Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Çocuklarda ve bebeklerde kalp çarpıntısı çok fazla görülmeyen bir durum olsa da, son yıllarda oldukça sık rastlanmaktadır.

Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde kalp çarpıntısı çok fazla görülmeyen bir durum olsa da, son yıllarda oldukça sık rastlanmaktadır. Kalp hastalıkları bebek doğmadan anne karnında da başlayabildiği gibi, bebek doğduktan sonra da ortaya çıkabilir. Genellikle çocukluk döneminde karşılaşılan kalp hastalıkları doğumsal kalp hastalıklarıdır. Kalp hastalığı türüne göre bazı bebeklerde doğar doğmaz şikayetlere neden olabildiği gibi bazı bebeklerde ise herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı hastalıkların varlığı ve yanlış yaşam biçimi gibi etkenlerin neden olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde kullanılan zararlı maddeler sigara, alkol veya diğer zararlı maddeler, hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyonel hastalıklar, hamilelikte çekilen radyasyon içeren tanısal görüntüleme yöntemleri, annede şeker hastalığı, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların varlığı gibi nedenler bebeğin doğuştan kalp hastalığı ile doğmasına sebebiyet verebilir. İlk bebek kalp hastalığı ile doğmuş ise ikinci bebeğinde kalp hastası olma ihtimali yüksektir. Özellikle akraba evlilikleri daha bir çok hastalığa neden olduğu gibi kalp rahatsızlıklarında da oldukça yüksek risk taşımaktadır.

Çocuklarda kalp çarpıntısı belirtileri

Kalp hastalığı ile doğan bebeklerin dudaklarında, tırnaklarında ve ayaklarında morarma şeklinde renk değişiklikleri görülebilir iken, çok önemli değil gibi görülse de ağlama esnasında morarma belirgin hale gelir. Ayrıca kalp çarpıntısı olan bebeklerde solunum güçlüğü, emerken çabuk yorulma, kendi yaşıtlarına oranla daha zayıf kalma ve ayak bileklerinde şişlik gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Son yıllarda bebeklerdeki kalp hastalığı doğmadan teşhis edilebilmektdir. Sonradan ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları da gribal enfeksiyon veya diğer belirtiler ile kendini belli edebilir. Bebeklerde ve çocuklarda kalp çarpıntısının nedenini teşhis etmek için öncelikle muayene edilir ve gerekir ise elektrokardiyografi (EKG) testi istenir.

Çocuklarda kalp çarpıntısı tedavisi

Bebeklerdeki ve çocuklardaki kalp hastalıklarının tedavisihastalığın türü teşhis edildikten sonra tedavi planı altta yatan hastalığa göre yapılır. Eğer çarpıntıya ritim bozukluğu neden oluyor ise ritim bozukluğunun tedavisi küçük çocuklarda ve bebeklerde ilaç tedavisi şeklinde uygulanırken,  5-6 yaşından sonra radyofrekans ablasyon tedavisi ile ritim bozukluğunu ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Çarpıntının nedeni kalp deliği ise açık kalp ameliyatı ile deliği kapatma yöntemi uygulanır ve 5-6 yaşından sonra son yıllarda açık kalp ameliyatı yapılmadan anjiyografik yöntem ile damardan girilerek özel bir cihaz yardımı ile deliğin kapatılması işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemin risk oranının açık kalp ameliyatlarına göre daha az olduğu bilinmektedir. Tedavisi yapıldıktan sonra bu çocuklar yaşantılarına normal bir şekilde devam ettirebilirler. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda aort koarktasyonu neden olur
 2. Hipoplastik sol kalp sendromu neden olur
 3. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
 4. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları neden olur
 5. Şemsiye tedavi yöntemi nedir
 6. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği neden olur
 7. Fetal ekokardiyografi nedir

69 Yorum

 1. Adsız

  8 Nisan 2015 at 19:23

  Ben 14 Yaşında bir erkeğim bende sürekli kalp çarpıntısı (çok şiddetli) çarpıntıları sonra baş ağrısı ve baş Dönmesi ,sol kolda Ağrı , kendini boşlukta hissetme gibi Şeyler oluyor doktora gittik hiç bir şey yok dedi ben napıcam korkmuyorum desem yalan olur babaannem Kısmi Felç dedem kalp krizi geçirdi türemiyorum desem yalan olur

  • Adsız

   10 Nisan 2015 at 13:29

   Kalp çarpıntısının ve diğer bahsedilen belirtilerin nedeni kansızlık veya ritim bozukluğu olabilir. Bunun araştırılması için kardiyoloji tetkikleri veya hemotoloji tetkikleri gerekebilir. Bu yaşlarda ve gençlerde efor sırasında aşırı kalp çarpıntısı, baş dönmesi, baş ağrısı genellikle kansızlığın da meydana getirdiği sorunlar olabilir. Bu açıdan değerlendirilmesi daha mantıklı olur. Bazen bu şikayetler spor yapanlarda, bir süre spor bırakılır ise bu arada kalp kasları ağrısı ve çarpıntısı şeklinde de olabiliyor. Çünkü bende de aynısına benzer bir durum oldu ve doktor kas ağrısı olduğunu söyledi ve fizik tedavi bölümüne gitmemi tavsiye etti. Ben tekrar egzersize başladım şikayetler azaldı. Zaten Bende de sürekli ilaç kullanmayı gerektirmeyecek derecede ritim bozukluğu var. Ben egzersiz yapıyorum iyi geliyor. Bu nedenle bu tip şikayetleri olup, kardiyoloji uzmanının bir şey yok dediği herkese kardiyo egzersizlerini öneririm.

  • Gulay

   9 Ocak 2016 at 02:17

   Benim kizimda 5 yasinda siddetli kalp carpintisi gecirdi dakikada 250 atisi oldu sonrasinda ara ara carpintim.var dio hemen solugu doktorda aliyoruz sun 9 yasinda ama her taklili temiz cikiyo acaba psikolojik etkisiminl kaldi

   • Sağlık Ocağım

    9 Ocak 2016 at 14:42

    Öncelikle geçmiş olsun. Kalp çarpıntısı farklı şekillerde (kuvvetli kalp atımı, hızlı kalp atımı ya da düzensiz kalp atımı) şeklinde tarif edilir. Elle nabzın üzerinde kalp atım şekli ölçüldüğünde 1 dakikada 90’ın üzerinde atış var ise hızlı kalp atımı söz konusu olabilir ya da hasta bunu o şekilde hissediyor olabilir. Tabi bu atım hızı çocuklar ile yetişkinler arasında farklılık gösterir. 250 kalp atımı oldukça fazla, ancak çocuğun 5 yaşında yaşadığı bu durumu hatırlıyor olması ve bu durumun psikolojik oldukça zor.

