Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Epilepsi (Sara) Hastalığı Neden Olur?

Epilepsi, beyinden kaynaklanan ve yineleyen nöbetler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Beyin elektriksel ve kimyasal sinyaller ile iletişim kuran milyarlarca sinir hücrelerinden oluşur.

Çocuklarda epilepsi hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Epilepsi, beyinden kaynaklanan ve yineleyen nöbetler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. Beyin elektriksel ve kimyasal sinyaller ile iletişim kuran milyarlarca sinir hücrelerinden oluşur. Bu sinir hücrelerinin normal işlevini bozan ve çok fazla elektrik deşarjı hastanın davranışlarında, bilincinde değişikliğe sebep olur. Epilepsi bir nöbet hastalığı olduğu gibi, psikiyatrik bir hastalık değildir.

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde nöbet atakları oldukça yaygındır. Nöbetler yüksek ateş, beyni etkileyen hastalıklar gibi pek çok sebepten meydana gelebilir. Çocuğun sadece bir kez nöbet geçirmesi durumu, epilepsi hastalığı varlığını kesinleştirmiş olmaz. Epilepsi hastalığında birden fazla nöbet geçirilmesi söz konusudur. Çocukluk döneminde başlayan epilepsi hastalığı genellikle ileri yaşlarda geçebilir.

Çocukluk döneminde nöbetlerin sık oluşmasının nedeni nöbet eşiğinin düşük olmasıdır. Nöbet eşiği, beynin nöbet geçirdiği seviyededir ve çoğunlukla beyin olgunlaştıkça nöbet eşiğinin seviyesi yükselir. Bu durum epilepsisi olan çocuklar büyüdükçe epilepsi nöbetlerinin neden geçme ihtimali olduğunu açıklayabilir.

Çocuklarda epilepsi (sara) hastalığı belirtileri

Bebeklerde sara nöbeti belirtileri : Oturan bebeğin arka arkaya tekrar tekrar öne doğru katlanması veya başını öne doğru düşürmesi gibi belirtiler görülür. Yatan bir bebekte iki kolu ile de arka arkaya kavrama hareketi yapması gibi belirtiler görülebilir.

Çocuklarda ve ergenlerde epilepsi belirtileri : Aniden dalgınlaşıp çevresinde ne olup bittiğini anlayamaz duruma gelmesi, kısa bir süre yanıt vermemesi, hafızasında boşluklar oluşması, ritmik bir şekilde kafasını sallaması, çok hızlı gözlerini kırpması, tekrar tekrar normal olmayan hareketler yapması, vücudunda, bacaklarında ve kollarında yineleyen sıçramaların olması, yeni uyanmasına rağmen uykulu ve huzursuz olması, herhangi bir nedeni olmadan aniden düşmesi, birden başlayan karın ağrısının ardından uykulu ya da aklının karışmış gözükmesi, Yediği bir şeylerin tadının garip gelmesinden, tuhaf koktuğundan ve göründüğünden, bir şeylerin sesinin farklı gelmesinden ya da dokunduğu şeylerin farklı hisler vermesinden şikayetçi olur. hiç bir nedeni olmadan korkması, paniklemesi ve çok öfkelenmesi gibi belirtiler, çocuklarda ve ergenlerde görülen sara nöbeti belirtileridir.

Çocuklarda Epilepsi Belirtileri

Epilepsi hastası çocukların çevresindeki kişilere bilgi verilmesi

Çocuklarda epilepsi (sara) hastalığı teşhisi

Epilepsi tanısı nöroloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve çocuğun durumuna ait bilgileri çocuk verebiliyor ise çocuktan, çocuk veremiyor ise aileden alır. Doktor, epilepsi tanısını koymadan önce nöbete neden olabilecek her türlü rahatsızlık varlığını dikkatte alır. Çocuklarda ve ergenlerde düşük kan şekeri, yüksek ateş, kalsiyum seviyesinin çok düşük olması ve bazı kalp hastalıkları gibi benzeri rahatsızlıklar da nöbete yol açabilir.

Bu nedenle kan tahlilleri ve bazı tetkikler yapılır. Teşhis amacı ile yapılan tetkikler çocuğu korkutabilir. Bu yüzden aileler testin neden yapılması gerektiğini, nerede nasıl yapılacağını anlatmalıdır. Epilepsi tanısı için uygulanan tanı yöntemleri, elektroensefalografi (EEG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG), pozitron emisyon tomografisi (PET), tekli foton emisyon bilgisayarlı tomografi (SPECT) gibi farklı görüntüleme tetkikleri yapılır.

