Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocukların Kalbinde Üfürüm Neden Olur?

Kalp üfürümü teknik olarak basit bir ifade ile kalp vuruları arasındaki bir sestir. Doktorunuz kalbi dinlerken lub-dub, lub-dub, lub-dub şeklinde kalp seslerini duyar.

Çocuklarda kalpte üfürüm nedir?

Kalp üfürümü teknik olarak basit bir ifade ile kalp vuruları arasındaki bir sestir. Doktorunuz kalbi dinlerken lub-dub, lub-dub, lub-dub şeklinde kalp seslerini duyar. Sıklıkla bu lub ile dub ve dub ile lub arasındaki boşluk sessizdir. Eğer bu boşluklarda herhangi bir ses duyulur ise üfürüm olarak adlandırılır.

Üfürüm kelimesi aileyi heyecanlandırsa da, üfürümler çocuklarda son derece yaygındır ve çoğunlukla normaldir. Bu üfürümlere çoğu kez masum üfürüm denir ve basitçe kanın kalp içindeki akışı sırasında ortaya çıkarlar.

Masum üfürümler genellikle ateşli hastalıklar sırasında veya hiç bir neden olmadan meydana çıkabilen şiddeti düşük müzikal karakterlerdeki seslerdir. İki ile sekiz yaş arasındaki çocukların en az yüzde ellisinde masum üfürüm duyulabilir.

Bununla birlikte ilk altı ay içinde duyulan üfürümler genellikle masum değildir ve çocuk kalp hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Çocukların kalbinde üfürüm belirtileri

Çocuklarda kalp üfürümü belirtileri

Çocuklarda kalp üfürümü belirtileri

 1. Kalpte üfürüm genelde bir hastalık olarak algılanmakla birlikte, aslında üfürüm bir muayene bulgusudur.
 2. Kalpte üfürüm doktorun muayene sırasında duyduğu kalbin normal seslerinden farklı bir sestir.
 3. Üfürüm bir kalp hastalığına işaret edebilir ya da masum üfürüm olabilir.
 4. Kalp hastalığına ait üfürümlerde hastalığın diğer belirtileri tanıda yardımcı olur.
 5. Bebeğiniz derisindeki renk değişikliği (maviye dönme), solunumu ve beslenme güçlükleri açısından gözlem altında tutulmalıdır.
 6. Büyük çocuklarda kalp hastalığı belirtileri arasında yorgunluk, sık hastalanma, kalp hastalıklarına bağlı renk değişimleri (morarma) gibi belirtiler görülebilir.

Kalp üfürümlerinin nedeni nasıl teşhis edilir?

Çocuklarda kalpte üfürüm doktor muayenesinde kalbin dinlenmesi esnasında duyulan sesler ile teşhis edilir. Çocuğun standart muayeneleri yapılırken çocuğun gelişiminde bir anormallik yok ve üfürümün masum üfürüm olduğu ve sonradan çıkan bir üfürüm olduğu söz konusu ise emin olunması için akciğer filmi, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) gibi tetkikler yapılabilir. 

Bu durumu çocuğu takip eden doktor izleyebilir fakat çocuktaki üfürümün kesin nedenini öğrenmek için çocuk kardiyoloji uzmanına gitmek ve daha derin tetkikler yaptırmak gerekebilir. Gereken tetkikler yapıldıktan sonra cidi bir kalp hastalığı var ise tedavi ve takip hastalığa göre planlanır. 

Çocuklarda kalp üfürümü tedavisi

Çocuklarda üfürümler masum üfürüm ise hiç bir tedavi ve takibe gerek duyulmaz iken, bu üfürümler genellikle sekiz yaş civarında kendiliğinden düzelirler.

Masum üfürümlerde çocuğun yaşantısında herhangi bir kısıtlama yapmaya gerek yoktur fakat hastalığa ait üfürümler devam eder ise hastalık acil tedavi gerektirebilir ya da gerektirmeyebilir. Çocuklardaki üfürüm tedavisinde bu bulgunun tedavisi değil sebep olan hastalığın tedavisi yapılır.

Örneğin kalp deliği nedeni ile üfürüm duyuluyor ise deliğin ameliyat ile kapatılmasından sonra üfürüm sorunu da ortadan kalkar. Eğer üfürüm damar darlığından kaynaklanıyor ise balon tedavisi ile damar açıldıktan sonra üfürüm tam olarak geçmese bile azalır.

Çocukların kalbindeki üfürüm sorununda önemli olan hastalığın takibinin yapılmasıdır.

Kalp üfürümleri çocuklara zarar verir mi?

Çocuklardaki üfürümlerin geneli masum üfürümlerdir fakat üfürüm herhangi bir kalp hastalığına bağlı oluşuyor ise hastalığın ciddiyetine göre tehlike yaratabilir.

Çocuklarda yaş guruplarına göre üfürümün bir kalp hastalığı olabileceğini düşündürmesi söz konusu olabilir.

Örneğin yeni doğan bir bebekte bazen kalp hastalığı ciddi bile olsa üfürüm duyulmayabilir. Kalpte üfürüm daha çok süt çocuklarında veya daha büyük çocuklarda muayene bulgusu olabilir. Çocuklarda kalpte üfürüm sorununda hastalığın ciddiyetine göre zamana bırakılabilir ya da acil tedavi edilmesi gerekebilir.

Çocuklarda masum üfürümler neden olur?

Masum üfürümler herhangi bir hastalık olmadan da duyulan üfürümlerdir. İki ile sekiz yaş arasındaki çocuklarda % 50-70 arasında duyulabilen üfürümlerdir. Masum üfürümlerin genelde kalbe zararları olmadığı gibi herhangi bir tedavi veya takibi gerekmez.