    – Psikolojik kalp çarpıntısı anksiyete bozukluğunda, panik atak hastalığında, heyecanlanma durumunda, korkma sırasında gibi psikolojik nedenler ile olabilir. Fakat bu tür kalp çarpıntıları genellikle erişkinlerde görülür.

    – Kalp çarpıntısının nedeni kalp ritminin bozulmasıdır. Kalp ritmini bozan birçok kalp sorunu ve başka sorunlar da vardır. Kalbinde herhangi bir yapısal bozukluk olmayan çocuklarda da ritim bozuklukları görülebilir. Bazı grip ilaçları, reflü hastalığı, astım hastalığı, alerjik durumlar, kansızlık, Akdeniz ateşi gibi bazı organları tutan romatolojik hastalıklarda da ritim bozukluğu oluşabilir. Kalp kasının iltihabı durumlarımda da ritim bozulabilir. Alerjik astım hastalığında da kalp çarpıntısı gibi hisler yaşanabilir. Çocuk kardiyoloji muayenelerinde bir sonuç alınamadı ise bu durum üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde iç hastalıkları polikliniğinde veya alerji immünoloji polikliniğinde araştırılır ise daha doğru olur. Altında yatan kalp dışı nedenler olabilir. İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

    • Fatma aktan

     26 Kasım 2016 at 00:50

     Merhaba benim oglum 8 yaşıda 3 kez kal çarpıntisı yaşadık kalbi cok hizlı atiyor belli bir süre sonra geçiyor biraz da agrısı oluyor ekg çektirtik bişey yok denildi tekrar oldu neden olur sizden bilgi alabilirmiyim

     • Sağlık Ocağım

      28 Kasım 2016 at 11:32

      Çocuklarda kalp çarpıntısı veya kalp problemleri doğumsal kalp deliği nedeni ile olabilir. Elektrokardiyografik tetkikte o sırada kalp ritmini bozan bir sebep var ise sorun olduğu hakkında bilgi verir, ancak o sırada kalp ritmi normal ise EKG tetkiki de normal çıkar.

      Çocukların kalbinde bir bozukluk olup olmadığı ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile teşhis edilir genellikle.

      Yine bu yaşlardaki çocuklarda geçirdiği gribal enfeksiyonlar, vitamin ve mineral eksiklikleri ya da fazlalıkları, kas sorunları, kansızlık, endokrinolojik hastalıklar gibi nedenler ile de kalp çarpıntıları oluşabilir.

      Daha iyi bir değerlendirme ve kan testlerinin yapılması da gerekebilir.

      Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 2. Beyzanur yanık

  3 Şubat 2016 at 20:12

  Ben 13 yaşındayım şiddetli bir kalp atışım var ben bunu kendim fark ettim. aileme söylemeye korkuyorum birşey çıkar diye. Psikolojik sorunlarım var biraz halüsinasyon görüyorum ve sürekli beni takip ediyorlar hissine kapılıyorum

  Acaba bu benim kalbimin hızlı atması çarpıntı olabilirmi ?
  Ve psikolojik olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 11:45

   Merhabalar, Kalp çarpıntısı bazı kalp hastalıklarına bağlı, diğer bazı hastalıklara bağlı gelişebileceği gibi psikolojik bazı rahatsızlıklarda da kalp çarpıntısı olur. Anlattığın bazı belirtiler panik atak veya kaygı bozukluğu olarak biinen anksiyete bozukluğu gibi nedenlerden kalp çarpıntısı olabilir. Bu durumu ailen ile paylaşman ve gerekir ise bir psikiyatri uzmanına baş vurmanızda fayda var. Bir şeyler seni korkutmuş ise bu tür durumlar panik olmana neden olmuş olabilir. Mutlaka ailen ile bu durumu konuşman önemli. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Tuba

    21 Haziran 2016 at 05:02

    MERHABA 17 YAŞIDAY YAKLSIK 1 YASINDA BI BEDEN DERSINDE ILK.OLMUSTU HATIRLIYORUM OTURMUSTUM BI 10 SN FALAN BENIM.BAZEN HIC OLMADIK ANDA KALBIM SIKISIYO NEFES ALINCA DAHA COO ACIYO HAREKET EDINCE DAHA COK ACIYO KONUSAMYORUM ZATEN CUNKI BU SEFER DAHA COK ACIYO boyle 15 sn falan haraketsiz kaliyorum geçiyo ama hafiften baski kaliyo yai ne bileyim hniz17 yasindayim yillardir onemsemedim ama artik onemsiyorum 2 gunde bi olmaya basladi ?

    • Sağlık Ocağım

     22 Haziran 2016 at 13:01

     – Kalp çarpıntısı olarak hissettiğimiz durum kalp ritminin bozulmasından dolayı olan bir durumdur. Bu durum 10 yıldır ara ara oluyor ise bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

     – Doğumsal bir kalp hastalığı olabilir.

     – Kalte bıçak saplanır gibi ağrı olması genellikle kalp kası ile ilgili durumlardan da kaynaklanır.

     – Başka sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında kalp ritmini bozan olaylar olabilir.

     – Kansızlık nedeni ile kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Tiroid hastalıklarından dolayı kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Bazı vitamin ve minerallerin eksikliklerine, fazlalıklarına bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Bazı kas hastalıklarına bağlı kalp ritmi bozulabilir.

     – Bazı kalp hastalıklarına bağlı (kalp kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, kalp damar hastalıkları, kalp delikleri ve benzeri) kalp ritim bozuklukları olabilir.

     – Psikolojik hastalıklara bağlı (panik atak, kaygı bozukluğu gibi) ara ara kalp ritmi bozulabilir.

     – Bazı akciğer hastalıklarına bağlı, bazı mide hastalıklarına bağlı, çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklere bağlı, uygusuzluğa bağlı, yorgunluğa ve strese bağlı gibi nedenlere bağlı da kalp ritim bozuklukları olabilir.

