Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Çocuklarda ve Gençlerde Klamidya Enfeksiyonu Olur mu?

Klamidya enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde ABD’de en sık rastlanan etken olan klamidya enfeksiyonu vajinal, anal ya da oral cinsel ilişki yolu ile bulaşmaktadır.

Klamidya enfeksiyonu nedir?

Klamidya enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde ABD’de en sık rastlanan etken olan klamidya enfeksiyonu vajinal, anal ya da oral cinsel ilişki yolu ile bulaşmaktadır. Hamile kadınlarda bulunan klamidya enfeksiyonu bebek doğum kanalından geçtiği sırada yenidoğana bulaşmakta ve göz ile akciğerleri etkilemektedir. Cinsel açıdan aktif gençler klamidya enfeksiyonu bakımından risk altındadır.

Klamidya, kadınlarda pelvik iltihabi hastalıklarının (kadın iç genital organlarının hastalığı) erkeklerde de üretritin (idrarın dışarı taşındığı son yol olan üretranm enfeksiyonu) en sık rastlanan nedenidir. Kadınlarda fallop tüplerinin tıkanmasına ve kısırlığa ya da ektopik gebeliğe (fetüsün rahim dışında bir yere yapışarak gelişmesi) neden olabilmektedir. Her yıl dört milyondan fazla Amerikalı cinsel yolla bulaşan klamidya enfeksiyonuna yakalanmaktadır.

Kalmidya enfekiyonu en sık rastlanan enfeksiyon yerleri serviks (rahim boynu), üretra, rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar, rektum ve erkeklerde spermleri testislerden taşımaya yarayan kanal da oluşur. 

Klamidya enfeksiyonu belirtileri

Kadınların % 80’i ve erkeklerin % 20’sinde klamdiya belirtileri ortaya çıkmaz. Klamidya enfeksiyonu belirtisi gösteren kadın ve kızlarda en sık yakınma anormal vajinal akıntıdır. Diğer belirtiler arasında idrar yaparken yanma, adet kanamasının şiddetli ya da düzensiz olması, karnın alt kısmında ağrı ve hassasiyet, ateş ve bulantıdır.

Erkeklerde penisten gelen beyaz ya da şeffaf bir akıntı görülür. Diğer belirtiler arasında idrar yapma sırasında yanma ve ağrı hissi ile testislerde hassasiyet sayılabilir. Anal cinsel ilişkide bulunanlarda rektal ağrı, bağırsak hareketlerinin ağrılı olması, rektal kanama ve rektal akıntı görülebilir. Her iki cinste de ilk belirtiler enfeksiyondan sonraki 7-21 gün sonra ortaya çıkar.

Annelerinin doğum kanalından klamidya enfeksiyonu alan yenidoğanlarda konjonktivit ya da pnömoni görülebilir. Konjonktivit gözlerde kızarma ve sulanmaya neden olabilir. Pnömoni ise doğumdan 3-16 hafta sonra kuru bir öksürük gözlenmesi ile tanınır.

Klamidya enfeksiyonu teşhisi

Klamidya pek çok kişide belirti vermeyebilir. Bu nedenle hastalığın ilk döneminde doktora başvurulmaz. Ancak erken dönemde kadınlarda vajinal erkeklerde de uretradan gelen akıntının laboratuvarda test edilmesi ile tanı konılabilmektedir. Klamidya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile de (CYBH), örneğin bel soğukluğu ve cinsel bölge siğilleri ile birlikte görülebildiği için klamidya tanısı konulduğunda diğer cinel yolla bulaşan hastalıklar da araştırılmalıdır.

Klamidya enfeksiyonu tedavisi

Klamidya enfeksiyonu doğru tanınır ve tedavi edilir ise hastalık kısa sürede komplikasyonsuz iyileşir. Tedavide 1-2 hafta ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır. Bazen de tek doz halinde alınan antibiyotik tedavisi yeterli olmaktadır. Tedavi sırasında enfeksiyonun rahime kadar yayılmasına neden olabileceğinden vajinal duşların uygulanmaması önemlidir.

Klamidya enfeksiyonunun bulaşmasını önlenmek için enfekte kişilerin tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekir. Klamidya enfeksiyonlu hastanın cinsel eşinin de tedavisi önemlidir. İzlemede laboratuvar tetkiklerini tekrarı için hastanın 3-4 hafta sonra doktora başvurması gerekmektedir. Hastaların % 20’sinde enfeksiyon tekrarlayabilir. 28 gün süresince tedavinin uzatılması ve farklı antibiyotiklerin kullanımı ile bu nüksler engellenebilir.

Klamidya enfeksiyonlarından korunma

Klamidya ABD’de özellikle ergenler arasında endemik olarak rastlanan bir enfeksiyondur. Enfekte ergenlerin çoğunda belirti bulunmadığından hastalık taşıdıkları bilinmez. Cinsel açıdan aktif ergenlerin klamidya bakımından kendilerini korumaları önemlidir. 

Bütün cinsel ilişkilerde lateks prezervatif kullanılması önerilir. Doğal hayvan derisinden üretilen prezervatifler klamidya enfeksiynundan korunmada yeterli değildir. Nonoksinol 9 adlı spermisid de klamidyaları etkisizleştirmede yetersizdir.

Yeni bir eş ile cinsel ilişkiye girmeden önce ona cinsel yolla bulaşan hastalık taşıyıp taşımadığını sormak gerekir. Eşinizin size gerçeği söylemeyebileceğini unutmayın. Eşiniz kendisinin enfekte olup olmadığını bilmeyebilir ya da reddedilme korkusundan doğruyu söylemekten kaçınabilir. Bu nedenle her seferinde güvenli cinselliği sizin yaratmanız gerekmektedir. Cinsel eş sayınız arttıkça enfeksiyon riskinizin de artacağını unutmayın. Tek bir yakınlaşma ile bile cinsel yolla bulaşan hastalıklar bulaşabilir. Her yıl muayene için doktorunuza başvurun ve klamidya testlerini yaptırın. 

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cisel yolla bulaşan enfeksiyonlar
  2. Hamilelikte bebeğe cinsel yolla hastalık bulaşır mı
  3. Firengi (sifiliz) nedenleri ve tedavisi
  4. Human papilloma virüs nedenleri ve tedavisi
  5. HIV virüsü (AIDS) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git