Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Beyinde Su Toplanması (Hidrosefali) Neden Olur?

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ''bos'' adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir.

Çocuklarda hidrosefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ”bos” adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir. Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarında tıkanma veya BOS yapımı ve emilimi arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak gelişen, beyin boşluklarında genişleme ve kafa içi basıncın (KİB) artması ile seyreden klinik bir tablodur.

Normal kafa içi basınç, erişkinlerde ya da büyük çocuklarda 10-15 mm Hg, küçük çocuklarda 3-7 mm Hg, infantlarda 1,5-6 mm Hg civarındadır. Bu değerlerin yükselmesi sonucu kafa içi basınç artar ve hastada bir takım nörolojik sorunlar meydana gelir. Hidrosefali kranium içi basınç artışı sonucu hem direkt olarak beyin dokusu üzerine, hem de beyin kan dolaşımının bozulmasından dolayı nörolojik olarak yıkıma neden olmaktadır.

Çocuklarda hidrosefali belirtileri

Bebeklerde görülen hidrosefali belirtileri arasında özellikle yeni doğanlarda kafanın büyük olması, huzursuzluk, uyku hali, gözlerin aşağı doğru bakması, beslenme zorluğu, kusma en sık görülen belirtilerdir. Erken doğan bebeklerde ise kafa çevresinde patlama tarzında büyümeler olabilir. Hidrosefalinin en yaygın bulgusu ön bıngıldak kısmında kabarıklık oluşmasıdır. Hidrosefalinin daha büyük çocuklarda görülen belirtilerinde ise baş ağrısı, yürümede bozulma, okul başarısında azalma, güçsüzlük ve uykuya eğilim gibi belirtiler görülür.

Çocuklarda hidrosefali teşhisi

Hidrosefali hastalığından şüphelenilen çocuklarda yapılabilecek tetkikler arasında karnial ultrasonografi bebeklerde kullanılabilecek en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Özellikle ön bıngıldaktan yapılan incelemede beynin karıncık sistemini tüm açıklığı ile gösterebilir. Bunun dışında yapılan tetkikler bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi tanı yöntemleri hidrosefali şüphesi taşıyan çocuklarda yardımcı tanı yöntemidir.

Çocuklarda hidrosefali (beyinde su birikmesi) tedavisi

Çocuklarda hidrosefali tedavisi ilaçlar ile yapılamaz. Tedavi nedene yönelik tedavi şeklinde planlanır. Yeni doğmuş bebekte hidrosefali teşhisi konulmuş ise tedavi zaten hemen uygulanır. Çocuğa şant takılma işlemi yapıldı ise beynin bu hastalıktan zarar görme ihtimali daha azdır. Bu durumda yapılması gereken rutin tomografi kontrollerinin düzenli yapılması ve şantın düzenli çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması gereklidir.

Çocuğun beyninde su toplanmasını önlemek için yerleştirilen şant adı verilen protez, tıkanabilen veya çocuk büyüdükçe verimliği düşen bir tedavi cihazıdır. Şant tıkandığı zaman çocuğun kafa içi basıncı artar, huysuzlaşır, ateşlenir ve kusmalar başlar. Bu gibi durumları acil olarak çocuğu takip eden doktorunun bilmesi gereklidir. Hastalığın teşhisinde geç kalınmış ise çocuğun beyninde kısmi hasar oluşabilir ve çocukta zihinsel gelişim bozukluğuna yol açabilir. Bu durumda özel ilgiye ve özel eğitime gerek duyulabilir.

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hidrosefali ve şant tedavisi nedir
 2. Beyinde su toplanması (hidrosefali) nedir
 3. Sinir yolu defekti nedenleri ve tedavileri
 4. Mega sisterna magna nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Şant enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Spina bifida nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

10 Yorum

 1. selda

  9 Nisan 2016 at 17:24

  Merhabalar,

  Bebeklerin başın su toplandığı için kafasının büyümesi geçer mi?bu durum nasıl tedavi ediliyor? beni bu konuda bilgi verebilirmisiniz. Tesekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 00:56

   > Hidrosefali varlığında kafatasının büyümesi gibi bir durum gerçekleşebilir. Hidrosefaliye neden olan faktörün tedavisi yapıldıktan sonra şant tedavisi uygulanır ve şant tedavisi ile beyin içinde toplanan su vücut boşluklarına aktarılır. Şant tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

