Böbrek Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Böbrek Taşı Nedenleri Ve Belirtileri

Çocuklarda böbrek taşı neden olur?Üriner sistem taş hastalığı çocuk nefrolojisinin en önemli sorunlarından biridir. Görülme oranı bölgelere göre değişiklik gösterdiği gibi son yıllarda artış görülmektedir. Çocuklarda böbrek taşı oluşumu genetik yatkınlıktan ve çocukta yapısal bozukluklardan, anne karnında yaşanan sorunlardan, doğumsal anomaliliklerden, enfeksiyonlardan, çevre ve beslenmeye bağlı faktörlerden kaynaklanabilir. Fakat bazı çocuklarda gelişen böbrek taşı oluşumunun nedeni belli değildir.

Çocuklarda böbrek taşı neden olur?

Üriner sistem taş hastalığı çocuk nefrolojisinin en önemli sorunlarından biridir. Görülme oranı bölgelere göre değişiklik gösterdiği gibi son yıllarda artış görülmektedir. Çocuklarda böbrek taşı oluşumu genetik yatkınlıktan ve çocukta yapısal bozukluklardan, anne karnında yaşanan sorunlardan, doğumsal anomaliliklerden, enfeksiyonlardan, çevre ve beslenmeye bağlı faktörlerden kaynaklanabilir. Fakat bazı çocuklarda gelişen böbrek taşı oluşumunun nedeni belli değildir.

Böbrek taşı erkek çocuklarda daha sık görülür. Çocuklarda tek taraflı beslenme böbrek taşı oluşumunda rol oynamaktadır. Örneğin fast -food tarzı beslenme sadece hayvansal ya da bitkisel gıdalar, yaz aylarında az su tüketimi, hareketsizlik, tuzlu beslenme, aşırı hazır gıda tüketimi büyük çocuklarda taş oluşumunu tetiklemektedir. Bebeklerde kullanılan D vitamini gibi bazı vitaminler bebeklerde taş oluşumunda etkilidir.

Çocuklarda böbrek taşı belirtileri

Çocuklarda böbrek taşı belirtileri

Çocuklarda böbrek taşı belirtileri

Böbrek taşı hastalığı çocuklarda da yaklaşık büyüklerinkine benzeyen belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtiler karın ağrısı, böğür ağrısı, yan ağrısı, mide bulantısı, kusma, renal kolik mikroskopik ya da makroskopik hematüri ve idrar yolu enfeksiyonudur. İlk belirti olarak okul çağındaki çocuklarda daha fazla görülürken bebeklerde huzursuzluk ve idrar yolu enfeksiyonu daha fazla görülür.

Çocuklarda böbrek taşı teşhisi

Çocukluk dönemindeki taş hastalığı yetişkinlerden farklı olan en önemli sebep çocuklardaki taş hastalığının belirtilerinin büyüklerde olduğu gibi kesin belli olmaması, zor tanı konulması, ve kronik veya piyelonefrit veya böbrek yetmezliğine neden olmasıdır. Bu yüzden erken teşhis oldukça önemlidir. Çocuklarda böbrek taşının metabolik çalışmalarının yapılması önem taşımaktadır. Bu durum büyüklerde çok gerekmese de çocuklarda gereklidir.

Genellikle hiperkalsüiri, hipositratüri ve hiperokzatürinin incelenmesi tedavide ya da taşın yinelemesinin önlenmesinde yararlı olur. Bu yüzden böbrek taşı hastalığına yönelik araştırmalarda idrardaki sitrat ve oksalatdeğerlerinin özellikle bakılması patolojik saptandığında tedavinin düzenlenmesi taşın yinelemesini önleme amacı ile önemlidir.

Çocuklarda böbrek taşı tedavisi

Çocuklarda böbrek taşı tedavisi

Çocuklarda böbrek taşı tedavisi

Böbrek ile idrar kanalı taşlarının erişkinlerde olduğu gibi, taşın büyüklüğü yeri ve cinsi veya kanalda tıkanma yapmış olma ihtimaline göre değişmektedir. Çocuklarda 3-4 mm çapından küçük taşlar çoğu zaman taşın kendisinin düşmesi beklenebilir. Bu sebepten başka bir işlem yapılmaz.

Fakat belli bir zaman düşmez ya da tıkanma olur ise girişimsel işlem yapılır. Daha büyük taşlarda taşın yerine ve büyüklüğüne göre tedavi açık veya kapalı taş kırma cerrahisi ya da ilaç tedavisi şeklinde tedavi yöntemleri uygulanır.

Böbrek Taşı ile İlgili Diğer Yazılarımız

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git