Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Beyinde Su Toplanması (Hidrosefali) Neden Olur?

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ''bos'' adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir.

Çocuklarda hidrosefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hidrosefali, beyin cerrahlarını en fazla meşgul eden bir problemdir. Hidrosefali (beyinde sıvı birikimi), beyin omurilik sıvısının (Bu sıvıya ”bos” adı verilir), dolaşımında oluşan bozukluk sonucu meydana gelir. Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yollarında tıkanma veya BOS yapımı ve emilimi arasındaki dengenin bozulmasına bağlı olarak gelişen, beyin boşluklarında genişleme ve kafa içi basıncın (KİB) artması ile seyreden klinik bir tablodur.

Normal kafa içi basınç, erişkinlerde ya da büyük çocuklarda 10-15 mm Hg, küçük çocuklarda 3-7 mm Hg, infantlarda 1,5-6 mm Hg civarındadır. Bu değerlerin yükselmesi sonucu kafa içi basınç artar ve hastada bir takım nörolojik sorunlar meydana gelir. Hidrosefali kranium içi basınç artışı sonucu hem direkt olarak beyin dokusu üzerine, hem de beyin kan dolaşımının bozulmasından dolayı nörolojik olarak yıkıma neden olmaktadır.

Çocuklarda hidrosefali belirtileri

Bebeklerde görülen hidrosefali belirtileri arasında özellikle yeni doğanlarda kafanın büyük olması, huzursuzluk, uyku hali, gözlerin aşağı doğru bakması, beslenme zorluğu, kusma en sık görülen belirtilerdir. Erken doğan bebeklerde ise kafa çevresinde patlama tarzında büyümeler olabilir. Hidrosefalinin en yaygın bulgusu ön bıngıldak kısmında kabarıklık oluşmasıdır. Hidrosefalinin daha büyük çocuklarda görülen belirtilerinde ise baş ağrısı, yürümede bozulma, okul başarısında azalma, güçsüzlük ve uykuya eğilim gibi belirtiler görülür.

Çocuklarda hidrosefali teşhisi

Hidrosefali hastalığından şüphelenilen çocuklarda yapılabilecek tetkikler arasında karnial ultrasonografi bebeklerde kullanılabilecek en önemli tanı yöntemlerinden biridir. Özellikle ön bıngıldaktan yapılan incelemede beynin karıncık sistemini tüm açıklığı ile gösterebilir. Bunun dışında yapılan tetkikler bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi tanı yöntemleri hidrosefali şüphesi taşıyan çocuklarda yardımcı tanı yöntemidir.

Çocuklarda hidrosefali (beyinde su birikmesi) tedavisi

Çocuklarda hidrosefali tedavisi ilaçlar ile yapılamaz. Tedavi nedene yönelik tedavi şeklinde planlanır. Yeni doğmuş bebekte hidrosefali teşhisi konulmuş ise tedavi zaten hemen uygulanır. Çocuğa şant takılma işlemi yapıldı ise beynin bu hastalıktan zarar görme ihtimali daha azdır. Bu durumda yapılması gereken rutin tomografi kontrollerinin düzenli yapılması ve şantın düzenli çalışıp çalışmadığının kontrolünün yapılması gereklidir.

Çocuğun beyninde su toplanmasını önlemek için yerleştirilen şant adı verilen protez, tıkanabilen veya çocuk büyüdükçe verimliği düşen bir tedavi cihazıdır. Şant tıkandığı zaman çocuğun kafa içi basıncı artar, huysuzlaşır, ateşlenir ve kusmalar başlar. Bu gibi durumları acil olarak çocuğu takip eden doktorunun bilmesi gereklidir. Hastalığın teşhisinde geç kalınmış ise çocuğun beyninde kısmi hasar oluşabilir ve çocukta zihinsel gelişim bozukluğuna yol açabilir. Bu durumda özel ilgiye ve özel eğitime gerek duyulabilir.

