Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kalp çarpıntısı çok fazla görülmeyen bir durum olsa da, son yıllarda oldukça sık rastlanmaktadır.

Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde kalp çarpıntısı çok fazla görülmeyen bir durum olsa da, son yıllarda oldukça sık rastlanmaktadır. Kalp hastalıkları bebek doğmadan anne karnında da başlayabildiği gibi, bebek doğduktan sonra da ortaya çıkabilir. Genellikle çocukluk döneminde karşılaşılan kalp hastalıkları doğumsal kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalığı türüne göre bazı bebeklerde doğar doğmaz şikayetlere neden olabildiği gibi bazı bebeklerde ise herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı hastalıkların varlığı ve yanlış yaşam biçimi gibi etkenlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde kullanılan zararlı maddeler sigara, alkol veya diğer zararlı maddeler, hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonel hastalıklar, hamilelikte çekilen radyasyon içeren tanısal görüntüleme yöntemleri, annede şeker hastalığı, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların varlığı gibi nedenler bebeğin doğuştan kalp hastalığı ile doğmasına sebebiyet verebilir. İlk bebek kalp hastalığı ile doğmuş ise ikinci bebeğinde kalp hastası olma ihtimali yüksektir. Özellikle akraba evlilikleri daha bir çok hastalığa neden olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da oldukça yüksek risk taşımaktadır.

Çocuklarda kalp çarpıntısı belirtileri

Kalp hastalığı ile doğan bebeklerin dudaklarında, tırnaklarında ve ayaklarında morarma şeklinde renk değişiklikleri görülebilir iken, çok önemli değil gibi görülse de ağlama esnasında morarma belirgin hale gelir. Ayrıca kalp çarpıntısı olan bebeklerde solunum güçlüğü, emerken çabuk yorulma, kendi yaşıtlarına oranla daha zayıf kalma ve ayak bileklerinde şişlik gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Son yıllarda bebeklerdeki kalp hastalığı doğmadan teşhis edilebilmektdir. Sonradan ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları da gribal enfeksiyon veya diğer belirtiler ile kendini belli edebilir. Bebeklerde ve çocuklarda kalp çarpıntısının nedenini teşhis etmek için öncelikle muayene edilir ve gerekir ise elektrokardiyografi (EKG) testi istenir.

Çocuklarda kalp çarpıntısı tedavisi

Bebeklerdeki ve çocuklardaki kalp hastalıklarının tedavisihastalığın türü teşhis edildikten sonra tedavi planı altta yatan hastalığa göre yapılır. Eğer çarpıntıya ritim bozukluğu neden oluyor ise ritim bozukluğunun tedavisi küçük çocuklarda ve bebeklerde ilaç tedavisi şeklinde uygulanırken,  5-6 yaşından sonra radyofrekans ablasyon tedavisi ile ritim bozukluğunu ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Çarpıntının nedeni kalp deliği ise açık kalp ameliyatı ile deliği kapatma yöntemi uygulanır ve 5-6 yaşından sonra son yıllarda açık kalp ameliyatı yapılmadan anjiyografik yöntem ile damardan girilerek özel bir cihaz yardımı ile deliğin kapatılması işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemin risk oranının açık kalp ameliyatlarına göre daha az olduğu bilinmektedir. Tedavisi yapıldıktan sonra bu çocuklar yaşantılarına normal bir şekilde devam ettirebilirler. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda aort koarktasyonu neden olur
 2. Hipoplastik sol kalp sendromu neden olur
 3. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
 4. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları neden olur
 5. Şemsiye tedavi yöntemi nedir
 6. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği neden olur
 7. Fetal ekokardiyografi nedir

117 Yorum

 1. Adsız

  8 Nisan 2015 at 19:23

  Ben 14 Yaşında bir erkeğim bende sürekli kalp çarpıntısı (çok şiddetli) çarpıntıları sonra baş ağrısı ve baş Dönmesi ,sol kolda Ağrı , kendini boşlukta hissetme gibi Şeyler oluyor doktora gittik hiç bir şey yok dedi ben napıcam korkmuyorum desem yalan olur babaannem Kısmi Felç dedem kalp krizi geçirdi türemiyorum desem yalan olur

  • Adsız

   10 Nisan 2015 at 13:29

   Kalp çarpıntısının ve diğer bahsedilen belirtilerin nedeni kansızlık veya ritim bozukluğu olabilir. Bunun araştırılması için kardiyoloji tetkikleri veya hemotoloji tetkikleri gerekebilir. Bu yaşlarda ve gençlerde efor sırasında aşırı kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı genellikle kansızlığın da meydana getirdiği sorunlar olabilir. Bu açıdan değerlendirilmesi daha mantıklı olur. Bazen bu şikayetler spor yapanlarda, bir süre spor bırakılır ise bu arada kalp kasları ağrısı ve çarpıntısı şeklinde de olabiliyor. Çünkü bende de aynısına benzer bir durum oldu ve doktor kas ağrısı olduğunu söyledi ve fizik tedavi bölümüne gitmemi tavsiye etti. Ben tekrar egzersize başladım şikayetler azaldı. Zaten Bende de sürekli ilaç kullanmayı gerektirmeyecek derecede ritim bozukluğu var. Ben egzersiz yapıyorum iyi geliyor. Bu nedenle bu tip şikayetleri olup, kardiyoloji uzmanının bir şey yok dediği herkese kardiyo egzersizlerini öneririm.

  • Gulay

   9 Ocak 2016 at 02:17

   Benim kizimda 5 yasinda siddetli kalp carpintisi gecirdi dakikada 250 atisi oldu sonrasinda ara ara carpintim.var dio hemen solugu doktorda aliyoruz sun 9 yasinda ama her taklili temiz cikiyo acaba psikolojik etkisiminl kaldi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Ocak 2016 at 14:42

    Öncelikle geçmiş olsun. Kalp çarpıntısı farklı şekillerde (kuvvetli kalp atımı, hızlı kalp atımı ya da düzensiz kalp atımı) şeklinde tarif edilir. Elle nabzın üzerinde kalp atım şekli ölçüldüğünde 1 dakikada 90’ın üzerinde atış var ise hızlı kalp atımı söz konusu olabilir ya da hasta bunu o şekilde hissediyor olabilir. Tabi bu atım hızı çocuklar ile yetişkinler arasında farklılık gösterir. 250 kalp atımı oldukça fazla, ancak çocuğun 5 yaşında yaşadığı bu durumu hatırlıyor olması ve bu durumun psikolojik oldukça zor.

    – Psikolojik kalp çarpıntısı anksiyete bozukluğunda, panik atak hastalığında, heyecanlanma durumunda, korkma sırasında gibi psikolojik nedenler ile olabilir. Fakat bu tür kalp çarpıntıları genellikle erişkinlerde görülür.

    – Kalp çarpıntısının nedeni kalp ritminin bozulmasıdır. Kalp ritmini bozan birçok kalp sorunu ve başka sorunlar da vardır. Kalbinde herhangi bir yapısal bozukluk olmayan çocuklarda da ritim bozuklukları görülebilir. Bazı grip ilaçları, reflü hastalığı, astım hastalığı, alerjik durumlar, kansızlık, Akdeniz ateşi gibi bazı organları tutan romatolojik hastalıklarda da ritim bozukluğu oluşabilir. Kalp kasının iltihabı durumlarımda da ritim bozulabilir. Alerjik astım hastalığında da kalp çarpıntısı gibi hisler yaşanabilir. Çocuk kardiyoloji muayenelerinde bir sonuç alınamadı ise bu durum üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde iç hastalıkları polikliniğinde veya alerji immünoloji polikliniğinde araştırılır ise daha doğru olur. Altında yatan kalp dışı nedenler olabilir. İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

    • Fatma aktan

     26 Kasım 2016 at 00:50

     Merhaba benim oglum 8 yaşıda 3 kez kal çarpıntisı yaşadık kalbi cok hizlı atiyor belli bir süre sonra geçiyor biraz da agrısı oluyor ekg çektirtik bişey yok denildi tekrar oldu neden olur sizden bilgi alabilirmiyim

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      28 Kasım 2016 at 11:32

      Çocuklarda kalp çarpıntısı veya kalp problemleri doğumsal kalp deliği nedeni ile olabilir. Elektrokardiyografik tetkikte o sırada kalp ritmini bozan bir sebep var ise sorun olduğu hakkında bilgi verir, ancak o sırada kalp ritmi normal ise EKG tetkiki de normal çıkar.

      Çocukların kalbinde bir bozukluk olup olmadığı ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile teşhis edilir genellikle.

      Yine bu yaşlardaki çocuklarda geçirdiği gribal enfeksiyonlar, vitamin ve mineral eksiklikleri ya da fazlalıkları, kas sorunları, kansızlık, endokrinolojik hastalıklar gibi nedenler ile de kalp çarpıntıları oluşabilir.

      Daha iyi bir değerlendirme ve kan testlerinin yapılması da gerekebilir.

      Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 2. Beyzanur yanık

  3 Şubat 2016 at 20:12

  Ben 13 yaşındayım şiddetli bir kalp atışım var ben bunu kendim fark ettim. aileme söylemeye korkuyorum birşey çıkar diye. Psikolojik sorunlarım var biraz halüsinasyon görüyorum ve sürekli beni takip ediyorlar hissine kapılıyorum

  Acaba bu benim kalbimin hızlı atması çarpıntı olabilirmi ?
  Ve psikolojik olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 11:45

   Merhabalar, Kalp çarpıntısı bazı kalp hastalıklarına bağlı, diğer bazı hastalıklara bağlı gelişebileceği gibi psikolojik bazı rahatsızlıklarda da kalp çarpıntısı olur. Anlattığın bazı belirtiler panik atak veya kaygı bozukluğu olarak biinen anksiyete bozukluğu gibi nedenlerden kalp çarpıntısı olabilir. Bu durumu ailen ile paylaşman ve gerekir ise bir psikiyatri uzmanına baş vurmanızda fayda var. Bir şeyler seni korkutmuş ise bu tür durumlar panik olmana neden olmuş olabilir. Mutlaka ailen ile bu durumu konuşman önemli. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Tuba

    21 Haziran 2016 at 05:02

    MERHABA 17 YAŞIDAY YAKLSIK 1 YASINDA BI BEDEN DERSINDE ILK.OLMUSTU HATIRLIYORUM OTURMUSTUM BI 10 SN FALAN BENIM.BAZEN HIC OLMADIK ANDA KALBIM SIKISIYO NEFES ALINCA DAHA COO ACIYO HAREKET EDINCE DAHA COK ACIYO KONUSAMYORUM ZATEN CUNKI BU SEFER DAHA COK ACIYO boyle 15 sn falan haraketsiz kaliyorum geçiyo ama hafiften baski kaliyo yai ne bileyim hniz17 yasindayim yillardir onemsemedim ama artik onemsiyorum 2 gunde bi olmaya basladi ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     22 Haziran 2016 at 13:01

     – Kalp çarpıntısı olarak hissettiğimiz durum kalp ritminin bozulmasından dolayı olan bir durumdur. Bu durum 10 yıldır ara ara oluyor ise bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

     – Doğumsal bir kalp hastalığı olabilir.

     – Kalte bıçak saplanır gibi ağrı olması genellikle kalp kası ile ilgili durumlardan da kaynaklanır.

     – Başka sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında kalp ritmini bozan olaylar olabilir.

     – Kansızlık nedeni ile kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Tiroid hastalıklarından dolayı kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerine, fazlalıklarına bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Bazı kas hastalıklarına bağlı kalp ritmi bozulabilir.

     – Bazı kalp hastalıklarına bağlı (kalp kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, kalp damar hastalıkları, kalp delikleri ve benzeri) kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Psikolojik hastalıklara bağlı (panik atak, kaygı bozukluğu gibi) ara ara kalp ritmi bozulabilir.

     – Bazı akciğer hastalıklarına bağlı, bazı mide hastalıklarına bağlı, çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklere bağlı, uygusuzluğa bağlı, yorgunluğa ve strese bağlı gibi nedenlere bağlı da kalp ritim bozuklukları olabilir.

     Bir kardiyoloji uzmanına gitmek gerekir. Buradan bir sonuç çıkmaz ise yukarıda sayılan diğer nedenlerin araştırılması önemlidir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Ferhan

  26 Şubat 2016 at 23:35

  Ben 13 yaşindayim kalbimaniden hizli carpmaya başlıyor ve ağlama geliyor kulaklaruma ugultu ve kalbimin sesi geliyor titriyorum ama kısa bir süre sonra geçiyor günde iki kere oluyor aslinda bu sorun iki gündür var önceden fazla olmazdı ve sadece sürekli üşüyordum şimdi hepsi oluyor

  Sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 14:15

   Geçmiş olsun. Üst veya alt solunum yolları enfeksiyonu olabilir. Orta kulak iltihabı, bronşit, farenjit, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi enfeksiyonel bir durum olabilir. Gribal bir enfeksiyon başlangıcı olabilir. En kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 4. Süheyla

  3 Mart 2016 at 23:07

  12 yaşında oğlum. Bundan üç sene öncesi kalbinin ağrıdığı şikayetiyle kalp doktoruna göründük. Hiç bir problemin olmadığını sadece duygusallığa bağlı olabileceğini söyledi. Son iki üç haftadır da yineledi. Hiç bişey yokken kalbinin hızla çarptığını söyledioğlum. Elimi kalbinin üzerine koyduğumda gerçektende çok hızlı çarptığını gördüm. Acaba duygusal bi çocuk olduğu içinmi yoksa bi problem mi var kalbinde.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2016 at 12:33

   – Merhabalar, Kalp çarpıntısı kalp ritminin bozulması sonucu meydana gelen bir durumdur. Kalbin çok hızlı atması taşikardi olarak adlandırılır. Taşikardiler farklı gruplarda sınıflandırılır. Taşikardiler (hızlı kalp atımı) fizyolojik olabileceği gibi, altta yatan nedene bağlı da olabilir.

   – Fizyolojik kalp ritim bozukluğuna psikolojik sorunlar, uykusuzluk, stres, yorgunluk, okul çağındaki çocuklarda sınav stresi, ergenliğin getirdiği stres, heyecan, üzüntü gibi etkenler neden olabilir.

   – Kalp ritminin bozulmasına kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı psikiyatrik hastalıklar (panik atak gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, şeker düşüklüğü, şeker yüksekliği gibi birçok neden kalp ritminin bozulmasına yol açabilir. İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekebilir veya diğer sorunlar için araştırma yapılması gerekebilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Beste

  7 Mart 2016 at 11:26

  Ben 9 yaşındayım.Sabah kalktığımda her yerim ağırıyordu.Uyudum uyandığımda kalbim çarpmaya başladı.Bu durum için ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2016 at 13:13

   – Merhabalar, sabah kalktığında her yerinin ağrıması ve kalp çarpıntının olması gribal bir enfeksiyon başlangıcı olabilir.

   – Sabah uyandığında yorgun ve kalp çarpıntısı ile uyanman kötü bir rüya görmüş olmandan kaynaklanabilir.

   – Sabah uyandığında her yerinin ağrıyor olması ve kalp çarpıntının olması soğuk algınlığı başlangıcı olabilir.

   – Sabah uyandığında her yerinin ağrıyor olması ve kalp çarpıntısının olması gece üzerinin açıkta kalmasından ve üşütmüş olmandan kaynaklanabilir.

   – Sabah yorgun uyanman ve kalp çarpıntısının olması adet kanamasının başlama belirtisi olabilir. Bu tür bir durum başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Bu durum tekrar tekrar olur ise, gün boyu devam eder ise ailen ile bu rahatsızlığını paylaşman iyi olur.

   – Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Berfin polat

  13 Nisan 2016 at 01:09

  Ben 12 yaşındayım hergün kalbime sanki bir iğne batiriyorlarmis gibi oluyor bu durum 20 veya 30 dk sürüyor sonra duruyo aradan bi 15 dk sonra tekrar başlıyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2016 at 11:59

   Kalbe iğne batar gibi bir sızı olması genellikle kalp kasında, kalp zarında, göğüs zarında oluşan iltihabi bir durum nedeni ile oluşur. Kalpte bu durum sık tekrarlıyor ise bir kardiyoloji uzmanına gitmek doğru olur. Kalp ritminin bozulması nedeni ile de kalbe iğne batıyormuş gibi sorunlar gelişebilir. Ritim bozukluğuna yol açan birçok etken vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Mehmet

  18 Nisan 2016 at 11:13

  9 yasinda kizim var 10 adim ko$sa kalbi cok hizli atiyor üniversite hastanezinde 1 hafta tedavi gordu serum ilac bi rahatsizligi yok dediler ilac tedavisi verdiler fakat halen ayni sekilde kosunca cok hizli atiyor.halsizlik morarma yada istahsizligi da yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2016 at 12:59

   > Çocuklarda kalp atım bozuklukları genellikle doğumsal kalp hastalıklarına bağlı veya altta yatan bir nedene bağlı oluşabilir. Hastanede yattığı sürede altta yatabilecek diğer nedenler de araştırılmış ise fizyolojik bir durum olabilir. Fakat kalp atım bozukluklarının altında yatan birçok etken vardır. Kalp kasları ile ilgili ya da başka bir kas hastalığı ile ilgili olabilir. Kansızlık, troid sorunları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ya da fazlalıkları çocukta kalp çarpıntısı yapabilir.

   > Tekrar aynı doktorlarınız ile görüşmenizde fayda var. Çünkü daha fazla araştırma yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. adsiz

  8 Haziran 2016 at 11:54

  meraba ben 13 yasindayim top kabim carpar gibi oldu ama sonrdan gecti bu olaydan sonra kalbim agrimaya basladi ve kosmustum ve dinlenirken kalbim hizliatti hastaneye gittik kalbim 250 atiyodu bo olaydan 3 hafta sonrada beden egimitimi dersinde sinav yaparken kostum nefes darligi cektim nefes alamadim hastaneye gittik 150 kalp atimimdi 3-4 kez hastaneye gittik herseyim temiz cikiyo ben ilk kalp carpintimdan once cok idrar sokucu haplar kullandim aca bundan dolayi mi ? NOLUR BANA CEVAP VERIN COK KORKUYORUM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Haziran 2016 at 12:33

   – Kalp çarpıntısı kalp ritmini bozan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Kalp kasının enflamasyonu gibi bir durum nedeni ile darbe sonrası kalp bölgesinde ağrı olabilir.

   – Ayrıca kalp hastalıkları dışında birçok neden kalp ritminin bozulmasına yol açabilir.

   – Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu, kist hidatik hastalığında kalp tutulumu,liken planus hastalığında kalp tutulumu, ankilozan spondilit hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir ve bu durum kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunamayabilir.

   – Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.

   – Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   – İdrar söktürücü ilaçları hipertansiyon tedavisi için kullanmışsanız, hipertansiyon nedeni ile de kalp çarpıntıları olabilir.

   – Bu tür durumların hematoloji ya da iç hastalıkları bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Yaşınız daha çok küçük, bu nedenle araştırılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • adsiz

    9 Haziran 2016 at 14:15

    Cok tesekkur ederim ??

