Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Görülen Fıtıkların Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Çocuklarda diyafram fıtığı (hernisi) neden olur?

Diyafram fıtığı, doğumdan itibaren bulunan ve karın bölgesini göğüs boşluğundan ayıran bir kas olan diyaframdaki bir açıklık nedeni ile karın içi organlarının göğüs boşluğuna doğru itilmesi ile karakterize bir durumdur. Bu tabloda yer değiştiren karın içi organlar akciğerlere baskı yapmaya başlar. Akciğerler baskı nedeni ile gelişemediğinden nefes alımı zorlaşır ve çocuğun hayatı tehlikeye girer.

Çocuklarda diyafram fıtığı (hernisi) belirtileri   

Diyafram fıtığı belirtileri ve bulguları arasında en sık rastlanan belirti doğumdan hemen sonra başlayan nefes alma güçlüğüdür. Bebek hızlı solumaktadır ve oksijen yetersizliği nedeni ile rengi morarmaya başlar. Karın içi organlar göğüs kafesini doldurduğundan bebeğin karnı çökük ve düzdür.

Çocuklarda diyafram fıtığı (hernisi) teşhisi 

Diyafram fıtığı teşhisi için yenidoğanda solunum güçlüğü var ise doktor göğüs röntgeni ister. Çocukta diyafram hernisi (fıtığı) var ise göğüs röntgen filminde akciğerler küçülmüş görünecek ve karın içi organlar göğüs içinde izlenecektir.

Çocuklarda diyafram fıtığı (hernisi) tedavisi 

Diyafram fıtığı tedavisinde bebeğin solunum cihazına bağlanması ve acilen diyafram hernisinin tamiri için ameliyat edilmesi gerekir. Cerrah bebeğin karın içi organlarını yerine yerleştirir ve diyaframdaki açıklığı kapatır. Cerrahi girişimden sonra da akciğerlerin düzgün çalışmasını sağlamak için bebeğin solunum cihazına bağlı kalmasını sağlar. Eğer açıklık derecesi ciddi ise ya da akciğerler yetersiz gelişmiş ise cerrahi tedavi sonuçları bebeğin hayatta kalmasını sağlayabilecek kadar olumlu olmayabilir.

Çocuklarda kasık fıtığı (hernisi) neden olur?

Kasık fıtığı, ince bağırsaklardan bir bölümünün karın duvarındaki bir açıklık nedeni ile kasık alanına doğru uzanmasıdır. Kasık fıtıkları erkek çocuklarda sıktır, ancak kızlarda da kasık fıtıklarına rastlanabilir. Bozukluk erken çocukluk döneminde ya da daha sonraki dönemlerde görülebilir.

Normalde erkek çocuklardaki kasık kanalı (testislerin skrotuma inerken içinden geçtikleri kanal) doğumdan önce kapanmaktadır (üstte), normal koşullarda bağırsaklar karın boşluğu içinde kalmaktadır (altta), bağırsağın bir kısmı kasık kanalındaki açıklıktan içeri doğru çıktığında kasık fıtığı oluşmaktadır.

Çocuklarda kasık fıtığı (hernisi) belirtileri

Kasık fıtığı bulunan çocuklarda ağlama ya da ıkınma sırasında (dışkılama ya da egsersiz) kasık bölgesinde şişme oluşmaktadır. Bu şişlik çevresinde ayrıca hafif ağrı da bulunabilmektedir. Eğer içeride kalan bağırsak kısmı sıkışır ise (düğümlenme) bu bölgenin kan akışı kesintiye uğrayabilir. Fıtık düğümlenmesi yoğun ağrıya ve bölgede şişkinliğe neden olabilir. Eğer fıtık nedeni ile bağırsak geçişi tıkanır ise çocukta kusma ve karında gerginlik görülebilir. 

Çocuklarda kasık fıtığı (hernisi) teşhisi

Çocuklarda kasık fıtığı genellikle çocuğun kasık bölgesinde bir şişlik ile karşılaşılması sonucu belli olabilir. Çocukta bu tür bir duruma rastlanıldığında ebeveynler hemen doktora başvurmalıdır.  Bu durumda doktor fizik muayene ile fıtık tanısını koyabilir. 

Çocuklarda kasık fıtığı (hernisi) tedavisi

Çocuklarda gelişen pek çok fıtık doktor muayenesi sırasında içeri sokulabilir. Eğer fıtık düğümlenmiş ya da bağırsak tıkanmasına neden olmuş ise çocuğun acilen ameliyata alınması gerekmektedir. Fıtığın cerrahi olarak düzeltilmesi özellikle bebeklerde tanı konulur konulmaz sağlanmalıdır. Basit fıtıklar poliklinik (ayaktan tedavi) koşullarında düzeltilebilir iken, küçük çocuklarda ya da düğümlenme durumlarında cerrahi sonrasında hastanede yatmak gerekebilir. Ameliyat sırasında cerrah fıtıklaşan bağırsağı yerine yerleştirir ve karın duvarındaki açıklığı tamir eder. İzleme boyunca da ameliyattan sonraki 10-15 gün içinde çocuk tekrar değerlendirilir.  Ameliyattan kısa süre sonra çocuk normal aktivitelerine geri dönebilir.

Çocuklarda göbek fıtığı (hernisi) neden olur?

Çocuklarda göbek fıtığı göbek hizasında karın duvarındaki bir açıklıktan ince bağırsakların dışarı çıktığı bir durumdur. Bebeğin karın duvarı kasları henüz gelişmediği durumlarda bu fıtık görülmektedir. Bu tür fıtıklara başta prematüre bebekler olmak üzere yenidoğanlarda sık rastlanmaktadır. Göbek fıtığı genelde ABD’de Afrika kökenli bebeklerde görülmektedir.

Çocuklarda göbek fıtığı (hernisi) belirtileri

Çocuklarda göbek fıtığı belirtilerinde özellikle bebek ağladığında göbek deliği hizasında bir şişme dikkati çeker. Göbek fıtığı genelde ağrı ya da rahatsızlık yaratmaz.

Çocuklarda göbek fıtığı (hernisi) teşhisi ve tedavisi

Çocuklarda göbek fıtığı teşhisi bebeğin göbeğindeki şişliğin fark edilmesi ile konulabilir. Çocuklarda göbek fıtığı tedavisinde ise fıtık genelde 3-5 yıl içinde kendiliğinden ortadan kalktığından çoğunlukla tedavi gerekmez. Eğer doğumdan sonraki iki yıl içinde fıtık büyür ya da bebekte rahatsızlık, ağrı ve beslenme güçlüğü görülür ise fıtık cerrahi olarak tedavi edilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları
  2. Bebeklerde ağlama neden olur
  3. Bebeklerde ateşlenme neden olur
  4. Bebeklerde kusma neden olur
  5. Çocuklarda kabızlık neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git