Masum üfürümü olan çocuklar zorlanmadan spor yapabilir ve sporcu, yarışmacı olabilirler fakat önemli olan nokta üfürümün masum mu, bir kalp hastalığına bağlı mı yoksa başka bir sistemik hastalığın bulgusu mu bunların doğru tanınması gerekir.

Masum üfürüm çocuklarda belli bir nedene bağlı olmadan da çocuklarda duyulabilir. Örneğin geçirilen herhangi bir ağır travmaya bağlı durumlarda, gribal enfeksiyonlarda, soğuk algınlığında, heyecanlanma anında, çocuk koştuktan sonra gibi benzeri durumlarda şiddeti hafif olan ve çocuğun gelişiminde anormallik olmayan üfürümler genelde masum üfürümlerdir. 

Kalbinde üfürüm olan çocuklarda nelere dikkat etmeli?

 1. Çocuklarda kalpte üfürüm bir muayene bulgusudur ve üfürüm duyulduğunda ailenin haberi olması önemlidir.
 2. Üfürümün masum ya da bir hastalığa bağlı olup olmadığını anlamak amacı ile çocuk kardiyoloğuna başvurmak ve üfürümün önemli bir üfürüm mü yoksa masum üfürüm mü olup olmadığını anlamak gerekir.
 3. Üfürümün teşhisi konulduktan sonra üfürüm masum üfürüm ise çocuğun hayatında herhangi bir kısıtlama gerekmez ve her türlü spor ve yarışma gibi aktivitelere katılabilir ve normal sağlıklı çocuklar gibi günlük yaşantısına devam edebilir.
 4. Üfürüm başka bir kalp hastalığına veya sistemik bir hastalığa bağlı gelişmiş ise neden olan faktöre göre tedavisi ve takbibi gerekir ve altta yatan hastalığın tipine göre gerekli olan önlemler çocuğun doktoruna mutlaka sorulmalıdır.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda infektif endokardit nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği nedenleri ve tedavisi
 5. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları neden olur
 6. Çocuklarda aritmi nedenleri ve tedavisi
 7. Hipoplastik sol kalp sendromu nedenleri ve tedavisi

73 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 09:38

  Bende önceden de vardı ama 6 senedir pek önemsemedim.. doktora gittim biri kapakçık gevşek dedi, biri çarpıntı üfürüm var dedi biri hiç bişi yok dedi. her defasında ilaçlar değişti dozu arttı ama bir iyileşme olmadı bende bıraktım artık. şimdi çarpıntıdan ölüyom canım yanıyor çok fazla.

 2. Avatar

  Sağlık Ocağım

  30 Eylül 2013 at 09:45

  Öncelikle geçmiş olsun. Bir an önce kalp hastalıklarına gidip bazı tetkiklerde bulunmanızı öneriyorum.

 3. Avatar

  Adsız

  26 Kasım 2014 at 15:44

  Kalbimde uferme var diolar bazi doktirlarda yok diyor sporcuyum en ufak bi rahatsızlık duymuyorum sizce ne olabikir

 4. Avatar

  Adsız

  26 Kasım 2014 at 15:55

  kalpte ufurme var dediler
  ama bazilari yok dio sporcuyum hiv bi arı yada sıkışma hissetmiyorum

  • Avatar

   Adsız

   26 Kasım 2014 at 18:38

   Kalpte üfürüm dönem, dönem olan bir hastalık olduğu için geçici oluyor. Hangi aralıklar ile doktora gitmiştin? şu linkten http://www.saglikocagim.org/2012/08/ailevi-akdeniz-atesinin-nedenleri.html fmf hastalığını bir oku derim.

  • Avatar

   Hanife kamber

   18 Şubat 2017 at 15:42

   Torunum 2300gr dogdu kalbinde üfürüm oldugu ògrenildi. Çocuk kardolojide muayeleri yapildi 1ay sonra konrolunde isvec peyniri adi verilen sekilde onarimin basladigi goruldu.3 ay sonra ayni sekilde kaldigini doktoru soyledi buyumede yok kuculmede. Bu üfürüm masum üfürüm müdür.6ay sonraya tekrar kontrol vermis doktoru. tsklr
   .

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    19 Şubat 2017 at 13:27

    Bebekte kalp deliği görülmüş olmalı. Doğumsal kalp deliği ya da delikleri bir ya da biden fala kalp deliği şeklinde olabilir. Bazı kalp delikleri yaşamın ilk yıllarında kapanır ya da küçülür. Bazen de küçülür ancak kapanmaz ya da hiç kapanmaz, bu gibi bir durumda kapalı ya da açık ameliyatla kapatılması gerekir. Doktorunuzun İsveç peyniri görünüm dediği göz göz kapanma başlamış anlamında olabilir.

    Doktorunuzun önerdiği şekilde takipler önemlidir, bu sayede komplikasyon gelişmeden müdahalede bulunmak daha kolay olur.

    Sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  umut

  23 Mayıs 2016 at 22:35

  Benim de oğlum sekiz aylık daha kalbinde üfürüm ve kalbin diğer tarafta genişleme geri akım var dedi önemli değil dediddoktor yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2016 at 11:55

   Çocuklarda görülen kalp delileri belli bir dönem takip edilme sürecine bırakılır. Çünkü çocuklarda kalp delikleri belli bir süreye kadar kendiliğinden kapanabilir. Kalp delikleri tipine ve derecesine göre değerlendirilir. Doktorunuz deliğin tipini ve derecesini bilmektedir ve size korkulacak bir durum olmadığını söylemiş, bu nedenle çok fazla panik yapmanıza gerek yok.