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin omurilik sıvısının dolanımı

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hidrosefali ve şant tedavisi nedir
 2. Beyinde su toplanması (hidrosefali) nedir
 3. Sinir yolu defekti nedenleri ve tedavileri
 4. Mega sisterna magna nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Şant enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Spina bifida nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

24 Yorum

 1. Avatar

  selda

  9 Nisan 2016 at 17:24

  Merhabalar,

  Bebeklerin başın su toplandığı için kafasının büyümesi geçer mi?bu durum nasıl tedavi ediliyor? beni bu konuda bilgi verebilirmisiniz. Tesekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 00:56

   > Hidrosefali varlığında kafatasının büyümesi gibi bir durum gerçekleşebilir. Hidrosefaliye neden olan faktörün tedavisi yapıldıktan sonra şant tedavisi uygulanır ve şant tedavisi ile beyin içinde toplanan su vücut boşluklarına aktarılır. Şant tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten edinebilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/hidrosefali-sant-tedavisi-nedir/

 2. Avatar

  Osman

  25 Mayıs 2016 at 07:35

  Oncelikle cok güzel bir bilgilendirme yapmışsınız teşekkür ederiz. Bizim cocugada anne karninda hidronefroz olduğu soylendi ve 10mm olarak ölçüldü. Cocuk dogduktan sonra 2ayinda kafa ulttosonu cektirdik ve ultrosonda minimal hidrosefali olarak yazdi.cocuk doktoru bur sorun olmadığını takibe gerek olmadığını söyledi bu ilerlermi ve suanda bir müdahaleye ihtiyac varmi bilgi verebilirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mayıs 2016 at 16:20

   Minimum hidrosefali çok az sıvı artışı şeklinde de olabilir. Her ne kadar çocuk doktoru takibe gerek yok demişse de, bir beyin cerrahisi uzmanına danışmak gerekebilir.

   Aslında hidrosefali, bir hastalık ya da değişik hastalık durumlarında ortaya çıkan bir bulgudur genellikle. Bu nedenle daha iyi araştırma gerekebilir. Bu durumlar biraz zahmetli olabilir, ancak erken tedavi de önemlidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Sibel karadağ

  8 Şubat 2017 at 17:47

  Oğlum 11 yasında epilepsi hastası 6 ay önceki emarında beyinde sıvı artışı olduğu söylendi doktoru birdahaki emarını kontrastlı istemiş bende endişe içindeyim gereklimi acaba ilaçlı Emar birde epilepsiye bağlı yada geçirdiği nöbetlere bağlı sıvı artışı olurmu?Bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 14:17

   Beyin omurilik sıvısının (BOS) artışına neden olan iki temel durum vardır, ya beyin omurilik sıvısının üretimi artmıştır ya da beyin ile omurilik arasındaki kanalda bir tıkanıklık olmuştur.

   Bu sıvının akışının sağlandığı kanal tıkanıklığı doğuştan ya da sonradan meydana gelen kanama, bası yapan bir kitle nedeni ile olabilir.

   Epilepsi nöbetlerinin sebebi de bu bozukluğa neden olan faktöre bağlı olabilir. Yani aynı bozukluk hem nöbetlere hem de hidrosefaliye neden olmuş olabilir ve bu bozukluk doğuştan ya da sonradan gelişen bir durum olabilir. Epilepsi teşhisinin ne zaman konulduğu da önemlidir.

   Asıl sebebin bulunması için iyi bir nörolojik inceleme önemlidir. İlaçlı emar damarların görüntülenmesinde etkilidir. Normal emarda anlaşılmayan patolojiler ilaçlı emarda anlaşılabilir.

   Geçirdiği nöbetlere bağlı çarpma, vurma gibi durumlar oluşmuş ise travmaya bağlı hidrosefali olabilir, fakat epilepsi nöbetleri de bu durumun altında yatan nedene bağlı olabilir.

   Yani hem epilepsinin sebebi hem de hidrosefalinin sebebi şimdiye kadar tam inceleme yapılmadıysa aynı sebep olabilir.

