Bağırsak Hastalıkları

Çocuklarda Crohn Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Crohn hastalığı sindirim yolunun ağız, özofagus, ince ve kalın bağırsaklar ve anüsün iltihabi hastalığıdır.

Crohn hastalığı nedir

Crohn hastalığı sindirim yolunun ağız, özofagus, ince ve kalın bağırsaklar ve anüsün iltihabi hastalığıdır. Sindirim kanalının her bölgesinde ortaya çıkabilen crohn hastalığı daha sık olarak ince bağırsakları, özellikle de ince bağırsağın kalın bağırsakla birleştiği bölümü etkiler.

İltihabi durum bağırsağın duvarlarına ilerler ve duvarı delip geçen ülser oluşumuna neden olur. Crohn hastalığı çocukluk çağında da başlayabilir, ancak çoğunlukla ergenlik döneminde başlar. Hastalığın belirtileri (şikayetleri) yaşam boyu zaman zaman alevlenmeler göstererek hastalık devam eder. Bu bozukluk çocuklarda bazen erişkinlere göre daha ağır seyir gösterebilir. Crohn hastalığının nedenleri bilinmemektedir, ancak ailesel bir eğilim olduğu hakkında görüşler vardır.

Çocuklarda Crohn hastalığı belirtileri

Crohn hastalığının klasik belirtileri arasında karın ağrısı, ishal ve dışkıda kan görülmesi gibi belirtiler vardır. Hastalığın diğer belirtileri ise rektal prolapsus (rektumun anüsten dışarı çıkması), süreğen ateş, kilo kaybı, karında kramplar ve bağırsak hareketlerinin sık olmasıdır.

Eğer çocuk ciddi kan kaybetmiş ise anemi (kansızlık) gelişebilir. Crohn hastalığında ayrıca eklem iltihabı (artrit), döküntü ve büyüme geriliği de görülebilir. Belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Aylar ya da yıllar boyunca iyileşme ve tekrar etme dönemleri ile seyir gösterir. Hastalıktan etkilenen çocuklarda şikayetler genellikle hafif ya da orta şiddettedir, ancak ciddi olgularda belirgin ishal ve karın ağrısı şikayetleri görülebilir.

Çocuklarda crohn hastalığı teşhisi

Crohn hastalığının teşhisi için hastayı muayene eden doktor kan ve dışkı testleri ister. Mide ve bağırsak hastalıkları uzmanı (gastroenteroloji doktoru) çocuğun anüsünden içeri kolonoskopi (esnek bir tüp) adı verilen tüpü sokarak rektum ve kalın bağırsakları inceleyebilir ve bu yöntem ile kalın bağırsaktan  biyopsi alarak patolojik incelemeye gönderir.

Hastalığın yerleşim yerinin teşhisi için sindirim kanalının değişik bölümlerinin röntgen görüntülemeleri de gerekebilir. Baryum içeren bir lavmanın uygulanmasından sonra ülser ve diğer lezyonların görünür hale gelmesini içeren yöntem ile röntgen grafisi çekilir. Mide ve üst sindirim kanalının baryumlu tetkiki gerekirse bu maddenin içilmesi ve mide ve ince bağırsaklardan geçerken görüntülenmesi şeklinde de yapılır.

Çocuklarda crohn hastalığı tedavisi

Crohn hastalığının tedavisi vardır ancak çeşitli ilaçlarla belirtiler kontrol altına alınabilir. Doktorunuz sulfa ilaçlar (antibakteryel ilaçlar), kortikosteroidler, antibiyotikler ve nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar vererek ağrıyı ve ishali kontrol altına alınmasını sağlar.

Eğer crohn hastalığı ciddi alevlenmeler şeklinde seyir gösteriyorsa uygun beslenme ve dinlenme için çocuğun hastaneye yatırılmasına ihtiyaç duyulabilir.

İlaç tedavisi başarısız kalırsa, bağırsak tıkanması ya da apse oluşumu gibi ciddi komplikasyonlar gelişirse apsenin boşaltılması veya hasarlı bağırsak bölgesinin çıkarılması için cerrahi tedaviler uygulanabilir.

Yaşam boyu sürebilen alevlenme dönemleri için çocuğun ilaç kullanması ya da aralıklı olarak hastanede yatırılması gerekebilir. Bazı çocukların hastalıkla ve tedavisiyle baş edebilmesi için psikiyatrik veya psikolojik desteğe ihtiyacı olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda çölyak hastalığı nedenleri ve tedavisi 
  2. Çocuklarda galaktozemi nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda karın ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda Akdeniz ateşi hastalığı 
  5. Rektal prolapsus nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git