Akciğer Hastalıkları

Çocuklarda Bronşiolit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bronşiolit akciğerlerin içindeki küçük soluk yolları olan bronşiollerin iltihaplanmasıdır.

Bronşiolit nedir?

Bronşiolit akciğerlerin içindeki küçük soluk yolları olan bronşiollerin iltihaplanmasıdır. Bu tabloya çoğunlukla virüsler neden olur. Bunların içinde en sık görüleni ise respiratuar sinsisyal virüs denen bir tür virüstür. Hastaların %90’ının aile içinde gribal hastalık hikayesi vardır.

Bronşiolite neden olan virüs genelde kış aylarında ve ilkbaharda ortaya çıkar. Enfekte kişilerin öksürük ve aksırıklarından havaya karışır, oradan da çocuğun dokunduğu eşyalardan ve enfekte oyuncaklara dokunması sunucu virüs çocuğun ellerine, oradan da göz ve burnuna solunum yoluyla bulaşır.

Bronşiolit çocuklarda sıklıkla 2 yaşın altında, özellikle de 6 aylık bebeklerde ortaya çıkar. Doğumsal kalp hastalığı, bronkopulmoner displazisi ve bağışıklık sistemi yetmezliği olan çocuklarda hastalık daha ağır seyreder.

Bronşiolit nedir

Bronşiolit belirtileri

 • Bronşiolit genelde nezle ve soğuk algınlığı gibi başlar.
 • Aksırma, hafif bir öksürük 1-2 gün sürer.
 • Hafif ateş görülebilir.
 • Enfeksiyon bronşiollerin genişlemesine ve mukusla dolmasına ve nefes alıp vermenin zorlaşmasına neden olur.
 • Hastada hırıltılı solunum ve solunum hızlanması görülür.
 • Bronşiolit durumundan etkilenen çocuk dakikada 60-80 kez solur.
 • Her soluk alıp verişte boyun ve göğüste gerilmeler görülür.
 • Kalp atışı hızlanabilir.
 • Ciddi enfeksiyon durumunda çocuğun durumu giderek ağırlaşabilir ve soluk alması zorlaşabilir.
 • Ağız kenarındaki derinin ve tırnakların rengi oksijen azlığından morumtırak renk alabilir.
 • Çocukların çoğunda belirtiler hafiftir ve birkaç gün sürebilir. Çocuğun beslenmesi de bozulacağından dehidratasyon (sıvı kaybı) ortaya çıkabilir.

Bronşiolit teşhisi

Çocukta bronşiolit belirtileri varsa doktora götürmeniz gerekir. Doktor çocuğun burun akıntısından örnek alabilir ve bu örnekte respiratuar sinsisyel virüs taraması yapılır. Doktor, fizik muayene ve akıntı örneğinin yanı sıra kan testleri ve göğüs röntgeni de isteyebilir.

Hastalık astım hastalığı, yabancı cisim aspirasyonu, trakeomalazi, bronkomalazi, konjestif kalp yetmezliği, boğmaca ve kistik fibrozis ile karıştırılabileceği için broşiolit’i  bu hastalıklardan ayırt etmek de önemlidir.

Bronşiolit tedavisi

Bronşiolite bir virüs neden olduğundan ikincil bir bakteri enfeksiyonu gelişememiş ise antibiyotikler etki etmez. Doktor bronş genişletici ilaçlar ile hırıltılı solunumu azaltmayı deneyebilir.

Solunum yollarının nemini korumak için de hastalıktan etkilenen çocuğun odasına nem yayan aletlerin (buhar makinesi) konulması gerekebilir. Buhar cihazlarında da bakterilerin üremesini önlemek için günlük temizliklerine dikkat edilmelidir.

Hastanın bol sıvı alması gerekmektedir. Çocuğun doktorunun verdiği ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlardan vererek ateşini ve ağrısını azaltmak faydalı olur. Eğer bronşiolit belirtileri ağırlaşır ise bu durumdan etkilenen çocuğun hastaneye yatırılması ve oksijen tedavisi alması gerekebilir.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Öksürük nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda öksürük neden olur
 3. Bronşit belirtileri ve tedavisi
 4. Nefes darlığı yapan hastalıklar
 5. Reaktif hava yolu hastalığı nedir

2 Yorum

 1. Mahmut

  11 Ocak 2017 at 12:51

  Slm ben akciger röntgeni çektirdim doktor bey biraz kirli duruyor dedi daha sonra tomografi istedi tomografi de temiz olduğunu söyledi bu durumda rontgendeki kirlilik önemli midir cvp için şimdiden tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 12:15

   Daha önce geçirmiş olduğunuz bir akciğer enfeksiyonuna bağlı (tüberküloz gibi) akciğerlerde uzun süre leke görünebilir. Atelektazi olarak bilinen durumda da bu tür sonuçlar çıkabilir. Yakınlarda geçirdiğiniz bir solunum yolu enfeksiyonuna bağlı akciğerlerde leke görülebilir. Sigara kullanımına bağlı veya benzer kimyasallara maruz kalmaya bağlı akciğerlerde leke görülebilir. Bazen filmler taşınırken temiz elle tutulmazsa leke görülebilir.

   Doktorunuz göğüs hastalıkları uzmanı değildi ise bir de göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ya da 6 ay sonra tekrar kontrole gitmeniz faydalı olur. Bu tür bir sonuç için şikayetinizin ne olduğu da önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git