Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Konjonktivit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Konjonktivit, göz kapaklarının içini kaplayan doku olan konjunktivanın iltihaplanmasıdır.

Konjonktivit hastalığı nedir?

Konjonktivit, göz kapaklarının içini kaplayan doku olan konjonktivanın iltihaplanmasıdır. İltihaplanma gözlerin beyazını da ilgilendirebilir. Çocuk ve bebeklerde konjunktivit sıktır ve çocuktan çocuğa kolayca yayılabilir. Genelde bakterilerin neden olduğu konjunktivit tablolarına virüsler, allerjik reaksiyonlar, kazalar, tahriş edici kimyasal maddeler ve ev tozları gibi çevresel etkenler de neden olabilir.

Çocuklarda konjonktivit belirtileri

Eğer konjonktivit’e bakteriler neden olmuş ise çocuğun gözlerinde yanma, kaşınma ve ağrı ortaya çıkabilir, göz kapakları şişebilir ve gözlerden yoğun ve kuruma eğilimli bir akıntı gelebilir. Bu akıntı özellikle uyku sırasında göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olabilir. Virüslerin neden olduğu konjunktivit olguları da benzer belirtilere neden olur, ancak ortaya çıkan akıntı daha suludur ve çocukta nezle belirtilerine benzer belirtiler baş gösterir. Allerji ve tahriş edici maddelerin neden olduğu konjunktivit olgularında yoğun kaşınma ve sulanma görülür.

Çocuklarda konjonktivit teşhisi

Konjonktivit teşhisi çocuğun gözlerinin muayenesi ile konulabilir. Eğer gözden saydam bir akıntı geliyor ise enfeksiyona daha çok bir virüsün neden olduğu düşünülmelidir. Eğer irinli bir akıntı var ise enfeksiyona bakterilerin neden olabileceği akla getirilmelidir.

Çocuklarda konjonktivit tedavisi

Konjonktivit tedavisinde bakterilerin neden olduğu tablolar antibiyotikli göz damlaları ya da pomatlar kullanılarak tedavi edilir. Çocuğun gözkapaklarının kenarları düzenli olarak temiz ve nemli bir bez ya da pamuklu çubuk yardımı ile temizlenmelidir. Tedavi ile göz enfeksiyonu birkaç gün içinde ortadan kalkabilir. Virüslerin neden olduğu konjonktivit olguları antibiyotik tedavisine yanıt vermez; bu nedenle enfeksiyon kendiliğinden ortadan kalkana kadar eczanelerde satılan göz damlalarının 8-10 gün kullanılması gerekebilir.

Konjonktivitin ortadan kalkması için çocuğun tahriş edici madde ve allerjilerden uzak tutulması önemlidir. Ağız yolu ile alınan antihistaminikler kaşıntı ve rahatsızlık hissini ortadan kaldırabilir. Ailedeki diğer bireylerin konjonktivitli çocuğun havlu ve eşyalarını kullanmamasına da özen gösterilmelidir.

Çocuğun konjonktivit olan gözünün temizlenmesi

Bebeklerdeki konjonktivit göz kapaklarının yapışmasına neden olan bir akıntının oluşmasına yol açar. Akıntı günde 4-5 kez soğuk suda ıslatılmış bir pamuklu çubuk yardımı ile temizlenmelidir. Çubuk bebeğin burnundan aşağı doğru yavaşça hareket ettirilmelidir. Bebeğin yüzünü ve gözünü ellemeden önce ve elledikten sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. 

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bebeklerde göz sulanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Arpacık (it dirseği) nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Prematüre retinopatisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Göz yaşı kanal tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Gözlerde kaşıntı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git