   Doktorunuza bu durumları daha detaylı sormanız da fayda vardır. Emarın ne kadar gerekli olduğunu da doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Avatar

  glsmsvk

  15 Şubat 2017 at 22:49

  Benim oğlum 34haftalik doğdu ben eklamsi olduğumdan yüksek tansiyondan erken oldu şu anda beş aylık batan güneş manzarası var gözünde diyorlar di raporlarda hidrosefali yaziyo eğer yeni başlamışsa hemen geçer mi teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 20:40

   Hidrosefali bir sebebe bağlı gelişmişse altta yatan nedenin bulunması ve bu durumunda tedavisi gerekir. Bu durum iyi bir beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmelidir. Ayrıca hidrosefalinin nedeni de araştırılmalıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  Remziye

  8 Mart 2017 at 21:48

  Mrhb benim 5 yasında oglum hidrosefali hastası dogustan ama biz iki yasında hidrosefali oldugunu öğrendik ve iki yasında ameliyt oldu kafasına sant takıldu oglum hic yuruyemiyodu ama yaklasık 9 aydr yürüyor ama cok cansız eli ayağı kas hic yok gibi zamanla duzelirmi toparlarmi kendisini yoksa hep bu şekilde mi okur elini kullanırken yururken zorlanıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2017 at 21:56

   Bu tür durumlarda hasarlanan beyin bölgesine, hasarın derecesine, oluşan sinir basısına ve erken tanı ve tedaviye bağlı olarak ileri dönem komplikasyonlar ve hastanın iyileşme durumu değişiklik gösterebilir.

   Uzun süreli fizik tedavi gerekir ve önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 6. Avatar

  Asli

  20 Aralık 2017 at 23:54

  Merhaba benim kizim 6 aylik ebe konturolunde kafa çevresi büyüklüğü ve bingildak açıklığı fark edildi ve sonrasinda hidrosefali tanisi koyuldu. Şimdi tort islemi yapildi fakat başarısız bi sonuc elde edildi. Sonra sant takildi. Acaba beyne bi zarar vermismidir. Yürüyüp konuşup kendi yasantisini surdure bilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 12:42

   Beyin omurilik sıvısının (BOS) kanalında bir tıkanıklık ya da emilim ve yapımındaki bir dengesizlik nedeniyle serebral ventriküler ile subaraknoid boşlukta aşırı beyin omurilik sıvısı birikimiyle karakterize hidrosefali, birden çok sebebe bağlı gelişebilmektedir. Ventriküloperitoneal şant uygulaması günümüzde halen en yaygın kullanılan tedavi yöntemidir. Şant uygulamasında; şant disfonksiyonu, şant enfeksiyonu, aşırı drenaj, yanlış yerleştirme gibi çeşitli problemler gelişebilir. Hidrosefali tedavisi yapılmadığında da durumun hasarlar bırakma özelliği ve hastanın kaybedilme riski vardır, bu nedenle tanı konulduğunda uygun bir şekilde tedavisi son derece önemlidir.

   Takiplerinizi, doktorlarınızın önerilerini, doktor kontrollerinizi dikkat etmeniz önemlidir. Şant disfonksiyonu ve şant enfeksiyonu hakkında bilgiler almanız veya bu tür bir durum söz konusu olduğunda belirtilerini öğrenmeniz gerekir ki, zamanında doktora götürmek ve kontroller her zaman işinize yarayacaktır.

   Hidrosefali olgularında hastalığın seyri ve sonucu bu duruma neden olan faktöre, eşlik eden başka anomalilere ve gelişen komplikasyonlara bağlıdır. Nedenler hakkında, eşlik eden başka anomaliler hakkında, çocuğun genel durumu hakkında, çocuğun uygulanan tedavileri verdiği yanıt hakkında en iyi bilgiyi de doktorunuz sahiptir. Bu nedenle kafanıza takılanlar hakkında doktorunuza danışmayı çekinmemeli ve doktorunuza danışmalısınız.