   Çoğun ve kendi beslenmenizde sağlıklı besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Çocuğun enfeksiyonlara karşı bir süre korunması doğru olur. Çocuğun ağız ve diş temizliği dikkat edilmelidir. Çocuk sigara dumanından korunmalıdır. Çocuğunuzun doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 6. Avatar

  Volkan

  19 Haziran 2016 at 22:44

  Oğlum 5 ayını doldurdu pusetinden yüzüztü düştü o an morardı ağlayamadı nefessiz kaldı 30 sn kadar bu ikidir böle oluyor doktora götürmedim netten baktım katılma nöbeti belirtileriyle aynı ama kalp üfürmesinde de morarma fln var yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 21:20

   – Küçük bir bebeğin düşmesi sonucu düştüğü anda ağlarken morarması korktuğu için olabilir, ancak bu durum tekrarlıyor ise düşmesi ile ilgili bir problem oluşmuş olabilir. Yüzüstü düşmesi durumunda kalp ile ilgili bir travma almış olabilir.

   – Bir doktora götürmenizde fayda var.

   – Katılma nöbeti çocukların yaklaşık % 5’inde görülebilir. Genellikle 6 ay ile 6 yaş arasında görülen katılma nöbetlerinin sıklığı değişiklik gösterir. Katılma nöbetlerinin sıklığı günde birkaç kez ya da birkaç ayda bir şeklinde olabilir. Katılma nöbetleri aynı ailede birden fazla kişide görülebilir.

   – Alttaki linkten katılma nöbeti hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/cocuklarda-katilma-nobeti-nedenleri-tipleri/

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  Burak

  27 Haziran 2016 at 20:34

  19 günlük bebegim var çok hızlı nefes alıp veriyor. Bu normal mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 14:26

   Özellikle erken doğan bebeklerde yaşamın ilk günlerinde düzensiz solunum (nefes alıp verme) olabilir. Bebeklerde hızlı solunum zatürre belirtisi de olabilir. Kalp ile ilgili bir problem olabilir. nekrozitan enterokolit olarak bilinen bir durumda bebeklerde hızlı solunum olabilir.

   Bebeğin rahat nefes alıp verebilmesi için bebeğin yattığı yatağın içinde ve etrafında çok fazla ıvır zıvır olmamalıdır, yatağın çok yumuşak olmaması ve bebeğin gömülmemesi gerekir, aşırı örtülmemesi gerekir.

   Doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 8. Avatar

  Adsız

  13 Temmuz 2016 at 01:15

  13 aylık oğlumun kalbinde yüksek ateş sebebiyle üfürme duyuldu dr ateşten kaynaklı geçicidir ama yine de kardiyoloji dr na götürün dedi bizde götürdük ve kalbinde 2 tane delik olduğunu fakat küçük ve tamamen zararsız olduğunu kesinlikle hayatını ileriki yaşlarında da etkilemeyeceğini söyledi ama eşim ve ben içimiz rahat değil ne yapmalıyız bu durumda daha başka yerlere götürmelimiyiz ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 02:10

   Küçük kalp delikleri çocuklarda genellikle doğumsal kalp delikleridir. Küçük kalp delikleri belli aralıklar ile 6 ayda bir ya da yılda bir takip sürecine bırakılır ve büyüme gösterir ise 4-5 yaşlarında ya da 17’li yaşlarda kapatılabilir.

   Çocuğun sık sık ateşlenmesi oluyor ise romatizmal ateş bakımından çocuğun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Tekrar iyi bir kardiyoloji cerrahına gitmek sizi rahatlatabilir.

   Doğumsal kalp deliklerinin ileri yaşlarda sıkıntı verip vermeyeceğine şimdiden karar vermek zordur, çünkü bunu zaman sürecinde yapılan takipler gösterir genellikle.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 9. Avatar

  duman

  18 Ağustos 2016 at 14:54

  merhaba;
  15 günlük erkek çocuğumuz var meme emerken ses çıkartıyor bununla ilgili nasıl yarımcı olursunuz.
  teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 01:35

   Bebeklerin emerken çıkardığı sesler tabii ki önemlidir, fakat nasıl bir ses çıkardığı hakkında net bir anlatımda bulunmamışsınız.

   Bazen bebekler memeyi iyi kavrayamadıkları için cuk cuk şeklinde sesler çıkarabilirler. Bu durumda sizin emzirme pozisyonunuz da önemlidir.

   Meme ucu küçük olan anneler bebeklerini emzirirken bu tür sesler bebek memeyi düzgün alamadığı içi duyulabilir.

   Bazı bebekler 2-3 aylık olana kadar emmeyi öğrenmek de güçlük çekebilirler ve buna bağlı da sesler gelebilir.

   Bazı bebekler gizli damak yarıklarından ya da dil kökü bağlarından kaynaklanan emzirme sırasında farklı sesler çıkabilir.

   Hırıltılı bir nefes geliyor ise bu durum solunum yolları sorunu veya kalp ile ilgili bir sorun olabilir.

   Emme güçlüğü çekiyor ve yutkunamıyor ise bu durum doğumsal kas sorunları veya nörolojik sorunlar ile ilgili olabilir.

   Yani bu durum çıkardığı sesin şekline bağlı değişebilir.

   Bu durumu çocuk doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Bebek beslenmesi nasıl olmalı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/bebek-beslenmesi-nasil-olmali-bebek-ve-beslenme/

   http://www.saglikocagim.net/bebek-nasil-emzirilir-emzirme-sorunlari/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 10. Avatar

  Tuğba

  27 Ağustos 2016 at 13:49

  23 günlük bebeğim var ilk muayenede kalbinde üfürüm olduğu söylendi ertesi gün ekg çekildi ve bir sene sonra muayne istendi kizimla ben giremedim dolayısıyla bilgi alamadım şuan önemli mi ciddi bir durum var mı bilgi verir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 13:43

   Yeni doğan döneminde kalp üfürümü olabilir.