Çocuklarda epilepsi (sara) hastalığı tedavisi

Epilepsi hastası çocukların yarısından fazlasında nöbetler tek bir ilaç ile kontrol altına alınır. Diğerlerinde ise nöbetler birden fazla ilacın kullanılması halinde kontrol sağlanır. Epilepsinin türüne bağlı olarak çocukların büyük çoğunluğunda epilepsi hastalığı geçebilir ve bu çocuklar ilaç kullanmayı bırakırlar. Bazı çocuklar ise ilaçlarını düzenli kullandığı sürece uzun dönem nöbet geçirmeden hayatlarını sürdürebilirler. İlaç tedavisi epilepsi hastalığını iyileştirmez. Beyindeki nöronların aktivitelerini değiştirerek nöbetleri azaltır.

Bazı çocuklarda da nöbetler ilaç tedavisi ile geçmediği için ameliyat gerekebilir. Az bir kısım çocuklarda ise hem ameliyat hemde ömür boyu devam eden ilaç tedavisi gerekebilir. Bazı hastalarda uygulanan tüm tedavilere rağmen nöbetler durdurulamaz. Yani tedavi epilepsi hastalığının türüne göre değişiklik gösterir.

Epilepsi tedavisi

Epilepsi nöbet kaydı nasıl yaplır

Çocuklarda epilepsi nöbetini tetikleyen faktörler

Epilepsi hastası çocuklarda nöbetleri neyin tetiklediğini aileler bilir ise çocuk için daha güvenli ortam yaratabilirler. Çocuğun ilaçlarını düzenli kullanması, uykusuz kalmaması, stresten uzak durması sağlanır ise çocuğun epilepsi nöbetleri kontrol altına alınabilir. Düzenli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Düzensiz ve dengesiz beslenme ilaçların etkilerini azaltabilir.

Çocuklarda epilepsi nöbetlerine sebep olan etkenler, Bazen neyin ya da nelerin nöbete neden olduğunu anlamak mümkün olmayabilir. Aileler çocuklarının nöbetlerini nelerin tetiklediğini anlayabilir ise nöbetlerin engellenmesine yardımcı olabilirler.

Örneğin nöbet ilaçlarını içmeyi unutmak, uykusuz kalmak, öğün atlamak, stres, üzüntü, heyecan gibi nedenler, hastalık ya da ateş, nöbet ilacının dozunun düşük olması, kan seviyesinin düşük olması, (kansızlık) gibi, ışığa duyarlı epilepsi nöbeti geçirenlerde bilgisayar, televizyon, video gibi cihazların yanıp sönen ışıklarına maruz kalınması gibi faktörler çocuklarda epilepsi nöbetlerini tetikleyebilir.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Havle geçirme nedenleri ve tedavisi
 2. Epilepsi nöbetlerinde ilk yardım yöntemleri
 3. Epilepsi hastaları hamile kalabilir mi
 4. Çocuklarda bayılma neden olur
 5. Ateşli havale nedenleri ve tedavisi
 6. Absans nedir
 7. Konvülsiyon nedenleri ve tedavisi

12 Yorum

 1. Adsız

  3 Eylül 2015 at 18:57

  Epilepsi hastalığının tedavisi biter mi? Ne kadar sürer.

  • Adsız

   4 Eylül 2015 at 15:37

   Epilepsi, mutlaka doktora baş vurulmasını ve doktorun gerekli gördüğü sürece kontrol altında kalınması gereken bir hastalıktır. Ancak bu gerekçe nedeni ile hastalık ömür boyu sürecek zannedilmemelidir. Epilepsinin bazı türleri hasta belli yaşlara geldikten sonra tedavinin başarılı geçmesi ile düzelebilir. Çok dirençli olmayan epilepsi (primer tip epilepsiler) doğru teşhis ve doğru ilaçlar ile 2 veya 5 yıl arasında süren tedavi sonrası bazı hastalarda iyileşebilmektedir. Fakat belli nedenlere bağlı gelişen epilepsilerde ömür boyu ilaç tedavisi gerekmektedir. Çünkü bu durumda beynin o bölgesinde hasar oluşmuştur ve uyarı daima bozuktur. Epilepsi ve epilepsi nöbetleri ciddi riskler taşıyan bir durumdur. Bu nedenle nöbetler gelmiyor diye doktor kontrolleri ve tedaviler ihmal edilmemelidir. Geçmesi dileğiyle.