     Bir kardiyoloji uzmanına gitmek gerekir. Buradan bir sonuç çıkmaz ise yukarıda sayılan diğer nedenlerin araştırılması önemlidir.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Ferhan

  26 Şubat 2016 at 23:35

  Ben 13 yaşindayim kalbimaniden hizli carpmaya başlıyor ve ağlama geliyor kulaklaruma ugultu ve kalbimin sesi geliyor titriyorum ama kısa bir süre sonra geçiyor günde iki kere oluyor aslinda bu sorun iki gündür var önceden fazla olmazdı ve sadece sürekli üşüyordum şimdi hepsi oluyor

  Sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 14:15

   Geçmiş olsun. Üst veya alt solunum yolları enfeksiyonu olabilir. Orta kulak iltihabı, bronşit, farenjit, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi enfeksiyonel bir durum olabilir. Gribal bir enfeksiyon başlangıcı olabilir. En kısa zamanda bir KBB uzmanına gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 4. Süheyla

  3 Mart 2016 at 23:07

  12 yaşında oğlum. Bundan üç sene öncesi kalbinin ağrıdığı şikayetiyle kalp doktoruna göründük. Hiç bir problemin olmadığını sadece duygusallığa bağlı olabileceğini söyledi. Son iki üç haftadır da yineledi. Hiç bişey yokken kalbinin hızla çarptığını söyledioğlum. Elimi kalbinin üzerine koyduğumda gerçektende çok hızlı çarptığını gördüm. Acaba duygusal bi çocuk olduğu içinmi yoksa bi problem mi var kalbinde.

  • Sağlık Ocağım

   4 Mart 2016 at 12:33

   – Merhabalar, Kalp çarpıntısı kalp ritminin bozulması sonucu meydana gelen bir durumdur. Kalbin çok hızlı atması taşikardi olarak adlandırılır. Taşikardiler farklı gruplarda sınıflandırılır. Taşikardiler (hızlı kalp atımı) fizyolojik olabileceği gibi, altta yatan nedene bağlı da olabilir.

   – Fizyolojik kalp ritim bozukluğuna psikolojik sorunlar, uykusuzluk, stres, yorgunluk, okul çağındaki çocuklarda sınav stresi, ergenliğin getirdiği stres, heyecan, üzüntü gibi etkenler neden olabilir.

   – Kalp ritminin bozulmasına kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı psikiyatrik hastalıklar (panik atak gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, şeker düşüklüğü, şeker yüksekliği gibi birçok neden kalp ritminin bozulmasına yol açabilir. İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekebilir veya diğer sorunlar için araştırma yapılması gerekebilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Beste

  7 Mart 2016 at 11:26

  Ben 9 yaşındayım.Sabah kalktığımda her yerim ağırıyordu.Uyudum uyandığımda kalbim çarpmaya başladı.Bu durum için ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   7 Mart 2016 at 13:13

   – Merhabalar, sabah kalktığında her yerinin ağrıması ve kalp çarpıntının olması gribal bir enfeksiyon başlangıcı olabilir.

   – Sabah uyandığında yorgun ve kalp çarpıntısı ile uyanman kötü bir rüya görmüş olmandan kaynaklanabilir.

   – Sabah uyandığında her yerinin ağrıyor olması ve kalp çarpıntının olması soğuk algınlığı başlangıcı olabilir.

   – Sabah uyandığında her yerinin ağrıyor olması ve kalp çarpıntısının olması gece üzerinin açıkta kalmasından ve üşütmüş olmandan kaynaklanabilir.

   – Sabah yorgun uyanman ve kalp çarpıntısının olması adet kanamasının başlama belirtisi olabilir. Bu tür bir durum başka bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir. Bu durum tekrar tekrar olur ise, gün boyu devam eder ise ailen ile bu rahatsızlığını paylaşman iyi olur.

   – Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Berfin polat

  13 Nisan 2016 at 01:09

  Ben 12 yaşındayım hergün kalbime sanki bir iğne batiriyorlarmis gibi oluyor bu durum 20 veya 30 dk sürüyor sonra duruyo aradan bi 15 dk sonra tekrar başlıyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2016 at 11:59

   Kalbe iğne batar gibi bir sızı olması genellikle kalp kasında, kalp zarında, göğüs zarında oluşan iltihabi bir durum nedeni ile oluşur. Kalpte bu durum sık tekrarlıyor ise bir kardiyoloji uzmanına gitmek doğru olur. Kalp ritminin bozulması nedeni ile de kalbe iğne batıyormuş gibi sorunlar gelişebilir. Ritim bozukluğuna yol açan birçok etken vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Mehmet

  18 Nisan 2016 at 11:13

  9 yasinda kizim var 10 adim ko$sa kalbi cok hizli atiyor üniversite hastanezinde 1 hafta tedavi gordu serum ilac bi rahatsizligi yok dediler ilac tedavisi verdiler fakat halen ayni sekilde kosunca cok hizli atiyor.halsizlik morarma yada istahsizligi da yok

  • Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2016 at 12:59

   > Çocuklarda kalp atım bozuklukları genellikle doğumsal kalp hastalıklarına bağlı veya altta yatan bir nedene bağlı oluşabilir. Hastanede yattığı sürede altta yatabilecek diğer nedenler de araştırılmış ise fizyolojik bir durum olabilir. Fakat kalp atım bozukluklarının altında yatan birçok etken vardır. Kalp kasları ile ilgili ya da başka bir kas hastalığı ile ilgili olabilir. Kansızlık, troid sorunları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ya da fazlalıkları çocukta kalp çarpıntısı yapabilir.

   > Tekrar aynı doktorlarınız ile görüşmenizde fayda var. Çünkü daha fazla araştırma yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. adsiz

  8 Haziran 2016 at 11:54

  meraba ben 13 yasindayim top kabim carpar gibi oldu ama sonrdan gecti bu olaydan sonra kalbim agrimaya basladi ve kosmustum ve dinlenirken kalbim hizliatti hastaneye gittik kalbim 250 atiyodu bo olaydan 3 hafta sonrada beden egimitimi dersinde sinav yaparken kostum nefes darligi cektim nefes alamadim hastaneye gittik 150 kalp atimimdi 3-4 kez hastaneye gittik herseyim temiz cikiyo ben ilk kalp carpintimdan once cok idrar sokucu haplar kullandim aca bundan dolayi mi ? NOLUR BANA CEVAP VERIN COK KORKUYORUM

  • Sağlık Ocağım

   9 Haziran 2016 at 12:33

   – Kalp çarpıntısı kalp ritmini bozan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Kalp kasının enflamasyonu gibi bir durum nedeni ile darbe sonrası kalp bölgesinde ağrı olabilir.