   Kalp üfürümleri çocuklarda masum üfürümler veya bir nedene bağlı üfürümler şeklinde değerlendirilir.

   Doktor bir yıl sonra kontrol istemiş ise bu durum masum üfürüm olabilir.

   Doktor kontrolünüz ihmal edilmemelidir.

   Fakat çocukta morarma, nefes darlığı, emme güçlüğü, gelişme geriliği, sık sık akciğer enfeksiyonu geçirme gibi problemler başlar veya bunlardan 1-2’si olur ise tekrar kardiyoloji doktoruna gitmeniz ve ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesi uygun olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 11. Avatar

  Başak tugba

  29 Eylül 2016 at 16:33

  Benim 1 yaşında yigenim var doktora götürdük üfürüm var kardiyolojiye götürün kalbi delik olabilir dedi. Çocukta çok hırıltı var öksürük var sizce kalbi delik midir??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 15:04

   Kalbinde delik olabilir veya akciğerler ile ilgili bir durum da olabilir.

   Kardiyolojiye gitmeniz doğru olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  SİBEL ÇELİK

  5 Ekim 2016 at 11:42

  MERHABA YENİDOĞDUĞUNDA KIZIMIN KALBİNDE ÜFÜRME VAR DEDİLER COCUK KARDİYOLOJİ GÖRDÜ BİRŞEY YOK DEDİ. FAKAT BİR DAHA KONTROL EDİLMEDİ AĞLARKEN SESİ GİDİYOR 25 – 30 SN GELMİYOR BUNDAN KAYNAKLANIR MI TEKRAR ÜFÜRME İÇİN KARDİYOLOKA GÖTÜRMELİMİYİM ?? TEŞEKKÜR EDERİM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 16:28

   Sadece muayene etmek yeterli olmayabilir, ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesi de önemlidir. Muayene ile kalp deliğini anlamaları kolay değildir.

   1-5 yaşları arasındaki çocuklarda katılma nöbeti olarak tanımlanan ve nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumda da çocuk ağlarken nefesi, sesi kesilir, dudakları morarır, rengi soluklaşır ve çocuk kendini arkaya doğru atar. Katılma nöbetinin diğer bir nedeni de demir eksikliği anemisidir, bu nedenle bu durum için bir kan testi yapılmasında ve dahiliye doktoruna gitmenizde fayda var fakat katılma nöbetinin nedeni anemi değil ise nöroloji doktoruna gitmek gerekir.

   Belki çocuğunuzda bu tür bir durum olabilir fakat bu durum 6 aylıktan küçük çocuklarda çok fazla görülmeyen bir durumdur, bu nedenle çocuğunuzun şimdi kaç aylık olduğu da önemlidir.

   Katılma nöbeti hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/cocuklarda-katilma-nobeti-nedenleri-tipleri/

   Yenidoğan döneminde kalpte üfürüm çok sık karşılaşılan bir durumdur ve bu üfürümlerin geneli masum üfürümler olarak adlandırılır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    SİBEL ÇELİK

    7 Ekim 2016 at 13:40

    cok tesekkürler önerileriniz için
    … 🙂

 13. Avatar

  Lina

  11 Ekim 2016 at 23:48

  Meraba 35 günlük kiz yegenim var kalbinde 2 delik ve üfürüm var deligin biri kapanmis ve dr deyisi 2. Derece akciger damarinda daralma var ciddi bisey midr bu korkuyoruz .Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:12

   Çocuklarda doğumsal kalp deliği tek ve küçük olduğunda genellikle kendiliğinden kapanabilir fakat iki kalp deliği olduğunda kapanmayabilir.

   Akciğer damarında daralma (pulmoner stenoz) nedeni ile ameliyat gerekebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 14. Avatar

  adsız

  4 Kasım 2016 at 15:34

  Merhaba kızım 5 yaşında doğduğunda çocuk doktorumuz kalbinde çok hafif üfürüm duymuştu bizde çocuk kardiyolojisinde bütün tetkiklerini yaptırdık doktor kalbine çok hafif bir lif(şuanda söylediğini tam hatırlayamadım)değiyor dedi.ama hiç bir sorun yok büyüdüğünde sporcu bile olabilir ama isterseniz ilk okula başladığında 7 yaşında tekrar bir kardiyolağa götürebilirsiniz içiniz rahat etsin demişti.bugün hastalandi bademciklerinden çocuk doktoru muayene ederken üfürüm duyuyorum hafif dedi kardiyoloğa gidin isterseniz dedi bizde küçükten gitmiştik dedik ozaman gerek yok dedi endişelenmeli miyiz? kısmetse 7 yaşında zaten gitmeyi düşünüyoruz acaba ozamana kadar beklemeyelim mi?teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 01:09

   Bademciklerin şişmesine bağlı, boğaz enfeksiyonuna bağlı kalp üfürümleri duyulabilir, ancak üst solunum yolu enfeksiyonları endokardit gelişmesine neden olabilir (özellikle kalp fonksiyonlarında sorun olan çocuklarda).

   Normalde doğumsal kalp deliği olan çocuklarda yılda bir gibi kardiyolojik takip gerekir.