 9. Sultan

  17 Haziran 2016 at 20:50

  Merhaba benim 7 yaşında bir oğlum var uzun zamandır yol yürüdüğün de göğüsü ağrıyordu zayıf ve iştahsız olduğu için bu sebepten ağrıyor diye düşünüyordu m 1 aydir arada bir çarpıntısı oluyordün son bir haftadır ise yürüeken göğüs çok ağrıyor nefes alırken canı açıyor kalbi hızla atıyor ne olabilir doktoraya götürdüm birşey yok dedim ventolin verdi hava verdi ama benim içime sinmiyor ne yapabilirim nereye ğoturebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 12:16

   – Çocukluk yaş grubunda görülen göğüs ağrıları genellikle iyi huyludur, ancak kas ve iskelet sistemi, kardiyolojik sistem, gastrointestinal sistem, solunum sistemi ve sinir sistemine bağlı hastalıklardan ya da durumlardan da çocuklarda göğüs ağrısı olabilir.

   – Kas ve iskelet sistemine ait göğüs ağrısında ağrıdan önce fiziksel aktivite, spor yapma gibi durumlar söz konusudur ve ağrı keskin vasıflıdır ve yayılabilir. Bu hastaların fizik muayenesi genellikle normaldir. Kas iskelet sistemine bağlı göğüs ağrısı nedenleri arasında Kayan kosta sendromu, Hipersensitif Ksifoid Sendromu gibi nedenler de vardır.

   – Çocuklarda göğüs ağrısına neden olan psikojenik nedenler arasında hiperventilasyon sendromu, panik atak ve depresyon gibi nedenler vardır.

   – Çocuklarda göğüs ağrısına neden olabilecek solunum sistemi ile ilgili nedenler arasında astım hastalığı, pnömotoraks, pnömoni, plörezi gibi neden sayılabilir.

   – Çocuklarda gastrointestinal sisteme bağlı göğüs ağrısında gastroözofagial reflü en önemli nedenlerden biridir.

   – Çocuklarda kardiyolojik sisteme bağlı göğüs ağrısı nedenleri arasında ise hipertrofik kardiyomiyopati, aort stenozu, koroner arter vazospazmı, anormal çıkışlı koroner arter, aort stenozu gibi nedenler en sık görülen nedenler arasındadır.

   – Ayrıca bazı sistemik hastalıklarda da göğüs ağrıları olabilir, bu nedenle daha derin araştırmalar gerekebilir.

   – Alerjik etkenler göğüs ağrısı ve nefes darlığı yapabilir.

   – Ateş, kilo kaybı, halsizlik, öksürük, nefes almada zorluk çekme ve bunlara eşlik eden göğüs ağrıları solunum sistemine ait bir sıkıntıdan olabilir.

   – Çocuklarda psikolojik sıkıntılara bağlı da göğüs ağrısı olabilir.

   Verilen tedavi ile geçmez ve çocuğun sıkıntıları ısrarla devam eder ise araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun

 10. Sefanur

  21 Haziran 2016 at 23:10

  Kızım 5 yaşında bronşit öksürük başladı doktora götürdüm her zamn kullandığımız ilaçları verdi ventolin zatiden mikotik klamer. Ama biri farklıydı ağzından vermemiz için bi iğne verdi tozlu aynı normal iğne gibi meyve suyunu katmak için. Eve geldim kullandım kızım Karnım gup gup atiyo deyip durdu.baktık çok fazla atiyo acilen götürdü hemen 170 atiodu.ilaçları kesin ddiler gönderdiler ama devam ediyo hala endiseleniyorum ilk defa böyle bişey le karsilasiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 12:28

   Antibiyotik içerikli ilaçlar, gribal ilaçlar kalp ritim bozukluğuna yol açabilir. Tekrar tekrar meydana gelen bronşit gibi iltihabi hastalıklarda kalp ritim bozuklukları olabilir.

   Aslında çocuğun hem sık bronşit olmasının hem de kalp atım bozukluğunun da altında yatan sistemik bir durum olabilir. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatizmal hastalık sık boğaz enfeksiyonlarına ve ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Özellikle çocukta sık sık ateşlenme söz konusu ise bu tür bir hastalığın araştırılması gerekir.

   Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları kalp romatizmasına yol açabilir.

   Kalp kapak sorunlarında veya kalp delikleri varlığında çocuklarda sık alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski söz konusudur, bu nedenle kızınızda doğumsal kalp hastalığı gibi bir durum olabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz ve buradan sonuç alınmaz ise başka bir sistemik hastalık varlığının araştırılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 11. Ali

  22 Haziran 2016 at 05:53

  Ben 13 yaşındayım kalp çarpıntım oluyor ara sıra ama doktora ne Zaman gitsek bişey çıkmıyor zayıfım diye çarpıntı oluyor diyorlar doğrumudur ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 12:18

   Kardiyoloji bölümünde şimdiye kadar hiç ekokardiyografi çekilmesi ve holter testi yapılmadı ise bunların yapılması kalp ile ilgili bir durumun olup olmadığının anlaşılması için önemlidir.

   – Zayıf olmanızın yanı sıra kansızlık da var ise kalp çarpıntısına yani kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   – Yaşınıza ve boyunuza göre çok zayıf iseniz bu durumun da altında yatan bir tiroid hastalığı olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde tiroid bezleri ile ilgili bir sorununuzun olup olmadığı araştırılmalıdır.

   – Zayıf olmanızın altında yatan bir yeme bozukluğu (anoreksiya) denen bir durum var ise bunun da altında yatan psikolojik bir etken olabilir ve psikolojik etkenler kalp ritminin bozulmasına yol açarak kalp çarpıntısı yapabilir, bu gibi bir durumun araştırılması için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   – Bu durumun araştırılmasında fayda var, çünkü bazı sistemik hastalıklarda da kalp tutulumları olabilmektedir ve buna bağlı kalp ritmi bozulmaktadır.

   – Bu durum uzun zamandır devam ediyor ve tekrarlıyor ise üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde bu durumun araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. nuray durkut

  28 Haziran 2016 at 10:34

  meraba benim kızım 15 yaşında kalp sıkışması oluyor dokdorlar kansızlıktan meydana geldiğini söylüyolar kızım anemi hastası bunun tedavisi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2016 at 12:44

   Kansızlık nedeni ile kalp ritim bozukluğu ve buna bağlı kalp çarpıntısı ve kalp sıkışması gibi durumlar olabilmektedir.

   Fakat kansızlığın altında yatan sistemik bir hastalık veya etken de olabilir, bu nedenle kansızlığın nedeninin üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji bölümünde araştırılması doğru olur. Kansızlık kalp fonksiyonlarını daha fazla bozabilir. Diğer bölümlerde genellikle altta yatan nedenin üzeri örtülür. En doğrusu hematoloji bölümüne gitmektir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 13. Ahmet

  13 Temmuz 2016 at 14:31

  Merhaba ben 16 yasindayim kalp hizli atmasi guclu ve duzensiz sekilde atiyo gunde 20+ kalp batmasi oluyo bisuru doktora gitim bisey yok dediler kalbindede yok dediler ama bu yaklasik 6 aydir var ben vucut gelistirme yapiyordum. Cabuk fanma,terleme,yorulma var yataktan kalktım gibi kalbimi hissediyorum guclu,hizli atini gecenlerdede goğsum sikişti sol omuz simdi gecti ama kalp icin yazddiklarim devam ediyo tedavisi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 12:14

   Bazen spor yapanlarda yanlış nefes alıp vermeye ya da yapılan yanlış hareketlere bağlı kalp büyümesi olabilir. Spor ile uğraşanların genelde kalbi spor yapmayanlara göre büyük olur. Kalp büyümesi yeni başlamış ise buna bağlı şikayetler artmış olabilir. İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekir. Örneğin ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmemiş ise çekilmesi ve kalbin boyutunun değerlendirilmesi gerekir.

   Yine hipertrofik kardiyomiyopati (kalp kası kalınlaşması) gibi bir durumda da benzeri şikayetler görülebilir.

   Hipertrofik kardiyomiyopati teşhisinde kullanılan kalp ultrasonu, doppler ultrason gibi yöntemler ve diğer bir tanı yöntemi ise kalp katerizasyonudur, bu nedenle bu tetkiklerin de yapılması gerekebilir. Doktora gittiğinizde spor ile uğraştığınızı söylemeyi ihmal etmemelisiniz. Hipertrofik kardiyomiyopati ani genç ölümlerine yol açabilir, bu nedenle erken tanı önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 14. Aysun

  21 Temmuz 2016 at 22:45

  Merhaba ben 14 yasindayim yaklasik 9 yasimdan beri kalbim sıkışıyor ya da ben oyle adlandiriyorum kalbim bazen cok hizli bazende cok yavas atiyor ama normal zamandada ablama gore hizli atiyor yaklasik 3 kez farkli doktor kontrolune gittim ama her seferindede hic bi sey cikmadi su an ergenlik cagima girdim ama hala bu sıkışma devam ediyor siz bunu nasil yorumlayabilirsiniz ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 15:53

   Kalp sıkışması, kalp çarpıntısı ve kalbin düzensiz atması olarak tarif edilen durumlar kalp ritminin bozulmasından dolayı olur.

   Kalp ritmini bozan birçok neden vardır.

   Kalp ritminin bozulmasına bazı sistemik hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir ve bu durum kalbin düzensiz atmasına neden olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunmaz genellikle. Bu tür hastalıklarda durumun araştırılması için romatoloji bölümüne gidilmesi daha doğru olur.

   Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, alerjik bazı hastalıklar, bazı mide rahatsızlıkları (gastroözofagial reflü gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıklar gibi rahatsızlıklar kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   Bu tür durumlar bazen alerjik reaksiyonlardan, mide sorunlarından, kalp kası iltihabından, göğüs zarı iltihabından gibi başka nedenlerden de olabilir.

   Bu durumun araştırılması için endokrinoloji ya da romatoloji kiliniklerine gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

   • Aysun

    7 Ağustos 2016 at 23:52

    Acaba endokrinoloji ve romaroloji klinikleri ne ile ilgilenmektedir ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Ağustos 2016 at 11:40

     Endokrinoloji, vücutta hormon salgılayan bezler ile ilgili hastalıkların incelenmesi ve araştırılması için genellikle üniversite ve araştırma hastanelerinde bulunan tıp bilim dalıdır.