   – Ayrıca kalp hastalıkları dışında birçok neden kalp ritminin bozulmasına yol açabilir.

   – Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu, kist hidatik hastalığında kalp tutulumu,liken planus hastalığında kalp tutulumu, ankilozan spondilit hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir ve bu durum kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunamayabilir.

   – Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.

   – Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   – İdrar söktürücü ilaçları hipertansiyon tedavisi için kullanmışsanız, hipertansiyon nedeni ile de kalp çarpıntıları olabilir.

   – Bu tür durumların hematoloji ya da iç hastalıkları bölümünde araştırılması gerekebilir.

   Yaşınız daha çok küçük, bu nedenle araştırılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • adsiz

    9 Haziran 2016 at 14:15

    Cok tesekkur ederim ??

 9. Sultan

  17 Haziran 2016 at 20:50

  Merhaba benim 7 yaşında bir oğlum var uzun zamandır yol yürüdüğün de göğüsü ağrıyordu zayıf ve iştahsız olduğu için bu sebepten ağrıyor diye düşünüyordu m 1 aydir arada bir çarpıntısı oluyordün son bir haftadır ise yürüeken göğüs çok ağrıyor nefes alırken canı açıyor kalbi hızla atıyor ne olabilir doktoraya götürdüm birşey yok dedim ventolin verdi hava verdi ama benim içime sinmiyor ne yapabilirim nereye ğoturebilirim

  • Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 12:16

   – Çocukluk yaş grubunda görülen göğüs ağrıları genellikle iyi huyludur, ancak kas ve iskelet sistemi, kardiyolojik sistem, gastrointestinal sistem, solunum sistemi ve sinir sistemine bağlı hastalıklardan ya da durumlardan da çocuklarda göğüs ağrısı olabilir.

   – Kas ve iskelet sistemine ait göğüs ağrısında ağrıdan önce fiziksel aktivite, spor yapma gibi durumlar söz konusudur ve ağrı keskin vasıflıdır ve yayılabilir. Bu hastaların fizik muayenesi genellikle normaldir. Kas iskelet sistemine bağlı göğüs ağrısı nedenleri arasında Kayan kosta sendromu, Hipersensitif Ksifoid Sendromu gibi nedenler de vardır.

   – Çocuklarda göğüs ağrısına neden olan psikojenik nedenler arasında hiperventilasyon sendromu, panik atak ve depresyon gibi nedenler vardır.

   – Çocuklarda göğüs ağrısına neden olabilecek solunum sistemi ile ilgili nedenler arasında astım hastalığı, pnömotoraks, pnömoni, plörezi gibi neden sayılabilir.

   – Çocuklarda gastrointestinal sisteme bağlı göğüs ağrısında gastroözofagial reflü en önemli nedenlerden biridir.

   – Çocuklarda kardiyolojik sisteme bağlı göğüs ağrısı nedenleri arasında ise hipertrofik kardiyomiyopati, aort stenozu, koroner arter vazospazmı, anormal çıkışlı koroner arter, aort stenozu gibi nedenler en sık görülen nedenler arasındadır.

   – Ayrıca bazı sistemik hastalıklarda da göğüs ağrıları olabilir, bu nedenle daha derin araştırmalar gerekebilir.

   – Alerjik etkenler göğüs ağrısı ve nefes darlığı yapabilir.

   – Ateş, kilo kaybı, halsizlik, öksürük, nefes almada zorluk çekme ve bunlara eşlik eden göğüs ağrıları solunum sistemine ait bir sıkıntıdan olabilir.

   – Çocuklarda psikolojik sıkıntılara bağlı da göğüs ağrısı olabilir.

   Verilen tedavi ile geçmez ve çocuğun sıkıntıları ısrarla devam eder ise araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun

 10. Sefanur

  21 Haziran 2016 at 23:10

  Kızım 5 yaşında bronşit öksürük başladı doktora götürdüm her zamn kullandığımız ilaçları verdi ventolin zatiden mikotik klamer. Ama biri farklıydı ağzından vermemiz için bi iğne verdi tozlu aynı normal iğne gibi meyve suyunu katmak için. Eve geldim kullandım kızım Karnım gup gup atiyo deyip durdu.baktık çok fazla atiyo acilen götürdü hemen 170 atiodu.ilaçları kesin ddiler gönderdiler ama devam ediyo hala endiseleniyorum ilk defa böyle bişey le karsilasiyorum

  • Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 12:28

   Antibiyotik içerikli ilaçlar, gribal ilaçlar kalp ritim bozukluğuna yol açabilir. Tekrar tekrar meydana gelen bronşit gibi iltihabi hastalıklarda kalp ritim bozuklukları olabilir.

   Aslında çocuğun hem sık bronşit olmasının hem de kalp atım bozukluğunun da altında yatan sistemik bir durum olabilir. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatizmal hastalık sık boğaz enfeksiyonlarına ve ritim bozukluklarına neden olabilmektedir. Özellikle çocukta sık sık ateşlenme söz konusu ise bu tür bir hastalığın araştırılması gerekir.

   Sık geçirilen boğaz enfeksiyonları kalp romatizmasına yol açabilir.

   Kalp kapak sorunlarında veya kalp delikleri varlığında çocuklarda sık alt solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski söz konusudur, bu nedenle kızınızda doğumsal kalp hastalığı gibi bir durum olabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz ve buradan sonuç alınmaz ise başka bir sistemik hastalık varlığının araştırılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 11. Ali

  22 Haziran 2016 at 05:53

  Ben 13 yaşındayım kalp çarpıntım oluyor ara sıra ama doktora ne Zaman gitsek bişey çıkmıyor zayıfım diye çarpıntı oluyor diyorlar doğrumudur ?

  • Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2016 at 12:18

   Kardiyoloji bölümünde şimdiye kadar hiç ekokardiyografi çekilmesi ve holter testi yapılmadı ise bunların yapılması kalp ile ilgili bir durumun olup olmadığının anlaşılması için önemlidir.

   – Zayıf olmanızın yanı sıra kansızlık da var ise kalp çarpıntısına yani kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   – Yaşınıza ve boyunuza göre çok zayıf iseniz bu durumun da altında yatan bir tiroid hastalığı olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde tiroid bezleri ile ilgili bir sorununuzun olup olmadığı araştırılmalıdır.

   – Zayıf olmanızın altında yatan bir yeme bozukluğu (anoreksiya) denen bir durum var ise bunun da altında yatan psikolojik bir etken olabilir ve psikolojik etkenler kalp ritminin bozulmasına yol açarak kalp çarpıntısı yapabilir, bu gibi bir durumun araştırılması için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   – Bu durumun araştırılmasında fayda var, çünkü bazı sistemik hastalıklarda da kalp tutulumları olabilmektedir ve buna bağlı kalp ritmi bozulmaktadır.

   – Bu durum uzun zamandır devam ediyor ve tekrarlıyor ise üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde bu durumun araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. nuray durkut

  28 Haziran 2016 at 10:34

  meraba benim kızım 15 yaşında kalp sıkışması oluyor dokdorlar kansızlıktan meydana geldiğini söylüyolar kızım anemi hastası bunun tedavisi nedir

  • Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2016 at 12:44

   Kansızlık nedeni ile kalp ritim bozukluğu ve buna bağlı kalp çarpıntısı ve kalp sıkışması gibi durumlar olabilmektedir.

   Fakat kansızlığın altında yatan sistemik bir hastalık veya etken de olabilir, bu nedenle kansızlığın nedeninin üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde hematoloji bölümünde araştırılması doğru olur. Kansızlık kalp fonksiyonlarını daha fazla bozabilir. Diğer bölümlerde genellikle altta yatan nedenin üzeri örtülür. En doğrusu hematoloji bölümüne gitmektir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 13. Ahmet

  13 Temmuz 2016 at 14:31

  Merhaba ben 16 yasindayim kalp hizli atmasi guclu ve duzensiz sekilde atiyo gunde 20+ kalp batmasi oluyo bisuru doktora gitim bisey yok dediler kalbindede yok dediler ama bu yaklasik 6 aydir var ben vucut gelistirme yapiyordum. Cabuk fanma,terleme,yorulma var yataktan kalktım gibi kalbimi hissediyorum guclu,hizli atini gecenlerdede goğsum sikişti sol omuz simdi gecti ama kalp icin yazddiklarim devam ediyo tedavisi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 12:14

   Bazen spor yapanlarda yanlış nefes alıp vermeye ya da yapılan yanlış hareketlere bağlı kalp büyümesi olabilir. Spor ile uğraşanların genelde kalbi spor yapmayanlara göre büyük olur. Kalp büyümesi yeni başlamış ise buna bağlı şikayetler artmış olabilir. İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekir. Örneğin ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmemiş ise çekilmesi ve kalbin boyutunun değerlendirilmesi gerekir.

   Yine hipertrofik kardiyomiyopati (kalp kası kalınlaşması) gibi bir durumda da benzeri şikayetler görülebilir.

   Hipertrofik kardiyomiyopati teşhisinde kullanılan kalp ultrasonu, doppler ultrason gibi yöntemler ve diğer bir tanı yöntemi ise kalp katerizasyonudur, bu nedenle bu tetkiklerin de yapılması gerekebilir. Doktora gittiğinizde spor ile uğraştığınızı söylemeyi ihmal etmemelisiniz. Hipertrofik kardiyomiyopati ani genç ölümlerine yol açabilir, bu nedenle erken tanı önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 14. Aysun

  21 Temmuz 2016 at 22:45

  Merhaba ben 14 yasindayim yaklasik 9 yasimdan beri kalbim sıkışıyor ya da ben oyle adlandiriyorum kalbim bazen cok hizli bazende cok yavas atiyor ama normal zamandada ablama gore hizli atiyor yaklasik 3 kez farkli doktor kontrolune gittim ama her seferindede hic bi sey cikmadi su an ergenlik cagima girdim ama hala bu sıkışma devam ediyor siz bunu nasil yorumlayabilirsiniz ?

  • Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 15:53

   Kalp sıkışması, kalp çarpıntısı ve kalbin düzensiz atması olarak tarif edilen durumlar kalp ritminin bozulmasından dolayı olur.

   Kalp ritmini bozan birçok neden vardır.

   Kalp ritminin bozulmasına bazı sistemik hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir ve bu durum kalbin düzensiz atmasına neden olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunmaz genellikle. Bu tür hastalıklarda durumun araştırılması için romatoloji bölümüne gidilmesi daha doğru olur.

   Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, alerjik bazı hastalıklar, bazı mide rahatsızlıkları (gastroözofagial reflü gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıklar gibi rahatsızlıklar kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   Bu tür durumlar bazen alerjik reaksiyonlardan, mide sorunlarından, kalp kası iltihabından, göğüs zarı iltihabından gibi başka nedenlerden de olabilir.

   Bu durumun araştırılması için endokrinoloji ya da romatoloji kiliniklerine gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

   • Aysun

    7 Ağustos 2016 at 23:52

    Acaba endokrinoloji ve romaroloji klinikleri ne ile ilgilenmektedir ?

    • Sağlık Ocağım

     8 Ağustos 2016 at 11:40

     Endokrinoloji, vücutta hormon salgılayan bezler ile ilgili hastalıkların incelenmesi ve araştırılması için genellikle üniversite ve araştırma hastanelerinde bulunan tıp bilim dalıdır.

     Romatoloji, özellikle kas iskelet sistemini tutan hastalıkları inceleyen ve araştıran bilim dalıdır fakat romatizmal hastalıklar sadece kas iskelet sistemi ile sınırlı değildir. Vücuttaki diğer organlar ve sistemler de bazen romatizmal hastalıklardan etkilenmektedir ve romatoloji aynı zamanda multisistemik hastalıkların incelenmesinde ve araştırılmasında da gerekli bir bölümdür.