   En son kardiyoljik muayene 1 yılı geçti ise kardiyolojik muyane olması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 15. Avatar

  songül

  10 Kasım 2016 at 14:36

  Merhaba üç yaşında kızım 36 haftalık doğdu kalbinde ufurüm var dediler götürdük doktora bir yaşında kapanacak dedi kontrole gelecek bir yaşında dediler gittik kapanmış dedi şimdi 3 yaşında tekrar ufurüm duyuldu Kalbin de neden olmuş olabilir lütfen yardımcı olurmusunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 12:48

   Kalp deliği tam kapanmamış olabilir ya da bu süreçte başka bir kalp sorunu gelişmiş olabilir. Kardiyoloji uzmanına tekrar gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 16. Avatar

  cumhur

  15 Kasım 2016 at 14:52

  7 yasinda kizim var doktor ufuruk var dedi profoser getirdik muane etti duzelir dede ama duzelmedi ucreti aldi sadece basindan saldi ne yapmamiz nasil bir onlem almamiz gerekiyo bi yardimci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 13:57

   Bu yaşlardaki çocuklarda doğumsal kalp deliklerine bağlı veya masum üfürümler denilen üfürümler olabilir ve bunlar çocuk büyüdükçe kendiliğinden de geçebilir.

   Fakat kalp üfürümlerinin altında yatan başka sistemik, romatolojik, endokrinolojik hastalıklar, enfeksiyonlara bağlı, vitamin ve mineral eksiklikleri de olabilir.

   Çocuk bu durumdan ciddi şekilde etkileniyor ise endokrinoloji veya romatoloji bölümünde bu durumun altında yatan bir neden var ise araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Avatar

  Ecem naz

  16 Kasım 2016 at 17:45

  Iyi gunler 5 yasinda oglum var dun doktora goturumustum kalbinde hafif sekilde ufurum var dedi masaalh cocugumun keyfi yerinde bic bir problemi yok allaha sukur bir kac gune cocuk kardiyoloji ye gidicez ama yine de bi anne olarak korkuyorum cevap verirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 11:23

   Çocuklarda kalp üfürümleri geçirdiği ateşli bir hastalık nedeni ile olabilir, doğumsal kalp deliği nedeni ile olabilir, alerjik sorunlar nedeni ile olabilir, nezle, grip gibi hastalıklar sonrası, romatizmal hastalıklar nedeni ile olabilir.

   Kardiyolojik muayene önemlidir, fakat bu durum masum üfürümlerden de olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 18. Avatar

  Ozlem

  18 Kasım 2016 at 13:01

  Oğlum sekiz aylık sağlık ocağında daha küçükken küçük üfürum olduğu kayıt edilmiş ve şuan genzindeki hırıltı olduğu için sağlık ocağına goturdugumde kalbinde net duyulan üfürum olduğunu söyledi ve hemen kardiyoloji doktoruna goturdum kalbinin bitarafi biraz daha büyük olduğunu ve 6 m delik olduğunu söyledi bir ay sonra tekrar gitmemeizi istedi ama benim size sormak istediğim daha ufakken kayıt edilen ufuruk te şuana kadar büyüme olduğu için mi ses biraz daha fazla doktora gorunmemi istediler acaba kapanabilirmi ameliyat yerine ilaç tedavisi varmı bunları cvp larsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 11:17

   Kalp delikleri çocuklarda doğumsal kalp delikleri şeklinde olur.

   Küçükken de bir kardiyoloji doktoru tarafından bu üfürümün değerlendirilmesi doğru olurdu.

   Evet delik kapanmadığına göre büyümüş olabilir ve kalpteki delik büyüdükçe ek komplikasyonlar (yani ek bozukluklar) ortaya çıkar ve çocuğun şikayetleri artar.

   Çocuğun yaşına göre değişmekle birlikte kendi kendine kapanabilir, fakat başka bozukluklar oluşmuş ise hem bunların tedavisi için hem de deliğin kapatılması için ameliyat gerekebilir.

   Doktor kontrolü ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 19. Avatar

  Nevin

  22 Kasım 2016 at 00:14

  Bir ay önce 12 yaşındaki oğlumu ve 9 yaşındaki kızımı çocuk dr kontrole götürdüğümde oğlumu kalp dr yönlendirdi,üfürüm teşhisi kondu,simdi de kızıma sağlık raporu almak için dr gittik ayni dr kalp dr yolladı ,randevu aldk,bir ay da ne değişti hic bir anlam veremedim ..lütfen bilgi verirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 23:56

   Çocuklarda doğumsal kalp deliği olabilir ve buna bağlı olarak kalp üfürümü duyulmuş olabilir.

   Son zamanlarda çocuklarınız gribal enfeksiyon, soğuk algınlığı gibi bir hastalık geçirmiş ise kalp üfürümleri bu durumlara bağlı da duyulabilir.

   Kardiyolojik muayenenin ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 20. Avatar

  ahmet yıldız

  10 Aralık 2016 at 09:59

  Merhabalar.benim çocuğuma küçükken üfürüm var dediler.ilaç falan vermediler büyüyünce geçer dediler.şuanda 13 yaşında ve kalbi pıt pıt pıt diye hızlı hızlı atıyo elinizi koyunca sanki birisi vuruyor o derece ne yapmam lazım şuanda 13 yaşında?yardım ederseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 10:17

   Doğumsal kalp delikleri büyük değil ise belli aralıklar ile takip edilerek belli yaşa kadar kendisinin kapanıp kapanmayacağı beklenir.

   Eğer uzun zamandır (1-2 yıl gibi) hiç kardiyolojik muayeneden geçmemiş ise çocuğunuz, en kısa zamanda bir kardiyoloji doktoruna götürmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  ozden

  14 Aralık 2016 at 09:51

  Benım kızım bır yasına gırecek kalbınde üfürüm var dediler şuan kızım 5 aylık gıbı duruyor doktor gelısım gerılıgı olduğunu söyledi kalbınden kaynaklana bılır mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 18:44

   Evet doğumsal kalp deliği ve diğer doğumsal kalp hastalıkları gelişme geriliğine neden olur.

