığı vücudun birçok sistemini tutan sistemik hastalıklarda da bu tür belirtiler görülebilir.

   Hem göz doktoru hem de dahiliye bakımından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 13. Avatar

  Özge varol

  8 Mart 2018 at 00:29

  Hocam bebeğim 1800 gr doğdu ilk göz kontrolümüzde sıkıntı görülmedi 6 ayı bitip 7 ayın içinde tekrar başka doktora kontrole gittim doktor bebeğe doğuştan kör deyip 5 numara gözlük yazdı bu nasıl bişey anlayamadım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2018 at 19:31

   Türkiye’de konjenital çocuk körlüklerinde genetik faktörler önemli nedenler arasındadır. Özellikle birinci derece akraba evlilikleri genetik hastalık riskini arttırmaktadır. Konjenital (doğumsal) katarakt, konjenital glokom bu genetik faktörler arasındadır. Katarakt dünya genelinde körlüğün önde gelen sebeplerinden biridir. Doğumsal katarakt, doğum ve sonrası ilk 3 ay içinde görülen kataraktlardır. Bazı doğumsal kataraktların doğumdan sonra tanısı atlanabilir ve sonraki muayenelerde saptanabilir.

   Prematüre retinopati de çocukluk dönemindeki görme kaybının önemli nedenlerinden biridir.

   Eğer katarakt varsa, yenidoğan döneminde katarakta yol açan bazı metabolik hastalıklar da vardır.

   Bu hastalıklar;

   * Sorbitol dehidrogenaz eksikliği
   * Galaktozemi
   * Zelweger sendromu
   * Rizomelik kondrodisplazi puntata
   * Lowe’s sendromu. Bu nedenle altta yatan bu tür hastalıkların olup olmadığının da araştırılması gerekebilir.

   Doktorunuz çocukta neye bağlı körlük oluşmuş, bir bilgi vermemiş. Bu nedenle, buradan size yeterli bilgi vermek çok mümkün değildir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Bir araştırma hastanesinde araştırılması da gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Melis

  24 Nisan 2018 at 21:04

  Merhaba hocam ben 16 yaşındayım sol gözümde %20 lık kalıcı bi görme kaybı var tedavisi mümkün mü ? Ve lazer tedavisi uygulanabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2018 at 01:26

   Nasıl bir tedavi uygulanabileceği ya da tedavisinin olup olmadığı görme kaybının nedenine bağlı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bunu göz doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  mustafa

  28 Mayıs 2018 at 11:53

  Hocam bnm 6 aylik kızım var ve gormuyo goz doktoru kizimin körlüge sebep neden olacak bir seyin olmadigini soyledi ve kimse kizimin neden kör oldugunu ve tedavisini bilmiyolar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 21:12

   Körlük doğumsal olabilir. Beyin ile ilgili bir probleme bağlı olabilir, Enfeksiyon kaynaklı olabilir. İyi bir araştırma hastanesinde araştırılmasında fayda vardır.

   Ayrıca genetik testlerin de yapılması gerekebilir.

   Sarsılmış bebek sendromu olarak adlandırılan durumda da körlük gelişebilir. Bu sendromun tanısı atlanabilir. Bebeği ilk olarak doktora ne için götürdüğünüz, sarsılmış bebek sendromu ihtimali tanısında yardımcı olabilir.

   Küçük yaştaki çocukların yetişkinlere göre kıyaslandığında kafanın vücuda göre büyük olması, boyun kaslarının zayıf, beynin yumuşak ve miyelinizasyonun yetersiz olması çocuk kafasını travmaya veya sarsılmaya karşı hassas hale getirmektedir. Bu nedenle özellikle bir yaş altı çocuklarda sarsılma sonucu intrakraniyal yaralanma, retinal kanama ve kemik kırıkları sık karşılaşılan bulgulardır. Sarsılmış bebek sendromu durumunda hafif olgular gözden kaçabilir, ağır olgularda ise tanı atlanabilir. Başlangıçta bulgusu olmayan çocuklardan 1/4’ünde uzun bir bulgusuz dönemin ardından şiddetli bulgular ortaya çıkabilir.