   Her şeyin iyi olması, sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Cansın zülal

  25 Aralık 2017 at 23:08

  Hocam 6 aylık bir ekek bebekde başında yeni fark edilen ve 25 kuruş büyüklüğünde kafa tasında başın arka ortasında çıkmış bulunan kafa tasının bulunmadığını fark ettik sizce ne yapmalıyız.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 11:46

   Bebeklerde kafatası şekil bozuklukları (kafatasında düzlük, yassılık, yamukluk çocuğun kafasının arkasında baş yokmuş gibi durması gibi) anne karnında ya da sonradan oluşabilmektedir. Kafatası şekil bozukluklarının büyük kısmı yatış pozisyonundan meydana gelmektedir. Kafatası şekil bozukluğunun ikizlerde ve erkek bebeklerde görülme olasılığı daha yüksektir.

   Buradan mümkün olduğunca bilgi verilebilmektedir, ancak teşhis ya da tedavi uygulanamamaktadır.

   Bir nöroloji uzmanına götürmeniz önemlidir. İhmal etmemelisiniz, çünkü bu tür durumlarda altta yatan patolojik bir durum yoksa bazen koruyucu yöntemler yeterli olabilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Elif

  12 Ocak 2018 at 18:48

  Merhaba kızım 11 yaşında ve iki yıldır lösemi tedavisi görüyor.Tedavisi sırasında birer hafta arayla ili nöbet geçirdi özellikle ikinci nöbeti sonrasında uzun süre bilinç kaybı yaşadı. Şu anda hidrosefali teşhisi konuldu ancak nöbet öncesinde çekilen MR olmadığı için doktorlar sebebe yönelik bir şey söyleyemiyorlar. Kemoterapi nöbetlere bu nöbetler de hidrosefaliye sebep olabilir mi ? Ve bu durum kendiliğinden ortadan kalkar mı yoksa cerrahi müdahale mi gerekli? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 22:35

   KEMOTERAPİ TEDAVİSİNDE FARKLI İLAÇLARIN NEDEN OLABİLECEĞİ ORTAK YAN ETKİLER OLABİLİR.

   GENEL YAN ETKİLER: Ateş, halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk, elektrolit bozuklukları, alerjik reaksiyonlar.

   SAÇ ve DERİ YAN ETKİLERİ: Saç dökülmesi, ciltte döküntü ve kuruma, pullanma, lekelenmeler, renk değişikliği, güneşe karşı hassasiyet, ilaç uygulanan iğnenin giriş yerinde kızarma, yanma, şişme.

   KARACİĞER ÜZERİNDEKİ YAN ETKİLERİ: Karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma, hepatit, fibrozis, siroz, venooklüzif hastalık.

   KALP DAMAR SİSTEMİNE YÖNELİK YAN ETKİLER: Tansiyon düşüklüğü, kalpte ritim bozuklukları, kardiyomiyopati, kalp yetmezliği, büyük damarlarda tıkanma, kalp kası veya zarında iltihaplanma.

   SOLUNUM SİSTEMİNE YÖNELİK YAN ETKİLER: Solunum yolu enfeksiyonları, solunum fonksiyonlarında bozulma, intertisyel pnömoni, akciğer fibrozisi, akciğer ödemi.

   ÜRİNER SİSTEM YAN ETKİLERİ: Böbrek fonksiyonlarında bozulma, mesane iltihabı, akut ve kronik böbrek yetmezliği, böbrek kaynaklı diabetes insipidus.

   ENDOKRİN ve ÜREME SİSTEMİ ÜZERİNDE YAN ETKİLERİ: Büyüme ve gelişme geriliği, tiroid fonksiyonlarında bozulma, kan şekeri yüksekliği, tansiyon yüksekliği, cinsel olgunlaşmada gerilik, infertilite, cinsel hormon eksikliği, adet düzensizliği veya adet görememe, ADH sendromu, diğer hormonlar ile ilgili bozukluklar.

   SİNDİRİM SİSTEMİNE YÖNELİK YAN ETKİLER: Ağız ve sindirim sisteminde yara, ishal, kabızlık, karın ağrısı, mide ve bağırsak kanaması, gastrit, tat duyusu değişiklikleri.