     Romatoloji, özellikle kas iskelet sistemini tutan hastalıkları inceleyen ve araştıran bilim dalıdır fakat romatizmal hastalıklar sadece kas iskelet sistemi ile sınırlı değildir. Vücuttaki diğer organlar ve sistemler de bazen romatizmal hastalıklardan etkilenmektedir ve romatoloji aynı zamanda multisistemik hastalıkların incelenmesinde ve araştırılmasında da gerekli bir bölümdür.

 15. Sıla

  30 Temmuz 2016 at 12:27

  Ben 13 yasindayim yaklasık 3 4 aydan beri kalbime agri giriyodu aniden merdivenden cikinca yuruyunce cok hizli carpiyodu doktora gitttik kalp kapakcigin sarkmis dedi carpintiyida en cok telefon cips kola abur cuburlar yapar dedi bunlardan uzak dur ve 1 yil sonra tekrar gelin dedi ayni zamanda kansizlikta bunun sebebi olabilirmis boyle sorunlari olan arkadaslara fikir vermek amacli yazdim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 22:04

   Öncelikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaşmanızdan dolayı teşekkürler, çünkü burada paylaşılan bilgiler ve deneyimler diğer hastalara da yardımcı olacaktır. Yaşınızın bu kadar genç olmasına rağmen bu derece duyarlı olmanız çok güzel bir davranıştır.

   Son yılların önemli bir kalp hastalığı olan mitral kapak prolapsusu (kalp kapakçığında gevşeme veya sarkma) oldukça şık görülmektedir. Mitral kapak prolapsusu bazı hastalarda hafif derece mitral yetmezliğine neden olabilir iken, bazı hastalarda ciddi mitral yetmezliğine de neden olabilir.

   Ciddi mitral yetmezliği olmayan hastalarda kapak değiştirme ameliyatına genellikle gerek duyulmaz fakat ciddi mitral yetmezliği durumunda kapak değiştirme ameliyatı gekir.

   Hafif mitral yetmezliği olan hastalar kardiyoloji uzmanı tarafından belli aralıklar ile takip edilir.

   Doktor takiplerini ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Ayrıca sağlıklı beslenme, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durma, aşırı zorlayıcı aktivitelerden kaçınma, düzenli uyku saatleri, düzenli yürüyüş gibi aktiviteler bu durumda fayda sağlar.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 16. Serpil

  8 Ağustos 2016 at 17:52

  Meraba benim oğlum 5 yaşında ve 1 haftadır kalbinin hızlı attığını söylüyor bugün yine bana kalbini dinletti nekadar hızlı atıyor dimi anne diye ve gerçekten hızlıydı ne yapmam gerekiyor endişelenmeye başladım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 12:23

   Çocuklarda hızlı kalp atımı doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olabilir.

   Hızlı kalp atımı genellikle taşikardi olarak tanımlanır.

   Bir kardiyoloji doktoruna muayene olması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Muharrem

  24 Ağustos 2016 at 16:15

  Slm benim kizim 10 yaşına girdi tam 3 senedir ani kalp çarpıntı geliyor ne yapacağını bilmiyor nefes almada zorluk çekiyor başı ağrıyor ağlıyor sonrada çok yorgun ir şekilde yatağa gidip yatiyor vb…doktorlara götürdü bulamiyorlar çocuk büyüdüğü için vücudun değişikliği diyorlar sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 13:38

   Bütün buları yaşadığı sırada ateşi de yükseliyor ise Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir sistemik hastalık olabilir ve bu tür hastalıklar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Büyüme ağrıları genellikle geceleri olur ve çocuk bu ağrılar yüzünden uykudan uyanabilir. Büyüme ağrıları genellikle eklemlerde olur ve tek bir ağrı kesici içmeyle bile bu ağrılar azalır ya da geçer.

   Bu durum kızınızın ergenliğe yaklaşmasından dolayı olan hormonal dengesizliklerden veya tiroid hastalıklarından da kaynaklanabilir ve bu tür durumlar için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Altta yatan bir nedene bağlı hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) gibi bir durum olabilir.

   Bazen göğüs şekil bozuklukları (ör, kuş göğsü gibi) bir durumda da nefes darlığı ve kalp yetmezliği ve kalp yetmezliği belirtileri görülebilir.

   Ankisite bozukluğu çocuklarda nefes darlığına ve kalp ritim bozukluğuna, baş ağrısına neden olabilir.

   Addison hastalığı ilerlerleyen dönemlerde çocuklarda nefes darlığına, baş ağrısına, yogunluğa ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

   Kansızlık, demir eksikliği, bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi durumlarda da bu tür sorunlar görülebilir.

   Bir endokrinoloji bölümüne gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 18. Sevda

  28 Ağustos 2016 at 20:13

  Merhabalar 6 yasinda kizim var 1 ay once anne kalbim sıkısiyor nefes alamiyorum diye aglamisti elimi kalbine koyup baktigimda cok hizli atiyordu 40 snye falan surdu bugunde ayni seyi yasadik agladi kalbim sıkısiyor n3fes alamiyorum dedi baktim cok hizli carpiyirdu sanki 2 kalkp birden atiyordu iceride neyqpmaliyim 4 gun once buyuk babasinin cenaze ortaminda bulunduk ama 1 ay onceki duurumda herhangi bir problem yoktu korkacagi neyaomaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 22:41

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda var, çünklü daha önce gözden kaçan doğumsal kalp deliği gibi bir durum olabilir.

   Ekokardiyografik tetkik yapılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 19. kamil

  8 Eylül 2016 at 07:37

  Merhaba!Benim oğlum 6 yaşında birgün sabah erkenden uyandı ve kalbim agriyor dedı sonra kustu ve kustuktan sonrada kalp ağrısı şikayeti devam etti sorun ne olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 08:31

   Çocuklar göğüs kısmında hissettiği ağrının tam olarak hangi bölgeden kaynaklandığını tarif edemezler. bu durum mide ile ilgili de olabilir.

   Bu durum yine kalp ile ilgili bir problem de olabilir.

   Bir doktora gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Hulya

  13 Eylül 2016 at 00:12

  Merhaba kizim dün ateslendi ve iki gundur degisik ates dusurucu kullandim bugun kalbim kut kut atiyor dedi bende elledim ciddi sekilde hizli carpiyordu iki sefer oyle oldu ilacin yan etkilerinde kalp carpintisi var napmaliyim nolu acilll yardomci olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 22:23

   Ateşli hastalıklarda genellikle kalp çarpıntısı olabilir. Çocuk küçük ise bir dahiliye uzmanına gitmeniz uygun olur.

 21. Sude

  15 Eylül 2016 at 12:34

  Merhabalar ben 13 yaşındayım kalbim dakikada 100-120 arası atıyor normalmi bilmiyorum? Ve kalbime arada iğne batıyor gibi oluyor derin nefes alıyorum geçiyor ve ellerim hep az da olsa titriyor.Sizce çarpıntı mı var? Geçenlerde sağlık ocağına gittik kalbinde az miktarda üfürük olabilir dedi eko çektirdik kalbimde hiçbişey göremedi doktor hastalığım yokmuş,bide sizden duymak istedim sizce bişeyim var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 23:56

   Şimdi ergenlik döneminde olduğunuz için bazı hormonların etkisinden dolayı kalp atımı normale göre biraz daha fazla olabilir.

   Kalp ritmi arada bir bozulabilir ve kalpte iğne batıyormuş gibi ağrılar hissedilebilir.

   Üfürüm bir çok sağlıklı insanda da duyulabilen bir bulgudur.

   Üfürümler her zaman hastalık belirtisi değildir.

   Kalp deliği gibi bir durum olsaydı ekokardiyografik görüntülemede görülebilirdi.

   Bir miktar kansızlığınız var ise buna bağlı olarak da kalp atımları düzensiz olabilir.

   Heyecanlanma durumunda, stresli durumlarda ellerde titreme bir miktar olabilir ve bu genellikle kişisel bir durumdur.

   Yaşınızdan dolayı bir miktar stresli bir dönemde olabilirsiniz veya ergenlikten dolayı heyecanlı olabilirsiniz ve bunlara bağlı bu tür şikayetler görülebilir.

   Eğer bu durum sık sık tekrarlar ve çok rahatsız edici olur ise iyi bir kardiyolojik değerlendirme ya da endokrinoloji bölümünde hormonlara bağlı durumların araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 22. Sibel

  2 Ekim 2016 at 20:21

  Merhaba benim oğlum 5 yaşında iki haftadır top oynadığı da Kalbi çok hızlı atıyor ama normal bi atış değil ve kalbini tutup buram çok agriyo diyor önceden böyle olmuyordu kansızlık da var ve 17 kilo endiseleniyorum.hastaneye randevu aldım iki hafta sonraya verdiler acil götürsem mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:12

   Kardiyolojiye götürmeniz gerekir. Ciddi şekilde şikayetleri artar ise acil servise götürmek tabii ki gerekir, ancak acil serviste yine kardiyolojik bir muayene gerektiğini söyleyeceklerdir.

   Enfeksiyona bağlı bir durum da olabilir, bu nedenle muayene günü gelene kadar acil servise ya da aile hekiminize bir götürmek faydalı olur.

