Ağrılar ve Tedavileri

Çocuklarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri rotavirüs enfeksiyonlarına bağlı ishallerdir.

Çocuklarda karın ağrısına neden olan hastalıklar

Çocuklarda karın ağrısının en önemli nedenlerinden biri rotavirüs enfeksiyonlarına bağlı ishal sorunlarıdır. Bu durum ile birlikte çocuklarda bulantı, kusma gaz problemi, kabızlık, özellikle bebeklerde kolik denilen gaz şikayetleri görülür.

Çocukların bazı besinleri çok fazla yemesi sonucu (şekerlemeler, çikolatalar gibi gıdalar) çok fazla tüketilir ise karın ağrısı olabilir. Ayrıca tavuk, balık gibi önceden kalmış gıdaların bozulmuş olması da çocuklarda karın ağrısına yol açabilir.

Çocuklarda apandisit iltihapları, mide bağırsak hastalıkları, safra kesesi problemleri, böbrek sorunları gibi sorunlar çocuklarda karın ağrısına sebep olabilir. Ayrıca çocuklarda psikolojik olarak karın ağrısı olabilir. Bazen bir şeylerden kaçmak isteyen çocuklar, okula veya ailenin gitmek istediği bir yere gitmek istemiyor ise karnım ağrıyor diyebilirler.

Çocuklarda hangi hastalıklar karın ağrısı yapar?

 1. İdrar yolları hastalıkları karın ağrısına neden olur mu? : Çok sık karnı ağrıyan çocuklarda idrar yolları sorunu olabilir. Çocuk sık sık idrar yapma ihtiyacı duyuyor, idrarını yaptıktan sonra yine çişim geldi diyor ise bu durumda idrar yolları ile ilgili bir problem (idrar torbası enfeksiyonları, idrar yolu iltihapları, üriner sistem enfeksiyonları, böbrek taşları gibi) durumlar söz konusu olabilir.
 2. Gaz sorunları karın ağrısına neden olur mu? : Özellikle bebeklerde kolik gazı genellikle 3 aylıktan daha küçük yaşta ağlama ile birlikte aralıklı olarak görülen karın ağrısı sebeplerinden biridir. Kolik ağrısı ani başlar ve saatler boyunca sürebilir.
 3. Apandisit karın ağrısına neden olur mu? : Apandisit (apandis iltihabı) çocukluk çağındaki en yaygın cerrahi işlem uygulanan, travmalar dışında akut karın ağrısı nedenlerindendir. 9-12 yaşlar arasında ve erkek çocuklarda daha sık görülür.
 4. Gıda zehirlenmesi karın ağrısına neden olur mu? : Tavuk, balık, mayonez, süt ile yapılan tatlılar, içinde krema bulunan tatlılar en sık gıda zehirlenmesine sebep olan gıdalardır ve gıda zehirlenmesi nedeni ile karın ağrısı, kusma, ishal gibi durumlar da görülebilir. Çocuk besini yedikten 2 saat veya 2 gün sonra bu bulgular ortaya çıkabilir.
 5. Bağırsak tıkanması karın ağrısına neden olur mu? : Bağırsak tıkanıklığı genellikle acillik arz eden karın ağrısı sebeplerinden biridir. Bağırsak tıkanması sorunu olan çocukta karın ağrısına sarı-yeşil safralı kusma, karın şişkinliği, gaz ve dışkılama zorluğu gibi belirtiler de eşlik eder.
 6. Mide ülseri karın ağrısına neden olur mu? : Mide kısmında ağrı, yanma gibi şikayetlerin yanı sıra sabah ve gece karın ağrısı daha şiddetli hissedilebilir.
 7. Gastroözofageal reflü karın ağrısına neden olur mu? : Reflü genellikle yemek borusu ile mide arasında ağrıya sebep olur ve bu ağrılara kusma da eşlik edebilir.
 8. Hepatit karın ağrısına neden olur mu? : Hepatit genellikle virüslerden meydana gelir ve karın ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma, sarılık gibi şikayetler ile kendini gösterebilir.
 9. Kadın hastalıklarına bağlı karın ağrısı olur mu? : Ergenlik çağına gelmiş kızlarda adet dönemine bağlı karın ağrıları ve yumurtlama dönemi ağrıları olabilir. Bazen vajinal mantar enfeksiyonlarına bağlı da kız çocuklarında karın ağrıları olabilir.
 10. Stres karın ağrısına neden olur mu? : Tekrarlayan karın ağrısı sendromu en sık 10-12 yaşları arasında ve kızlarda daha sık görülür ve bu çocuklar daha çok stresli durumlar sonrası doktora başvururlar.
 11. Psikolojik sebepler karın ağrısına neden olur mu? : Çocuklar psikolojik olarak da karın ağrısı olduğunu söyleyebilirler. Psikolojik karın ağrısı olan çocuk, karnının neresinde ağrı olduğunu tarif edemez ve genel durumu daha iyidir.
 12. Karın ağrısına neden olan diğer hastalıklar : Karın ağrısının birçok nedeni vardır. Örneğin kolon (bağırsak) polipleri, pankreatit (pankreas iltihabı), intaraabdominal kitleler, portal hipertansiyon, meckel divertikülü, pilor stenozu, intestinal obstrüksiyon, inkarsere herni, malrotasyon ve volvulus, sarılık, gastrointestinal sistem kanamaları, irritabl bağırsak sendromu, besin alerjileri, bağırsak enfeksiyonları, kabızlık, ishal, ailevi Akdeniz ateşi hastalığı, Crohn hastalığı, Çölyak hastalığı, bağırsak kurtları, bağırsak mantarları, ülseratif kolit gibi kronik hastalıklar da karın ağrısı nedenleri arasındadır.

