Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Katılma Nöbeti Nedenleri ve Tipleri

Katılma nöbeti çocukların ortalama % 5'inde görülebilen bir durumdur. Nöbetler klinik olarak siyanotik (morarmalı) veya pallid (soluk) olarak iki şekilde gerçekleşir.

Katılma nöbeti nasıl olur?

Katılma nöbeti çocukların ortalama % 5’inde görülebilen bir durumdur. Nöbetler klinik olarak siyanotik (morarmalı) veya pallid (soluk) olarak iki şekilde gerçekleşir. Katılma nöbetleri genellikle 6 ile 6 yaş arası çocuklarda görülür ve nöbetlerin sıklığı değişkendir. Katılma nöbetlerinin sıklığı günde birkaç kez ya da 3-4 ayda bir şeklinde olabilir.

Aynı ailede birden fazla kişide katılma nöbeti öyküsü söz konusu olabilir. Katılma nöbetlerini bazen epilepsi (sara hastalığı) nöbetlerinden ayırmak zor olabilir. Katılma nöbetleri pallid (solgun) katılma nöbeti ve siyanotik (morarmalı) katılma nöbeti şeklinde değerlendirilir.

Katılma nöbeti nasıl olur

Katılma nöbeti nasıl olur

Pallid katılma nöbeti nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda pallid katılma nöbeti nedenleri : Çoğunlukla küçük yaralanmalar, kan alınması işlemi, elin kapıya sıkışması, koşarken düşme gibi acı veren durumlar sonrası gelişen bir nöbet tipidir.

Çocuklarda pallid katılma nöbeti belirtileri : Duyulan acı sonrasında çocuk kısa bir çığlık atar, belirgin hipotoni olur, gevşer ve yere yığılır, rengi solar, bilincini yitirir. Bu durum vagal yanıt nedeni ile aniden gelişen bradikardidir. Katılma nöbeti atakları genellikle 60 saniyeden kısa sürer, çocuk uyandığında yorgun haldedir ve dinlenmek ister. Kansızlığı olan çocuklarda pallid katılma nöbetinin şiddeti daha yoğundur.

Çocuklarda pallit katılma nöbeti tedavisi : Pallid tipi katılma nöbetleri olan çocuk için genellikle herhangi bir tedavi gerekmez. Bu çocuklar ataklar dışında sağlıklıdır, zekaları normaldir ve durumun seyri iyidir.

Siyanotik katılma nöbeti nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda siyanotik katılma nöbeti nedenleri : Katılma nöbetlerinin % 65’i siyanotik (morarmalı) tiptedir. Nöbetlerin nadir olarak yeni doğan döneminde başladığı hakkında veriler mevcut ise de genellikle 6’ıncı aydan sonra ortaya çıkar. Siyanotik tipteki katılma nöbetlerini çoğunlukla uyaran bir etmen vardır. Siyanotik katılma nöbetlerini uyaran faktörler arasında acı, kızgınlık, korku gibi faktörler vardır.

Çocuklarda siyanotik katılma nöbeti belirtileri : Çocuğun ağlaması soluk verme (ekspirasyon) sırasında apne nöbeti ile kesilir. Çocuğun ağzı nöbet gelişirken açıktır ve deri rengi değişmeye başlar. Bu dönem nefes alma (inspirasyon) ile sonlanabileceği gibi siyanoz (morarma) derinleşerek ikincil oksijen yetmezliği bu duruma eklenebilir, tonus kaybı ve nadiren miyoklonik atımlar da bu duruma eşlik edebilir. Kısa süre de olsa olayın şiddetine bağlı nöbet sonrası bilinç bulanıklığı gelişebilir. Şiddetli ataklarda aşırı gerilim, çocuğun duruşunun yay şekli gibi olması kadar kasılma gelişebilir.

Siyanotik katılma nöbeti geçiren çocuk için ilk yardım yöntemi : Siyanotik katılma nöbeti sırasında aspirasyon (soluk borusuna yabancı cisim kaçağını) ve kafa travmasını önlemek için çocuk yan yatırılmalıdır. Nöbet nedeni ile serebral kan akımı azalacağı için çocuk dik olarak kucağa alınmalıdır.

Çocuklarda siyanotik katılma nöbeti tedavisi : Bu durum için aileye psikolojik destek vermek faydalı olur. Çocukta kansızlık söz konusu ise demir eksikliği için tedavi verilebilir. Antiepileptik ilaçların katılma nöbeti tedavisinde gereği yoktur. Çok şiddetli olgularda ve şiddetli atakları olan çocuklarda gerekli tedaviler uygulanabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Ateşli havale nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Konvülsiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Çocuklarda epilepsi hastalığı neden olur
  4. Çocuklarda beyin tümörü olur mu
  5. Absans nedir? Absans neden olur
  6. Çocuklarda bayılma (senkop) nedenleri ve tedavisi
  7. Epilepsi nöbetlerinde ilk yardım nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git