   Son günlerde soğuk algınlığı, grip, diş ağrısı veya diş iltihabı gibi bir durum yaşadı ise buna bağlı akciğerlerde ya da kalp kasında veya zarında iltihap gelişmiş olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 23. Nese

  3 Ekim 2016 at 18:36

  İyi günler , Oğlum kusma ve kulak agrısı ile çocuk doktoruna götürdüğümüzde kalbinin sert attığını belirtti . Kan eksikliği , çinko eksikliği olabilir dedi. Testleri yapıldı sadece hastalıga baglı olarak enfeksiyon cıktı , diğer tüm değeleri normal çıktı. Kalbin sert atması ile ilgili tetkikler yapılmasının gerekli olduğunu belirtti. Bunun sebebi ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyim ( Oğlum bebekliğinden beri aşırı hareketli bir çocuktur ) Teşekkür ederim ,Saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:52

   Kulak ağrısı ve kusma orta kulak iltihabına bağlı, dış kulak iltihabına bağlı olabilir ve bunlara bağlı kalp atım düzensizlikleri gelişebilir.

   Yine de size söylendiği gibi kardiyolojik tetkiklerin yapılması da önemlidir.

   Enfeksiyondan dolayı romatizmal ateş (kalp romatizması gelişebilir). Yine geçirdiği enfeksiyondan dolayı endokardit gelişebilir ve bunların altında yatan kalp deliği gibi bir sorun olabilir.

   Kardiyolojik muayeneden geçmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 24. Gülçin

  4 Ekim 2016 at 16:43

  Merhaba 17 aylık oğlumun kalbi çok hızlı atıyor dışardan duyuluyor önce burnu aktı sonra öksürükle birlikte başladı çok endiseleniyorum acile gotursem mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:57

   Götürmek gerekir. Enfeksiyona bağlı bir durum olabilir, boğaz iltihabı olabilir, bronşit, zatürre enfeksiyonları olabilir ve gerekli tedaviler uygulanmaz ise bu tür enfeksiyonel rahatsızlıklar ve soğuk algınlıkları çocuklarda kalp romatizmasına sebebiyet verebilir.

   Daha sonrasında da kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. İsimsiz

  25 Ekim 2016 at 23:31

  Kalbim sıkışıyor bazı durumlarda nefes alamıyorum kalbimin olduğu bölgelerde acı uyuşma ve ağrı hissediyorum ve ben daha 11 yasindayım
  Internetde bayadır kurcaliyorum ve sonuclar kalp hastası oldugmu gosteriyor tam ve net açıklamalar yazın nolur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 18:22

   Şu sıralar ergenlik çağında olduğunuz için hem psikolojik olarak hem de hormonların etkisi sonucu kalp ritim bozuklukları olabilir ve buna bağlı olarak kalp sıkışması, nefes almada zorluklar yaşanabilir.

   Göğüs bölgesinde ağrı, acı, uyuşma gibi hisler kas kaynaklı da olabilir.

   Kansızlık veya bazı vitamin ve mineral eksiklilerinden dolayı kalp ritmi bozulabilir ve kalp sıkışması, nefes darlığı yaşanabilir.

   Fakat sebep ne olursa olsun kardiyolojik muayene yapılmamış ise bu durumu ailen ile görüşmeli ve kardiyoloji doktoruna gitmelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. İsimsiz

  28 Ekim 2016 at 21:22

  15 yaşındayım(erkek) eğilince veya zıplayınca bile çarpıntı geliyor. Bazen çok koştuğum veya kendimi zorladığım zaman başım falan dönüyor. Eskiden olmazdı ama artık gece yatağa yatınca bile gereksiz yere şiddetleniyor daha hızlı ve daha sert atmaya başlıyor. Okulda falan ara ara hafiften ağrıyor ve batıyor bugün devlet hastanesi veya özel hastanedende 16 yaşımı doldurmadığım gerekçesiye randevu vermediler. Ayrıca küçükken de çok stresli günler yaşadım. Geçen sene de TEOG stresi üstüne eklenince bu sene iyice fena oldu. Sizce bende ne var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 17:26

   Kalp çarpıntılarınız ve baş dönmesi kalp ile ilgili ritim bozukluğu sorunu olduğuna işaret etmektedir fakat kalp ritmini bozan birçok sebep vardır.

   Kalp ritim bozukluğuna neden olan kalp ile ilgili hastalıklar vardır. Örneğin kalp damar hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı, kalp kası hastalıkları, kalp zarı iltihabı, kalp tümörü, kalp büyümesi gibi hastalıklar kalp ritmini bozarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi bazı ilaç türleri kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritmini bozabilir.

   Yine kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritimini bozabilir ve kalp çarpıntıları ortaya çıkabilir.

   Yine strese bağlı, ergenlik döneminde olmanıza bağlı hormonsal değişimlerden de kalp çarpıntıları olabilir.

   Sebep ne olursa olsun bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. ayse

  22 Kasım 2016 at 09:46

  Öncelikle yorumlarınıza teşekkürler biraz daha bilgii sahibi olmami sağladı benim oğlum 5 yaşında doğuştan allerjik iki ay kadar önce çarpıntı şikayetiyle hastaneye gittik kalbinde yapısal bi bozukluk yok kan degerleri normal troidlerine bile baktık bi sorun yok dendi şimdi yaklaşık iki haftadır burun tıkanıklığı öksürük ve burun akıntısı var buhar yapiyoruz çarpıntı si oldu yine burun tıkalı ağızdan nefes aliyor acaba burun tıkalı olduğundan rahat nefes alamadığı için mi çarpıntı si oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2016 at 00:04

   Çocuğunuzun bu sıkıntıları alerjik farenjit kaynaklı da olabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeni ile farenjit (yutak iltihabı) oluşmuş olabilir ve buna bağlı çarpıntı şikayeti olabilir.

   Alerjik reaksiyonlar astıma sebep olmuş olabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı olabilir.

   Nefes darlığı çektiği için de kalp çarpıntısı olabilir.

   Bir KBB uzmanınca ve göğüs hastalıkları uzmanınca bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 28. Aysel

  3 Ocak 2017 at 01:39

  İyi akşamlar benimde 7 yasinda bir oğlum var kalbim çok hızlı atıyor açıyor diye çok fazla şikayette bulunuyordu doktora gittik holter takıldı dk 220 kalp atışı çıktı tekrar yeni bir cihaz taktılar ama dideral 40 mg da ilaca başladılar yeni sonuçları bekliyimmi ilaca basliyimmi sizce ve holter takılıyken hiç kalbim hızlı atmadi dedi bunun başka tedavisi varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 13:45

   220 oldukça fazla kalp atım hızıdır. Bu yaşlardaki çocuklarda normal kalp atım hızının en yüksek 130-110 arasında olması beklenir. Doktorunuz tam teşhis konulmadan ilaç vermiş ise bir bildiği vardır.

   Bu durum kalp ile ilgili olabileceği gibi, tansiyon, şeker seviyesi, başka bir durum ile de ilgili olabilir. Çocuk holterden psikolojik olarak etkilenmiş olabilir ve zaten bu yaşlardaki çocuklar şikayetlerini tam olarak anlayamazlar.

   İçiniz rahat edecekse sonuçlarınızı çocuk doktorunuza da gösterebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

   Sağlıklı ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 29. Ömer

  22 Ocak 2017 at 02:13

  5 yaşında oğlum var aslım bronşit burnunda da geniz eti var…bronşiti azdımı kalp çarpıntısı oluyor…doktora gittik hava makinesi yazdı Ventolin filan kullanıyoz… ..çocuk az bi soğuk aldımı bu durum ara ara tekrarlıyor, kalp çarpıntısı oluyor!!sizce ne yapılmalı!!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 18:07

   Bir de kardiyoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmenizde fayda vardır.

   Doktor kontrolleri önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Şükrü kurt

  11 Şubat 2017 at 17:31

  Kızım 9yaşında önce titreme ile başladı daha sonra titreme geçti kalp atımında hızlanma var korku ve panik yapıyor baş dönmeside. Var kalp grafiği ve holter takıldı birşey çıkmadı nerolojiye gittik tomografi Emar ve uyku testi yapıldı gözlere ışık tutularak ondada birşey çıkmadı 2 seans terapi aldı yine sonuç yok en son tekrar çocuk doktorunda vitaminlere bakıldı b12. Az çıktı 1ignede yükselme oldu350 çıktı 1 ay sonra tekrar düştü 2.igneyi yaptırdık 10 damla d vitaminide alıyor 3 iğnemiz daha var Aydan aya ama çarpıntı baş dönmesi devam ediyor ne yap alıyız yardımcı olursanız seviniriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2017 at 21:16

   B12 vitamini eksikliğine bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir. Fakat bu B vitamini eksikliğine neden olabilecek başka faktörler de olabilir. B vitaminin emilimini bozan bir mide (gastrit, peptik ülser, helikobakter pilori gibi) hastalığı, bir bağırsak hastalığı (çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, kısa bağırsak sendromu gibi), pernisiyöz anemi, beslenmede yetersiz protein alımı, Crohn hastalığı, pankreas hastalıkları, HIV enfeksiyonu, multipl skleroz, tiroid hastalıkları gibi birçok hastalık ya da durum B 12 vitamini eksikliğine neden olabilir.