   Doktorunuz ile bu konuda da görüşmeniz faydalı olabilir.

   Göz doktorunuzun teşhis koyamadığı bir durum hakkında internet sitesi üzerinden teşhis koymak ya da bir öneride bulunmak tabii ki mümkün değildir.

   Ne yapmanız gerektiği hakkında göz doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Seniz aktas

  7 Temmuz 2018 at 18:25

  Hocam kızım 12 yasinda ve bugün aniden banyoda göremediğini söyledi ve 4 5dk sürdü acaba neden olabilir lutfen bilgilendirebilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 12:55

   Ani görme kaybı çocukluk yaş grubunda nadir görülür. Optik sinirle ilgili, retinal ve kortikal nedenlere bağlı meydana gelebilir.

   * ÇOCUKLARDA OPTİK SİNİR İLE İLGİLİ ANİ GÖRME KAYBI NEDENLERİ OLARAK; Optik nörit, papil ödemi ve multipl skleroz gibi durumları sayabiliriz.

   * ÇOCUKLARDA RETİNA İLE İLGİLİ ANİ GÖRME KAYBI NEDENLERİ OLARAK; retina dekolmanı, retinal arter oklüzyonu sayılabilir.

   * ÇOCUKLARDA KORTİKAL ANİ GÖRME KAYBI NEDENLERİ OLARAK; hipoksi, hipoglisemi, intoksikasyon, travma, kafa içi basınç artış sendromu, menenjit, tümör, epilepsi ve migren gibi durumları sayabiliriz.

   Bu nedenlerin bazıları kalıcı bazıları da geçici ani görme kaybına neden olabilir.

   Örneğin çocukluk çağının benign oksipital epilepsisi gibi bir durum (internet sitesi üzerinden hiç bir şekilde kesin bir yorum yapmamakla birlikte) olabilir.

   Geç başlangıçlı benign oksipital epilepsi durumunda hastaların daha önce herhangi bir yakınması olmadan önce bir takım halüsinasyonlar görerek ya da ilk bulgu olarak ani başlayan ve her iki gözü de etkileyen 3-4 dakika kadar sürebilen geçici görme kaybı olabilir. Bu görme kaybı sonrası kusma, 3-4 saat süren baş ağrısı gibi durumlar da bu duruma eşlik edebilir. Bu nöbetlerde hastaların bir kısmında kusma olmayabilir, bilinç kapanmayabilir.

   Retinal migren bu tür geçici görme kayıplarına neden olabilir.

   Geçici görme kayıpları bazen kalp ile ilgili de olabilir.

   Buradan herhangi bir teşhis ve tedavi önermek ya da kesin yorumlar mümkün değildir.

   İyi bir göz muayenesi, iyi bir nörolojik muayene ihmal edilmemelidir.

   Doktorlarınız size yardımcı olacaklardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Ilyas

  7 Mart 2019 at 03:09

  Merhaba hocam ben akraba evliligi yaptim. 2 yasina girecek bi oglum var yandan bakarak gorebiliyor az isikta hic gormedigi i fark ediyoruz uzaktanda ayirt edemiyor pek. Doktora gittik makula dejanarasyonu dedi. Merkezde damar gelismemis ve yuzde 10ile 20 arasi gibi bi gorme yetosi var sadece dedi. Bu durum tam olarak ne lutfen aydinlatabilirmisiniz bizi tedavisi var mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2019 at 01:33

   Makula dejenerasyonu tipik olarak yaşlılarda ortaya çıkar. En sık elli yaşın üzerindeki insanlarda görülür. Gözün sarı nokta bölümünün (makulanın) başka hastalıkları da vardır. Doktorunuzun bahsettiği makula’nın başka bir hastalığı (örn. makula distrofileri gibi) olabilir.

   Doktorunuzdan daha detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git