 2. hakan

  18 Nisan 2016 at 19:32

  merhaba;7 yaşında kızım var,ilk bayılması 6 yasında anasınıfında oldu kısa surdu araştırma hastanesıne gittik bt ve eeg çekımı yapıldı herhangı bırsey cıkmadığı için tedaviye başlanmadı.buyıl 1.sınıfa yazdırdık 3 kez teneffuse cıkarken düşmüş son düşmesınde gözu mosmordu epilepsi süphemiz olmadıgından arkadasları ıttırıyor ondan dusuyor zannettık ancak son düsüsunde annesı sınıf kapısında görmüş cıglık attıktan sonra altına ıdrarını kacırmasıyla ambulansla acıle kaldırıldı.sonrasında tekrar arastırma hastanesıne gıttık eeg emar kan tahlılı gıbı tetkıkler yapıldı hiçbir sonuca ulaşılamadı ama bayılırken altına kacırdığı için epilepsi teshisi konuldu 1.sınıf ta sıkılıyordur dedi hocalar anasınıfına tekrar kayıt yaptırdık.ve convulex kullnmaya basladık ancak bayılmaları devam ettı .ege üniversitesine götüruyoruz ilacın dozunu gunluk 600mg cıkardık oradada tahlıller eeg bt emar hiçbişey belirtı vermıyor .bugun okulda fotoğraf cekımı yapılacagı ıcın bahceye cıktıkları anada tekrar bayılmıs ve altını ıslatmıs.nöbetlerımız gecmıyor.sömestr tatılınde annesı yanında olmasına ragmen evde annemı ıstıyorum annem nerede dıye sayıkladı psikiyatri ye gıttık epilepsiyı kesın tanı koydurun ılacla duzeltırız denıldı.kızım hala bayılıyor.saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 12:08

   > Epilepsinin farklı türleri de vardır. Epilepsi hastalarında görülen nöbetler de farklı farklı tanımlanır. Örneğin parsiyel nöbetler, basit parsiyel nöbetler, kompleks parsiyel nöbetler, miyoklonik nöbetler, tonik nöbetler, absans nöbetleri ve benzeri farklı farklı nöbet geçirmeler görülebilir.

   > İdiyopatik (primer, genetik) nöbet tipinde nöbete neden olabilecek altta yatan nörolojik bir hasar ya da yapısal beyin lezyonu olmadığı halde nöbetin nedeni genetik yatkınlık veya olası biyokimyasal bozukluk olabilir.

   > Daha buna benzer çeşitli nöbet tiplerinde neden bulmak zor olabilir. Nöbetler, nöbetlerin süresi, şekli ve benzeri durumların bir süre aile tarafından kayıt edilmesi gerekebilir.

   > Ayrıca çocukluk çağında epilepsi nöbetleri ile karışabilen bazı nöbet tipleri de vardır; bu nedenle ayrıcı tanı oldukça önemlidir.

   > Anoksik nöbetler (Bradikardi (kalbin yavaş atması), taşikardi (kalbin hızlı atması), düşük arteriyel sistolik tansiyon, düşük venöz oksijen basıncı gibi durumlarda anoksik nöbetler gerçekleşebilir.

   > Reflex nöbetler (genellikle arter basıncındaki düşme periferik vasküler reflex mekanizmalar, ender olarak birincil kalp hastalıkları ile ilişkilidir). Baş dönmesi, halsizlik, göz kararması, çevreden uzaklaşma hissi ve aniden düşüp bayılma şeklinde kendini gösterebilir. Reflex nöbetler genellikle epilepsi ile karışmaz; ancak bazı çocuklarda bayılma sırasında dilini ısırma, idrar kaçırma görülebilir ve bu nedenle epilepsi nöbetleri ile karışabilir. Reflex nöbetlerde bayılma durumunu uzun süre ayakta kalma, stres, açlık, ağrı, yüksek ateş gibi durumlar tetikleyebilir. Bu nedenle kalp hastalıklarının da derinlemesine araştırılması gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 3. ahmet

  16 Mart 2017 at 09:38

  merhabakar 18 aylik kizim vsr kixim 3 aydir atada dyrskliyo yutkunuyo ve dudaklsri morarp terliyo doktora goturduk eeg mr ve kan tahlili yapildi hep si cok guzel cikti ama nobet ola bilir dendi b12 si duduk cikti onun icin ampul kullaniyiruz ondan da ola bilir defi doktor ama dün gene aynisi oldu nobet olabilir mi cok korkuyorum bilin kaybi felan yok en belurgin özellik duraklayip yutkunmasi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 00:55

   Bu durum belki yemek borusu, mide ve yemek borusu arasındaki kapakçık, kalp ile ilgili de olabilir. Nefes yollarında yabancı cisim olabilir.