   Endokrinoloji, gastroloji ve/veya hematoloji bölümünde bu durumun altında yatan etkenin araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 31. Nazllim

  30 Nisan 2017 at 22:40

  Merhabalar
  Benimde 6 yasinda bir kizim var agustostan beri kalbi ayda bi carpiyo. Hastanede 3 kere arastirdilar eco cekildi holter takildi, kalbi normalinden 6 kere daha fazla atiyor dedi tehlikesi yok dedi kardiolog. Ama dun uzun zaman sonra tekrar hizli carpti bu sefer 200 gecti dakikada . 200 bulursa tekrar bi gelin dedi doktor. Tehlikesi yok demisti kardiyolog. Simdi bu durumda tehlikesi varmi acaba 200 atti kalbi diye? Saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 23:05

   Doktorunuz söylemiş zaten, 200 nabız atımı olursa tekrar gelin demiş. Tekrar gitmeniz uygun olur. Transözofageal ekokardiyografi yapılması gerekebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 32. adı

  1 Mayıs 2017 at 10:04

  merhaba 14 yaşındayım çok az hareket edince bile kalbim güm güm atıyor ve kalbim tekliyor önceden kalp doktoruna gitmiştik fakat hiç bir şey çıkmadı neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 01:21

   Ergenlik dönemine bağlı bazı besin yetersizliklerine bağlı olabilir, hormonal faktörlere bağlı çarpıntılar olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, tiroid fonksiyonları ile ilgili durumlara bağlı olabilir, küçükken şikayete neden olmayan ve büyüdükçe komplikasyonlara yol açabilen kalp deliklerine bağlı olabilir, şeker hastalığına bağlı olabilir, tansiyon yüksekliğine bağlı olabilir. Hem kardiyolojik hem de hematolojik değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 33. Mehmet Yavuzatmaca

  14 Mayıs 2017 at 21:58

  5 yaşındaki erkek çocuğumda üfürüm takibi için gittiğim çocuk kardiyoloji uzmanı çocukta kalbin hızlı attığını söyledi. 24 saatlik holter takıldı. Holter sonucunda kalp atım hızı otalama 220/dk çıkıyor. Kalp atımını düzenleyici ilaç verildi. 5 ay kadar kullandığımızda Holter ile sonuç yine aynı çıktı. (Tabi bu arada Çocuk Kardiyoloji konusunda uzman profesöre de gittik. İkisi aynı zamanda takip ediyorlar.) İlacı bir süre daha kullanmayı önerip, 6 ay sonrası için Holter planlandı. Hocam ben endişeliyim. Birde çocuk elekrofizyoloji alanında uzmana mı götürsek yoksa yine takip mi edelim? Profesör olan doktor elektrofizyoloji alanından uzmna değil. Bulunduğumuz şehirde de yok. Ne yapalım? tTeşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 20:04

   Ekokardiyografi ile görülmeyen bazı kalp delikleri için transözofageal ekokardiyografi gerekebilir. Bu yaşlardaki duyulan üfürümler bazen masum üfürümler de olabilir. Bir sonraki takiplerde de benzer bulgular olursa doktorunuz size ne yapılması gerektiği hakkında bilgi verecektir. Bazı kalp deliklerinde 14-17 yaşlarına kadar bile bu tür durumlar takip edilebilir.

   Takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Çocuğun şikayetleri olursa ya da artarsa doktor kontrollerini erken zamana alabilirsiniz. Fakat içiniz rahat etmiyorsa doktorunuzla konuşarak başka tetkikler için daha detaylı araştırma yapılabilecek hastaneye başvurma kararı tabii ki sizindir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Melisa gönder

  31 Mayıs 2017 at 05:01

  17 yaşındayım geceleri kalp atışını çok yükseliyor ve vücuduma ateş basıyor doktor kapl kapakçığı min kan sizdirdigini söyledi sağlıklı beslenme mı söyledi öyle yapıyorum ama geçmiyor ne yapmam lazım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 20:07

   Kalp kapakçığı kan sızdırıyorsa kapak yetersizliği olduğunu ifade eder genellikle. Bu durumun ciddiyetine, tipine, hangi kapakta sorun olduğuna bağlı olarak cerrahi düzeltme gerekebilir. Bunu doktorunuzla tekrar görüşmeniz gerekir. Bu yetmezliğe neden olan ve altta yatan bir etkenin olup olmadığının da daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Bunu doktorunuz ile tekrar görüşmenizde ve ne yapılması gerektiğini doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sonuçta sorunun nasıl bir durum olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Sabri memişoglu

  26 Haziran 2017 at 13:12

  Merhaba kızım 9 yaşında toza karşı alerjik hastalığı var. Yaklaşık 6 aydır koşunca kalbi çıkacakmış gibi çarpıyor çocuk doktoru bir şey yok diyor ama ben hala tedirginim.yardimci olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 12:25

   Alerjik reaksiyonlar sırasında kalp atım anormallikleri olabilir, fakat çocuk kardiyoloğu tarafından bu durumun değerlendirilmesi daha doğru olur. Toza karşı alerjisi olanlarda genellikle birçok başka alerjene karşı da alerji gelişebilir, bu durum alerjik astım olabilir. Alerjik astım ya da astım da kalp atım sorunları yaşatabilir. Bu durumun hem alerji immünoloji hem de kardiyoloji tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 36. İsa

  29 Haziran 2017 at 08:07

  Merhaba 16 yaşındayım bazenleri göğüs ağrım oluyor o anda gidip ekg çektim gayet normal en son hafif tempolu koşu yaptığımda göğsümde birşey batar birşeyler oldu ama daha önceki yaptığım koşuda öyle birşeyle karşılaşmadım sizce stresten kaynaklı olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 10:02

   ısınma egzersizlerini tam olarak yapmadan direkt koşuya başlıyorsanız buna bağlı da hissetiğiniz göğüs ağrıları olabilir. Koşmayı bir spor olarak yapıyorsanız ve ara ara yapıp bırakıyorsanız iğne batmaları gibi hisler kaslara bağlı olabilir. Koşmadan önce ve koşmadan sonra en az 15 dakikalık kardiyo egzersizleri, diğer kol ve bacak germe egzersizleri yapmak (ısınma ve soğuma egzersizleri) bu sorunu azaltabilir. Kasa bağlı iğne batması gibi, bıçak saplanır biri ağrılar vücudun yeterli su almamasına (yetersiz su tüketimine) bağlı da olabilir.

   Elektrokardiyografi ile kalbe ait patolojiler çok fazla belli olmaz, bu nedenle kardiyolojik olarak ekokardiyofrafik inceleme, holter testi gibi tetkiklerin de yapılması gerekir. Bazı romatizmal hastalıkları olanlarda da bu tür kas sorunları görülebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 37. Bdawg

  16 Temmuz 2017 at 17:37

  Ben 12 yaşındayım sürekli kalbim hızlı atıyır sakin bir durumdayken bile aşırı derecede hızlı ben korkuyorum bişey olursa diye nedne kalbim hızlı atıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 13:00

   Ergenlik dönemindeki hormonal değişikliklere bağlı kalp atımında veya hızında değişiklikler olabilir. Fakat en kısa zamanda bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz önemlidir. Çünkü çocukluk döneminde kapanmayan bir kalp deliğine bağlı da olabilir. Tiroid sorunlarına bağlı olabilir. Kansızlığa bağlı olabilir. Bu yaşlardaki gençler biraz daha stresli olabilirler ve buna bağlı da olabilir. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olabilir. Bazen bu tür şikayetlerin altında yatan sistemik hastalıklar da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Furkan

  24 Temmuz 2017 at 13:16

  Merhaba ben 17 yaşindayim ve 58 kiloyum yani zayifim bundan kisa süre oncede kız arkadaşımdan ayrıldım ve arasira sigara içtiğimde oluyor.son bi kaç haftadir kalp çarpintisi var ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 15:49

   Kardiyolojik olarak muayene olmanızda fayda vardır. Eğer boyunuza göre çok zayıfsanız ve kilo almıyorsanız altta yatan hipertiroidi gibi bir durum olabilir ve buna bağlı olarak da çarpıntınız olabilir. Sigara kullanımına bağlı çarpıntı olabilir. Aşırı çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler çarpıntı yapabilir. uykusuzluk çarpıntı yapabilir. Stres çarpıntı yapabilir. Fakat yine de doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Mert

  27 Temmuz 2017 at 12:34

  Merhaba, 15 yaşındayım ve 2 yıl önce okulda çarpıntı geçirmiştim. Nabzım 240 civarına çıkmıştı ve hastaneye kaldırılmıştım. Kardiyoloji doktorum ekg çektirtti ve düşük seviye ritim bozukluğu tanısı koydu. 1 ay boyunca beloc zok beta blocker kullanıp bıraktım. 2 yıldır çarpıntım olmamıştı ama dün tekrar etti. 5 dakika civarı sürdü. Tahminen nabzım 200 geçmiştir onda da. 8 ayda bir kontrole gidiyorum. Doktorum bir şeyimin olmadığını, normal çocuklar gibi olduğumu söylüyor ama bu çarpıntılar tekrar edecek diye korkuyorum. Çok fazla sporla ilgilenen biri değilim. Ne yapmam lazım tavsiyeleriniz nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 15:52

   Sadece elektrokardiyografi tetkiki yapıldıysa, şimdiye kadar ritim holteri, ekokardiyografi gibi diğer tetkikler yapılmadıysa kardiyoloji doktorunuzun bunları da yaptırmasında fayda vardır. Fakat çarpıntı sadece kalp hastalıkları ile değil daha birçok sebebe bağlı olabilen bir şikayettir.

   Çarpıntı kalp ile ilgili problemlere bağlı olabileceği gibi daha birçok probleme veya fizyolojik etkenlere, yaşam tarzına bağlı da olabilir.

   Sigara, aşırı kafeinli içecekler tüketmek, aşırı uykusuz kalmak, stresli günler geçirmek, bir anda çok fazla yemek yeme, yanlış yapılan sportif aktiveteler gibi basit ve önlenebilen faktörler de çarpıntıya neden olabilir.

   Bunların dışında vitamin ve mineral eksiklikleri veya bazı minerallerin fazlalıkları, kansızlık, romatizmal hastalıkların bazıları, enfeksiyon hastalıklarının bazıları, bazı ilaçlar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, bazı kas hastalıkları gibi birçok sebep çarpıntıya yol açabilir.

