Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Kansızlık Neden Olur?

Kansızlık, her yaşta görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu genelde anne sütü ile beslenme bebek ilk doğduğu aylar olur.

Çocuklarda kansızlık nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kansızlık, her yaşta görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu genelde anne sütü ile beslenme bebek ilk doğduğu aylar olur. Fakat bu beslenme süreci çoğu bebeklerde 6 ay bile sürmez. Çocuklarda beslenme çok önemli bir gerçektir. Anne sütü ya da inek sütü yaklaşık aynı demir içeriğine sahip olmasına rağmen, anne sütündeki demirin çok daha faydalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle anne sütü ile en az 6 ay veya 1-2 yaşına kadar beslenen bebeklerin kansızlık sorununu daha az olur.

Aynı zamanda bebeğin anne sütüne ek olarak 6’ıncı aydan sonra demir oranı yüksek besinler ile beslenmesi önemlidir. Ayrıca erken doğan veya yeterli gelişmeden doğan bebekler daha hızlı gelişim yaşadığından demir eksikliği başlar. Bu nedenle 6’ıncı aydan sonra bu bebeklerde kansızlığın önlenebilmesi için az miktarlarda 1-2 mg-kg demir ilacı takviyesi verilebilir. Daha büyük çocuklarda genellikle hazır gıdalara yatkınlık söz konusu olduğundan okul çağındaki çocuklarda da kansızlık görülmektedir.

Genç kızlardaki çok zayıf kalma çabası yanlış ve bilinçsiz diyet yapma özentisi ve hazır yemeklere düşkünlük ve erkek çocuklarında çok fazla ekmek arası, hamburger, cips ve kola, gazoz gibi içecekler ve yiyecekler ile beslenme alışkanlığı ve fazla baklagiller, yeşillik yememeleri et ve balık, ciğer gibi yiyeceklerin fazla yenmemesi kansızlığı tetikler. Ayrıca köylerde bile artık tarhana çorbası, bulgur pilavının fazla tüketilmemesi de kansızlık şikayetlerini artırmaktadır. Kansızlık demir eksikliğine bağlı ise bu durum mutlaka bir hematoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir. Özellikle bebeklerde ilk 6 ay ve 2 yaş arası büyüme yaşları olduğundan demir eksikliği anemisi ortaya çıkar. Ergenlik çağında da demir eksikliği görülebilir. Ergenlik döneminde kızlarda adet kanamasının başlaması sebebiyle kansızlık daha sık görülür.

Kansızlık nedenleri

Kansızlık nedenleri

Çocuklarda kansızlık belirtileri

Bazı çocuklarda ilaç kullanımınında kansızlığa sebep olduğu bilinmektedir. Çocuklarda sık geçirilen kronik hastalıkların veya enfeksiyonların kansızlık yaptığı bilinmektedir. Çocuklardaki kansızlık belirtileri de büyükler ile yaklaşık aynıdır. Bu durum süt çocuklarında huzursuzluk, uykusuzluk, davranış bozukluğu, iştahsızlık, uykuya eğilim olarak görülür iken, daha büyük çocuklarda yorgunluk, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı, yüzde solukluk, kulak çınlaması, iştahsızlık, kilo alamama, kalp çarpıntısı, kil ve toprak yeme, çabuk yorulma, nefes almada zorluk gibi bir takım şikayetler görülmekte ve kansızlık ile beraber lenf bezlerinde karaciğer ve dalak büyümesi de saptanır ise çocuk mutlaka bir hematoloji uzmanı tarafından incelenmelidir.

Kansızlık belirtileri

Kansızlık belirtileri

Kansızlık ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda talasemi nedenleri ve tedavisi
  2. Kansızlık (anemi) tedavisi
  3. Kansızlık (anemi) nedir
  4. Kansızlık (anemi) belirtileri
  5. Kansızlık (anemi) teşhisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git