   Kardiyolojik muayene ve tetkikler ihmal edilmemelidir.

   Ayrıca kalp üfürümüne neden olan başka hastalıklar da olabilir ve bu hastalıklardan bazıları da gelişme geriliğine yol açabilir.

   Vitamin eksiklikleri kalp ritmini bozarak üfürüme neden olabilir ve vitamin eksiklikleri gelişme geriliğine neden olur.

   Bazı kas hastalıkları kalp ritmini bozarak üfürüm duyulmasına neden olabilir ve bunlarda gelişme geriliğine neden olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklar kalp ritmini bozarak kalp üfürümlerine neden olabilir ve yine sistemik hastalıklardan dolayı da gelişme geriliği görülebilir.

   Ciddi kansızlıklar veya bazı kan hastalıkları kalp ritmini bozar ve üfürüme neden olur, yine bu tür kan hastalıkları gelişme geriliğine neden olur.

   Tekrar kalp kontrolleri yapılmadı ise gecikmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  filiz

  14 Aralık 2016 at 14:11

  Merhabalar arkadasimin 4 yasinda kizi var vucudunda maviye benzer leke olustu ve dudaklarinda morarma olmustu. Dr gittiklerinde bu zamana kadar kalple ilgili bisi denilmemis. Grip oldugu icin götürdüğü dr kalbinde ufurum var hemen cocuk kardiyolaguna gitmelerini soylemis. Yarina afyona gidecekler ama yinede cok telaslaniyor. Ne olabilir…

 23. Avatar

  hatice kepenek

  16 Aralık 2016 at 14:12

  merhabalar 5 yaşinda oglum var. 2 yaşindayken ekg çekilmişti fonksiyonel üfürüm denildi suan oglum 5 yasinda halen üfürüm var ne zaman geçer ve ne kadar sıklıkta doktora götürmeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2016 at 23:00

   Masum üfürüm, kalpte herhangi bir bozukluk olmadan da duyulan üfürümdür ve bunlar fonksiyonel üfürüm olarak da adlandırılır.

   Fonksiyonel üfürümler aktivite sırasında, ateşli hastalıklarda, çok heyecanlı durumlarda şiddetli duyulabilir.

   Bu tür durumlar çocuğun gelişiminde bir anormallik yoksa, çocuğun aşırı şikayetleri yoksa 1-2 yılda bir takip edilir genellikle. Eğer siz bir anormallik görüyorsanız çocuğunuzda ve en son kontrol 6 ayı geçtiyse kardiyolojik bir muayene faydalı olur.

   Fakat şimdiye kadar hiç kardiyolojik tetkikler yapılmadı ve sadece ekg çekilerek veya muayene ile duyulan üfürümden bahsediyorsanız kardiyolojik tetkiklerin (kalp ultrasonu, gerekli kan testleri gibi) en kısa zamanda yapılması daha uygun olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 24. Avatar

  Cemileyldik

  20 Aralık 2016 at 02:14

  Oğlum 4 yasında gözlerinin altı hafif kırmızı oluyor ve kafası çok terliyor doktora goturduk masum ufurum var zararsız dedi ama bu şikayetler geçmedi kalbinin yanından gelen hırıltıyı kafamı yasladıgımda duyabiliyordum başka bir kalp doktoruna gıtmelımıyım ama hem çok hareketli hem de çok zeki iştahıda iyi şüphelenmelımıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 14:23

   Çocuklarda masum üfürümler oldukça sık görülür, fakat kardiyolojik bazı tetkikler (kalp ultrasonu gibi) yapılmadı ise yapılmasında fayda vardır. Tiroid bezi hastalıklarına bağlı da bu tür durumlar olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  ali Öztürk

  13 Şubat 2017 at 17:01

  Merhabalar olum üç buçuk yaşında bademcikleriyle ve geniz eti . ateş şikayetleri yle doktora gittik bize çocuk kardigolojiye gidin kalpte ufürme var dedi bu hastalığına baglida olabilir dedi biraz korktuk yardimci olabilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 16:46

   Bademcikleri şişmiş veya iltihaplanmış ise ve bu durum viral ya da bakteriyel bir enfeksiyona bağlı gelişmiş ise kalp ritim bozukluğuna neden olarak üfürüm duyulmasına sebep olabilir. Fakat boğaz iltihaplanmaları kalp romatizmasına neden olabileceği için kardiyolojik muayene önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 26. Avatar

  Nagihan benni

  25 Şubat 2017 at 13:10

  Yegenim 14 yasinda kalpte ufurum duyuldu cocuk kardiyoloji icin daha randevu almadik ama panikteyiz. Masum ufurummudur bu yasta olurmu ? Tedavi sureci nedir? Bir operasyon gerekirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:01

   Bu dönemlerde kaslar ile ilgili bir problemden dolayı üfürüm duyulabilir, hormonsal değişimlere bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olabilir, doğumsal kalp deliğine bağlı olabilir, doğumsal başka bir probleme bağlı olabilir, gribal bir hastalık geçirdiyse buna bağlı olabilir. Neden kaynaklandığını bilmeden masum olup olmayacağını bilmek zordur.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 27. Avatar

  özlem

  18 Mart 2017 at 16:31

  11 günlük bebeğim zatürre oldu doktor kalbinden ses geliyo hastalığa bağlı da olabilir dedi çok korkuyorum ekg cektirmelisiniz dedi oda burdaki hastanede yok bebek duzelmeyince gidemiyoruz da başka yere