   Bu durum ataklar şeklinde oluyorsa bu tür hastalıklar ya da durumlar bakımından da araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 40. Elıf

  8 Eylül 2017 at 22:54

  Merhaba kıZım 9 yasında ne zamndır kalbı agrıyordu sıkıp bırakıyorlar sankı dıyordu doktora gıttık ultrasonda ekagede kan tahlılınde bırsey cıkmadı bugun yıne agrısı oldu napmalıyım bılmıyorum lutfen yardım esın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 22:20

   Kardiyolojik olarak bir de ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesi de gerekir. Doğumsal bir kalp defekti olabilir. Kassal bir problem de olabilir, bu durum için fizik tedavi uzmanınca muayene faydalı olur. Durum kalp ile ilgili olmayıp göğüs bölgesinde ağrıya neden olan başka bir duruma bağlı da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 41. Emine baştan

  4 Ekim 2017 at 20:31

  Oģlum 7 yaşında koşarken ve son birkaç aydır kalbinin hızla attığını söylüyor durup elini kalbinin üzerine koyup dinlenme ihtiyacı hissediyor çok endişeleniyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 15:28

   Kardiyoloji doktoruna götürmeniz doğru olacaktır. Doğumsal bir kalp kusuruna veya hastalığına bağlı olabilir. Kalp çarpıntısının başka nedenleri de olabilir.

   Kalp çarpıntısına neden olabilen faktörler hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de bakabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/kalp-carpnts-nedir/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Adsiz

  14 Ekim 2017 at 22:07

  Merhaba 14 yasındayım normal birisiyim Apple’a çak az ilgilenirim son iki aydır böyle sanki dururken yani otururken kalp imin attigını hıssdebiliyorum dakkada88 falan atıyor korkuyorum niye sanki herzaman oluyor ama çok şiddetli değil

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2017 at 17:36

   Bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz faydalı olacaktır. Bazı kan testlerinin de yapılması gerekebilir. Ergenlik dönemine bağlı hormonal değişimlerden kaynaklanıyor da olabilir, ancak çok rahatsız edici bir durum ise ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. ayse

  16 Kasım 2017 at 23:04

  Merhaba benim kizim 10 aylik oyun oynarken yurumeye calosirkken kalbi cok hizli atiyo bu durum normalmi yoksa endiselenmeelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2017 at 12:39

   Kardiyoloji doktoruna götürmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle..

 44. Qmi

  15 Aralık 2017 at 12:04

  Merhaba,
  Kızım 11 yaşından gün aldı. 6 yaşından beri spor yapıyor ve son iki yıldır da antreman şeklinde yoğun yapıyor olmasına rağmen son 2 aydır farklı zamanlarda, hatta uykudan uyandıran çarpıntıları oluyor. 3 ay önce yeni bir okula başladı ve başarı da takıntısı var. Ayrıca arkadaşlarının anlattığı korku hikayelerinden korkmaya başlamış. Herşeyi yazıyorum ki, farklı yer ve zamananlarda yaşadığı çarpıntı sebebi ne olabilir diye. Sadece çarpıntı ve on için nefes almada sıkıntısı oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 19:12

   Kızınızda yeni başladığı okul dolayısıyla kaygı bozukluğu, panik atak tarzında bir problem gelişmiş olabilir. Fakat sportif aktivite yapan veya sportif aktivite çağına gelmiş her çocuğun öncelikle iyi bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle bir kardiyoloji uzmanı muayenesi ihmal edilmemelidir. Eğer kardiyolojik testler ve görüntüleme teknikleri temiz çıkarsa psikiyatri uzmanınca da değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. Guler

  2 Nisan 2018 at 19:06

  Benim kizm 2 bucuk yasinda ve şuan öksürük ve ates(38.3-39.1 arasi) grip var ama akşamdan başlayan çabuk nefes alip verme ve hızlı kalp çarpıntısı belirdi doktora getirdik ateşi olduğu için normal dediler ama ateşi yokken bile nefes alip vermesi ve kalbin hızlı çarpması durmuyor korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2018 at 00:06

   Altta yatan doğumsal kalp hastalığı olabileceği gibi, Kalp romatizması gibi bir durum da gelişmiş olabilir. Kardiyoloji uzmanı tarafından da değerlendirilmesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 46. Mehtap

  8 Nisan 2018 at 02:58

  Merhaba oğlum 3 yaşında bu 4 keredir birden kalbi hızlanıyor kendisi bana heycanlanarak diyor anne kalbim hızlı atıyor diye normal biseymi korkmaya başladım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2018 at 22:03

   Eğer kardiyolojik açıdan değerlendirme yapılmadıysa, yapılmasında fayda vardır.

   Sinüs taşikardisi, Supraventriküler taşikardi, Fokal atriyal taşikardi, Atriyal flatter, Atriyal fibrilasyon, Ventriküler taşikardi, Ventriküler fibrilasyon gibi kalp ile ilgili durumlar ve bu durumların altında yatan nedenler çarpıntıya neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. tuğ ba

  24 Mayıs 2018 at 17:53

  merhaba 4 yaşında kızım var başım dönüyor diyo kalbi hızlı atıyor çocuk bunu farkediyor neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2018 at 12:14

   * Çocuklarda baş dönmesi ve beraberinde kalp çarpıntısı olarak hissettikleri durum kansızlığa bağlı olabilir. Kansızlık bakımından iç hastalıkları ve/veya hematoloji bölümünde gerekli incelemelerin yapılması önemlidir.

   * Hipoglisemi (kan şekerinin düşmesi) gibi bir duruma bağlı hem baş dönmesi hem de kalp atım anormallikleri görülebilir.

   * Aritmiye neden olan durumlar (supraventriküler taşikardi, viral miyokarditler, kardiyak tümörler, aritmojen sağ ventrikül displazisi, kardiyomiyopatiler, Kawasaki hastalığı, hipertrofik kardiyomiyopati, doğumsal koroner anomaliler, doğumsal tam atriyoventriküler bloklar, sinüs düğüm disfonksiyonları, postoperatif kalp hastalıkları gibi) kalp hastalıkları aritmiye ve dolayısıyla çarpıntıya ve baş dönmesine neden olabilir.

   * Tiroid hastalıkları hem çarpıntıya hem de baş dönmesine neden olabilir.

   * Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri çocuklarda baş dönmesi ve kalp çarpıntısına neden olabilir.

   * Kalbi de tutan bazı sistemik hastalıklara bağlı hem çarpıntı hem de baş dönmesi görülebilir.

   Çocuğunuz durumunun iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi önemlidir. Doktorunuz duruma göre yönlendirme yapacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Damla

  25 Haziran 2018 at 12:42

  Merhaba 13 yasindaki kizimin 4 gundur kalbi çarpıyor nefesi daraliyo bazen gogsunun agridigini soyluyor halsizlik bogaz kurlugu var ellerinin ici uyusuyo titreme geliyo acile goturduk kan tahlili+EKG cektiler fakat bisey cikmadi neden oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2018 at 11:13

   Anlattığınız şikayetler panik bozukluk belirtileri olabilir. Nöroloji/psikiyatri alanında da değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. Günümüzde ortaokul çağında bile panik atak oldukça sık görülen önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Dilek

  2 Temmuz 2018 at 09:09

  7 yaşında oğluma ateş sebebiyle ibufenfort verdikten sonra gözkapakları şişti ve oğlum anne kalbim top oynarken ki gibi atıyor hiç yavaşlamıyor diye durumunu anlatmaya çalıştı.Gerçekten de kalbi hızlı atıyordu.O günden sonra araştırdığımda bu ilaçların kalple ilgili sorunları tetikleyebileceğini okudum.Acaba o anlık bir yan etkimiydi Yada kalbinde bir sorun var da o yüzden mi böyle bir yan etki çıktı.oğlumun yaşına göre boyu uzun kilosu az .Elimi Kalbine koyup dinlediğimde atışlar göğüs kafesinde kuvvetli hissediyorum zayıflığından ötürü mü acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2018 at 12:43

   Çocuğunuzun neden ateşlendiğine bağlı olarak da kalp atışlarının anormalleşmesinin sebebi değişiklik gösterebilir. Çocuk herhangi bir enfeksiyonel hastalık olmadan, başka enfeksiyon ve/veya soğuk algınlığı belirtileri olmadan ateşlenme olmuş ise çocukta tekrarlayan ateş atakları ve eklem, kas ağrıları ataklarıyla seyir gösteren sistemik bir hastalık söz konusu olabilir. Örneğin idiopatik (nedeni bilinmeyen veya bulunamayan) tekrarlayan ateş sendromları veya tekrarlayan ateş sendromuna neden olan hastalıklar (örn. Akdeniz ateşi hastalığı, sistemik lupus eritematozus, jüvenil romatoid artrit, yineleyen perikardit, romatizmal ateş ve diğerleri gibi) durumlara bağlı ateşlenmeler olabilir, bu tür hastalıklarda da kalp tutulumu olabilir. Bu tür durumlarda daha detaylı incelemeler gerekir. Ancak ateşlenmeye neden olan iltihabi durumlar da kalp atım problemlerine neden olabilir.

   Yani neden ateşlenme olduğu ve nedenin doğru bilinmesi kalp ile ilgili sorunların olup olmayacağını değiştirebilir.

   Tekrarlayan ateş sendromları hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/yuksek-ates-ve-tekrarlayan-ates/

   İBU-FORT: Romatizmal ağrılar, kas iskelet sistemi ağrıları, adet sancıları ve ateşin düşürülmesinde kullanılan bir ilaçtır.

   İBU-FORT’UN YAYGIN YAN ETKİLERİ:

   * Uykusuzluk, yorgunluk
   * Baş ağrısı, baş dönmesi
   * Bulanık görme
   * Hazımsızlık
   * Bulantı, kusma, karın ağrısı, İshal
   * Mide ve bağırsakta aşırı gaz
   * Bağırsak hareketlerinin azalması veya olmaması
   * Kanamaya bağlı kötü kokulu, katran renkli dışkı
   * Kanlı veya siyah renkli kusma
   * Deri döküntüsü.

