Burun Hastalıkları

Çocuklarda Burun Polipleri Neden Olur?

Burundaki polipler, çocuğun burnunda çıkan küçük doku çıkıntılarıdır.

Burun polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Burundaki polipler, çocuğun burnunda çıkan küçük doku çıkıntılarıdır. Çocuklarda burun poliplerinin en sık nedeni Kistik fibrozistir; ayrıca Astım hastalığı veya Saman nezlesi, aspirin allerjisi de burun poliplerine yol açabilmektedir. Çocukta yalnızca bir tane polip olabileceği gibi, genellikle burnun iki tarafında olmak üzere çok sayıda polip de bulunabilir. Burun polipleri en sık on yaşın üstündeki çocuklarda görülür.

Çocuklarda burun polipleri belirtileri

Burunda polip bulunan bir çocukta, hava akışı engellendiğinden burun tıkanması olur. Burunda sulu bir akıntı bulunabilir ve koklama duyusu bozulmuş olabilir. Ses, soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi değişebilir. Burundan soluk alıp vermesi güç olduğundan, çocuk ağzından soluk alıp verir. Bazen polipler o denli büyük ve çok sayıda olur ki, çocuğun burnu büyük ve şekli bozulmuş gibi bir görünüm alabilir.

Çocuklarda burun polipleri teşhisi ve tedavisi

Çocuk KBB uzmanına götürüldüğünde doktor özel bir görüntüleme yöntemi ile çocuğunuzun burnundaki polipleri saptayabilir. Polipler küçük ve soruna yol açmıyor ise hekim tedavide “bekle ve gör” politikasını uygulayabilir.

Polipler burnu tümüyle tıkarsa ya da burunda şekil bozukluğuna neden olur ise doktor lokal anestezi ve küçük bir cerrahi girişim ile bunları çıkartma yönünde tedavi uygulamayı tercih eder. Burun polipleri çoğu zaman tekrarlar; cerrahi girişimden sonra bile nüksedebilir. Doktor, poliplere yol açabilecek kistik fıbrozis ya da allerji gibi altta yatan hastalıkları tedavi etmek ister. Burnunda polip bulunan bir çocuğa asla aspirin verilmemelidir; çünkü çocukta aspirine karşı ağır bir alerjik reaksiyon gelişebilir.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Burun tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Burun eğriliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Burun tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Burun akıntısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Burun kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git