   Kızınızı bir de kardiyolojik, göğüs hastalıkları alanında ve gastrolojik olarak değerlendirmeler için bu bölümlere götürmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 4. Aysun

  25 Nisan 2017 at 20:39

  Merhaba.benim 3 yaşında bir kızım var.kızımda bebekliğinden itibaren uyku ğroblemi vardı ve geceleri uyanıp sebepsizce ağlama krizlerine giriyorsu.ne oldugunu neden ağladıgını bir türlü anlayamıyorduk.15-20 dk süryorsu kriz ve hiç bişekilde bizi duymuyor görmüyor gibiydi.aklı ermeye başladığında sormayı da denedik fakat hatırlamıyordu.2 -2.5 yaşından sonra ataklar azalarak kayboldu.fakat şimdide sanki buna benzer atakları gündüz geçiriyor ve uzun sürüyor.aşırı derecede hırçınlık söylediğimiz hiçbirşeyi anlamıyor ve duymuyor gibi.bağırıyor koşuyor adeta deliriyor ve hiçbişekilde sakinleştiremiypruz.bir süre sonra ağlama krizi başlıyor ve son buluyor.bunların epilepsi ataklarıyla bir ilgisi olabilirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 01:23

   Bu durum korku ve/veya kaygı bozukluklarını içeren bir durum olabilir. Yaşamın ilk yıllarında anne ve babanın arasında geçen gürültülü tartışmalar, anaokuluna gitmek, başka birilerinin yanında büyümek, anneden ayrılma korkusu, annenin aşırı kaygılı olması, annenin depresyon gibi bir sıkıntı geçirmesi, boşanma gibi durumlar, anneden ya da babadan uzun ayrılıklar, fiziksel cezalar, terk edilme tehdidi, anne ya da babanın sen beni öldüreceksin ve sen beni hasta edeceksin gibi sözleri, çocuğun bakımından sorumlu kişinin sık sık değişmesi gibi birçok etken çocuklarda korku bozukluklarına neden olabilir ve çocukta bu tür belirtiler görülebilir. Bu korkular normal kaygıdan anksiyeteye dönüşebilir. Bu tür bir durum için çocuğun psikiyatri alanında değerlendirilmesi gerekir.

   Yine bu tür bir durum ”uyku terörü” denilen durum da olabilir. Bu durum biyolojik bir durumdur.

   UYKU TERÖRÜ BELİRTİLERİ ARASINDA, uykunun ilk saatlerinde meydana gelen ağlama ya da yüksek sesli çığlıkla başlayan korku atakları, ani ve kendine zarar verecek hareketler sergileme (fırlama, koşma, bir yere çarpma, yanındaki kişiye vurma gibi) hareketler yaparak kalkma, dış uyaranlara yanıtsızlık, uyandığında bellek sorunları, korku hali, bu belirtilere ilaveten çarpıntı, terleme, titreme, ciltte kızarıklık, göz bebeğinde büyüme gibi belirtiler bulunabilir. Bu belirtiler sırasında yaşananları kişi ya da çocuk genellikle çok fazla hatırlayamaz. Bu durum gün içinde de devam edebilir ya da görülebilir. Fakat uyku terörü ile korku nöbeti birbiri ile karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Bu durum korku nöbeti de olabilir.

   Yani bu durumun hem nörolojik hem de psikiyatrik olarak değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Ağrı kaynaklı bir durum da olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle en iyisi bu durumu çocuk doktorunuz ile de görüşmeniz olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Betül

  10 Temmuz 2017 at 20:04

  3 aylık bi oğlum var 38. Gününde ilk defa oldu bazen günde 4 defa bazen 1 hafta olmuyor … sıklığı değişken … bazen uyanıkken bazen uyurken … bi anda ellerini geri doğru atıyor gözlerini tavana dikiyor mosmor oluyor bikaç saniye sonra bağırarak ağlıyor. .. sakinlestirmek uzun bi süremi alıyor epilepsi ihtimal I var mı … kordon dolanması vardı ama ciddi boyutta değildi …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 10:25

   Kardiyolojik olarak da tam bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır. İmal etmemeniz ve geciktirmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Dilay

  23 Ekim 2018 at 13:39

  Merhabalar 45 günlük kız bebeğim var yüzü koyun yatırdım dönerken birden kolları içe doğru çekti ve kaskatı kesildi,gözleri kıpır kıpır etti.bu durum birkaç sante sürdü acaba epilepsi mi,tedavisi var mı teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2018 at 11:55

   Bebeğiniz uyku sırasında üşümüş olabilir, uyku sırasındaki müdahaleye bağlı uyku uyanıklık arası bir durum olabilir. Bir sonraki çocuk doktoru muayenenizde doktorunuza bu durumdan bahsetmeniz de fayda vardır. Özellikle bu durum tekrarlarsa nörolojik bir muayeneden geçmesi gerekebilir. Bebekler uyurken korkabilir de.

   Örneğin, uykuda bebek ölümü sendromu olarak bilinen duruma neden olabilen bazı etmenler arasında bebeğin uyurken uyurken karnının üstüne yatırılması da vardır. Yine bebeğin vücut ısısının aşırı olması da bu etmenler arasındadır. Genellikle uyanıkken ve bebek kendi kendine dönmeye başladığında bebeğin karnı üstüne yatmasına izin verilmesi tavsiye edilir (bu konuda mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız). Bu nedenle bebeğinizi nasıl yatırmanız gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git