Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Gül Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri (Pitriyazis Rosea Nedir?)

Pitriyazis rosea (PR) veya gül hastalığı 3 aylık bebeklerde bile ortaya çıkabilen, ancak genellikle 10 yaş ve üzerindeki çocuklarda sık görülen bir cilt döküntüsüdür.

Pitriyazis rosea hastalığı nedir?

Pitriyazis rosea (PR) veya gül hastalığı 3 aylık bebeklerde bile ortaya çıkabilen, ancak genellikle 10 yaş ve üzerindeki çocuklarda sık görülen bir cilt döküntüsüdür. Bu hafif rahatsızlık çocukta daha çok kış, ilk ve sonbaharda ortaya çıkabilir ancak sebebi bilinmemektedir. Döküntü kalıcı leke bırakabilmekle birlikte esmer çocuklarda birkaç ay içinde kaybolan düz kahverengi izler de yapabilir.

Çocuklarda pitriyazis rosea belirtileri

Pitriyazis rosea belirtileri genellikle düz, soluk pembe veya açık kahverengi, hafif kepekli, oval veya yuvarlak bir leke şeklinde başlar. Bu büyük lekeye, öncü veya anne leke denir. 1-2 hafta içinde, çocuğun vücudunun herhangi bir yerinde olabilmekle birlikte özellikle göğüs, karın ve kollarda birçok daha küçük, soluk pembe alanlar gelişir. 10 yaşın altındaki çocuklarda döküntü daha sıklıkla yüz, baş ve bacaklarda olabilir.

Döküntü genellikle 6-12 haftada arasında kaybolur. Bazı çocuklar hafif yorgunluk, hafif ateş ve baş ağnsı ile hafif bir hastalık hali hissedebilir. Özellikle çocuk çok ısındığı zaman döküntü kaşınmaya başlar. Çocuk, koşu gibi ağır aktiviteler yaptığı veya sıcak banyo aldığı zaman döküntü daha kötü hale gelebilir veya kaybolmuş ise yeniden çıkabilir. Hastalık, genellikle yalnızca bir kez olmakla birlikte nadir olguda ilk epizottan sonra haftalar içinde yeniden ortaya çıkabilir ve aylarca sürebilir.

Çocuklarda pitriyazis rosea teşhisi ve tedavisi

Çcuklarda pitriyazis rosea teşhisi bu durumun ilk ortaya çıktığı anda çocuk doktora götürülür ise klinik muayene ile hastalık teşhis edilebilir. Pitriyazis rosea hastalığı için uygun bir tedavi yoktur, hastalık genelde seyrini 6 haftada tamamlar. Şiddetli kaşıntısı olan çocuklar için doktor antihistaminik veya % 1’ lik hidrokortizon içeren krem ve ılık (sıcak değil) banyo önerebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit neden olur
  2. Eritema multiforme nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda mantar enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
  4. Bebek bez bölgesi dermatit nedenleri ve tedavisi
  5. Bebeklerde pişik nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git