Çocuklarda hangi yiyecekler karın ağrısına neden olur?

Çocukların çok sevdiği şekerler, çikolatalar, gazlı içeceklerin çok fazla tüketilmesi, kızartmalar, mayonezli yiyecekler, tavuklu yemeklerin uzun süre durması nedeni ile bakterilere bağlı çocuklarda karın ağrısı olabilir.

Çocukların yediği gıdaları mümkün olduğunca taze hazırlamak, gazlı içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve suları vermek, ayran olarak vermek daha doğru olur. Yine çocukların çikolatalar, şekerlemeler, bisküviler gibi besinlerden mümkün olduğunca daha seyrek tüketmesi de önemlidir.

Çocuklarda karın ağrısının nedeni nasıl anlaşılır?

Çocuklarda ani başlayan karın ağrılarında beraberinde bulantı, kusma var ise 6-12 saat geçmesine rağmen karın ağrısı geçmiyor ise çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Çocuklardaki karın ağrısı tanısı, doktorun yapacağı iyi bir fizik muayenede karın içerisindeki hangi organın tutulmuş olabileceğine dair bilgi verecektir.

Muayeneden alınan bilgiye göre gerekli kan testleri, idrar testleri ve gerekir ise ultrason, akciğer grafisi, karın bölgesi grafisi, bilgisayarlı tomografi istenebilir. Çok gereken durumlarda endoskopik yöntemler de kullanılabilir. Bu veriler doğrultusunda karın ağrısının tedavi planı yapılır. 

Çocuklarda karın ağrısı nasıl teşhis edilir

Çocuklarda karın ağrısı nasıl teşhis edilir

Karın ağrısı olan çocuğa evde neler yapılabilir?

Karın ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma, ishal, ateş yüksekliği gibi şikayetler de var ise çocuğun durumunu önemsemek gerekir fakat bu ağrı çok şiddetli değil ise, gazdan ya da yediği bir şeyden kaynaklanan bir ağrı ise çok sıcak olmayan bir sıcak su torbasının bir havluya sarılarak çocuğun karnına konulması, ayaklarının sıcak tutulması, çocuğun bağırsak bölgesinin karnın üzerinden sağdan sola masaj yapılması fayda sağlayabilir.

Çocukların karnı ağrıdığında sıcak su torbası ve masaj gibi yöntemler bebeklerin gaz sancılarında fayda sağlayabileceği gibi, daha ciddi sorunlardan veya hastalıklardan kaynaklanan karın ağrılarında bu yöntemi uygulamak doğru olmayabilir, çünkü karın ağrısı bu yöntemler ile azalır ise hastalığın teşhisi de gecikir.

Bu tür durumlar göz önünde bulundurulmalı ve sık sık karnı ağrıyan veya şiddetli karnı ağrıyan çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Bu yöntemler her ne kadar evde uygulanabilse de enfeksiyonlar ile ilgili karın ağrılarında da sıcak kompresler uygulamak doğru olmaz.

Çocuklarda karın ağrısı tedavisi

Çocuk karın ağrısı şikayeti ile doktora götürüldüğünde doktorun bunu dikkate alması gereklidir. Tedavi planı yapılmadan önce çocuğun psikolojik durumunun göz önünde bulundurulması önemlidir fakat karın ağrısını psikolojik deyip geçiştirmeden önce çocuğun genel durumunun da dikkate alınması gerekir.

Doktor, çocuğun karın ağrısının nedeni belli olduktan sonra nedene yönelik ilaç tedavileri, serum tedavileri veya gereken durumlarda cerrahi tedavi uygulanması gerekli uygulamayı yapacak ya da gerekli bilgiyi aileye verecektir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda ülseratif kolit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda apandisit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda irritabl bağırsak sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Çocuklarda galaktozemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 7. Giardiyazis nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git