Akciğer Hastalıkları

Çocuklarda Bronşit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit, akciğerleri soluk borusuna (trakea) bağlayan kanallar olan bronşların iltihabi hastalığıdır. Bronşit akut veya kronik bronşit şeklinde meydana gelebilir.

Bronşit (bronş iltihabı) nedir?

Bronşit, akciğerleri soluk borusuna (trakea) bağlayan kanallar olan bronşların iltihabi hastalığıdır. Bronşit akut veya kronik bronşit şeklinde meydana gelebilir.

Akut bronşit nedir?: Çocuklarda akut bronşit aniden başlar ve kısa süre sonra iyileşir. Bronşit ilk başlangıçta burun akıntısı şeklindedir, sonrasında 3-4 gün süren inatçı ve kuru bir öksürük başlar. Bronşit çoğunlukla 10-14 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Kronik bronşit nedir?: En az 3 ay süren ve 3 yıl süresince tekrarlayan bir tablo (kronik bronşit) olarak adlandırılır. Kronik bronşit sıklıkla erişkinlerde görülen bir hastalıktır. Enfeksiyonu genelde nezle ya da grip virüsü gibi bir virüs tetiklemektedir. Özellikle sigara dumanı gibi tetikleyici faktörler de kronik bronşit nedeni olabilir. Bronşiti olan çocuklarda genellikle bakteriyel enfeksiyon da duruma eşlik edebilir.

Çocuklarda bronşit (bronş iltihabı) belirtileri

 • Bronşit oluştuğunda bronşlar şişer, daralır ve balgamla dolar.
 • Akut bronşiti olan çocuklarda hırıltılı solunum, zorlu solunum, ilk başta kuru karakterde olan ama daha sonra sarı/yeşil balgamlı öksürük görülebilir.
 • Çocuklarda hafif ateş ve göğüs ağrısı da bulunabilir.
 • Belirtiler genelde birkaç gün içinde geçer.
 • Kronik bronşitte de belirtiler benzerdir ama daha uzun sürer ve ateşlenme olmaz.
 • Akut ve kronik bronşit pnömoni (zatürre) ve plörezi (zatülcenp) gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Çocuklarda bronşit teşhisi ve tedavisi

Bronşit nasıl teşhis edilir?: Doktor muayenesinde çocuğun ayrıntılı muayenesi ve belirtilerin nasıl başladığının sorgulanması, kan testleri, göğüs röntgeni, balgam kültürü ve akciğer işlev testleri gibi yöntemler bronşit teşhisinde yardımcı olur.

Bronşit nasıl tedavi edilir?: Bronşit teşhisi doğrulandıktan sonra bronşların genişlemesi için reçete edilen ilaçlar (bronkodilatörler) ağız yoluyla veya solunum yoluyla kullanılır. Bakteriye bağlı gelişen broşit için antibiyotikler, balgam söktürmek için öksürük ilaçları ve öksürüğü tedavi edici ilaçlara da gerek duyulabilir.

Evde çocuğun solunum yollarını açık ve nemli tutmak için nem oluşturan aletler (buhar makineleri gibi) kullanmak faydalı olur fakat bu aletlerin içlerinde bakteri ürememesi için her gün temizlenmesi son derece önemlidir. Çocuk sigara dumanından, toz ve kimyasal madde dumanından da mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda balgam çıkarma neden olur
 2. Çocuklarda öksürük neden olur
 3. Çocuklarda hırıltılı solunum neden olur
 4. Çocuklarda zatürre belirtileri
 5. Trakeözofageal fistül neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git