   HEMATOLOJİK ve İMMÜNOLOJİK SİSTEM YAN ETKİLERİ: Kemik iliğinde kan üretiminde azalmaya bağlı lökosit-eritrosit kan pulcukları, bağışıklık sisteminde zayıflama, hayatı tehdit edecek enfeksiyon, iç kanama oluşumu, kansızlık.

   BEYİN VE SİNİR SİSTEMİ YAN ETKİLERİ: Baş ağrıları, havale geçirme, ensefalopati, beyin kanaması, beyinde damar tıkanıklığı, inme, görme ve işitme kaybı, istemsiz hareketler, denge bozukluğu, psikolojik problemler, felç, koma.

   Bu tür beyin ve sinir sistemi ile ilgili yan etkilere bağlı beyinde su toplanması olabilir.

   Doktorlarınız’dan daha detaylı bilgi almanız mümkündür. Çünkü kullanılan ilaçları, ilaç dozlarını ve bunların yan etki deneyimlerini bu işte uzman olan doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Hastalığın santral sinir sistemine yayılma ihtimali de vardır.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Betul gunes

  24 Mart 2018 at 12:41

  Merhabalar 7 aylik oglumda bingildaginda bombelik vardi ve kaninda mikrop cikti hastanede kaldik 5 gun kadar ultrason cekildi kucuk bi sivi gozukuyor takipte kalmasi lazim dedi ben korktum ne cok kotu ne de 4 4luk dedi doktor hastaneden cikinca normale donmustuk ama evde yine hafif bombelik oldu bu cocugumda bir hasar birakir mi beyin cerrahi da gordu takipe aldi sadece amelyta gerek yom dedi ama korkuyorum kalici bisey olur mu diye tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 21:13

   Yenidoğan bebeğin kafatasının üzerindeki yumuşak bölgeler bıngıldak olarak adlandırılır. Bıngıldak, doğum sırasında kafatası kemiklerinin birbirine yaklaşmasını sağlayarak başın doğum kanalında ilerlemesini kolaylaştırmakta ve beynin en hızlı büyüdüğü dönemde büyüme için gerekli alanı oluşturmaktadır. Başın yan kısmında bulunan bıngıldaklar ilk iki hafta içerisinde, arka tarafında bulunan bıngıldak ilk üç ay içinde, başın ön kısmında bulunan bıngıldak ise 9-18 ay içinde kapanmaktadır. Bıngıldakların bu süreler dışında daha erken kapanması doktora başvurmayı gerektirir.

   Sütur adı verilen eklemlerin erken kapanması, beynin büyüyüp gelişmesine engel oluşturan hastalığın belirtisi olabilir.

   Ön bıngıldağın normalden büyük olması da anormal bir durum olarak kabul edilir. Bu durum yetersiz kemik gelişiminin, kafa içinde sıvı toplanmasının, tiroid bezinin yetersiz çalışmasının bulgusu olabilir. Bu tür durumlarda bebeğin baş çevresi yakından izlenir.

   Eğer sizin anlatmaya çalıştığınız durum bu tür bir durum ise fark ettiğiniz her değişimde doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum da bıngıldağın normalden kabarık ve çökük olmasıdır. Menenjit, kafa içinde su toplanması, beyin kanamaları gibi bazı hastalıklarda bıngıldak kabarık olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeli, fark ettiğiniz değişikliklerde doktorunuza danışmalı veya başvurmalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Halit

  6 Haziran 2018 at 00:12

  Mrb yeni doğacak bir bebeğimiz var şuan 31 haftalık oldu hem sipina bifida hemde hidrosefalı teşhisi kondu..hidrosefali şuan 16 mm diyorlar bu konuda düşünce ve tavsiyeleriniz nelerdir …teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Haziran 2018 at 11:06

   Spina bifida yaşamla bağdaşabilen oldukça karmaşık bir doğumsal anomalidir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında oldukça hızlı gelişen sağlıktaki gelişmeler sayesinde Türkiye’de spina bifida ile doğan bebekler yaşatılabilmektedir, ancak çok sayıda ve çeşitli sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

   Spina bifida omuriliğin herhangi bir bölgesinin bozuk gelişimi demektir. Spina bifidanın gebeliğin ilk 28 gününde, anne daha hamileliğinin bile farkında değilken oluştuğu bilinmektedir.

