Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Beyinde Su Toplanması (Hidrosefali) Neden Olur?

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ''bos'' adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir.

Çocuklarda hidrosefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ”bos” adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir. Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarında tıkanma veya BOS yapımı ve emilimi arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak gelişen, beyin boşluklarında genişleme ve kafa içi basıncın (KİB) artması ile seyreden klinik bir tablodur.

Normal kafa içi basınç, erişkinlerde ya da büyük çocuklarda 10-15 mm Hg, küçük çocuklarda 3-7 mm Hg, infantlarda 1,5-6 mm Hg civarındadır. Bu değerlerin yükselmesi sonucu kafa içi basınç artar ve hastada bir takım nörolojik sorunlar meydana gelir. Hidrosefali kranium içi basınç artışı sonucu hem direkt olarak beyin dokusu üzerine, hem de beyin kan dolaşımının bozulmasından dolayı nörolojik olarak yıkıma neden olmaktadır.

Çocuklarda hidrosefali belirtileri

Bebeklerde görülen hidrosefali belirtileri arasında özellikle yeni doğanlarda kafanın büyük olması, huzursuzluk, uyku hali, gözlerin aşağı doğru bakması, beslenme zorluğu, kusma en sık görülen belirtilerdir. Erken doğan bebeklerde ise kafa çevresinde patlama tarzında büyümeler olabilir. Hidrosefalinin en yaygın bulgusu ön bıngıldak kısmında kabarıklık oluşmasıdır. Hidrosefalinin daha büyük çocuklarda görülen belirtilerinde ise baş ağrısı, yürümede bozulma, okul başarısında azalma, güçsüzlük ve uykuya eğilim gibi belirtiler görülür.

Çocuklarda hidrosefali teşhisi

Hidrosefali hastalığından şüphelenilen çocuklarda yapılabilecek tetkikler arasında karnial ultrasonografi bebeklerde kullanılabilecek en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Özellikle ön bıngıldaktan yapılan incelemede beynin karıncık sistemini tüm açıklığı ile gösterebilir. Bunun dışında yapılan tetkikler bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi tanı yöntemleri hidrosefali şüphesi taşıyan çocuklarda yardımcı tanı yöntemidir.

Çocuklarda hidrosefali (beyinde su birikmesi) tedavisi

Çocuklarda hidrosefali tedavisi ilaçlar ile yapılamaz. Tedavi nedene yönelik tedavi şeklinde planlanır. Yeni doğmuş bebekte hidrosefali teşhisi konulmuş ise tedavi zaten hemen uygulanır. Çocuğa şant takılma işlemi yapıldı ise beynin bu hastalıktan zarar görme ihtimali daha azdır. Bu durumda yapılması gereken rutin tomografi kontrollerinin düzenli yapılması ve şantın düzenli çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması gereklidir.

Çocuğun beyninde su toplanmasını önlemek için yerleştirilen şant adı verilen protez, tıkanabilen veya çocuk büyüdükçe verimliği düşen bir tedavi cihazıdır. Şant tıkandığı zaman çocuğun kafa içi basıncı artar, huysuzlaşır, ateşlenir ve kusmalar başlar. Bu gibi durumları acil olarak çocuğu takip eden doktorunun bilmesi gereklidir. Hastalığın teşhisinde geç kalınmış ise çocuğun beyninde kısmi hasar oluşabilir ve çocukta zihinsel gelişim bozukluğuna yol açabilir. Bu durumda özel ilgiye ve özel eğitime gerek duyulabilir.

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hidrosefali ve şant tedavisi nedir
  2. Beyinde su toplanması (hidrosefali) nedir
  3. Sinir yolu defekti nedenleri ve tedavileri
  4. Mega sisterna magna nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Şant enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Spina bifida nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

24 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git