Hastalıklar ve Tedaviler

Çocuklarda Gastroözofageal Reflü ve Hiatus Hernisi Nedir?

Gastroözofageal reflü hastalığı ve hiatus hernisi neden olur?

Gastroözofageal Reflü Hastalığı ve Hiatus Hernisi Hastalığı Nedir?

Gastroözofageal Reflü ve Hiatus Hernisi

Gastroözofageal hastalığı ve hiatus hernisi, sıklıkla mide yanması ya da sindirimsizlik adı verilen gastroözefagal reflü tablosunda asitli mide içeriği çocuğun midesini ağzına bağlayan kastan oluşmuş bir tüp olan yemek borusuna (özofagus) geri kaçmasıdır. Genelde yemek borusunun altındaki bir kas oluşumu yemeğin buradan mideye geçmesini kontrol etmekte ve besinlerin mideden yukarı çıkmasını engellemektedir. Reflü sorunu olan çocuklarda bu kas işlevi zayıflamıştır. Bozukluğu gösteren çocukların pek çoğunda hiatus hernisi (fıtığı) adı verilen ve midenin diyaframdaki (diyafram göğüs boşluğunu karın boşluğundan ayıran bir kas) delikten yukarı doğru kaydığı bir durum söz konusudur.

Reflü tablolarına bebek ve çocuklarda sanılandan daha sık rastlanılmaktadır. Bazı bebekler doğumdan itibaren bu sorunu sergilemektedirler. Kimi çocuklarda aşırı besleme ya da yanlış beslenme bu tablonun gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Baharatlı yiyecekler, çikolata, kafein içeren yiyecekler, gazozlu içecekler ve alkol de reflünün artmasına neden olmaktadır. Daha büyük çocuk ve ergenlerde sigara kullanımı, şişmanlık ve hamilelik de risk yaratan etkenler arasındadır.

Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi belirtileri

Çocuklarda reflü hastalığı göğüs kemiğinin arkasında başlayan ve yukarı doğru çıkan bir yanma ve ağrı hissi yaratır. Pek çok çocuk mide içeriği ağzına geldiğinde asitli ya da acı bir tadın farkına varır. Ayrıca yutkunma sırasında kusma, geğirme ya da ağrı gibi şikâyetler görülebilir.

Reflüsü olan çocuklar genelde yemek yedikten hemen sonra kusarlar. Ayrıca öksürük nöbetleri, mide içeriğinin soluk yollarına kaçması nedeni ile solunum zorlukları ve yanma hissinin neden olduğu huzursuzluk hali görülebilir. Nadir durumlarda büyüme gelişimi geriliği gibi tablolar ortaya çıkabilir. Çocuklarda reflü belirtileri genelde ilk 1 yıl içinde ortadan kalkmaktadır.

Hiatus hernisi de reflüye benzer belirtilere neden olmaktadır. Yanma ya da geğirme gibi belirtiler olabileceği gibi herhangi bir belirti vermeyen durumlara da rastlanmaktadır.

Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi teşhisi

Reflünün tanısı için doktorunuz röntgen incelemelerine başvuracaktır. Çocuğunuzun baryum sülfat içeren bir sıvı içmesi istenebilir. Bu sıvı sindirim yolu boyunca ilerlerken röntgen incelemelerinde izlenebilmektedir. Tetkik ağrısızdır ve sıvı vücuttan kolayca uzaklaştırılır. Yine pH ölçen bir aletin ağza ve yemek borusuna yerleştirilmesi ile 24 saat boyunca asit düzeyi ölçümleri yapılabilir. Bu alet yerleştirilirken hafif ağrı ve rahatsızlık duyulabilir. Tanıda kullanılabilecek bir diğer yöntem de endoskopidir. Bu yöntemde esnek ve ince bir tüp ağızdan yemek borusuna gönderilmektedir. Endoskop ile çocuğun yemek borusunun içlerinin görüntülenmesi mümkün olmaktadır. Tanının kesinleştirilmesi için endoskopi yardımıyla biyopsi de alınabilmektedir.

Çocuklarda gastroözofageal reflü ve hiatus hernisi tedavisi

Çocuklarda hem reflü hem de hiatus hernisi beslenme ve hayat tarzı değişiklikleri ile, bazen de çeşitli ilaçlar ile tedavi edilebilir. Çocuk düz halde yattığında reflü görülmesi daha olasıdır. Bu nedenle reflü yakınması olan çocuğunuzu beslenmesinden sonraki 30 dakika boyunca dik biçimde kucağınızda tutmaya ya da bir yastık yardımı ile dik olarak oturtmaya dikkat edin. Ayrıca bebek beslendikten sonra yan olarak yatırılarak yiyeceklerin midesinde kalması sağlanabilir. Bebeğin pirinç unu içeren ve geri kaçması daha zor olan mamalar ile beslenmesi de gerekebilir. Öğünler sırasında ve sonrasında bebeğin gazı çıkartmasına da dikkat edilmelidir.

Mideyi yemek borusuna bağlayan kasın gevşemesine neden olduğundan çocukların kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmasına dikkat edilmelidir. Çocuklara gece yatmadan hemen evvel yemek yedirmemek gerekir. Öğünler ve uyku arasında en az 2-3 saat süre olmalıdır. Yatarken çocuğun başının 10-12 cm vücudundan daha yukarıda olması sağlanmalıdır. Şişman çocukların kontrollü bir rejim uygulamaları gerekebilir.

Bu tedaviler başarısız kaldığında mide asidini azaltan, mideden bağırsaklara besin geçişini hızlandıran ve yemek borusu ile mide arasındaki kasın gerginliğini artıran ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu ilaçlar genelde belirtilerin kontrol edilmesine yetmektedir. Eğer ilaç tedavisi de yetersiz kalırsa reflünün önlenmesi ve herninin tamiri için cerrahi girişim gerekebilir.

Gastrolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Gastroözofagial reflü hastalığı nedir
  2. Mide reflüsü nedir
  3. Asit reflüsü ne demek
  4. Reflü hastaları nasıl beslenmeli
  5. Barret özofagus nedir

1 Yorum

  1. Hayal

    1 Şubat 2018 at 01:16

    Hocam size bir sorum olacak benim bebegime reflu tanisi kondu daha onceden de yazmistim bebegimin sut alimi yok diye size istahi hic yok 3 ayda 300 grm almis ve reflusu oldugu halde hic bir ilac verilmiyor 1 yasina kadar idare et diyorlar kusmasida oyle boyle degil bogurmesi acayip derecede var bazen de burnundan fiskirdigi icin kanla geliyor ilacsiz nasil olacakki iyilesirmi acaba

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git