Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Çocuklarda Kızıl Hastalığı Nedenleri ve Tedavisi

Kızıl, streptokokların yol açtığı bulaşıcı bir enfeksiyondur ve en sık olarak 2-10 yaş arası çocuklarda görülür.

Kızıl hastalığı nedir?

Kızıl, streptokokların yol açtığı bulaşıcı bir enfeksiyondur ve en sık olarak 2-10 yaş arası çocuklarda görülür. Genellikle streptokoklara bağlı boğaz enfeksiyonunu izlemekle birlikte bu bakterilerin yaptığı deri ya da kan enfeksiyonundan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Streptokoklar, semptomlara neden olan bir toksin üretirler. Enfekte kişiler öksürdüğü, hapşırdığı ya da nefes alıp verdiğinde bakteriler etrafa saçılır. Kızıl en sık kış ve ilkbahar aylarında görülür.

Kızıl hastalığı belirtileri

Kızıl hastalığında boyun, koltuk altları ve kasıklardan başlayıp göğüs, sırt ve kol ve bacaklara yayılan parlak kırmızı bir döküntü olur. Bu döküntüyü, güneş yanığına benzeyen, zımpara kağıdı izlenimi veren kırmızı çıkıntılar oluşturur. Dil de parlak kırmızı renktedir. Semptomlar arasında, yüksek ateş, boğaz enfeksiyonu, boyundaki bezlerde şişme, öksürük ve kusma sayılabilir. Çocuğun bademcikleri şişmiş olabilir, dirseklerin iç kısmı ve kasıklarda kırmızı çizgiler gelişebilir. Döküntü 7-10 gün sürebilir ve sonra solar. Döküntü iyileştikçe parmaklardaki deriler soyulabilir.

Kızıl hastalığı teşhisi ve tedavisi

Kızıl hastalığı teşhisinde doktor bu hastalığın, karakteristik görüntüsü ile teşhis eder. Tanıyı doğrulama amacı ile boğaz kültürü ve kan tahlilleri isteyebilir. Hekim ağız yolu ile kullanılacak antibiyotikler reçete edebilir. Hekimin tavsiyeleri uyulmalı ve çocuğun bütün ilaçları kullanması sağlanmalıdır. Bazı vakalarda doktor hap yerine iğne tercih edebilir. Tedavi sonucunda çocuğun yaklaşık 10 günde iyileşmesi beklenir. Çocuk semptomlar geçene kadar istirahat etmeli ve bol bol sıvı almalıdır. Ateş için çocuğa ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. Aspirin verilmemelidir. 

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağık yazıları

  1. Kızamıkçık nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Kızamık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Su çiçeği hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Krup hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çocuklarda menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git