Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Körlük (Görme Kaybı) Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Körlük, gözlük kullanımı ile düzelmeyen tam ya da kısmi görme kaybıdır. Bazı çocuklar doğuştan kör olabilirler iken, bazıları da kaza, hastalık ya da gözleri etkileyen fiziksel bir sorun yüzünden kör olabilirler.

Körlük (Görme kaybı) nedir?

Körlük, gözlük kullanımı ile düzelmeyen tam ya da kısmi görme kaybıdır. Bazı çocuklar doğuştan kör olabilirler iken, bazıları da kaza, hastalık ya da gözleri etkileyen fiziksel bir sorun yüzünden kör olabilirler. ABD’de körlüğün resmi tanımı “sağlam kalan gözden (mercekle düzeltilen) 20/200 daha az görme ya da periferik görmenin 20 dereceden daha fazla olmadığı durumlardır”. Bu tanıma göre 20/200 düzeyinde görme olan bir çocuk normal görmesi olan bir çocuğun 200 adımdan gördüğü şeyi 20 adımda görebilmektedir (normal görme oranı 20/ 20’dir). 20 dereceden daha büyük periferik görmesi olmayan çocuk ise 20 derecelik bir açıdan daha fazlasını görememektedir.

Bazı bebeklerde doğuştan katarakt (göz merceğinin bulanıklığı) ya da glokom hastalığı görülebilir ve bu durumda körlük ortaya çıkar. Prematüre doğan bebeklerde prematüre retinopatisi denen ve retinanın (gözün arkasında yer alan ve ışığa hassas olan bölge) etkilendiği bir körlük tipi gelişebilir. Diğer körlük nedenleri arasında beyin tümörleri ve kafa travmaları yer alır.

Çocuklarda körlük (görme kaybı) belirtileri

Görme kaybı bulunan bebekler parmağınıza odaklanamaz ve sağdan sola oynattığınız parmağınızı gözleri ile izleyemezler. Gözleri kendiliğinden rastgele ya da titreyerek hareket edebilir ya da aniden yanına gittiğinizde göz kırpamaz. Çocuğun gelişimi büyük ölçüde görme yetisine bağlı olduğundan kör çocuklarda gelişme gecikmesi gibi belirtiler de görülebilir.

Eğer çocuk tam olarak kör ise, ışığı hiç algılamayacak ve gözüne parlak ışık tutulduğunda bile tepki vermeyecektir. Kısmi körlüğü olan çocuklar el hareketlerini algılayabilir ama gözlerine yaklaştırılan eldeki parmak sayısını söyleyemezler. Okula başladıktan sonra körlük gelişen çocukların ders başarıları düşük olur. 

Çocuklarda körlük (görme kaybı) teşhisi

Körlük belirtileri sergileyen çocuk göz doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmelerde çocuğa çeşitli görme testleri uygulanır. Hatta uyandırılmış görme potansiyelleri adı verilen ve görme eyleminin beyinde yarattığı tepkilerin ölçüldüğü bir test de uygulanabilir. Tanı bu testler seyesinde konulabilir.

Çocuklarda körlük (görme kaybı) tedavisi

Körlük tedavisi altta yatan nedenin düzeltilmesine bağlıdır. Örneğin körlüğün nedeni beyin tümörü ya da katarakt ise görmenin arttırılması için cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Eğer körlük tedavi edilemeyecek düzeyde ise günlük hayatını sürdürebilmesi için çocuğun özel eğitim alması gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Prematüre retinopatisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Bebeklerde göz sulanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları
  4. Göz yaşı kanal tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Şaşılık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

34 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git