Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Kolesterol Bozuklukları (Anomalileri) Neden Olur?

Kolesterol anomalileri çocuğun kanında yüksek düzeyde kolesterol bulunduğu durumlardır. Kolesterol normal beden işlevleri için gerekli olan bir yağ türüdür.

Çocuklarda kolesterol anomalileri nedir?

Kolesterol anomalileri çocuğun kanında yüksek düzeyde kolesterol bulunduğu durumlardır. Kolesterol normal beden işlevleri için gerekli olan bir yağ türüdür. Karaciğer özellikle doymuş yağlardan olmak üzere çeşitli besin maddelerinden kolesterol üretmektedir. Ayrıca kolesterolün besinlerden doğrudan emilimi de söz konusudur. Yüksek düzeyde kolesterol çocuğun damarlarında birikerek erişkinlikte kalp damar hastalığı riskini artırmaktadır.

Bazı çocuklarda kolesterolün işlenmesi için gerekli olan mekanizmaların kalıtsal olarak bozuk olduğu durumlar doğumdan itibaren yüksek kolesterol düzeylerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bazı çocuklarda ise kolesterol düzeyleri yüksek oranda doymuş yağ içeren kırmızı et, yumurta, süt ve peynir gibi maddeler ile beslenme yüzünden yükselmektedir. Diyabet gibi hastalıklar da yağların yıkımını bozduğundan çocuklarda yüksek kolesterol düzeylerine neden olmaktadır.

Kolesterol ve yağlar kanda lipoprotein adı verilen maddeler ile taşınmaktadır. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL) kalp hastalığına karşı koruyucudur. Düşük yoğunluklu lipoproteinler ise (LDL) zararlıdır. LDL oranının kanda yüksek olması kalp hastalığı riskini artırmaktadır.

Çocuklarda kolesterol bozukluğu belirtileri

Kolesterol anomalisinin ilk belirtisi kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olmasıdır. Kalp hastalığı erişkin yaşlara kadar kendini göstermez.

Çocuklarda kolesterol bozukluğu (anomalisi) teşhisi

Eğer annenin ya da babanın ailesinde 55 yaşından önce kalp hastalığı öyküsü bulunuyor ise ya da ikisinden birinde yüksek kolesterol düzeyleri saptanmış ise 2 yaşından önce çocuğun kan kolesterol düzeyleri ölçtürülmelidir. 

Çocuklarda kolesterol bozukluğu (anomalisi) tedavisi

Eğer çocuğun kolesterol ve LDL düzeyleri yüksek ise doktor doymuş yağ ve kolesterol bakımından fakir bir diyet önerir. Eğer çocuğun kilo fazlalığı var ise kalorisi kısıtlanmış bir rejim tedavisi verilir. Diyet kısıtlamaları 2 yaşından büyük çocuklar için yeterli olabilir ama 2 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir. Diyet değişiklikleri 10 yaşına kadar kolesterol düzeylerini olumlu yönde etkilemez ise kolesterol düşürücü ilaçların kullanımı gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda yüksek kolesterol nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Obezite nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Çocuklarda şeker hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Çocuklarda kalp damar hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Yüksek kolesterolden korunma yolları ve beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git