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 12:37

   Soğuk algınlıklarına bağlı, akciğer enfeksiyonlarına bağlı kalp üfürümleri duyulabilir. Doktorunuzun verdiği tedaviyi düzenli olarak uygulamanız önemlidir. Sonrasında doktorunuza tekrar kontrole gitmeniz önemlidir. Doktorunuza tekrar muayene yaptırın ve hemen kardiyolojik muayene gerekiyorsa bu önemlidir, çünkü kalp romatizması gibi bir durum gelişebilir. Fakat çocuk toparlandıktan sonra kardiyolojik muayene gerektiğini söylerse doktorunuz, çocuk toparlandıktan sonra hem elektrokardiyografi hem de ekokardiyografi çekilmesinde fayda vardır.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 28. Avatar

  Gülsüm

  21 Mart 2017 at 20:46

  Merhaba bugün kızımı dr. Kontrol ederken kalbinde üfürüm var dedi kızım 6 yaşında bugüne kadar böyle birşeyi yoktu. Bir çok kez dr. ye gittik filme girdik hastanede yattık ama kimse bir sorun var demedi dr.ye inanayım mı bilemedim birden bire ortaya çıkabilir mi bu hastalık onuda bilemedim. İçime bir şüphe de düştü.Ne yapmalıyım bu yaşta çıkabilir bu rahatsızlık. Çok değişik duygular içindeyim gündüzden bu yana.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 14:01

   Bazı doğumsal kalp hastalıkları veya kalp delikleri yerine göre, büyüklüğüne göre, sebep olduğu bozukluklara göre, eşlik eden diğer anomalilelere göre değişmekle birlikte daha geç yaşlarda bulgu verebilir.

   Ayrıca hastanede ne için yattınız, filmler ne için çekildi bunlar da üfürüm duyulmasına sebep olabilir. Altta yatan başka bir romatizmal hastalıktan dolayı da dönem dönem ritim bozuklukları olabilir ve üfürüm duyulabilir. Bazı kalp deliklerinin tespit edilmesi için transözofageal ekokardiyografi bile gerekebilir.

   Kardiyolojik değerlendirme ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 29. Avatar

  Zeynepikra33

  29 Mart 2017 at 01:05

  Kizim 8aylik 33haftalik dogdu dogdugu gunden beri ufurum duyuyorlar ancak 3aylikken kardiyoloji doktoru ulturasonla baktiginda bir preblem yok dedi yenilerde yine doktora ciktik yine ufurum sesi duyuyorlar icimiz hic rahat degil sizce masum ufurummudur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 11:50

   Çocuklarda masum üfürümler olabilir fakat yinede ara ara kardiyoloji takipleri gerekir. Ekokardiyografi ile de görünmeyen kalp deliği tipleri vardır. Çocuk doktorunuza kardiyolojiye gidip gitmemeniz gerektiğini tekrar sormanız ve gerekiyorsa gitmeniz faydalı olur. Bebek erken doğduğu için doğumdan belli bir süre sonra kapanması gereken bir kalp deliği tipi vardır ve bu delik bebek erken doğduğu için daha geç kapanabilir veya kapanmayabilir. Bu nedenle kardiyolojik takipler de önemlidir. Başka bir bozukluğa bağlı da olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 30. Avatar

  Ipek

  11 Nisan 2017 at 18:14

  Kizim 6 aylik, bu ayki kontrolumuzde cocuk doktorumuz kalpten metalik bir ses gibi birsey geliyor dedi, eko cekilmesini istedi ama tedirginim bebeklerde eko nasil cekiliyor, cektirmeden once cocuk kalp doktoruna mi gitmeliyiz sizce?Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:52

   Kardiyolojik muayene yapılmadan zaten ekokardiyografi çekilmez. Önce çocuk kardiyolojisi tarafından çocuğunuz muayene edilir ve bu tetkiki gerek duyarsa doktorunuz ister. Ekokardiyografi korkulacak bir yöntem değildir. Ekokardiyografi, kalp ultrasonudur, fakat bazen gereken durumlarda transözofageal ekokardiyografi çekilebilir.

   Çocuk kardiyoloğuna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Aliisa

  22 Nisan 2017 at 19:42

  Benim oğlum 4yaşında sürekli yatarken oyun oynarken terlemesi oluyor acaba kalpten kaynaklanan bi durum mu? Çok endişelyrm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 01:13

   Telemenin bazı nedenleri olabilir.

   ÇOCUKLARDA TERLEME, kalp ile ilgili olabileceği gibi, tiroid sorunlarına bağlı olabilir, şeker düşüklüğüne bağlı olabilir, hipofiz bezi hastalıklarına bağlı olabilir, alerjik etkenlere bağlı olabilir, raşitizme bağlı olabilir, geniz eti büyüklüğüne bağlı olabilir.

   Dahiliye, endokrinoloji ve kardiyoloji uzmanlarınca değerlendirilmesi faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  İrfan

  31 Temmuz 2017 at 17:27

  İyi günler hocam kızım ilk doğduğunda kalbin de ufurme olduğunu söyledi doktor EKG çektirip doktora muane ye gittik doktor şuan için ilaç gerektirecek bir tedavı olmadığini söyledi ve 20 gün sonra tekrar kontrole gelmesini istedi 20 gün sonra tekrar kontrol e gittiğimizde herhangi bir gelişme olmadığıni ve 4.5cm delik olduğunu söyledi ve 1 ay sonra tekrar kontrole gelmemizi istedi bizde tedirginiz bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2017 at 00:37

   Çocuklarda kalp delikleri tiplerine, yerlerine ve derecesine göre değişmekle birlikte belli aralıklarla ya takip edilir ya da uygun zamanda tedavi edilir. Bazı kalp delikleri çocuk büyüdükçe kapanabilir, bu ihtimal olduğunda takip edilerek beklenir. Kalp delikleri başka doğumsal anomaliler ile birlikte de olabilir.

