Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda ve Gençlerde Anoreksiya Nervoza Belirtileri

Anoreksiya nervoza kilo almaktan aşırı korkma nedeni ile kişinin kendini açlığa mahkum ettiği bir yeme bozukluğudur.

Anoreksiya nervoza hastalığı nedir?

Anoreksiya nervoza kilo almaktan aşırı korkma nedeni ile kişinin kendini açlığa mahkum ettiği bir yeme bozukluğudur. Bu hastalığı olan çocukların çoğu 14-18 yaşları arasındaki genç kızlardır. Ancak erkeklerde ve her yaştan çocukta da anoreksiya nervoza görülebileceği bilinmelidir.

Anoreksiya nervoza genelde ergenlik ile birlikte başlar. Bozukluk, ergenlerin sosyal olarak zayıf olma baskısı hissetmeleri ve rejime başlamaları ile başlar. Anorektik genç normal sınırdaki kilo kaybının ötesinde kilo vermeye başlar ve sonunda yaş ve boyuna uyan miktarlarda yemek yemeyi reddeder hale gelir. Anorektikler ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar kendilerini şişman olarak görürler.

Her zaman yemekler hakkında düşünür ve konuşurlar, beden görünümleri hakkında saplantıları bulunur. Yedikleri her lokmaya dikkat ederler. Kilo vermek için aşırı spor yapabilirler. Anorektikler güvensiz, düşük özgüvenli çocuklardır; kendi bedenlerini kontrol etmek için güçlü istek duyarlar. Çoğunlukla mükemmeliyetçidirler; pek çoğu sporda başarılıdır. Diğer aile bireylerinde yeme bozukluğu ya da depresyon öyküsü bulunabilir, aile içinde iletişim sorunları gözlenir.

Anorektikler yalnız kalma eğilimli olabilir ve kilo kontrolleri hakkında bilgi vermeyebilirler. Diyet hapları, laksatifler, lavmanlar ve idrar söktürücüler kullanarak kilo vermeye çalışabilirler. Bazı anorektiklerde Bulimia adı verilen ve kişinin aşırı atıştırmalar ile yemek yediği ve sonra kendini kusturduğu bir tablo görülebilir. Her zaman tehlikeli boyutta zayıf olmasalar da bulimiklerin hayatı tehdit edecek düzeyde kimyasal sorunları olabilir. Eğer açlık durumu düzeltilemez ise hastalık ölümcül olabilir.

Çocuklarda anoreksiya nervoza belirtileri

Çocuklarda anoreksiya nervoza belirtileri

Çocuklarda anoreksiya nervoza belirtileri

Anoreksinin fiziksel belirtileri açlık ile ilgilidir ve vücudun her yerini etkileyebilir. En belirgin başlangıç belirtilerinden biri çocuğun ileri derecede zayıflamasıdır. Anorektikler yaş ve boylarına göre % 85 daha düşük kilodadırlar. Çocuğun kemikleri derisinin altında görülebilir hale gelir. İlerlemiş olgularda protein azalması nedeni ile karın şişebilir (çocuklar bu şişkin görünümü kilo fazlalığı olarak değerlendirebilirler). Gözler çökük, bakışlar halsizdir. Vitamin ve protein yetersizliği nedeni ile deri kuru ve sarımtıraktır; saç ve tırnaklar kırılma eğilimindedir. Zayıf, ince bir tüy tabakası çocuğun kol, bacak ve yüzünü kaplayabilir.

Karın ağrısı ve kabızlık görülebilir. Aylık kanamalar tamamen ortadan kalkabilir, henüz adet görmemiş kızlarda kanama hiç başlamayabilir. Anorektiklerin çoğunda anemi (kansızlık) görülebilir. Görünümleri yorgun ve soluktur; enerji kaybından yakınabilirler. Yağ ve kas dokuları yıkıldığından anorektikler sürekli üşüme hissinden söz edebilirler. Bazıları ise fiziksel aktivitelerini sürdürebilir. Beslenmenin uzun süre bozuk kalması nedeni ile böbrek ve karaciğer hasarları ile düşük tansiyon, kalp hızı değişiklikleri (aritmi) ve kalp yetmezliği ortaya çıkabilir. Anorektikler kalp yetmezliği ya da açlık yüzünden ölebilirler. Bazıları da intihar edebilir.

Çocuklarda anoreksiya nervoza teşhisi

Anoreksiyalı çocuklarda başka hastalıklar da anoreksiyi taklit edebildiğinden, doktorun çocuğa muayene etmesi gerekir. Eğer bozukluk belirtilerine rastlanıyor ise tam bir fiziksel muayene yanında kan, idrar, dışkı ve tiroid işlev testleri yapılmalıdır. Doktor anoreksiya tanısında psikolojik değerlendirme de isteyebilir.

Çocuklarda anoreksiya nervoza tedavisi

Anoreksiya teşhisi konulan çocuğun kilo kaybı ciddi ise hastaneye yatırılması ve beslenme tüpü yardımı ile beslenmesi gerekebilir. Anorektiklerin çoğu problemi inkar eder ve tedaviyi kabul etmez. Tedavide çocuk doktoru, psikiyatrist ya da psikolog, beslenme uzmanı ekip halinde çalışmalıdır. Beslenme planlanması çocuğun öğünlerinin düzenlenmesi ve kilo alması için gereklidir.

Ruh sağlığı rehberliği çocuğun sorunlu davranışlarının değiştirilmesi, benlik imgelerinin geliştirilmesi için gereklidir. Rehberlik çalışması tüm aileyi kapsayabilir ve süresi uzun olabilir. Doktor çocuğun iyileşmesini ve kilo artışını izlemelidir. Tedavi başarılı olur ise çocuğun 1-2 ayda kilo alması beklenebilir. Ancak bozukluğun tedavisi zordur ve ileri yıllarda tekrar ortaya çıkabilir. Tedavi de uzun yıllar sürebilir. Çocuğun sağlığının yıllar içinde izlenmesi büyük önem taşır.

Anorektik ergen kilo konusunda takıntılıdır. Beden algıları bozulmuştur; ayna ve tartı neyi gösterirse göstersin kendini şişman hissederler. Anorektik çocuğun kolları kemiklerin görülebileceği kadar zayıf olabilir. Gözler çökük, göğüs kızlarda erkekler kadar yassı olabilir.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda yemek seçme nasıl önlenir
  2. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
  3. Beyin gelişiminde beslenmenin etkisi
  4. Beyne faydalı olan besinler
  5. Malnütrisyon nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git