Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Göz Tembelliği – Ambliyopia Neden Olur?

Ambliyopia, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen genellikle gözde hiçbir yapısal anormallik bulunmayan kalıcı bir görme keskinliği defektidir.

Ambliyopia nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ambliyopia, halk arasında göz tembelliği olarak da bilinen genellikle gözde hiçbir yapısal anormallik bulunmayan kalıcı bir görme keskinliği defektidir. Çoğu olguda retina ile beyin arasındaki görsel yolda bir bozukluk vardır. Ambliyopia terimi bazen, tütün-alkol ambliyopia’da olduğu gibi, görsel keskinlikte azalma yapan toksik veya beslenme ile ilgili nedenlere bağlanmaktadır.

Bebeklik ya da çocuklukta normal görmenin gelişmesi için her iki retinada berrak, karşılık gelen görsel imajların oluşması ve böylece uygun sinir uyaranlarının gözlerden beyne geçmesi önemlidir. Eğer hiçbir görüntü alınmaz ise normal görme gelişemez. Eğer her iki gözden gelen görüntüler belirgin şekilde farklı ise, gözlerden biri çift görme olması için baskılanacaktır.

Çocuklarda ambliyopia hastalığı nedenleri

Ambliyopianın küçük çocuklardaki en sık nedeni şaşılıktır (bir gözün diğerine göre kaymış olması) durumudur. Normal retina görüntüleri oluşturulamaması konjenital (doğumdan beri mevcut) katarakt ve bir gözün normal olduğu ve diğerinde düzeltilmemiş büyük düzeyde astigmatizma olduğu ciddi veya eşit olmayan odaklama hatalarına bağlı olabilir. Toksik ve beslenmeye bağlı ambliyopia retina ve/veya optik sinir hasarının sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Çocuklarda ambliyopia (göz tembelliği) belirtileri

Çocuklarda ambliyopiayı fark etmek aile için kolay değildir. Çocuk gözünün birinde diğerine göre zayıflık olduğunu anlayamaz. Bununla birlikte çocuğun ailesi de çocuğun gözünde şaşılığa benzer bir bozukluk yok ise ambliyopiayı fark edemez, bu nedenle çocukların çocukluk dönemindeki göz muayeneleri oldukça önemlidir.

Çocuklarda ambliyopia (göz tembelliği) teşhisi

Ambliyopia, göz doktorunun muayenesi sırasında her iki gözün test edilmesi ve her iki gözdeki görme farkının ayırt edilmesi ile teşhis edilir. Küçük çocuklarda görmeyi değerlendirmek zor olacağı için, doktor çocuğun bir gözü kapalı durumdayken diğer gözü ile nesneleri nasıl izlediğini bakarak çocuğun göz problemini inceler. Göz doktoru çocuğun bir gözü kapalıyken nesnelere verdiği tepkileri ölçmek için faklı testler de yapar.

Çocuklarda göz muayenesinin önemi nedir

Çocuklarda göz muayenesinin önemi nedir

Ambliyopia tedavisi ve hastalığın seyri nasıl olur?

Şaşılığa bağlı ambliyopianın olağan tedavisi yama yapmaktır (kayan gözü doğru iş görmek üzere zorlamak için iyi gözün örtülmesi) yöntemidir. Kayan gözü doğru pozisyona yerleştirmek için ameliyat yapılması gerekebilir. Ciddi odaklama hatalarını düzeltmek için gözlük tedavisi uygulanabilir. Kataraktlar cerrahi olarak çıkartılabilir. Sekiz yaşından sonraki çocuklarda ambliyopia hastalığı düzeltilemez.

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Usher sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Retinoblastom hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda renk körlüğü nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda göz yaşı kanal tıkanıklığı neden olur
  5. Çocuklarda sık görülen göz hastalıkları neden olur
  6. Çocuklarda konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  7. Çocuklarda glokom nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git