Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Çocuklarda impetigo Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İmpetigo, streptokok veya stafılokok türü bakteriler tarafından oluşturulan cilt enfeksiyonudur.

İmpetigo hastalığı nedir?

İmpetigo, streptokok veya stafılokok türü bakteriler tarafından oluşturulan cilt enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon sırasında etkilenen kişinin yüzünde, kollarında veya bacaklarında döküntü görülür. İmpetigo genellikle yaz aylarında ve bakterilerin ciltteki kesik, çizik veya böcek ısırıklarından kolayca içeri girebildikleri dönemlerde olur. Bu enfeksiyon çok bulaşıcıdır. Çocuklar genellikle bir böcek ısırığını veya döküntüyü kaşıdıktan sonra vücutlarının diğer bölümlerine veya başka çocuklara dokunarak impetigoyu bulaştırırlar.

Çocuklarda impetigo belirtileri

İmpetigo belirtilerinde çocukların başlangıçta genellikle burun ve ağız çevreleri enfekte olur. Streptokoklar tarafından oluşturulan impetigo küçük kabarcıklar içeren bir döküntü olarak başlar ve daha sonra, önce sivilceye sonra da kaşıntılı yaraya dönüşür. Yaralar kısa süre içinde sarımtırak-kahverengi kabuklar ile kaplanır, impetigo yaralarının bazen içlerinden cerahat sızar. Stafılokoklar tarafından oluşturulan impetigo ise küçük yaralar şeklinde başlayarak ortasında kabuk olan halka şeklinde bir kabarcığa dönüşür.

Çocuklarda impetigo teşhisi

Teşhiste genellikle çocuğun doktoru döküntünün görünümüne bakarak impetigo tanısını koyabilir.

Çocuklarda impetigo tedavisi

Çocuğa muayene eden doktor impetigo tedavisi için antibiyotik önerir. Hafif impetigo tedavisinde antibiyotikli bir pomat uygulanması yeterli olur. Daha ciddi durumlarda ağızdan alman antibiyotiklerin kullanılması gerekebilir. Çocuğun yaraları yaklaşık bir hafta içinde herhangi bir iz bırakmadan iyileşebilir; ancak birkaç hafta boyunca hafif bir kızarıklık devam edebilir. İyileşme tedavinin üçüncü gününden itibaren başlar. Yaralar iyileşirken önce kuruma, sonra kabuk bağlama, daha sonra yavaşça kaybolma şeklinde iyileşir.

Antibiyotikli pomadı çocuğun cildine ilk kez uygulamadan önce enfekte bölgeleri su ve sabun ile iyice yıkamak gerekir. Yaralar hafifçe kanayabilir, fakat bu endişe edilecek bir durum değildir. Pomadı sürdükten sonra yaraların gazlı bez veya yara bandı ile kapatılması uygun görülür.

Çocuklarda impetigo bulaşıcılığı nasıl önlenir?

Çocuğun impetigo hastalığı enfeksiyonunu yaymasını önlemek için tırnaklarını kısa tutmak gerekir. Çocuğun ellerini sık sık antibakteriyel sabun ile yıkanması, açık yaraların bandajlanması ve çocuğun yaralarını kaşıyıp kabuklarını koparmadığından emin olunması oldukça önemlidir. İmpedigo hastalığı sırasında çocuğun havlusunu, sabun bezini ve yatak çarşaflarını ayırmak ve böylece enfeksiyonun ailenin diğer üyelerine yayılmasını engellemek gereklidir. Eğer çocuğun impetigosu için antibiyotikli pomat kullanılıyor ise yaraların üzeri bandaj veya giysiler ile örttüldüğü sürece çocuk yuvaya veya okula devam edebilir.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Kızamık hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Su çiçeği hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Liken planus hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kızıl hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git