   Kalp delikleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/kalp-deligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 33. Avatar

  Ramazan

  19 Eylül 2017 at 16:54

  3 yaşında bir oğlum var. Erken doğum bir iki hafta kadar. Doğduğu zaman kalbinde ufurum vardı ve erken doğuma bağlı olarak kalbinde delik var denildi. Bu tesisten bir ay kadar sonra çocuk kardiyoloji uzmanı deliğin kapandığını söyledi. Aradan iki buçuk yıl geçti bugün yine çocuk doktoru kalbinde ufurum olduğunu ama çok az olduğunu söyledi. Sizce nedeni ne olabilir? Saygılarımla…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 12:03

   Delik tam kapanmamış olabilir ya da bu kapanma aşamasında geçen sürede bir başka bozukluğa sebep olmuş olabilir veya hem erken doğuma hem de üfürüme neden olabilecek doğumsal kalp hastalığına neden olan durum başka bir problem de olabilir. Enfeksiyon kaynaklı da üfürüm duyulabilir. Bazen masum üfürümler de olabilir.

   Kardiyoloji doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  adsiz

  5 Kasım 2017 at 22:37

  Merhaba iyi akşamlar bnm oğlum 16 aylik kalbinde delik var dediler önemli birsey değil dediler 1 sene sonra tekrar gel dedi bn uc ay sonra tekrar götürdüm tekrar bana aynı şeyi söylediler birde ömür boyu bile kalsa bu deliğin hiçbir zararı olmaz endiswlenmenize gerek yok dediler ne yapmam gerekiyor sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 11:46

   Doktorunuzun önerdiği düzende kontrollerinizi dikkat etmeniz önemlidir. Çocuğun beslenmesinin düzenli olması, enfeksiyonlardan mümkün olduğunca korunması, ağız ve diş bakımına dikkat edilmesi, bundan sonra geçireceği herhangi bir cerrahi işlemde (diş tedavileri dahil) tedaviyi uygulayacak olan doktorun bu durumdan haberdar edilmesi faydalı olacaktır (bunlar rutin önerilerdir), ancak başka bir dikkat edilmesi gereken durumun olup olmadığını kardiyoloji doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur, çünkü kalp deliğinin tipini, hangi büyüklükte olduğunu doktorunuz daha iyi bilmektedir. Eğer uman bir kardiyolog tarafından muayene edilmemişse (uzman bir kardiyoloji muayenesi ve gerekli teşhis yöntemleri yapılmasında fayda vardır).

   Kalp deliği hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/kalp-deligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 35. Avatar

  Nur

  18 Kasım 2017 at 20:04

  Kalp Ağrısı ve carpintisi üfürüm den kaynaklanirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2017 at 01:52

   Üfürümler, kalp içindeki türbülans kan akımlarından kaynaklanan uzun sürekli seslerdir. Yani üfürümler masum üfürümler de olabilir, bir kalp hastalığına veya bir kusura bağlı da olabilir. Masum üfürümler genellikle çocuklarda görülen üfürümlerdir. Fakat yetişkinlerde duyulan üfürümler de her zaman kalp hastalığı olduğu anlamına gelmez.

   Örneğin mitral kapak hastalıklarına bağlı, aort kapak hastalıklarına bağlı, septal defektlere bağlı, pulmoner kapak hastalıklarına bağlı, kardiyomiyopatiye bağlı, romatizmal kalp hastalığına bağlı kalp üfürümleri duyulabilir.

   Üfürüme neden olan bir kalp problemi varsa, bu problem ağrıya ve çarpıntıya da neden olabilir.

   Net bir sonucunuz yoksa kardiyoloji doktoruna gitmek de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 36. Avatar

  Pınar

  10 Ocak 2018 at 03:01

  Bebeğimiz 15 günlükken üfürümü farkedildi çocuk kardiyolojisine götürdük 2 tane delik varmış biri bi ml kapandı diğeri duruyormuş yakınlarda boğaz enfeksiyonu geçirdi öksürükle birlikte şimdi kalbinin tam üstünde teninin rengi kahverengileşti bir sorun olur mu kontrolümüze daha 5 ay var yardımcı olursanız sevinirim

 37. Avatar

  zehra

  9 Haziran 2018 at 02:49

  Benimde 1buçuk yaşında kızım var gece uykuda çok öksürüyor ve ririrtisi oluyor doktora götürdüm test yaptı muayene yaptı ufurme olabilir dedi önceden de bronşit vardı iki defa bronşit geçirdi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 00:50

   Üfürümler, kalp içindeki türbülans kan akımlarından kaynaklanan uzun süreli seslerdir. Üfürümler şiddetine göre 1-6 arasında seviyelendirilmiş olup, 6. seviye stetoskop olmadan bile duyulabilecek kadar şiddetlidir.

   Mitral darlığı, mitral yetmezliği, aort darlığı, aort yetmezliği, aort darlığı ve yetmezliğinin bir arada bulunması, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, patent duktus arteriozus, venöz uğultu, pulmoner kapak darlığı, hipertrofik kardiyomiyopati gibi kalbe ait hastalıklar veya doğumsal anomaliler üfürüm duyulmasına neden olabilir.

   Kardiyoloji doktoruna gitmeyi ve daha detaylı araştırma yapılmasını ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git