C

Çocuklarda Burkulma Belirtileri ve Tedavisi

Burkulma nedir?

Burkulma, bir eklemi yerinde tutan fibröz dokudan bağların (ligamanlarn) gerilmesi ya da yırtılmasıdır. Çoğu zaman spor etkinlikleri sırasında, ani bir bükülme, çekilme ya da darbe sonucunda ligamanlar gerilebilir ya da yırtılabilir. Bağ zedelenmeleri en sık olarak ayak bileklerinde olmakla birlikte, diz ya da el bileğinde de meydana gelebilir.

Çocuklarda burkulma belirtileri

Bir ekleminde bağ zedelediğinde, birden şiddetli bir ağrı olur ve eklemde bir şeylerin koptuğu hissedilebilir. Eklem yeri şişer ve çocuk hareket etmeye çalıştıkça ağrı artar. Eklem bağı kısmen kopmuşsa, eklem kararlı durumda kalacaktır. Ancak bağ tümüyle koptuğunda kemikler olması gereken yerlerde tutunamaz.

Çocuklarda burkulma teşhisi ve tedavisi

Zedelenme 1., 2. ya da 3. derece olarak sınıflandırılır, ne derece ciddi olduğu ve bağların kısmen ya da tamamen kopup kopmadığı da belirlenir. Doktorunuz zedelenmenin derecesini belirlemek için eklemi muayene ettikten sonra film çekilmesini de ister.

Bağ zedelenmesi oluşmuş ise ilk tedavi İBKY (istirahat, buz, kompresyon ve yüksekte tutma) tedavisidir. Zedelenen eklemin üzerine buz torbası ya da havlu içine buz koyarak buz kompresi uygulanır. Eklemin basınç altında tutulması için elastik bandajla sarılır ve buraya daha az kan gelmesi için ayağın kalp düzeyinin üzerinde tutulması istenir. Burkulma tedavisi uygulandıktan sonra çocuk eklem üzerine baskı olmaması için ayağına yük vermemelidir.

Doktorunuz ağrı kesiciler yazabilir. Ayrıca çocuğun, eklemi başka zedelenmelerden koruması için alçı ya da atel tedavisi de uygulayabilir ve koltuk değnekleri kullanmasını isteyebilir.

Burkulma ve bundan dolayı oluşan bağ zedelenmesinin iyileşmesi 6-8 hafta sürebilir. Ciddi bir bağ hasarı varsa, düzeltici cerrahi işlem gerekebilir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Femur Başı Epifiz Kayması Neden Olur
  2. Çocuklarda Kafa Travması Belirtileri
  3. Çocuklarda Parmak Ucu Yaralanmaları
  4. Çocuklarda Tırnak Batması Nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git