   Valproik asit kullanımı, maternal alkolizm gibi çeşitli teratojen faktörler, annede folik asit eksikliği gibi beslenme bozuklukları sipina bifida nedenleri olarak suçlanan nedenler arasındadır.

   HİDROSEFALİ: Spina bifidalı olguların yaklaşık %80’inde bulunmaktadır. Bu sorunun tedavisi yapılmaz ise ventriküllerin aşırı büyümesi nedeniyle serebral korteks kaybı gelişerek bilişsel ve fonksiyonel özürlülük riski artar.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde ve neler yapmanız konusunda doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Nermin

  29 Eylül 2018 at 21:24

  Iyi günler premature oğlum var 27 haftalık 2 aydır kuvel iki defa nöbet geçirdi .solunum cihazıyla nefes alıyordu .su an hidrosefali teşhisi konuldu kullanınca ameliyat olacak fakat hala nefes düzelmesi.hidrosefali neden oluyor denildi.hidrosefalinefes almaya neden olabilitmi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 21:21

   Çocuklarda hidrosefali hemen her zaman artmış kafa içi basıncı ile ilişkilidir. Çoğu olguda bu durum, beyin omurilik sıvısı dolaşımındaki bozukluğa bağlı olarak, fazla miktardaki sıvının serebral ventriküllerde birikmesinden kaynaklanır. Daha az sıklıkta da bu sıvının yetersiz emiliminden kaynaklanır.

   Hidrosefali doğumsal ya da edinsel olabilir. Santral sinir sistemi malformasyonları, enfeksiyonlar, intraventriküler kanama, genetik kusurlar, travma ve teratojenler doğumsal hidrosefaliye neden olabilirler. Hidrosefalinin ender bir nedeni de orta hatta lokalize doğumsal santral sinir sistemi tümörleridir.

   Myelomeningosel hastalarının çoğunda hidrosefali oluşmaktadır.

   Oksipital ensefaloseli olan hastaların yaklaşık yarısında hidrosefali duruma eşlik eder.

   İzole hidrosefali genellikle akuaduktal stenoza (darlığa) bağlı gelişir.

   Konjenital (doğumsal) hidrosefalinin en sık görülen genetik formu X’e bağlı hidrosefalidir.

   Hidrosefali ilerledikçe orta beyin ve beyin fonksiyon bozukluğuna bağlı bilinç değişiklikleri, posterior fossada kafa içi basınç artışına bağlı bulantı-kusma ve iştah azalması gibi belirtiler, beyin sapı etkilenmesine bağlı bradikardi, sistemik hipertansiyon, solunumsal bozukluklar gibi değişiklikler ortaya çıkabilir.

   Doktorlarınız size durumla ilgili bilgiler verecektir. Çünkü çocuğun durumunu, bu durumun nedenini en iyi doktorlarınız bilmektedir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. Avatar

  Ersin Şen

  19 Nisan 2019 at 22:29

  Merhaba,
  8,5 aylık oğlumuz 1 hafta önce 40 cm den parke üzerine kafasının sol tarafı üzerine düştü. BT lerde orda bir kan birikmesi olduğunu söylediler ve 2 gece hastanede müşahade altında tuttular. Kontrol için çekilen BT de artış ve azalış yoktu. Fakat bugün farkettik sanki o alan büyüyor. Kızarıklık, morarma, çocukta herhangi bir anormallik yok. Sadece o tarafa doğru yatmıyor. Hidrosefali olma ihtimali varmıdır? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2019 at 01:36

   Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının dolaşım yolundaki herhangi bir noktasında tıkanmaya bağlı oluşur. Bu tıkanmanın nedeni bir kafa darbesi, enfeksiyon ya da tümör olabilir.

   Vakit kaybetmeden doktorunuza veya bir beyin cerrahisi uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git