Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nasıl Önlenir?

Hipertansiyon belirtileri

Primer (birincil) hipertansiyonu olan çocuklarda genellikle belirtiler görülmeyebilir. Sekonder (ikincil) hipertansiyonu olan çocuklarda ise genellikle altta yatan hastalığa ait bulgulara rastlanır. Ciddi hipertansiyon belirtileri arasında baş ağrısı, konvülsiyon (havale), görme bozuklukları, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtiler bulunmaktadır.

Hipertansiyon nasıl teşhis edilir?

Eğer çocuğunuzda ciddi hipertansiyona ait belirtiler var ise hemen doktora başvurmak gerekir. Belirti vermeyen hipertansiyon tanısı muayenede tansiyon ölçümü ile saptanabilir. Eğer ailenizde hipertansiyon öyküsü var ise bebeklikten itibaren kan basıncı ölçümlerinin yapılabilmesi için çocuğun doktoruna bilgi verilmelidir. Çocuğunuzda hipertansiyon var ise düzenli olarak kan basıncı ölçümlerinin yapılması ve diğer hastalıkların belirtileri bakımından izlenmesi gerekmektedir.

Yüksek basıncı tanısı bir kez konduğunda altta yatan hastalıkların tanınması için çeşitli kan ve idrar testleri de gerekir. Daha sonraki yıllarda gelişebilecek kalp hastalıklarının önceden tanınması için de kan kolesterol düzeyi tayini gerekebilir. Göğüs röntgeni, ekokardiyografi, elektrokardiyografi gibi tetkikler de gerekli olabilir, bu testler sırasında ağrı duyulmaz. Test sonuçlarına göre doktorunuz sizi kalp ya da böbrek hastalıkları uzmanına sevk edebilir.

Hipertansiyon nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda rastlanan hipertansiyon genelde hafif seyrettiğinden tedavi diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri ile gerçekleştirilebilir. Eğer diyet ya da yaşam tarzı değişiklikleri tansiyonun düşürülmesine yeterli gelmez ise tansiyon düşürücü ilaçların kullanılması gerekebilir. Eğer hipertansiyon altta yatan bir hastalığa bağlı gelişmiş ise bu durumun tedavisi ilaç ile ya da cerrahi yöntemler ile yürütülmelidir.

İkincil (bir nedene bağlı gelişen) hipertansiyonun nedeni tedavi edildiğinde tansiyon normale döner.

Eğer hipertansiyon birincil ise (nedensiz ortaya çıkan ya da nedeni bilinmeyen) hipertansiyon tedavisinin yaşam boyu sürmesi gerekebilir.

Çocuklarda hipertansiyon nasıl kontrol altına alınır?

Çocuğunuzda yüksek kan basıncı saptanmış ise olasılıkla çocuğunuzun diyet ve yaşam tarzı ile ilgili bazı değişiklikler yapması gerekir.

 1. Çocuğunuzun yiyeceklerinde bulunan tuz miktarını kısıtlayın. Tüm çocuklarda tuz tansiyon artırıcı bir etki göstermeyebilir ama tuzlu yiyeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi kimi çocuklarda kan basıncının yükselmesine neden olur. Yiyeceklerin içerdiği tuz (sodyum) bakımından etiketlerinin incelenmesi ve pişirme sırasında fazladan tuz eklenmemesi de önerilir.
 2. Çocuğunuzun diyetinde yeterli miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunduğundan emin olun. Bu mineraller de kan basıncının düşürülmesine katkıda bulunmaktadır. Potasyumdan zengin besinler arasında muz, patates, ıspanak, kuru üzüm, domates ve kavun gibi besinler vardır. Magnezyumdan zengin besinler arasında da yeşil sebzeler, kabuklu deniz ürünleri ve tahıllar yer alır. Süt, peynir, balık ve yeşil sebzelerde kalsiyum bakımından zengindir.
 3. Eğer çocuğunuzun kilo problemi var ise rejim yapmasını sağlayın, % 5’lik bir kilo kaybı bile kan basıncının azalmasına yardımcı olabilir.
 4. Çocuğunuzun düzenli egzersiz yapmasını sağlayın. Her seferinde 30 dakika olmak üzere haftada 3-4 defa spor yapmasına izin verin. Yapılabilecek egzersizler arasında yürüyüş, koşma ve yüzme yer alır.

Tansiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hipertansiyon neden olur
 2. Çocuklarda hipertansiyon neden olur
 3. Pulmoner hipertansiyon neden olur
 4. Göz tansiyonu neden olur
 5. Portal hipertansiyon neden olur
 6. Hamilelikte hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
 7. İç kulak tansiyonu (Meniere) hastalığı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git