Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Glokom Nedenleri ve Tedavisi

Glokom göz içindeki sıvının uygun olarak boşalamadığı, bu nedenle göz içi basıncın arttığı bir göz hastalığıdır.

Çocuklarda glokom (göz tansiyonu) olur mu?

Glokom göz içindeki sıvının uygun olarak boşalamadığı, bu nedenle göz içi basıncın arttığı bir göz hastalığıdır. Göz içinde artan basınç göze giden sinirlere ve kan damarlarına zarar vermekte ve kısmi ya da tam görme kaybına neden olmaktadır. Glokom genelde 60 yaşından büyük erişkinlerde rastlanan bir hastalıktır. Çocuklarda buna nadiren rastlanır. Bazı çocuklar hastalığın doğumsal (konjenital ya da infantil tipi) tipini taşırlar ya da erken çocuklukta hastalığı sergilemeye başlarlar (juvenil tip glokom gibi).

Çocuklarda glokom hastalığı belirtileri

Glokom çocuğun gözlerinin ışığa aşırı hassasiyet kazanmasına yol açmaktadır. Göz kapakları aniden kapanır ve gözler aşırı sulanır. Diğer belirtiler arasında korneanın (göz küresinin en dış tabakası) genişlemesi ya da bulutlanması ve gözlerde kızarıklık ya da ağrı sayılabilir. Görme bulanıklığı oluşabilir. Çocuk ışıklı cisimlerin etrafında haleler gördüğünden söz edebilir. Çevresel görme kaybolabilir.

Çocuklarda glokom hastalığı teşhisi

Eğer çocukta glokom belirtileri var ya da çocuğun doktoru fizik muayene sırasında çocuğun gözünde glokom belirtileri saptamış ise sizi göz hastalıkları uzmanına sevk eder. Göz uzmanı bu durumda tonometri adı verilen bir test ile göz içindeki basıncı ölçer. Ayrıca göz içini inceler ve görme kaybını ya da gözde oluşan hasarı saptamaya çalışır. 

Çocuklarda glokom hastalığı tedavisi

Glokom ne kadar erken tanınır ve tedavi edilir ise gidiş o kadar olumludur. Erken tedavi yalnız belirtileri iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda körlük gelişimini de önler. Göz içi basıncının azaltılması için lazer ya da cerrahi girişim gerekebilir. Cerrahi girişim olsun ya da olmasın, çocuğun göz basıncını düşürmeye yarayan göz damlaları kullanması gerekebilir. 

Göz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Konjonktivit nedenleri ve tedavisi
  2. Bebeklerde göz sulanması nedenleri ve tedavisi
  3. Göz alerjisi nedenleri ve tedavisi
  4. Şaşılık nedenleri ve belirtileri
  5. Göz ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git