Bağırsak Hastalıkları

Çocuklarda İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu hastalığında sindirim sistemi gerektiği şekilde çalışmaz ve sinirlerin, kasların çalışması çok daha hassaslaşmıştır.

İrritabl bağırsak sendromu, tam sindirilmemiş yiyeceklerin çocuğun kolonundan (kalın bağırsak) çok hızlı veya çok yavaş geçmesi ile karakterize bir sindirim bozukluğudur. İrritabl bağırsak sendromu sindirim siteminin altta yatan bir hastalığı olmadan da gelişir. Karında rahatsızlık hissi, düzensiz bağırsak hareketleri, ciddi derecede karın şişkinliği ve acil tuvalete gitme ihtiyacı şeklinde belirtiler ile seyreder. İrritabl bağırsak sendromu hastalığında sindirim sistemi gerektiği şekilde çalışmaz ve sinirlerin, kasların çalışması çok daha hassaslaşmıştır. Bu durum da yemek sonrası kramplara ve ishale neden olur. Bu sendrom çocuğun okul ve sosyal yaşamını da olumsuz etkileyebilir.

ÇOCUKLARDA İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU BELİRTİLERİ

  • Çocuklarda irritabl bağırsak sendromu ishal veya kabızlığa ya da her ikisine birden yol açabilir.
  • Çocuk tuvaletini yaptığında veya gaz çıkarıp geğirdiğinde düzelen geçici kramplara veya karın ağrısına da neden olabilir.
  • Bazı çocuklarda ağrı görülmez, fakat sabah kalkıldığında veya yemek saatlerinde ishal bulunabilir.

İrritabl bağırsak sendromunda belirtiler bir süre ortadan kaybolabileceği gibi, genellikle yaşam boyunca özellikle de stresli dönemlerde (örneğin ailenin ev değiştirmesi veya okulda sınav dönemi gibi) düzenli olarak ortaya çıkabilir. Çikolata, kafeinli yiyecek ve içecekler, yağlı yiyecekler, alkol ve kırmızı et gibi bazı yiyecek ve içecekler irritabl bağırsak sendromu belirtilerini şiddetlendirebilir.

ÇOCUKLARDA İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU TEŞHİSİ

Eğer çocukta ishal, kabızlık veya her ikisi birden var ise çocuğu tanı için bir doktora götürmek gereklidir. Doktor, çocukta ağrı veya düzensiz bağırsak alışkanlıklarına neden olabilecek diğer hastalıkları dışlamaya çalışarak irritabl bağırsak sendromu teşhisini koyabilir.

ÇOCUKLARDA İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU TEDAVİSİ

İrritabl bağırsak sendromu için en iyi tedavi çocuğun diyetini (beslenme tarzını) değiştirmektir. Belirtiler alevlenmeden önce çocuğun yediği şeylerin bir listesini tutmak ve daha sonra bunları çocuğun diyetinden çıkarmak işe yarayabilir. Çocuğun tam tahıl içeren ekmek, meyve, sebze, mısır gevreği ve yulaf gibi lifli yiyecekler yemesi ve bol bol su içmesi gerekir.

İrritabl bağırsak sendromu sorunu olan çocuğun hayatındaki stres mümkün olduğunca azaltılmalıdır. Çocuğun kaygı ve stresini gidermek için aile düzenli egzersiz ve düzenli dinlenme dönemleri planlamaya gayret etmelidir. Çocuğun stres yapıcı bulduğu şeyler hakkında konuşması teşvik edilmeli ve daha zor durumlarda çocuğun stres ile baş edebilmesi için profesyonel bir danışmanlık hizmeti alınması gerekebilir.

BENZER SAĞLIK YAZILARIMIZ

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git