   Seyrek yan etkileri arasında kalp ritminde bozukluk, kalp atışında artış bulunmaktadır.

   Doktorunuz ile bu durum hakkında konuşmanızda fayda vardır. Doktorunuz duruma göre ilacın yan etkilerini değerlendirebilir, başka incelemelere gerek duyabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Yağmur

  9 Temmuz 2018 at 14:26

  Merhaba ben 11 yaşındayım bundan 2 sene önce arkadaşımın bana kalp ile ilgili anlattığı değişim korku hikayeleri bende çok kötü bi iz bıraktı ve ben kalp kirizi geçireceğimi düşünüyorum ama sürekli doktora göründüm hiçbirşeyim yıksın iki gündür boğazımın ağrısı yüzünden bazenleri nefesim daraliyo ayrıca midem bulaniyo her gün her gece benim bişeyin var diye ağlıyorum ailem artık bu mevzudan bıkmış durumda sice piskolojik mıdır yoksa benim kalbimde bi sorun varmıdır bu arada benim hocamın çocuğu doğuştan kalp hastasıydı 2 il boyunca tedavi gördü daha sonra çocuk hastaneden çıktı ve bi gün parkta oynarken kandırayım içinde kalp kirizi geçirip oldu o olayı dinledikten sonra bende çok korkuyorum bakmam lazm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2018 at 14:14

   Anlatılanlar ve çevrenizde olan olaylar sizde panik atak, kaygı bozukluğu durumunu tetiklemiş olabilir. Yaşınızın ergenlik çağında olmasından dolayı da bu tür kaygısal bozukluklar tetiklenebilir. Aile büyükleriniz (anne-baba) ile bu konuda görüşüp iyi bir çocuk psikiyatri uzmanına veya çocuk psikoloğuna gitmenizde fayda vardır. Panik atak nefes daralmasına, göğüs sıkışmasına, yutma zorluklarına, boğulma hissine, çarpıntılara neden olabilen bir durumdur. Fakat bazen gastroözofageal reflüye bağlı da göğüs kısmında sıkışma hissi, mide bulantıları, nefes almada zorluklar, reflünün yemek borusuna veya yutağa verdiği zarar nedeniyle boğaz ağrısına, yutma zorluğuna, çarpıntı varmış gibi hislere, astım benzeri şikayetlere yol açabilir. Bu nedenle gastroözofageal reflü gibi bir probleminizin ve bu probleme neden olabilecek mide problemlerinin olup olmadığının da gastroloji alanında değerlendirilmesi gerekebilir. Günümüzde yanlış beslenme ve yaşam tarzına bağlı mide problemleri ve gastroözofageal reflü çok erken yaşlarda oldukça sık görülmektedir.

   Bazı çocuklarda ergenliğe girme süreci ve bu süreçte oluşan hormonal değişimler de çarpıntıya ve ruhsal problemelere sebep olabilmektedir.

   Kansızlık, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de hem çarpıntıya hem de ruhsal problemlerin tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle bu değerlerin de incelenmesi gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Deniz

  30 Temmuz 2018 at 01:09

  Merhabalar. 14 yaşındayım. Yaklaşık 2-3 hafta önce göğsüm ağrıyordu. ( kalpte olabilir bilmediğim için böyle adlandırdım) Gündelik hayatımı etkileyen bir ağrı değildi ve beni hayatımı yürütmekten alıkoymuyordu. Bu ağrı biraz devam etti ve bitti. Fakat son günlerde kalbimin biraz hızlı attığını farkettim. (Gün boyunca değil fakat bazı zamanlarda) tişörtüm bile hareket ediyordu hafifçe. Ve çok az bir şekilde nefes darlığı oluyordu. ( ama çok az rahatsız edecek şekilde değil) bu sabah ablam nabzıma baktı ve 94 olduğunu söyledi. ( kendisi hemşire ve benim yaşındaki çocuklarda bu nabzın normal olduğunu söyledi) birde kalbim hızlı attığı zamanlarda göğsümde ağrımaya başladı fakat çok az bi şekilde. (Sol göğsüm) dediğim gibi bunlar beni aşırı derecede rahatsız eden problemler değil. Günlük hayatta yapacağım her şeyi yapabiliyorum. En kısa zamanda doktora gideceğim fakat biraz bilgi almak istedim. Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2018 at 01:16

   * Bu yaşlarda hormonal değişimlere bağlı da bu tür çarpıntılar olabilir.

   * Eğer kız iseniz adet dönemlerinde de çarpıntılar, göğüs ağrıları olabilir.

   * Ergenlik dönemlerinde psikolojinizi zorlayan bazı olaylar (heyecan yaratan olaylar gibi, sıkıntı veren olaylar gibi, ailesel problemler gibi, sınavlar gibi) kalp atım anormalliklerine neden olabilir.

   * Bu yaşlarda kansızlık sık görülen bir durumdur ve buna bağlı da çarpıntılar olabilir.

   * Aşırı sıcaklar (özellikle hormonal dalgalanmalar yaşanan dönemlerde) çarpıntılara neden olabilir.

   * Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri çarpıntıya neden olabilir.

   * Tiroidler ile ilgili sorunlarda çarpıntılar olabilir.

   * Aşırı çay, kola, çikolata, kahve tüketimi çarpıntı ve göğüs ağrısına yol açabilir.

   * Aşırı yorgunluk, uykusuzluk çarpıntı yapabilir.

   * Enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda çarpıntı olabilir.

   * Eğer yanlış beslenme ve yaşam tarzınız varsa (reflü yapacak) reflü kaynaklı astım benzeri şikayetler, göğüs ağrısı, çarpıntı gibi hisler yaşanabilir.

   * Psikolojik bazı durumlar (panik atak, anksiyete bozukluğu gibi) kalp çarpıntısına ve göğüs ağrısına neden olabilir.

   Başka sebeplere bağlı da kalp çarpıntısı, göğüs ağrı olabilir.

   İnternet sitesi üzerinden bir sebep söylemek tabii ki mümkün değildir, bu nedenle kardiyoloji veya diğer sebeplere yönelik araştırmalar yapılması faydalı olabilir. Aileniz ile görüşüp bir kardiyoloğa, iç hastalıkları uzmanına gidebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. BEYTULLAH KAPLAN

  18 Ekim 2018 at 19:06

  Merhaba benim kız kardeşim 15 yaşında. Ve sürekli kalp çarpıntısı ve nefesi darılıyor. Bazen çok sıkıntılı zamanlar atlatıyoruz resmen nefes alamıyor. Hangi doktora gittiysek bir sey yok denildi .lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ekim 2018 at 00:46

   Bahsettiğiniz durum solunum yolları ile ilgili olabilir, damarlar ile ilgili bir durum olabilir, panik atak gibi bir durum olabilir, sistemikk bir hastalığın kardiyak tutulumuna bağlı olabilir. Bu nedenle farklı alanlarda uzmanlar tarafından da araştırmaların yapılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 53. Musa ısık

  8 Aralık 2018 at 00:52

  Merhaba oglum 13yasında gogüs agrısından dolayı kardıyoloji bolümüne gittik kalp kapakcogında ufak bir kacak oldugunu soylediler boy ve kemik yapısı cok iyi kilosu boyuna gore daha az gogus agrılarının bununla ilgisi yok dediler kan tahlili temiz cıktı agrıları devam ediyor yemeklerde secici sogan corbo bu sebze seyleri yemiyor akciyerden süphelendiler ilac verdiler kullandık fakat grıp oldugunda agrılar devam ediyor tekrar hastaneye gittik 9 tup kan aldılar bu kesın sonuc olurmu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2018 at 01:00

   Pek çok kan testi vardır. Doktorunuzun hangi değerler için kan testi istediğine göre doğru sonuç alınıp alınmayacağı değişiklik gösterebilir. Doktorunuz tam kan sayımı istemiş olabilir, ek olarak vitamin/mineral değerleri için testler istemiş olabilir, hormonal değerler için testler istemiş olabilir.

   Göğüs bölgesinde ki ağrının birçok nedeni vardır.

   Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir, bu nedenle kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   ÇOCUKLARDA GÖĞÜS AĞRISININ NEDENLERİ

   Solunum sistemi kaynaklı nedenler;

   * Plörezi,
   * Pnömotoraks
   * Pnömomediastinum,
   * Astım,
   * Diyafram irritasyonları.

   Göğüs duvarı lezyonları kaynaklı nedenler;

   * Kas lezyonları,
   * Kostokondritler,
   * Kayan kosta sendromu,
   * Travmatik nedenler,
   * Prekordial sendromu,
   * Trişinozis,
   * Omurga kaynaklı durumlar.

   Gastrointestinal sistem kaynaklı nedenler;

   * Yemek borusu iltihabı,
   * Reflü,
   * Akalazya,
   * Mide fıtığı,
   * Ülser,
   * Yabancı cisimler,

   Psikojenik nedenler;

   * Depresyon,
   * Anksiyete bozukluğu,
   – Konversiyon,
   * Somatizasyon.

   Ve daha birçok (kardiyak, nörolojik, romatizmal, enfeksiyonlar gibi) birçok neden göğüs ağrılarına neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Dilara

  24 Şubat 2019 at 01:12

  Merhaba ben 11 yaşımdayım ve koşarken kalbim çarpıyor ve bulanık görüyorum başım ağrıyor stres yapınca doktora 4 kere gittim ve bir şey yok dediler ama 1 ay daha devam etti bedene katılamıyorum neden oluyor bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2019 at 08:42

   Gitmiş olduğunuz bölüm kardiyoloji ise, bir de iç hastalıkları bölümüne veya endokrinoloji bölümüne giderek kansızlık, tiroid hastalıkları veya başka bir sistemik hastalık olabilme ihtimalinin değerlendirilmesinde fayda vardır. Eğer kardiyoloji uzmanına gitmemişseniz, kardiyoloji alanında incelemeler yapılması faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git