B

Çocuklarda Burun Kananaması Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda burun kanamasına en sık neden olan faktör kış aylarında kapalı ortamlardaki kuru ve sıcak havanın burnu kurutması ve burun karıştırma alışkanlığıdır.

Burun kanaması neden olur?

Burun kanamaları yani bir ya da iki burun deliğinden birden kanama olması çocuklarda, özellikle 2-10 yaşlar arasında sık görülür. Bunun nedeni, çocukların burun boşluklarını döşeyen tabakanın daha kolay zedelenmesi ve zengin bir ince damar ağı bulunmasıdır.

Çocuklarda burun kanamasına en sık neden olan faktör kış aylarında kapalı ortamlardaki kuru ve sıcak havanın burnu kurutması ve burun karıştırma alışkanlığıdır. Burun içerisinde kuru ve kabuk tutmuş şeyler hisseden çocuklar burun karıştırmaya daha yatkındır.

Burun kanamalarının diğer nedenleri arasında ise sümkürmek, burnu çarpmak, soğuk algınlığı, sinüzit, gribal enfeksiyonlar, alerji, hipertansiyon, pıhtılaşma hormonu eksikliği, burun içi eğrilikler, burunda yabancı cismin oluşturduğu tahriş ya da ergenlerde madde kullanımı sayılabilir. Sık tekrarlayan burun kanamaları da kanama bozukluğuna, burunda bir tümör, polip varlığına ya da lösemiye bağlı olabilir.

Çocuklarda burun kanaması belirtileri

Burun kanaması genellikle birkaç dakikada duran önemsiz bir sorundur. Çoğunlukla bir burun deliğinden kanama başlar. Kanama genellikle deliğin dışa yakın bölümündedir ve 5-10 dakika kadar sürer. Kanama genize doğru geriye kaçarsa, çocuğunuz kusabilir ve midesi bulanabilir.

Çocuklarda burun kanaması tedavisi ve ilk yardım yöntemleri

Çocukta önemsiz bir burun kanaması olduğunda, küçük bir ilk yardım ile evde tedavi edilebilir.

  • Çocuk dik oturtulmalı ve kafasını öne eğerek (arkaya doğru değil) kanın boğazdan aşağı akmasını engellenmelidir.
  • Çocuğa bir eliyle burnunu iki taraftan sıkarak tutmasını ve ağzından nefes almasını söyleyin, yaklaşık 15 dakika süresince burnunu sıkmasını isteyin.
  • Daha sonra burun üzerine bir buz torbası koymak faydalı olabilir.
  • Çocuk kanın boğazından aşağıya doğru aktığını hissediyorsa, boğaza akan kanı tükürmesini isteyin.
  • Daha sonra, burundaki örtünün tahriş olmaması için 24 saat süresince çocuğun burnunu silmemesi gerektiğini çocuğa anlatın.

Çocuk burnunu sıkmayı bıraktığında kanama tekrar başlamışsa, doktorunuza haber vermelisiniz. Kanamaya bir yaralanma neden olduğunda ya da kanama sırasında çocuğunuz başının döndüğünü söylerse veya sık sık tekrarlayan burun kanamalarında çocuk hemen doktora götürülmelidir. Doktorun kanamayı durdurmak için burun deliklerinden içeriye bir gazlı bez koymak ya da özel bir kimyasal madde veya aygıtla zedelenmiş damarı yakması (koterize etmesi) gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda burun polipleri nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
  3. Von Willebrand hastalığı nedir
  4. Burun eğriliği neden olur
  5. Lösemi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git