 15. Sıla

  30 Temmuz 2016 at 12:27

  Ben 13 yasindayim yaklasık 3 4 aydan beri kalbime agri giriyodu aniden merdivenden cikinca yuruyunce cok hizli carpiyodu doktora gitttik kalp kapakcigin sarkmis dedi carpintiyida en cok telefon cips kola abur cuburlar yapar dedi bunlardan uzak dur ve 1 yil sonra tekrar gelin dedi ayni zamanda kansizlikta bunun sebebi olabilirmis boyle sorunlari olan arkadaslara fikir vermek amacli yazdim

  • Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 22:04

   Öncelikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaşmanızdan dolayı teşekkürler, çünkü burada paylaşılan bilgiler ve deneyimler diğer hastalara da yardımcı olacaktır. Yaşınızın bu kadar genç olmasına rağmen bu derece duyarlı olmanız çok güzel bir davranıştır.

   Son yılların önemli bir kalp hastalığı olan mitral kapak prolapsusu (kalp kapakçığında gevşeme veya sarkma) oldukça şık görülmektedir. Mitral kapak prolapsusu bazı hastalarda hafif derece mitral yetmezliğine neden olabilir iken, bazı hastalarda ciddi mitral yetmezliğine de neden olabilir.

   Ciddi mitral yetmezliği olmayan hastalarda kapak değiştirme ameliyatına genellikle gerek duyulmaz fakat ciddi mitral yetmezliği durumunda kapak değiştirme ameliyatı gekir.

   Hafif mitral yetmezliği olan hastalar kardiyoloji uzmanı tarafından belli aralıklar ile takip edilir.

   Doktor takiplerini ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Ayrıca sağlıklı beslenme, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durma, aşırı zorlayıcı aktivitelerden kaçınma, düzenli uyku saatleri, düzenli yürüyüş gibi aktiviteler bu durumda fayda sağlar.

   Sağlıklı ve mutlu yaşam sizinle olsun.

 16. Serpil

  8 Ağustos 2016 at 17:52

  Meraba benim oğlum 5 yaşında ve 1 haftadır kalbinin hızlı attığını söylüyor bugün yine bana kalbini dinletti nekadar hızlı atıyor dimi anne diye ve gerçekten hızlıydı ne yapmam gerekiyor endişelenmeye başladım

  • Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 12:23

   Çocuklarda hızlı kalp atımı doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olabilir.

   Hızlı kalp atımı genellikle taşikardi olarak tanımlanır.

   Bir kardiyoloji doktoruna muayene olması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 17. Muharrem

  24 Ağustos 2016 at 16:15

  Slm benim kizim 10 yaşına girdi tam 3 senedir ani kalp çarpıntı geliyor ne yapacağını bilmiyor nefes almada zorluk çekiyor başı ağrıyor ağlıyor sonrada çok yorgun ir şekilde yatağa gidip yatiyor vb…doktorlara götürdü bulamiyorlar çocuk büyüdüğü için vücudun değişikliği diyorlar sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 13:38

   Bütün buları yaşadığı sırada ateşi de yükseliyor ise Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir sistemik hastalık olabilir ve bu tür hastalıklar romatoloji bölümünde araştırılır.

   Büyüme ağrıları genellikle geceleri olur ve çocuk bu ağrılar yüzünden uykudan uyanabilir. Büyüme ağrıları genellikle eklemlerde olur ve tek bir ağrı kesici içmeyle bile bu ağrılar azalır ya da geçer.

   Bu durum kızınızın ergenliğe yaklaşmasından dolayı olan hormonal dengesizliklerden veya tiroid hastalıklarından da kaynaklanabilir ve bu tür durumlar için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir.

   Altta yatan bir nedene bağlı hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) gibi bir durum olabilir.

   Bazen göğüs şekil bozuklukları (ör, kuş göğsü gibi) bir durumda da nefes darlığı ve kalp yetmezliği ve kalp yetmezliği belirtileri görülebilir.

   Ankisite bozukluğu çocuklarda nefes darlığına ve kalp ritim bozukluğuna, baş ağrısına neden olabilir.

   Addison hastalığı ilerlerleyen dönemlerde çocuklarda nefes darlığına, baş ağrısına, yogunluğa ve tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.

   Kansızlık, demir eksikliği, bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi durumlarda da bu tür sorunlar görülebilir.

   Bir endokrinoloji bölümüne gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 18. Sevda

  28 Ağustos 2016 at 20:13

  Merhabalar 6 yasinda kizim var 1 ay once anne kalbim sıkısiyor nefes alamiyorum diye aglamisti elimi kalbine koyup baktigimda cok hizli atiyordu 40 snye falan surdu bugunde ayni seyi yasadik agladi kalbim sıkısiyor n3fes alamiyorum dedi baktim cok hizli carpiyirdu sanki 2 kalkp birden atiyordu iceride neyqpmaliyim 4 gun once buyuk babasinin cenaze ortaminda bulunduk ama 1 ay onceki duurumda herhangi bir problem yoktu korkacagi neyaomaliyim

  • Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 22:41

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda var, çünklü daha önce gözden kaçan doğumsal kalp deliği gibi bir durum olabilir.

   Ekokardiyografik tetkik yapılması doğru olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 19. kamil

  8 Eylül 2016 at 07:37

  Merhaba!Benim oğlum 6 yaşında birgün sabah erkenden uyandı ve kalbim agriyor dedı sonra kustu ve kustuktan sonrada kalp ağrısı şikayeti devam etti sorun ne olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2016 at 08:31

   Çocuklar göğüs kısmında hissettiği ağrının tam olarak hangi bölgeden kaynaklandığını tarif edemezler. bu durum mide ile ilgili de olabilir.

   Bu durum yine kalp ile ilgili bir problem de olabilir.

   Bir doktora gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Hulya

  13 Eylül 2016 at 00:12

  Merhaba kizim dün ateslendi ve iki gundur degisik ates dusurucu kullandim bugun kalbim kut kut atiyor dedi bende elledim ciddi sekilde hizli carpiyordu iki sefer oyle oldu ilacin yan etkilerinde kalp carpintisi var napmaliyim nolu acilll yardomci olun

  • Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2016 at 22:23

   Ateşli hastalıklarda genellikle kalp çarpıntısı olabilir. Çocuk küçük ise bir dahiliye uzmanına gitmeniz uygun olur.

