Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Gözyaşı kanalının tıkanması, çocuğun göz yaşının aşağıya doğru aktığı kanalın tıkanması ya da daralmasıdır. Birçok bebek bu durumda doğar.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı nedir?

Gözyaşı kanalının tıkanması, çocuğun göz yaşının aşağıya doğru aktığı kanalın tıkanması ya da daralmasıdır. Birçok bebek bu durumda doğar. Vakaların % 95’e varan bir bölümünde, kanaldaki tıkanma yaşamın ilk yılında kendiliğinden kaybolur. Ayrıca çocuklarda Konjonktivit gibi bir göz enfeksiyonu da gözyaşı kanallarının tıkanmasına yol açabilir.

Çocuklarda gözyaşı kanal tıkanıklığı belirtileri

Gözyaşı kanalı tıkalı olarak doğan bir bebeğin, 3-12 haftalar arasından itibaren gözyaşları ve biraz da mukus dışarı akacaktır. Bu mukuslu akıntı çocuğun gözlerinde kızarmaya ve enfeksiyona neden olabilir. Gözyaşı kanalı enfeksiyon nedeni ile tıkalı olan bir çocukta gözlerde kızarma, yanma ve şişme, sık sık gözyaşlarında dışarı akma ve gözden mukus ya da cerahatli bir akıntı olur.

Bebeklerde gözyaşı kanalının açılması

Bebeğinizin gözyaşı kanalı tıkalı ise alt göz kapağının iç tarafına, burun köküne yakın olarak günde birkaç kez masaj yaparak kanalı açabilirsiniz. Tıkalı kanalı açmak için kibarca dairesel hareketler yapmalısınız. Akıntı olduğunda yumuşak bir bez ya da pamuk ile temizleyiniz.

Çocuklarda gözyaşı kanal tıkanıklığı tedavisi

Çocukta bakteriyel bir enfeksiyon nedeni ile gözyaşı kanalında tıkanma ortaya çıkar ise doktor bakterileri öldürmek için antibiyotik tedavisi verir. Çocuğun gözyaşı kanalları tıkalı ise, ancak enfeksiyon yok ise evde parmaklarınızın ucu ile kanalın üzerine (gözlerin alt iç köşesinde, burun köküne yakın) masaj yaparak ya da içeriğini boşaltmak için nemli ve ılık bir havlu koyarak sorunu tedavi edebilirsiniz.

Çocukta belirtiler kaybolana dek, her altını değiştirmeden önce gözyaşı kanalı üzerine masaj yapın. Bebeğin yüzüne elinizi sürmeden önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Bu tedaviler işe yaramaz ise çocuğun gözyaşı kanallarının cerrahi yoldan açılması gerekebilir. Ameliyattan önce çocuğa genel anestezi verilir ve cerrah gözyaşı kanalına küçük bir çubuk sokarak gözyaşı kanalının içini boşaltır.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda sık görülen göz hastalıkları
  2. Prematüre retinopatisi nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  4. Gözlerde kaşıntı nedenleri ve tedavisi
  5. Mevsimsel göz nezlesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git