Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Kafa Travması Nedenleri ve Tedavisi

Çocukların ara sıra kafasını çarpmasını önlemek neredeyse mümkün değildir.

Kafa travması veya kafa sarsıntısı neden olur?

Çocukların ara sıra kafasını çarpmasını önlemek neredeyse mümkün değildir. Bu yaralanmalar anne-babayı üzebilir, ama sizin endişeniz genellikle çarpmanın verebileceği hasardan daha büyüktür.

Kafa travmaları çocuklarda genellikle hafiftir ve ciddi problemlere neden olmaz. Bununla birlikte, cerrahi tedavi gerektiren bir kafa travması ile yalnızca çocuğu rahatlatacak bir kucaklama gerektiren kafa travması arasındaki farkı ailelerin bilmesi gerekir.

Eğer çocuk kafasını sert bir şekilde çarptıktan sonra kısa sürekli, geçici bilinç kaybı geçirmiş ise çocuğun bir beyin sarsıntısı geçirdiği kaçınılmaz bir gerçektir fakat bu gibi bir durumda beyninin mutlaka zarar gördüğü düşünülmemelidir, çünkü bu durum beynin bilinç merkezinin geçici olarak sarsıldığını gösterir.

Kafa travması veya sarsıntısı nasıl tedavi edilir.

Eğer çocuğun geçirdiği kafa travması hafif ise olaydan sonra uyanık ve bilinci açık olur ve rengi normale döner. Çocuk travma sırasında çektiği acı ve duyduğu korkudan dolayı ağlayabilir, ama ağlama süresi 10 dakikadan fazla sürmez ve her zamanki gibi tekrar oyun oynamaya başlar.

Çoğunlukla hafif kafa travması, hafif baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısına neden olabilir ve çocuk bir iki kere kusabilir. Hafif derecedeki kafa travmalarında da çocukta gelişebilecek bulgular 24-48 saat gözlemlenmelidir.

Bu durumda eğer yaralanma önemsiz görünüyor ise cerrahi yardım veya dikiş gerektiren önemli bir kesi yoksa çocuğunuzu evde tedavi edebilirsiniz.

 1. Sadece yarayı sabun ve su ile yıkayın.
 2. Morarma görünüyor ise soğuk uygulama yapın.
 3. Eğer soğuk uygulamayı yaralanmadan sonraki ilk birkaç saat içinde yaparsanız, şişliğin artması önlenir.

Kafa travmalarından sonra görülebilecek belirtiler

Çok nadir hastada başlangıçta hafif gibi görülen travmalardan sonra önemli beyin hasarı meydana gelebilir. Önemsiz gibi görülen kafa travmalarından sonra oluşan beyin hasarı çoğunlukla iç kanamaya bağlı ortaya çıkar ve bu da hemen daima travmadan sonraki bir iki gün içinde kendini belli eder.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri çocukta görülür ise hemen doktor aranmalıdır ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 1. Kafa travması geçiren çocuk normalde uyanık olduğu saatlerde aşırı uykulu görünüyor veya akşam uyurken çocuk uyanmakta zorluk çekiyor ise çocuk doktora götürülmelidir. Ayrıca çocuk şiddetli bir kafa travması veya sarsıntısı yaşamış ise ilk gece çocuk birkaç kez mutlaka uyandırılmalıdır.
 2. Kafa travması geçiren çocukta hiç geçmeyen bir baş ağrısı varsa (çocuğa uygun ağrı kesici verilmesine rağmen), bir veya iki defadan fazla kusmuş ise çocuk mutlaka doktora götürülmelidir. Baş ağrısı ve kusma kafa travmasından sonra sıklıkla ortaya çıkar ancak birkaç saat içinde geçer.
 3. Çocuk kafa sarsıntısı geçirdikten sonra devamlı olarak huzursuz ise (şikayetini anlatamayacak kadar küçük olan çocuklarda bu şiddetli baş ağrısının bir belirtisi olabilir) ve bu durumda doktora gitmek gerekir.
 4. Çocuğun mental yeteneklerinde, koordinasyonunda, duyusunda ve gücünde anlamlı herhangi bir değişiklik acil tıbbi tedaviyi gerektirir. Bu ciddi değişiklikler; kol ve bacaklarında güçsüzlük, dengesiz yürüme, anlamsız konuşma, gözlerde kayma ve görme bozuklukları gibi değişikliklerdir.
 5. Çocuk kafa sarsıntısı geçirdikten sonra bir süre uyanık kalmasına rağmen yeniden bilinç kaybı olur ise, nöbet geçirir veya solunumu düzensiz olur ise, bütün bunlar ciddi belirtilerdir ve çocuk doktora götürülmelidir.
 6. Eğer çocuğunuz başını çarptıktan sonra herhangi bir süre sonra bilinç kaybı durumu meydana gelir ise bunu çocuğun doktoruna bildirmelisiniz.
 7. Çocuk birkaç dakika içinde uyanmazsa, en kısa zamanda tıbbi yardıma ihtiyacı vardır.

Kafa travması durumunda ilk yardım yöntemleri

Çocuklarda kafa travmaları belirtileri

Çocuklarda kafa travmaları

 1. Kafa travması geçiren çocuk olabildiği kadar az hareket ettirilmelidir.
 2. Çarpma sırasında  çocuğunuzun boynuna zarar gelmiş olduğundan şüpheleniyorsanız hiç hareket ettirmeyin, çünkü çocuğun boynunu hareket ettirmeniz var olan hasarı daha da zor bir duruma getirebilir.
 3. Çocuğun bulunduğu ortam daha fazla yaralanmasına neden olacak ise (yangın içinde, uçurum kenarında gibi) çocuğun boynunu kıvırmadan ve oynatmadan çok dikkatli bir şekilde bu ortamdan kurtarın.
 4. Çocuk kafa travması geçirdikten sonra çocuğun nefes alıp almadığını kontrol edin. Nefes almıyorsa kardiyopulmoner canlandırma işlemine (temel yaşam desteği) başlayın.
 5. Eğer çocuğun kafa derisinden şiddetli kanaması var ise yara üzerine temiz bez ile direkt basınç işlemi uygulayın.
 6. Acil yardım ekipleri gelebilecek ise çocuğu onlar gelene kadar hastaneye siz taşımayın ve sağlık görevlilerinin gelmesini bekleyin.

Kafa travmasından sonra bilinç kaybı birkaç saniye veya saatlerce uzun sürebilir. Eğer çocuğunuzu olaydan sonra bulmuşsanız ve bilinç kaybından emin değilseniz bunu doktorunuza haber verin.

Birkaç dakikadan daha uzun süre bilinç kaybı gelişen çocukların çoğunun hastanede bir gece gözlem altında yatırılmasına gerek vardır. Ağır kafa travması, solunum düzensizliği ve nöbeti olan çocuklar mutlaka hastaneye yatırılarak izlenmelidir.

Günümüz tıbbında haftalarca bilinci kapalı olarak yatan ağır kafa travmalı hastalar tam düzelme ile hastaneden taburcu olabilmektedirler.

Yaralanmalar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Yanıklar ve yanıklarda ilk yardım yöntemleri
 2. Kalp masajı nasıl yapılır
 3. Elektrik çarpmaları ve elektrik çarpmalarında ilk yardım
 4. Çocuklarda parmak ucu yaralanmaları neden olur
 5. Çocuklarda boğulma ve boğulmalarda ilk yardım yöntemleri
 6. Kesik ve sıyrıklarda ilk yardım yöntemleri
 7. Hayvan ısırıkları ve ısırıklarda ilk yardım yöntemleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git