 21. Sude

  15 Eylül 2016 at 12:34

  Merhabalar ben 13 yaşındayım kalbim dakikada 100-120 arası atıyor normalmi bilmiyorum? Ve kalbime arada iğne batıyor gibi oluyor derin nefes alıyorum geçiyor ve ellerim hep az da olsa titriyor.Sizce çarpıntı mı var? Geçenlerde sağlık ocağına gittik kalbinde az miktarda üfürük olabilir dedi eko çektirdik kalbimde hiçbişey göremedi doktor hastalığım yokmuş,bide sizden duymak istedim sizce bişeyim var mı?

  • Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 23:56

   Şimdi ergenlik döneminde olduğunuz için bazı hormonların etkisinden dolayı kalp atımı normale göre biraz daha fazla olabilir.

   Kalp ritmi arada bir bozulabilir ve kalpte iğne batıyormuş gibi ağrılar hissedilebilir.

   Üfürüm bir çok sağlıklı insanda da duyulabilen bir bulgudur.

   Üfürümler her zaman hastalık belirtisi değildir.

   Kalp deliği gibi bir durum olsaydı ekokardiyografik görüntülemede görülebilirdi.

   Bir miktar kansızlığınız var ise buna bağlı olarak da kalp atımları düzensiz olabilir.

   Heyecanlanma durumunda, stresli durumlarda ellerde titreme bir miktar olabilir ve bu genellikle kişisel bir durumdur.

   Yaşınızdan dolayı bir miktar stresli bir dönemde olabilirsiniz veya ergenlikten dolayı heyecanlı olabilirsiniz ve bunlara bağlı bu tür şikayetler görülebilir.

   Eğer bu durum sık sık tekrarlar ve çok rahatsız edici olur ise iyi bir kardiyolojik değerlendirme ya da endokrinoloji bölümünde hormonlara bağlı durumların araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 22. Sibel

  2 Ekim 2016 at 20:21

  Merhaba benim oğlum 5 yaşında iki haftadır top oynadığı da Kalbi çok hızlı atıyor ama normal bi atış değil ve kalbini tutup buram çok agriyo diyor önceden böyle olmuyordu kansızlık da var ve 17 kilo endiseleniyorum.hastaneye randevu aldım iki hafta sonraya verdiler acil götürsem mi

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:12

   Kardiyolojiye götürmeniz gerekir. Ciddi şekilde şikayetleri artar ise acil servise götürmek tabii ki gerekir, ancak acil serviste yine kardiyolojik bir muayene gerektiğini söyleyeceklerdir.

   Enfeksiyona bağlı bir durum da olabilir, bu nedenle muayene günü gelene kadar acil servise ya da aile hekiminize bir götürmek faydalı olur.

   Son günlerde soğuk algınlığı, grip, diş ağrısı veya diş iltihabı gibi bir durum yaşadı ise buna bağlı akciğerlerde ya da kalp kasında veya zarında iltihap gelişmiş olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 23. Nese

  3 Ekim 2016 at 18:36

  İyi günler , Oğlum kusma ve kulak agrısı ile çocuk doktoruna götürdüğümüzde kalbinin sert attığını belirtti . Kan eksikliği , çinko eksikliği olabilir dedi. Testleri yapıldı sadece hastalıga baglı olarak enfeksiyon cıktı , diğer tüm değeleri normal çıktı. Kalbin sert atması ile ilgili tetkikler yapılmasının gerekli olduğunu belirtti. Bunun sebebi ne olabilir nasıl bir yol izlemeliyim ( Oğlum bebekliğinden beri aşırı hareketli bir çocuktur ) Teşekkür ederim ,Saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:52

   Kulak ağrısı ve kusma orta kulak iltihabına bağlı, dış kulak iltihabına bağlı olabilir ve bunlara bağlı kalp atım düzensizlikleri gelişebilir.

   Yine de size söylendiği gibi kardiyolojik tetkiklerin yapılması da önemlidir.

   Enfeksiyondan dolayı romatizmal ateş (kalp romatizması gelişebilir). Yine geçirdiği enfeksiyondan dolayı endokardit gelişebilir ve bunların altında yatan kalp deliği gibi bir sorun olabilir.

   Kardiyolojik muayeneden geçmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 24. Gülçin

  4 Ekim 2016 at 16:43

  Merhaba 17 aylık oğlumun kalbi çok hızlı atıyor dışardan duyuluyor önce burnu aktı sonra öksürükle birlikte başladı çok endiseleniyorum acile gotursem mi

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:57

   Götürmek gerekir. Enfeksiyona bağlı bir durum olabilir, boğaz iltihabı olabilir, bronşit, zatürre enfeksiyonları olabilir ve gerekli tedaviler uygulanmaz ise bu tür enfeksiyonel rahatsızlıklar ve soğuk algınlıkları çocuklarda kalp romatizmasına sebebiyet verebilir.

   Daha sonrasında da kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. İsimsiz

  25 Ekim 2016 at 23:31

  Kalbim sıkışıyor bazı durumlarda nefes alamıyorum kalbimin olduğu bölgelerde acı uyuşma ve ağrı hissediyorum ve ben daha 11 yasindayım
  Internetde bayadır kurcaliyorum ve sonuclar kalp hastası oldugmu gosteriyor tam ve net açıklamalar yazın nolur

  • Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 18:22

   Şu sıralar ergenlik çağında olduğunuz için hem psikolojik olarak hem de hormonların etkisi sonucu kalp ritim bozuklukları olabilir ve buna bağlı olarak kalp sıkışması, nefes almada zorluklar yaşanabilir.

   Göğüs bölgesinde ağrı, acı, uyuşma gibi hisler kas kaynaklı da olabilir.

   Kansızlık veya bazı vitamin ve mineral eksiklilerinden dolayı kalp ritmi bozulabilir ve kalp sıkışması, nefes darlığı yaşanabilir.