 2. Osman

  25 Mayıs 2016 at 07:35

  Oncelikle cok güzel bir bilgilendirme yapmışsınız teşekkür ederiz. Bizim cocugada anne karninda hidronefroz olduğu soylendi ve 10mm olarak ölçüldü. Cocuk dogduktan sonra 2ayinda kafa ulttosonu cektirdik ve ultrosonda minimal hidrosefali olarak yazdi.cocuk doktoru bur sorun olmadığını takibe gerek olmadığını söyledi bu ilerlermi ve suanda bir müdahaleye ihtiyac varmi bilgi verebilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 16:20

   Minimum hidrosefali çok az sıvı artışı şeklinde de olabilir. Her ne kadar çocuk doktoru takibe gerek yok demişse de, bir beyin cerrahisi uzmanına danışmak gerekebilir.

   Aslında hidrosefali, bir hastalık ya da değişik hastalık durumlarında ortaya çıkan bir bulgudur genellikle. Bu nedenle daha iyi araştırma gerekebilir. Bu durumlar biraz zahmetli olabilir, ancak erken tedavi de önemlidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 3. Sibel karadağ

  8 Şubat 2017 at 17:47

  Oğlum 11 yasında epilepsi hastası 6 ay önceki emarında beyinde sıvı artışı olduğu söylendi doktoru birdahaki emarını kontrastlı istemiş bende endişe içindeyim gereklimi acaba ilaçlı Emar birde epilepsiye bağlı yada geçirdiği nöbetlere bağlı sıvı artışı olurmu?Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:17

   Beyin omurilik sıvısının (BOS) artışına neden olan iki temel durum vardır, ya beyin omurilik sıvısının üretimi artmıştır ya da beyin ile omurilik arasındaki kanalda bir tıkanıklık olmuştur.

   Bu sıvının akışının sağlandığı kanal tıkanıklığı doğuştan ya da sonradan meydana gelen kanama, bası yapan bir kitle nedeni ile olabilir.

   Epilepsi nöbetlerinin sebebi de bu bozukluğa neden olan faktöre bağlı olabilir. Yani aynı bozukluk hem nöbetlere hem de hidrosefaliye neden olmuş olabilir ve bu bozukluk doğuştan ya da sonradan gelişen bir durum olabilir. Epilepsi teşhisinin ne zaman konulduğu da önemlidir.

   Asıl sebebin bulunması için iyi bir nörolojik inceleme önemlidir. İlaçlı emar damarların görüntülenmesinde etkilidir. Normal emarda anlaşılmayan patolojiler ilaçlı emarda anlaşılabilir.

   Geçirdiği nöbetlere bağlı çarpma, vurma gibi durumlar oluşmuş ise travmaya bağlı hidrosefali olabilir, fakat epilepsi nöbetleri de bu durumun altında yatan nedene bağlı olabilir.

   Yani hem epilepsinin sebebi hem de hidrosefalinin sebebi şimdiye kadar tam inceleme yapılmadıysa aynı sebep olabilir.

   Doktorunuza bu durumları daha detaylı sormanız da fayda vardır. Emarın ne kadar gerekli olduğunu da doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. glsmsvk

  15 Şubat 2017 at 22:49

  Benim oğlum 34haftalik doğdu ben eklamsi olduğumdan yüksek tansiyondan erken oldu şu anda beş aylık batan güneş manzarası var gözünde diyorlar di raporlarda hidrosefali yaziyo eğer yeni başlamışsa hemen geçer mi teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 20:40

   Hidrosefali bir sebebe bağlı gelişmişse altta yatan nedenin bulunması ve bu durumunda tedavisi gerekir. Bu durum iyi bir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca hidrosefalinin nedeni de araştırılmalıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Remziye

  8 Mart 2017 at 21:48

  Mrhb benim 5 yasında oglum hidrosefali hastası dogustan ama biz iki yasında hidrosefali oldugunu öğrendik ve iki yasında ameliyt oldu kafasına sant takıldu oglum hic yuruyemiyodu ama yaklasık 9 aydr yürüyor ama cok cansız eli ayağı kas hic yok gibi zamanla duzelirmi toparlarmi kendisini yoksa hep bu şekilde mi okur elini kullanırken yururken zorlanıyo

  • Sağlık Ocağım

   14 Mart 2017 at 21:56

   Bu tür durumlarda hasarlanan beyin bölgesine, hasarın derecesine, oluşan sinir basısına ve erken tanı ve tedaviye bağlı olarak ileri dönem komplikasyonlar ve hastanın iyileşme durumu değişiklik gösterebilir.

   Uzun süreli fizik tedavi gerekir ve önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git