   Fakat sebep ne olursa olsun kardiyolojik muayene yapılmamış ise bu durumu ailen ile görüşmeli ve kardiyoloji doktoruna gitmelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. İsimsiz

  28 Ekim 2016 at 21:22

  15 yaşındayım(erkek) eğilince veya zıplayınca bile çarpıntı geliyor. Bazen çok koştuğum veya kendimi zorladığım zaman başım falan dönüyor. Eskiden olmazdı ama artık gece yatağa yatınca bile gereksiz yere şiddetleniyor daha hızlı ve daha sert atmaya başlıyor. Okulda falan ara ara hafiften ağrıyor ve batıyor bugün devlet hastanesi veya özel hastanedende 16 yaşımı doldurmadığım gerekçesiye randevu vermediler. Ayrıca küçükken de çok stresli günler yaşadım. Geçen sene de TEOG stresi üstüne eklenince bu sene iyice fena oldu. Sizce bende ne var

  • Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 17:26

   Kalp çarpıntılarınız ve baş dönmesi kalp ile ilgili ritim bozukluğu sorunu olduğuna işaret etmektedir fakat kalp ritmini bozan birçok sebep vardır.

   Kalp ritim bozukluğuna neden olan kalp ile ilgili hastalıklar vardır. Örneğin kalp damar hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp kası iltihabı, kalp kası hastalıkları, kalp zarı iltihabı, kalp tümörü, kalp büyümesi gibi hastalıklar kalp ritmini bozarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi bazı ilaç türleri kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritmini bozabilir.

   Yine kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritimini bozabilir ve kalp çarpıntıları ortaya çıkabilir.

   Yine strese bağlı, ergenlik döneminde olmanıza bağlı hormonsal değişimlerden de kalp çarpıntıları olabilir.

   Sebep ne olursa olsun bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. ayse

  22 Kasım 2016 at 09:46

  Öncelikle yorumlarınıza teşekkürler biraz daha bilgii sahibi olmami sağladı benim oğlum 5 yaşında doğuştan allerjik iki ay kadar önce çarpıntı şikayetiyle hastaneye gittik kalbinde yapısal bi bozukluk yok kan degerleri normal troidlerine bile baktık bi sorun yok dendi şimdi yaklaşık iki haftadır burun tıkanıklığı öksürük ve burun akıntısı var buhar yapiyoruz çarpıntı si oldu yine burun tıkalı ağızdan nefes aliyor acaba burun tıkalı olduğundan rahat nefes alamadığı için mi çarpıntı si oluyor

  • Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2016 at 00:04

   Çocuğunuzun bu sıkıntıları alerjik farenjit kaynaklı da olabilir. Alerjik reaksiyonlar nedeni ile farenjit (yutak iltihabı) oluşmuş olabilir ve buna bağlı çarpıntı şikayeti olabilir.

   Alerjik reaksiyonlar astıma sebep olmuş olabilir ve buna bağlı kalp çarpıntısı olabilir.

   Nefes darlığı çektiği için de kalp çarpıntısı olabilir.

   Bir KBB uzmanınca ve göğüs hastalıkları uzmanınca bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 28. Aysel

  3 Ocak 2017 at 01:39

  İyi akşamlar benimde 7 yasinda bir oğlum var kalbim çok hızlı atıyor açıyor diye çok fazla şikayette bulunuyordu doktora gittik holter takıldı dk 220 kalp atışı çıktı tekrar yeni bir cihaz taktılar ama dideral 40 mg da ilaca başladılar yeni sonuçları bekliyimmi ilaca basliyimmi sizce ve holter takılıyken hiç kalbim hızlı atmadi dedi bunun başka tedavisi varmi

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 13:45

   220 oldukça fazla kalp atım hızıdır. Bu yaşlardaki çocuklarda normal kalp atım hızının en yüksek 130-110 arasında olması beklenir. Doktorunuz tam teşhis konulmadan ilaç vermiş ise bir bildiği vardır.

   Bu durum kalp ile ilgili olabileceği gibi, tansiyon, şeker seviyesi, başka bir durum ile de ilgili olabilir. Çocuk holterden psikolojik olarak etkilenmiş olabilir ve zaten bu yaşlardaki çocuklar şikayetlerini tam olarak anlayamazlar.

   İçiniz rahat edecekse sonuçlarınızı çocuk doktorunuza da gösterebilir ve buna göre karar verebilirsiniz.

   Sağlıklı ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 29. Ömer

  22 Ocak 2017 at 02:13

  5 yaşında oğlum var aslım bronşit burnunda da geniz eti var…bronşiti azdımı kalp çarpıntısı oluyor…doktora gittik hava makinesi yazdı Ventolin filan kullanıyoz… ..çocuk az bi soğuk aldımı bu durum ara ara tekrarlıyor, kalp çarpıntısı oluyor!!sizce ne yapılmalı!!

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 18:07

   Bir de kardiyoloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmenizde fayda vardır.

   Doktor kontrolleri önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 30. Şükrü kurt

  11 Şubat 2017 at 17:31

  Kızım 9yaşında önce titreme ile başladı daha sonra titreme geçti kalp atımında hızlanma var korku ve panik yapıyor baş dönmeside. Var kalp grafiği ve holter takıldı birşey çıkmadı nerolojiye gittik tomografi Emar ve uyku testi yapıldı gözlere ışık tutularak ondada birşey çıkmadı 2 seans terapi aldı yine sonuç yok en son tekrar çocuk doktorunda vitaminlere bakıldı b12. Az çıktı 1ignede yükselme oldu350 çıktı 1 ay sonra tekrar düştü 2.igneyi yaptırdık 10 damla d vitaminide alıyor 3 iğnemiz daha var Aydan aya ama çarpıntı baş dönmesi devam ediyor ne yap alıyız yardımcı olursanız seviniriz

  • Sağlık Ocağım

   15 Şubat 2017 at 21:16

   B12 vitamini eksikliğine bağlı kalp ritim bozuklukları olabilir. Fakat bu B vitamini eksikliğine neden olabilecek başka faktörler de olabilir. B vitaminin emilimini bozan bir mide (gastrit, peptik ülser, helikobakter pilori gibi) hastalığı, bir bağırsak hastalığı (çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu, kısa bağırsak sendromu gibi), pernisiyöz anemi, beslenmede yetersiz protein alımı, Crohn hastalığı, pankreas hastalıkları, HIV enfeksiyonu, multipl skleroz, tiroid hastalıkları gibi birçok hastalık ya da durum B 12 vitamini eksikliğine neden olabilir.

   Endokrinoloji, gastroloji ve/veya hematoloji bölümünde bu durumun altında yatan etkenin araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git